Opel Insignia Grand Sport

Insignia tıpkı 2008’de ilk nesli ile tanıtıldığında yaptığı gibi, 2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek ikinci nesli ile de markasının gelecek vizyonunu yansıtıyor. Pek çok ana akım otomobil üreticisi gibi Premium bir havaya bürünen ve tasarım ile kendini yenileyen Opel, popüler orta sınıf sedanının yeni nesli ile heyecan veriyor. 2009 Yılın Otomobili seçilen ve 900.000 adet üzerinde satışı gerçekleşen başarılı ilk nesil “Insignia” adını akıllara kazıdıktan sonra yeni nesil bu ada gelişen karakteri ifade eden “Grand Sport”u ekliyor. Tamamen yeni mimarisi sayesinde 175 kg hafifleyen otomobil, kısaltılmış teker çıkıklıkları ve 5.5 cm’lik uzunluk sayesinde daha yüksek iç hacim sunuyor. Insignia Grand Sport, 4897 mm uzunluk ve 2.83 metre dingil aralığı değerleri ile Premium Alman orta sınıf sedanlarından daha büyük, hacim ustası Skoda Superb ile yarışır konumda. Hafifçe alçalan tavan yüksekliği ve artan genişlik ise duruşu atletik kılıyor. 2013’te tanıtılan Monza konseptinden aktarılan tasarım detayları ile Insignia Grand Sport tanıdık hissettiriyor, markanın diğer güncel modellerine ve gelecek vaatlerine uyum sağlıyor. 0.26 rüzgar direnci katsayısı akışkan gövde tasarımının başarısının sayısal bir kanıtı. Coupe silüeti, ciddi bakışlar ve genele hakim gergin hava Insignia’ya üst düzey otomobil olgunluğu kazandırsa da, tüm cephelerde doyurucu miktarda tasarım detayı sunuluyor. Burun merkezinde, eskisinden daha alçakta konumlanan yeni Opel ızgarası araca yola hakim, kendinden emin bir görüntü kazandırıyor. Farlar, 32 parçalı LED aydınlatmaları sayesinde gözleri yanlara yönlendiriyor. 2. nesil IntelliLux adaptif far sistemi 400 metreye kadar aydınlatma menziline sahip. Virajlarda ışığı otomatik olarak iç tarafa yönlendiren sistem aydınlatma kalitesini iyileştiriyor. Yan cephe coupe benzeri silüeti ile aracı daha genç ve sportif şekilde tanıtıyor. Camların üst kenarında ilerleyen krom şerit değişken kalınlığı ile canlanıyor, sonlanırken yapılan geri dönüş hareketi ile gerginlik yaratıyor. İlk Insignia ardından pek çok Opel modelinde uygulanan “bıçak” detayı yeni şekli kapı panellerinin alt yarısını hareketlendiriyor. Arka tekerleğe doğru yükselen çizgi gövdeyi fazla yüksek görünmekten kurtarmış ve gözlerin izleyebileceği bir yol oluşturmuş. Çift LED şeritli stop lambaları arka cephenin genişliğini vurgularken omuzları güçlü gösteriyor.

Akışkan çizgiler ve kıvrımlı yüzeyleri keskin köşeler ve belirgin şekillerle bir araya getiren dış tasarım Insignia Grand Sport’a akılda kalıcılık kazandırıyor. Sürücü odağında gelişen iç mekan ise hacmi ve malzeme kalitesi ile şaşırtıyor.  Eskisinden 3 cm daha alçak oturma pozisyonu ile sürücünün kendini araca daha hakim hissetmesi sağlanmış. Hafifçe sürücüye yönelen kontroller de bu merkezde olma hissini güçlendirmekte. Konsolun başındaki 8 inçlik IntelliLink multimedya ekranına aktarılan kontroller sayesinde fiziksel düğme sayısı oldukça azaltılmış. Çerçevesiz ekran görüntüsü ile beğeni toplarken, CarPlay veya Android Auto arayüzleri ile akıllı telefonlara bağlantı sağlıyor. Konsolun devamında iki ana grup halinde havalandırma ve destek sistemleri kontrolleri bulunmakta. Arka sırada diz mesafesinde 25, baş mesafesinde 8 mm artışla ferahlık hissi pekiştirilmiş. Erişilebilir bölgelerde malzeme kalitesinin oldukça yüksek olduğu belirtiliyor. AGR ergonomi sertifikalı Premium koltuklar bir opsiyon olarak sunuluyor, elektrikli yanal destekler, masaj ve havalandırma özellikleri ile geliyor. Ön ve arka koltuklarda, direksiyonda ısıtma da eklenebilecek. Araç içi iklimlendirme sistemi uzaktan denetlenebiliyor veya belirli sıcaklıkta otomatik devreye girecek şekilde ayarlanabiliyor. Güvenlik donanımları arasında trafik işareti okuma, Head-Up Display, 360 derece kamera, otomatik direksiyon düzeltme özellikli şerit takip asistanı, adaptif hız sabitleyici, geri trafik asistanı vurgulanıyor. Çarpışma durumunda yükselerek yayaların alacağı hasarı azaltan kaput da yeni Insignia’da yerini almış. Cam üzerinden geçen ince kablolar sayesinde buzu çok daha hızlı çözülen ön cam, anahtarsız çalıştırma sistemi de kolaylık sağlayan özellikler arasında. Sürücüsünü merkeze alan araç, onun tarzına uyum sağlayan şasisi ile etkileşimli bir sürüş hissi sağlıyor. Darbe emiş ve direksiyon ayarlarını sürücünün sürüş stiline göre otomatik olarak ayarlayan FlexRide şasi, istenirse sert süspansiyonlu, daha doğrudan gaz ve direksiyon tepkileri veren Sport veya konfor odaklı Tour modlarında sabitlenebiliyor. Mod seçimi Drive Mode Control modülü üzerinden yapılıyor. Insignia Grand Sport’un tam motor listesi açıklanmamış olsa da güçlü tahminler mevcut. 163 beygirlik, 1.5 litrelik benzinli turbo motor test araçlarında başarısını kanıtlamıştı. Bu üniteye 2 litre, 247 beygirlik bir diğer turbo benzinli ünitenin eşlik etmesi bekleniyor. Dizel seçeneklerin ise 1.6 ve 2 litrelik Bi-Turbo motorlardan oluşacağı tahmin ediliyor. Yeni bir 8 vitesli otomatik şanzıman seçeneği de sunulacak. Özellikle virajlarda yol tutuşunu iyileştiren Torque Vectoring sistemi yalnızca 4×4 Insignia Grand Sport modellerinde sunulacak. Dört tekerlekten çekiş sistemi ile entegre çalışan Torque Vectoring, yol koşullarına bağlı olarak arka tekerleklere gönderilen torku bağımsız biçimde ayarlayabiliyor. Virajlarda dış tekere daha çok tork gönderilerek kaymaların önüne geçiliyor.

opel-insignia-grand-sport-onYavaşça alçalan ön cam ve kaput uzun bir çizgi oluşturarak burnun dikey kısmını öne çıkarıyor. Merkezdeki ızgara yanlara açılan kolları ile ona yönlenen gözleri karşılıyor. Düz üst kenar ardından gelen yan kenarlar alçalırken burun ortasına yönleniyor. Yan kenarları bağlayan alt kenar da “V” şekli ile burun ortasında güçleniyor, marka logosunun hizasını vurguluyor. Izgaranın üst kenarına dayalı marka logosu ayrıca iki yandan uzanan krom şeritlerle de vurgulanmış. Yan köşelerden ince başlayan şeritler marka logosu yanında kıvrılıyor ve kalınlaşıyor, ızgaraya üç boyut kazandırıyor. Konumu zarifçe güçlendirilen marka logosu altında sportif havayı güçlendiren ızgara deseni görünür hale geliyor. Damalı bayrağı hatırlatır şekilde çapraz elemanların çıkıklaştırıldığı ızgara, abartısız bir performans göndermesi yapıyor. Siyah zemin ince bir krom çerçeve ile gövde rengi zemine gömülmüş. Farlar ızgaradan daha yüksekte konumlanıyor. Izgaranın üst ve yan kenarlarını bağlayan eğik ara kenara paralel yan kenarı ile farlar bütüne dahil edilmiş. Yana ilerlerken sabit eğimle yükselen alt kenar bir basamak inme hareketi yaparak far ifadesini yumuşatıyor, insansı kılıyor. Sabit eğimli üst kenar ise ciddiyet sağlıyor, bakışlara keskinlik getiriyor. Üst ve dış yan kenar boyunca ilerleyen çift LED şeridi yukarıyı işaret eden bir kanat oluşturuyor. Gövde rengi zemin farlar ve ızgara etrafında pürüzsüzlüğünü korusa da, detaylar arasında hafif çöküntüler meydana getirerek surata gerçekçilik kazandırıyor. Burnun alt yarısındaki detaylar üsttekileri güçlendirecek şekilde tasarlanmış. Alt hava girişi alçaldıkça yanlara açılan kolları ile ana ızgaraya simetrik ilerliyor. Burnun altından ilerleyen gövde rengi şeritler sis farı modüllerini sarmalayacak şekilde yukarı kalkıyor ve hava girişinin altı boş kalıyor. Yatay kanatlar gözleri yanlara yönlendirirken genişliğe işaret ediyor. Sis farı modülleri çekirdek benzeri bir şekle sahip. Düz kenarlar ve değişken yumuşaklıkta köşeler şekli genel tarza uyarlıyor, hava girişinin üst kenarından devam eden siyah şerit ise hava girişine bağlantı sağlıyor. Farların LED aydınlatmaları ile benzer şekil paylaşan krom şerit sis farlarını koruması altına alıyor. Opel modellerinin nesillerdir korunan parçalarından simetri ekseni Insignia Grand Sport’ta da ön camdan başlayarak ızgaraya uzanıyor, erişemeden silikleşiyor. Burun, soluk girinti-çıkıntıları, sivri ve yumuşak köşeleri ile doğal görünüyor. Opel ızgarası ihtişamlı bir giriş yaparak aracın Premium havasını güçlendiriyor.

opel-insignia-grand-sport-arkaYan cephede başlayan hareketlilik bu kasıntılığı dağıtıyor. Kaputun yan sınırları yan cephede bir çizgi olarak devam ediyor ve yan camların alt sınırını belirliyor. Arkaya ilerlerken hafifçe yükselen alt kenar, arka kapı sonrasında bir köşe ile yukarı kalkmaya başlıyor. Tavana eriştikten sonra köşe ile geçilen üst kenar, tavana paralel bir çember yayı çizerek şekli tamamlıyor. Üst kenar ve aradaki eğik kenarı saran krom şerit arkaya doğru kalınlaşarak akışı sağlıyor. Cam geçişlerindeki cilalı siyah kaplamalar ise malzeme çeşitliliği yaratıyor. Yan sinyal lambaları hafifçe çıkıklaştırılmış ön tekerleğin gerisinde yer alıyor. Omuz çizgisi sinyal ışıklarının yörüngesinden ilerliyor, kapıların ortasında güçlendikten sonra stoplara doğru yeniden silikleşiyor. Şişkin, krom kapı kolları zevkli bir kavranışa sahip. Kapı panellerindeki “L” çizgisi altında yarattığı derinlik ile etkisini güçlendirmiş. Farklı ışık yansımaları sağlayan derinlik farkı aşırı sade görünmeyi önlerken sportif havayı sürdürüyor. “L”nin arka tekerleğe doğru yükselen kolu yan camların eğik kenarına paralel oluşu ile gizli bir uyum oluşturuyor. Omuz çizgisini izleyerek arkaya varan gözler güçlü omuzlarla karşılanıyor. Yavaşça eğimlenen arka cam sonrasında kısa süre çıkıklaştırılan bagaj kapağı stoplar sayesinde daha geniş algılanıyor. Kapak ortasına doğru incelen stoplar, köşe ile bükülerek kapak dışında da kalınlaşıyor. Dış yarıdaki üst kenarın bagaj kapağının üst sınırını devam ettirmesi detayları birbirine bağlıyor. Lambaların koyu kırmızı zemininde parlayan açık kırmızı LED şeritleri ön farlardaki aydınlatma desenini tekrarlıyor. Lambaların aşağı doğru yönelmesi kızgın bir ifade yaratırken, ortada Opel logosu yükseliyor, dikkati dağıtıyor. Kapak sonlanmadan araya giren bombeli bir sınır ardından derinleşme başlıyor. Tampon stop lambalarının alt kenarından başlayan “U” çizgisi ardından çıkıklaşıyor. Alçaldıkça yanlara açılan kolları ile plaka yuvası gözleri tekerlekler hizasına yönlendiriyor, yere basma hissine katkıda bulunuyor. Alttan yükselen siyah zemin iki ucuna dayanmış dairesel egzoz çıkışları ile Insignia’ya son bir sportif ekleme yapıyor. Uzun arka cam sonrasında daha çıkık algılanan kalça kısmı modeli tanınır kılmış. Insignia Grand Sport zarif ve dinamik görüntüsü ile ilgi çekmeyi başarıyor. Her zevke uygun, ortalama stil yeterli dozda prestij de sunuyor.

opel-insignia-grand-sport-icİç mekan yatay çizgileri ile genişlik ve ferahlık hissini destekliyor. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyon, aşağı uzanan “V” biçimli kolu ile özgün görünüyor. Altı kesik çember şekli ise sportif yönün ipuçlarını veriyor. Ön cam altı kaplama göstergeler hizasında hafifçe yükselerek siperliği meydana getiriyor. İki ana analog gösterge arasındaki büyük dijital bilgi ekranı etkili iletişim sağlıyor. Siperlik orta konsol üzerinde yeniden alçalıyor, multimedya ekranı ve havalandırma çıkışlarına birleşiyor. Çerçevesiz, cam görünümlü ekran kaplaması kalite hissini iyileştiriyor. Havalandırma çıkışlarının yanlara uzanan şekli de genişlik hissini pekiştirmiş. Konsolun üst grubu ardından temel işlevler için fiziksel düğmeler geliyor. Derinleşen dikey konsol, ön yolcu karşısında başlayıp sürücüye kıvrılan kol ile yeniden çıkıklaşıyor. Kolun yanında kalan havalandırma kontrolleri sonrasında yatay konsol başlıyor. Cilalı siyah kaplama dokunsal kaliteyi arttırmış. Zarif şekilli vites kolu elektronik el freni ve destek sistemi kontrollerine komşu. İki koltuk arasındaki kol dayama zemini koltuk kumaşını paylaşarak siyah ağırlıklı konsol bölgesine renk getiriyor. Orta konsoldaki havalandırma çıkışları altından başlayan kaplama ön yolcu karşısında devam ederek kanat şekilli yan havalandırma çıkışlarına birleşiyor. Havalandırma şekilleri ince krom çizgilerle belirginleştirilmiş. Kapı panelleri öne doğru yükselen çizgilerle yolcular geriye itiyor, koltuklara gömülmeye teşvik ediyor adeta. Kanat şekilli yüzeydeki kapı kolu, öne doğru incelen şekli ile güçlü bir işaret oluşturuyor. Kapı kolu ardından çıkıklaşan paneller kol dayama yüzeyini meydana getiriyor. Kumaş kaplı zeminler herhangi belirli bir detaya uyum sağlama kaygısı olmadan şekillendirilmiş. Büyüyen camlar kabini daha aydınlık hale getirmiş. Arka yolcu sırası uzun diz ve yüksek baş mesafesi ile orta sınıf standartları üzerinde hacim sunuyor. 490 litrelik bagaj, arka koltukların yatırılması ile 1450 litreye çıkıyor. Insignia Grand Sport her ne kadar Premium bir iş sedanı gibi görünmeye çalışsa da hacmi ve konforu ile ailelere de hitap ediyor. Yeni Opel ruhunu yansıtan tasarım genç alıcılar kadar prestij odaklı alıcıların da beğenisini topluyor. Premium modeller her sınıfta halihazırda yüksek fiyatları ile dezavantajlı iken, yükselen döviz kurları gözleri yaygın markalara itiyor. Opel de Volkswagen, Peugeot ve benzerleri gibi Premium bir hava yakalamaya, üst düzey otomobil müşterisi çekmeye çalışıyor. Insignia Grand Sport Premium modellerle doğrudan rekabetin canlı olduğu bir sınıfta özgün ve güvenilir bir alternatif.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s