Lexus IS

Lexus’un Avrupa’da yaygınlaşmasında büyük rol oynayan ve markanın en çok satan modellerinden biri olan orta sınıf sedan IS, üçüncü neslinin makyajlı hali ile kozmetik değişikliklerin yanı sıra performans, malzeme kalitesi ve multimedya donanımında iyileştirmelerle geliyor. IS, halihazırda yüksek fiyatlı modelleri ve düşük tanınırlığı nedeniyle ülkemizde dezavantajlı konumda olan Lexus’un en “erişilebilir” modeli olması ile de önem taşıyor.  Lexus, IS ile Premium otomobil müşterisi ile yıllar içinde güçlü bağlar kuran, müşterilerinde bir gelenek oluşturan Mercedes-Benz C-Serisi, BMW 3-Serisi ve Audi A4 gibi modeller karşısında dikelirken bir otomobili arzulanır kılan tüm kriterleri sağlamak zorunda. IS, yıllar içerisinde kendini kanıtlamayı başarmış ve üçüncü nesli ile de büyük ilgi çekmiş bir model. Makyaj, markasının başarı beklentilerini karşılayan modeli bir sonraki aşamaya taşıyor. Özgün Lexus tasarımının son dönemdeki kilit elemanı “spindle” – eğri ızgara güncellenmiş hali ile makyajlı modeli tanıtıyor. Alt ve üst yarısının büyüklük oranı yenilenen ve şekli belirginleşen ızgara, aracın görsel ağırlık merkezini aşağı çekiyor. Full LED aydınlatma ile sunulmaya başlanan farlar cevhersi bir görüntü kazanmış. Yeni aydınlatma gece sürüşünde daha geniş ve derin bir görüş alanı sunuyor, otomatik uzun huzme geçişi ise ışığın gücünü ayarlıyor. Farların yeni şekli belirgin sınırları ile görüntüyü anlaşılır kılmış ve “L” gündüz farlarını ortaya çıkarmış. Özetle hırçın ifade sade ve temiz hale gelmiş. IS’in kişiyi saygı duymaya, hatta itaat etmeye zorlayan güçlü varlığı, gövde rengi zeminden beliren hava girişi gibi detaylarla gelişiyor. Yan cephe atletik duruş ve coupe silüetini koruyor. Güçlenen karakter çizgisi de 4680 mm’lik uzunluğa vurgu yapıyor. 1430 mm’Lik yükseklik ise coupe algısını sürdürüyor. Arka cephe omuzlarda konumlandırılmış stopları ile oldukça sportif görünüyor. IS 1430 mm genişliğinde. Stoplardaki 3 katmanlı LED ışık yolları etkileyici bir aydınlık beraberinde ayırt edilebilir şekiller meydana getirmekte. Derin mavi mika ve grafit siyahı gövde renkleri ise IS’in sportif duruşunu vurguluyor. İç mekan görsel ve duyusal kaliteyi iyileştiren değişiklikler ile Premium karakteri güçlendirmekte. Fiziksel kontrollerin konum ve şeklinde yapılan ince ayarlar ve ufak değişiklikler, bir makyajda bile detaya verilen önemi ve geliştirmeye adanmışlığı yansıtıyor. Yeni nesil RX’de kullanılan koyu ahşap kaplamalar IS’in de iç mekanını zenginleştiren bir opsiyon. Yeni bardak tutucular, hız göstergesi tasarımı, analog saat yüzü ve el dayama yüzeyi listelenen değişiklikler arasında.

Orta konsol başındaki multimedya ekranı, standart sürümünde 7 inç köşene sahip ve yatay konsoldaki tekerlek üzerinden kontrol ediliyor. 10.3 inçlik Lexus Premium Multimedia sürümü ise maksimum işlevsellik sunuyor: Bölümlenebilir ekran sayesinde aynı anda iki işlev görüntülenebiliyor. USB, Aux ve Bluetooth bağlantıları multimedya ekranının her sürümü ile standart olarak geliyor. 10 hoparlörlü Pioneer ve 15 hoparlörlü Mark Levinson surround ses sistemi opsiyonlar arasında. IS’in güvenlik donanımları modern standartları karşılıyor. 2013’te EuroNCAP’ten 5 yıldızlık sonuç elde eden model, makyajlı sürümünde önemli güvenlik donanımlarını Lexus Safety System + paketi altında topluyor. Öndeki araç veya yayaları algılayan, çarpışma riskinde uyarı ve ek fren desteği ile çarpışmaları önleyen veya zararı azaltan çarpışma önleme sistemi dışında adaptif cruise control, şerit takip desteği, otomatik uzun huzme geçişi de bu başlık altında. Diğer donanımlar arasında kör nokta uyarısı, geri trafik takibi, trafik işareti okuma, tekerlek basınç göstergesi ve çarpışma durumunda 7 cm yükselerek yayalara verilen hasarı azaltan kaput dikkat çekici. IS, bir makyaj operasyonuna göre oldukça uzun bir test dönemi geçirmiş, sürüş dinamikleri en iyi hale getirilmiş. Hafifletilmiş süspansiyon; yay, darbe emici, denge çubuğu iyileştirmeleri ile daha keyifli bir sürüş konfordan ödün verilmeden elde edilmiş. Direksiyon tepkileri de makyajla canlanmış. VDIM – entegre dinamik yönetimi sistemi ABS, EBD (fren gücü dağıtımı), çekiş kontrolü, denge kontrolü ve elektronik direksiyon desteği sistemlerini tork, fren ve direksiyon ayarları ile beraber yöneterek tüm sürüş sistemlerinin optimum performansını sağlıyor. Kontrol kaybı gibi durumlarda sistemlerin merkezi yönetimi sayesinde erken ve daha etkili önlem alınıyor. Sürüş modları ile genel havası sabit olan IS’in karakterinde ince ayar yapılabiliyor: Eco, Normal, Sport, Kar ve kişisel modlarına adaptif süspansiyonlu modellerde Sport S ve Sport S + modları eşlik ediyor. IS, ülkemizde tek motor seçeneği ile sunuluyor. 2 litrelik turboşarjlı motor ile gelen IS 200t, 245 beygir güç üretiyor, 350 Nm torka erişiyor. 8 vitesli Sport Direct Shift otomatik şanzıman motora eşlik ediyor. Ülkemize getirilmese de Avrupa’da asıl ilgi odağı IS 300h. 2.5 litrelik benzinli motoruna eşlik eden elektrikli motoru sayesinde hibrit model 100 km’de 4.3 litreye kadar düşük yakıt tüketimi değerlerine sahip. İki modelin de F sport sürümleri bulunuyor. İnce kollu ağ ızgara, standart 18 inç jantlar, F sport direksiyon, daha destekli koltuklar, LFA stili göstergeler ve adaptif süspansiyon ile F sport modelleri hem görsel hem de donanımsal olarak standart modelden fark yaratıyor.

lexus-is-300h-onIS’in makyajlı yüzü hırçın ifadeyi korusa da, yeni far tasarım bakışlara bir saflık kazandırıyor. Merkezdeki ızgaranın üst kenarı kaputun alt sınırı tarafından yanlara uzatılmış ve farların üst kenarı da bu çizgi ile başlamış. Üst kenar, genelde alt kenarlarda görmeye alışık olduğumuz basamak çıkma hareketi ile far alanını genişletiyor. Alt kenar ise yana uzarken hafif bir kıvrımla alçalıyor, ardından köşe ile yan kenara bağlanarak üst kenara erişiyor. Arkaya ilerlerken şişen, kaşlarını kaldırmış gözlere benzeyen farlar; kıvrımlarına eşlik eden sivri köşeleri ile şaşırtıyor. Düz yan kenarlar bakışlara ciddiyet kazandırıyor. Hemen aşağıdaki gündüz farları, bir “L”den çok onay işaretine benzer şekli ile dikkat çekiyor. Farların alt köşesinden başlayan, ızgara yan kenarındaki girintiye uzandıktan sonra farların alt kenarına geri dönen gündüz farı suratın alt yarısındaki çıkıklaşmayı başlatıyor. Ana far modüllerindeki aydınlatma elemanları da gündüz farının kolunu devam ettiren bir ayrım çizgisi ile gruplanmış. Merkezdeki ızgara, düz üst kenar ardından burun ortasına yönelen yan kenarlar ile daralıyor, kısa süre sonra yumuşak bir köşe ardından dışa açılan yan kenarlar sayesinde genişlemeye başlıyor. Yan kenarların daralmaya kıyasla çok daha uzun süre genişlemesi sayesinde alt yarı daha büyük, çene daha çıkık hale gelmiş. Değişken kalınlıklı krom çerçeve tüm ızgarayı sararken içeri de uzanarak üç boyutlu yapıyı belirginleştiriyor. Izgaranın büyük bölümü sık aralıkla yerleştirilmiş cilalı siyah kanatlarla doldurulmuş. Kenarlara doğru kalınlaşan, merkezde incelen kanatlar Lexus logosunu ve plakayı da taşıyor. Alt kısımda ise daha derinde konumlandırılmış, ince kanatlı ikincil bir hava girişi yer almakta. Izgaranın krom çerçevesi burnun en altında en çıkık seviyesine ulaşıyor. Gövde rengi zemin bu çıkıklığın gerisinden devam ediyor. Farlar hizasındaki hava girişleri, gövde rengi zemindeki “C” çizgisinin çıkıklığı ile açılmış. Yanakların gerisindeki çıkıklık yüzün ön kısmını öne çıkarıyor. Dikey açıklıklar ise aracın hava ihtiyacına, ve performans özelliklerine bir gönderme yapıyor. Izgaranın yan kenarları kaput çizgilerine pürüzsüzce birleşiyor ve ızgaranın görsel etkisini arttırıyor. Uzun kaput ardından kısa süre yükselen ön cam coupe görüntüsüne katkıda bulunuyor.

lexus-is-300h-arkaYan cephe dozunda kıvrım ve köşelerle tatmin edici bir görüntüye sahip. Yan camların arkaya doğru düz biçimde yükselen alt kenarı arka kapı sonunda kalkıklaşarak önceki nesil IS’in cam şeklini hatırlatıyor. Üst kenar ise alt kenarı çembersel bir yay çizerek değil, önce tavana uzanıp sonra tavanı izleyerek örtüyor. Alt ve üst kenar köşesinin sivriliği bu noktada kalınlaşan krom çerçeve ile vurgulanmış. Cam geçişlerindeki cilalı siyah kaplama malzeme kalitesini yansıtıyor. Yan aynalar çizgi şekilli yan sinyalleri taşıyor. Ön tekerlek üzerinde başlayan karakter çizgisi yan camlar altında ilerledikten sonra stoplar üzerinde silikleşiyor. Kapı panellerindeki çıkıklaşmayı başlatan çizgi IS’in gövdesini kaslı gösteriyor. Kapıların altındaki gövde rengi şerit kıvrımlı bir çizgi ile hareketleniyor. Arka kapının alt kenarını izler şekilde yükselen çizgi, gövde rengi zeminde bir burulma oluşturuyor. Arka kapı altında kalan üçgensel boşluk ise hibrit modeli ayrıştıran logoya yer sunmakta. Arka cepheye gecik karakter çizgisi sayesinde sarsıntısız gerçekleşiyor. Yan kenarları yan camların üst kenarına paralel arka cam ardından yatay bir sınır ile başlayan bagaj kapağı, güçlü stoplar ile gövdeye bağlanıyor. Marka logosu altındaki krom şeridin üst kenarlarını devam ettiren stoplar, arka kapının alt çizgisi tarafından alt ve üst kenarlarından çekiliyor. Aşağı doğru çekilen stoplar, yine de üst kenardaki yükselti ile omuzlara benzer bir şekil kazanıyor. Büyüyen kırmızı zemin üçlü ışık yolları sayesinde temiz ve şık görünmekte. Lambaların bagaj kapağına bakan yan kenarları, plaka yuvasının da yan sınırlarını belirliyor. Yanlara doğru genişleyen çizgiler gözleri aşağı yönlendiriyor. En alttan yükselen siyah plastik kaplamanın yan kenarları da bu çizgiler hizasından devam ediyor. Siyah zeminin uçlarına bitişik kedigözleri, şekil ve konumları ile şeytani boynuzlara benzetilmiş. Siyah zemindeki krom egzoz çıkışları da stop lambalarına benzer şekilleri ile uyum hissi yaratıyor. Tüm detayların bagaj kapağı ortasına doğru incelmesi gözleri marka logosuna itiyor. Çarpıcı tasarım IS’e güç kazandırıyor.

lexus-is-300h-icİç mekan dış tasarım aksine gösterişten uzak, işlevsellik odaklı bir düzene sahip. Alışılmışın dışındaki şekiller IS’i ana akım Premium sedanlardan ayrıştırıyor. Sürücü karşısındaki devasa Lexus logosu direksiyondaki şekiller sayesinde yankılanıyor. Logoyu kavrayan gri kol aşağı uzanırken rengi ile öne çıkıyor. Yana uzayan kollar ise üzerlerindeki kontroller ile gelişmişlik hissi uyandırıyor. Gösterge paneli sade yazı tipi ve huzurlu mavi aydınlatmaları ile hoşa gidiyor. Ön cam altı kaplama iki kademeli bir yapıya sahip. Gösterge panelinin siperliği birinci basamak sonrasındaki köşeye inerken sağdan da orta konsola akıyor. Konsol başındaki multimedya ekranı genişliği ile beğeni topluyor. Ön cam altı kaplamanın basamağı sonrasında başlayan ekran, yavaşça çukura gömülüyor. Arka sıra yolcuları ekranın tamamını göremiyor. Konsol, çukur ardından havalandırma çıkışları ile başlıyor. Çıkışlar arasındaki analog saat de sade zarafeti ile IS’in premium karakterini vurguluyor. Çıkışlar ardından ön panel içeri derinleşiyor ve ikinci bir basamak meydana getiriyor. Basamak altından başlayarak iki koltuk arasına uzanan konsol, eğimli zemindeki multimedya ve havalandırma kontrolleri ile özgün. Konsolu iki yanından kavrayan krom şeritler yatay konsola geçişi sağlıyor. Vites kolu yanında üst sürüm multimedya ekranının kontrolü için dokunmatik bir yüzey bulunuyor. El dayama minderi arkaya uzarken kalınlaşıyor ve bardak yuvalarına yer açıyor. Detayların birbirine yol vermesi, yer açması ile oluşan uyum, iç mekanın teması oluyor. Göze hoş gelmek zorunda değil, işlevselliği görselleştiren bir tasarım. Ön paneldeki basamağın uçlarına yerleştirilen havalandırma çıkışları ile kapı panellerine geçilmiş. Kapı kolları, kol dayama basamakları da sade şekilleri ile ön paneldeki tarzı sürdürüyor. Detayların basık ve uzun şekli kabin genelinde devam ederek bir tutarlılık yaratıyor. Arka yolcu sırası iki yetişkini konforla ağırlıyor. IS, her yönüyle kendine has, farklı bir otomobil. Yaygın premium sedanlar müşterilerini kapmış olabilir, genç alıcılara kendilerini ifade etme imkanı sunan bu sıradışı otomobil güçlü bir potansiyele sahip. Yüksek vergiler ve döviz kurları ise bu potansiyele erişmeyi bir süre daha geciktirecek.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s