Mercedes-Benz E-Serisi Coupe

Sınıfının en gelişmiş otomobili olarak lanse edilen E-Serisi Sedan’ın yeteneklerini coupe özgürlüğü ile birleştiren E-Serisi Coupe’nin yeni nesli duyuruldu. Etkileyici tasarım, konfor ve modern teknoloji ile başlayan duygusal çekim çevreci ve verimli motorlarla güçlendirilmiş. Yarı otonom sürüş ve kablosuz şarj gibi modern donanımlarla ilgiyi canlı tutan yeni nesil model; lüks otomobil ile performans otomobili arasındaki çizginin denetimini de sürüş modları ile sürücüsüne veriyor. 4826 mm uzunluk, 1860 mm genişlik, 1430 mm yükseklik değerlerine sahip olan coupe her eksende büyüyen boyutları ile artan iç hacmin ipuçlarını veriyor. E-Serisi Coupe güncel beklentileri karşılarken nostaljik tourer otomobillerin sürüş keyfini de sunmayı hedefliyor. Keyif, yalnızca teknik karakter ile değil, algıyı şekillendiren tüm etmenlerde yapılan geliştirmelerle sağlanmış. Tasarım, temiz ve estetik çizgileri ile akla ve kalbe ulaşmaya çalışıyor. Duygusal boyutu güçlü tasarım, kıvrımlı çizgilere eşlik eden sivri köşeler, geniş ve dalgalı gövde panelleri ile sıcağı ve soğuğu aynı anda yaşatıyor; zıtlıklar ve gelgitlerle bir görsel yolculuk sunuyor. Mercedes tasarımının son evriminin ürünü olan E-Coupe; far, ızgara ve stoplar gibi bölgelerde ailesinin diğer mensuplarına yakınlık gösteriyor. Tekerleklerin ve kabinin göreli konumu ve burun uzunluğu ile etkileyici bir coupe silüeti kazanan model; alçak burnu ve büyük Mercedes logolu ızgarası ile karşılıyor gözleri. 84 bağımsız kontrol edilen LED aydınlatmalı LED Multibeam far opsiyonu bakışlara can katıyor. Yan cephe, geriye çekilmiş kabin ve yarım çember çizen tavan çizgisi ile sportif görünüyor. Kaslı arka cephe ise ince uzun stopları ile akılda kalıyor. Stoplar, içten dışa yanan ışıkları ile sürücüsünü karşılıyor ve uğurluyor. Belirgin ışık yolları modelin arkadan tanınmasını da kolaylaştırıyor. Çerçevesiz yan camlar ve olmayan B-Sütunu ile E-Coupe çok daha sade ve özgür görünmekte. Spor-lüks tarz kabinde teknolojiyi sergilemek üzere kullanılmış. Ön panelin en dikkat çeken parçası kesintisiz ekran, iki adet 12.3 inçlik ekranın tek cam ardında birleştirilmesi ile oluşuyor. En üst seviyede dijital gösterge paneli ile multimedya ekranını bir araya getiren parça, konsoldan bağımsız duruşu ile havadaymış gibi görünmekte. Bilgi sunumunu iyileştiren ekran, gösterge panelinde 3 şablon sunuyor ve direksiyondaki dokunmatik yüzeylere ek, yatay konsoldaki el yazısı tanıyabilen dokunmatik yüzey ve LINGUATRONIC sesli kontrol sistemi ile denetlenebiliyor. Multimedya ekranı en üst sürümde COMAND ONLINE sistemi ile geliyor. Kablosuz şarj özelliği ile şarj edilebilen uyumlu akıllı telefonlar, CarPlay ve Android Auto arayüzleri ile araç sistemine entegre ediliyor. Daha düşük seviye multimedya sistemlerinde de Bluetooth bağlantı standart olarak sunuluyor. Canlı trafik bilgili navigasyon da ekran üzerinden hizmet veren bir opsiyon.

Sürücü hizasından konsol sonuna kadar ilerlerken genişliği vurgulayan ekran bilgi sunumunu kolaylaştırırken genişliği de vurguluyor. Ekran altındaki dekoratif ahşap şerit kapı panellerine de uzanarak bu genişlik etkisini güçlendiriyor. Ahşap şerit üzerindeki havalandırma çıkışları, daha sık kanatlar ile jet motorlarına bir kademe daha benzemiş. Sedan modelden esinlenilerek tasarlanan koltuklar, dört yolcuya da bağımsız hacim sunuyor. LED’ler tarafından sağlanan standart aydınlatmaya ek, opsiyonel ortam aydınlatması ile kabin 64 renge bürünüyor. E-Coupe, DRIVE PILOT sistemi sayesinde 210 km/s hız kadar her tür yolda öndeki aracı güvenli mesafede takip edebiliyor, sıkışık trafikte yarı otonom sürüş ile sürücü üzerindeki yükü ve stresi azaltıyor. Standart Active Brake Assist, hareketli veya durağan araçlar ve yayalarla çarpışma riski tespit edildiğinde sürücüyü uyarıyor, acil fren desteğinde bulunuyor, gerekirse otomatik fren uyguluyor. Model, markanın bir akıllı telefon uygulaması üzerinden uzaktan park edilebiliyor ve park yerinden çıkarılabiliyor. Uygulama, sıkışık park alanlarında araca girme-çıkma sorununu ortadan kaldırıyor. E-Serisi Coupe satışa ilk olarak 3 benzinli,  dizel motorla çıkacak. Tüm motorlar standart olarak 9G-TRONIC otomatik şanzıman ve ECO start/stop sistemi ile geliyor. Dizel seçenek E220 d, 2 litrelik hacme, 194 beygir güce, 100 km’de 4 litre yakıt tüketimine sahip. Benzinli seçenekler ise E200, E300 ve E400 4MATIC olarak sıralanıyor. E200 2 litre hacme, 184 beygir güce ve 100 km’de 6 litre tüketime sahip. E300 ise 2 litre hacimli, 245 beygir güç üreten ve 100 km’de 6.4 litre yakıt tüketen motorla geliyor. E400 4MATIC ise 3 litrelik motor ile 333 beygir güç üretiyor, 8.1 l/100 km tüketime sahip. Model, sedan modelden 15 mm daha alçak sürüş pozisyonuna sahip. Standart DIRECT CONTROL süspansiyon şiddete bağlı emiş sunuyor. Opsiyonel DYNAMIC BODY CONTROL sistemi, Comfort, Sport ve Sport+ modları ile süspansiyon karakterini değiştirme olanağı sunuyor. AIR BODY CONTROL havalı süspansiyon ise üç kademeli sertlik ayarı ve Comfort, Sport, Sport+ modlarına ek ECO ve kişisel modları ile sürüş tarzında ince ayara imkan tanıyor. DYNAMIC SELECT modülü süspansiyon dışında gaz tepkisi, start/stop sistemi ve şanzımana da etki ederek sürüş tarzını pek çok yönden denetliyor. E-Serisi Coupe, yakın zamanda yenilenen Audi A5 Coupe ve popüler BMW 6-Serisi Coupe yanında teknoloji, konfor ve tarz ile modern bir alternatif olarak öne çıkıyor. Model, orta üst sınıf coupe’lere Mercedes bakış açısını yansıtıyor; sürücü ve yolcularını güncel standartlarda, konforlu ve süratli şekilde taşıyor.

Mercedes-Benz E-Klasse Coupé ( C 238 ), 2016Üç boyutun başarılı şekilde değerlendirildiği burun, marka kimliğini vurgularken gözleri de yeterince oyalıyor. Merkezdeki ızgara, düz bir üst kenara, aşağı ilerlerken burun ortasına yönelen yan kenarlara ve aşağı sarkan bir alt kenara sahip. Krom çerçeve ile vurgulanan şeklin ortasında ızgara yüksekliğince uzanan, içi dolgulu Mercedes logosu yer almakta. Logonun yanlarından çıkan kollar da ızgara yan kenarlarına uzanıyor. Marka logosu ve kollar da krom çizgilerle sarılarak bölgenin ışıltısı arttırılmış. Açıklığı örten ızgara, merkezdeki logoyu sarmalayan ve dışa doğru aralıkları genişleyen nokta desenine sahip. Mercedes logosunu iki yandan saran desen ile logo daha etkili hale gelmiş. Ön cam yanından başlayan ve kaput üzerinden uzadıktan sonra ızgaranın üst köşelerine birleşen çizgiler ızgaranın dışa çıkıklığını vurguluyor. Daha geride kalan farlar, ızgaranın yan kenarını tekrarlayan yan kenarları ile farklı bir katmanda olmalarına rağmen ızgaraya bağlanıyorlar. Farların alt ve üst kenarları yana doğru yükselerek uzarken yumuşak bir köşe ile birleşiyor. Yumuşak köşe genel havayı da yumuşatıyor, bakışlara samimiyet getiriyor. Farların dairesel aydınlatma elemanı iki yanından LED çizgileri ile sıkıştırılıyor. Çizgiler üst kenara uzarken yumuşakça kıvrımlanıyor. Önceki nesil E-Serisi’ne kadar devam eden çift parçalı farlara da bu LED çizgiler ile bir gönderme yapılıyor. Izgara gerisinde kalan farlar yanlara doğru gölgeden kurtuluyor ve gözleri üzerine çekiyor. Burun ortasında ise ızgara ardından geniş hava çıkışı hakimiyet sağlıyor. Burnun alt yarısı boyunca, farların belirlediği yan sınırlara kadar uzayan siyah zemin, sık aralıklı noktalı deseni ile sportif görünüyor. Izgara altında en alttan yükselen bir açıklık dolayısıyla incelen siyah zemin, farlar altında alttan uzayan açıklığın hizasına kadar alçalıyor. Bir yapbozu hatırlatır şekilde birbirine oturan parçalar görüntüyü anlaşılır kılıyor. Burnun altından geçen gövde rengi şerit de ızgara hizasında yükselerek aşağıdan beliren açıklığın etkisini güçlendiriyor. Yanlarda, farlar hizasında yeniden kalınlaşan detaylar tekerleklere de vurgu yaparak yere basma hissini güçlendiriyor. Kaputun orta bölgesindeki iki dalga, deriden görünen damarları hatırlatır şekilde şişkinlikler yaratıyor, güce ve performansa çağrışım yapıyor. Kaput devamındaki ön cam, yavaşça yükselerek burun uzunluğunu bir kere daha vurguluyor.

Mercedes-Benz E-Klasse Coupé ( C 238 ), 2016Yan cephe öndekinden daha sade görüntüsüne rağmen zarafet ve hız arasındaki teması ile genel havaya uyumlu. Uzun burunun ardından yavaşça yükselen ve alçalan tavan çizgisi silüeti tamamlıyor. Yan camlar silüeti bozmadan, düz bir alt kenar ve tavana paralel üst kenar ile şekillendirilmiş. Arka tekerlek üzerindeki alt ve üst kenar birleşimi yumuşak köşesi ile samimiyeti koruyor. Camların etrafını saran mat siyah kaplama kendini fazla belli etmese de rengi ile sportif havayı destekliyor. Arka sıra hizasındaki cam, ön cama zıt bir eğik kenarla kesiliyor. Eğik kenar önündeki parça açılabilir özelliği ile arka yolcu sırasının da hava almasını sağlıyor. Camlar altındaki kapı panelleri ise yavaşça bombeleniyor. Mat gövde renklerinde şık ışık oyunlarına imkan tanıyan dalgalanma, soğuk bir rüzgar ile oluşmuşa benziyor. Ön tekerlekten başlayarak stoplara kadar uzanan omuz çizgisi üzerinde kapı kolu da bulunuyor. İki tekerlek arasında içe doğru hafifçe derinleşen paneller üzerinde eğik bir çizgi yol alıyor. Arka tekerlek sonrasında arkada da devam eden çizgi cepheler arası bağlantı sağlıyor. Kapıların altındaki gövde rengi şerit son olarak hafifçe çıkıklaşarak gövdeyi geriyor. Tekerlekler hafifçe dışarı çıkıklaştırılmış yuvalarında sportif görüntüleri ile yan cepheye detay kazandırıyorlar. Detaylı jant tasarımı zarafeti de elden bırakmıyor. Ön camın yan kenarı hizasında, tavan boyunca ilerleyen siyah plastik şeritler arka camın yan kenarlarına da birleşerek tavan çizgisini bir kere daha vurguluyor. Arka cam oldukça eğik konumu ile kısıtlı görüş sağlıyor. Cam sonrasında hafifçe düzleşen zemin, bagaj kapağının üstünü örtüyor. Kapağın yatay ve dikey yüzeyleri arasındaki geçişte spoyler benzeri bir yükselti oluşturulmuş. Yükselti sonrasında stoplar ve marka logosu geliyor. Aynı hizadaki elemanlar düzenli ve sade bir görüntü oluşturuyor. Stoplar, paralel alt ve üst kenarlarla yanlara uzuyor. Yan kenarları dışa doğru açılan stoplar, koyu kırmızı renkleri ile sportif havaya katkıda bulunuyor. Bagaj kapağının kıvrımlı alt kenarı uyumsuz görünse de fazla dikkat çekmiyor. Hafifçe çıkıklaşan tamponda derine gömülü plaka ve hava çıkışları yer almakta. Dikey hava çıkışları, gövde rengi zemindeki bir yarık oluşturarak etkilerini arttırıyorlar. En alttan yükselen siyah zemin ise plaka altında maksimum yüksekliğine erişiyor. Siyah yükseltinin iki ucuna dayalı paralelkenar şekilli krom egzoz çıkışları sportif görünüyor, abartısız boyutları ile lüks otomobil havasını da bozmuyor. E-Coupe, önceki neslin sivri köşeli şekillerini unutturuyor. Yumuşak şekiller bir samimiyet, saflık havası yaratıyor ve modelin nesilleri arasında aranan düzeyde bir farklılık yaratıyor. Dış tasarım modelin boyutlarını en iyi şekilde değerlendiriyor ve yollardaki gözleri üzerine çekiyor.

Mercedes-Benz E-Klasse Coupé ( C 238 ), 2016İç mekan da kabindeki gözleri mutlu etmeyi başarıyor. Kapılarda da devam eden dekoratif ahşap şerit, görünür yüzeylerde dalgalanarak uzuyor, bir sarmalanma ve güven hissi yaratıyor. Orta konsol hizasında dört adet havalandırma çıkışını taşıyan ahşap şeridin altında cilalı siyah zeminde havalandırma ve temel işlevler için fiziksel kontroller geliyor. Alçak konumu ile çok pratik olmayan analog saat yine de zarif bir ekleme olarak beğeni topluyor. Siyah zeminin devamındaki yükselti, dokunmatik yüzeyi ile multimedya ekranının kontrolünü sağlıyor. Yatay konsol kol dayama zemini ile devam ediyor. Gözler ahşap şerit üzerine kaydırıldığında geniş ekran görülüyor. Metalik çerçevesi ve cilalı siyah zemini ile ilgi çeken ekran, konsola bağlantıları gizlenerek havada duruyormuş gibi gösterilmiş. Ön cam altı kaplama yükselerek ekranlar üzerinde bir siperlik oluşturuyor. Orta konsol hizasındaki multimedya ekranının solunda dijital gösterge paneli bulunuyor. Direksiyon da bu hizada çıkıklaşıyor. Dairesel merkez büyük marka logosunu sergilerken, direksiyon çemberine uzana kollar kıvrımlı kenarları ile hareket yaratıyor. Direksiyon parçalarındaki metal eklemeler renk ve malzeme çeşitliliği yaratmış. Ön cam altı kaplama, kapılara birleşimler hizasında da jet motoru benzeri havalandırma çıkışlarını taşıyor. Kapı panellerinde ön paneldeki hizalarından devam eden ahşap şerit, metal ızgaralı hoparlöre ve koltuk ayarlarına zemin oluyor. Kol dayama çubuğu zarifçe çıkıklaşıyor. Kapı cepleri ise büyük hacimleri ile pratik bir depo alanı oluyor. Arka yolcu sırası yüksek diz ve omuz mesafesi ile yolcularına yayılma imkanı sunuyor. Estetik tavan şekli ise baş mesafesini kısıtlıyor. Bunalma durumunda yan camlarına arkada da açılabilir oluşu iç rahatlatıyor. Modeli sınıfının en donanımlı ve gelişmiş modeli yapan özellikler sürüşü keyifli ve konforlu hale getiriyor. Modern Mercedes tarzı ise hala mütevazı, ancak kendini de yeterince ifade ederek sürücüsünün farkını ortaya koyuyor. E-Coupe, her yönden doyurucu bir orta üst sınıf coupe olarak takdir topluyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s