Skoda Octavia

Hacim, çok yönlülük, güvenlik ve konfor özellikleri ile kompakt sınıfta standartları belirleyen, Skoda’nın deyişiyle kendi kategorisini oluşturan Octavia, 20. yaşında 3. neslinin makyajlı hali ile yeniden sahnelere çıkıyor. Markanın bugüne kadar en çok satan modeli; yenilenmiş ön ve arka yüzü, modern sürüş destek sistemleri, yeni multimedya ve bağlantı özellikleri ile güne uyum sağlıyor. Yenilikler tüm model ailesinde gerçekleşiyor. Net çizgiler, sivri köşeler ve belirgin şekillerle akılda kalan dış tasarım; başka modellerden devşirme bir tasarım detayı ile yeni bir karakter kazanıyor. Mercedes’in uzun yıllar E-Serisi’nde kullandığı iki parçalı far grubu yeni Octavia’nın bakışlarına farklı bir çekicilik kazandırmış. Özgünlüğü ve gerekliliği tartışmalı olsa da yeni farlar modelin genel havasına başarılı şekilde uyum sağlamış. Parçalı farlar, keskin şekilleri beraberinde aydınlatma elemanları ile de cevhersi bir görünüm kazanıyor. Opsiyonel full LED farlar modelin aydınlatma performansını iyileştiriyor. Izgara üzerindeki ortalanmış cilalı siyah şerit marka logosunu vurguluyor. Değişmeyen yan cephe, basit ancak ustalıkla belirlenmiş cam şekli ile gözü doyuruyor; silüeti akılda kalıcı kılıyor. Arka cephe daha koyu renkli stop lambalarına kavuşmuş. “C” şeklini tekrarlayan LED çizgilerinin yerini kesintisiz ışık bölmeleri almış. Octavia, lüks olarak tanımlanamasa da sınıftan beklentileri karşılayan bir kabin sunuyor. Alışılmadık hacim ön ve arka sıra yolcularına üst düzey konfor sunuyor. Kabin uzunluğu 1782 mm olarak açıklanıyor. Arka sıradaki diz mesafesi ise 73 mm. İç mekan sadelikle sağlanan zarafet ile gözleri de mutlu ediyor. Makyajla gelen yeni renk seçenekleri kişiselleştirme olanaklarını arttırıyor. Genişliği vurgulayan yatay çizgiler, dışarıdaki gibi belirgin geometrik şekiller gözü yormuyor ve ferahlık hissini pekiştiriyor. Kontrol panelindeki dairesel elemanlar daha okunaklı hale getirilen yazıları ile kolay kullanılıyor. Özel kabin paketlerinde 10 renkli ortam aydınlatması opsiyonu da sunuluyor. Climatronic iklimlendirme sistemi iki bölgeli çalışıyor. Isıtmalı direksiyon, ön koltuklar arkasında katlanır masalar, şişeleri kavrayarak tek elle kapak açmayı mümkün kılan gözler yeni özellikler arasında.

“Simply Clever” çözümler arasında gözlük gözü, soğutmalı torpido, ön yolcu koltuğu altı kapaklı eşya gözü, arka koltuklar arası bardak gözlü kolçak dikkat çekiyor. Orta konsoldaki multimedya ekranı her seviyede dokunmatik. Yumuşak dokunuşlarla denetlenebilen ekran yanında temel işlevler için fiziksel düğmeler sunulmaya devam ediyor. En üst sürümünde 9.2 inç köşegene sahip olan ekran; MirrorLink, CarPlay ve Android Auto sistemleri ile akıllı telefonları araç multimedya sistemine entegre ediyor. Araca entegre SIM kartı opsiyonu ile LTE hızında internet ve WLAN Hotspot oluşturma imkanı sunuluyor. Kablosuz şarj zemini de opsiyonlar arasında yerini almış. Kişiselleştirilebilir araç anahtarları sayesinde tercih ve ayarlar anahtara işleniyor. Anahtarlar direksiyondaki özelleştirilebilir düğme işlevlerini, koltuk, klima ve aydınlatma ayarlarını taşıyor. Sedan modeldeki 590 litrelik bagaj hacmi, 60:40 oranında bölümlenmiş arka koltukların yatırılması ile 1582 litreye çıkıyor. Opsiyonel elektrikli bagaj kapağı sayesinde eşya yükleme kolaylaşıyor. Ön koltuk yatabilir olarak tercih edildiğinde 2.92 metre uzunluğa kadar yükler araç içine alınabiliyor. Octavia, çekici görevinde kullanılırken, geri manevralarda direksiyon kontrolünü devralan römork asistanına kavuşmuş. Diğer güvenlik sistemleri arasında yaya hareketini tahmin eden ön cephe asistanı, radar tabanlı kör nokta uyarısı ve geri trafik takibi, sürücü yorgunluk tespit sistemi, geliştirilmiş park asistanı dikkat çekiyor. Adaptif cruise control ve anahtarsız giriş ve çalıştırma opsiyon olarak sunuluyor. Octavia hacmi ve sürüş özellikleri ile uzun yollarda yüksek konfor sağlıyor ancak şehir içinde bozuk zeminlerde sarsıntılar kabine hafifçe yansıyor. DCC, dinamik şasi kontrolü sistemi ile darbe emiş ve direksiyon hissi değiştirilebiliyor – normal, konfor ve spor modları sunuluyor. Makyajla beraber Octavia’nın motor seçenekleri değişmiyor. Ülkemizde 1.0 TSI 115 PS, 1.4 TSI 150 PS, 1.6 TDI 110 PS motorların satışına devam edilmesi bekleniyor. 1.4 TSI motor standart olarak DSG şanzımanla gelirken diğer motorlar için opsiyon olarak sunuluyor. Dizel model 4×4 olarak da tercih edilebiliyor. Octavia, ilginç şekilde Ford Focus ve Volkwagen Jetta gibi popüler rakiplerinden daha yüksek bir başlangıç fiyatına sahip. Ancak üst donanımlarda Octavia öne çıkıyor. Düşük kullanım maliyeti ve satış sonrası destekteki memnuniyet oranı Octavia’nın cazibesini arttırıyor. Prestij öncelikli alıcılar yakın fiyatlı Premium hisli modelleri tercih edebilir, ancak Octavia pratik özellikleri, hacmi, konforu ve modern tasarımı ile göz önünde bulundurulmalı.

skoda-octavia-onBurun tasarımı masum görüntüsünü kaybederek; kendinden emin, cesur bir ifade kazanmış. Merkezdeki ızgara yenilenen şekli ve çerçevesi ile daha belirgin. Düz üst kenarın ortasındaki çukur Skoda logosuna yer açıyor. Yan kenarlar ise burun ortasına ilerleyerek ızgara alanını daraltıyor. Alt kenarın düz ilerleyişi şeklin sade kalmasını sağlamış. Sık aralıklı dikey siyah kanatlar büyük çıkıklıkları ile görünür hale getirilmiş. Ortada, üst kenardaki çukurun altında ise cilalı siyah bir şerit yer alıyor. Parça görünmez olmasa da en az miktarda dikkat çekmesi sağlanmış. Izgara etrafını saran krom çerçeve yanlara doğru en kalın haline ulaşıyor. Değişken kalınlık ile ızgaranın daha çıkık görünmesi sağlanmış. İki parçalı farların ızgaraya bitişik parçası, ızgaranın üst ve alt kenarını aynen devam ettirerek pürüzsüz bir birleşim sağlıyor. Tek parça olarak algılanabilen detaylar bu sayede genişliği de vurguluyor. İçteki farlar eğik alt ve üst kenarları ile daha hareketli bir görüntüye sahip. Dıştaki farlar ise ızgaranın hareketini sürdürmüyorlar. Düze yakın alt ve üst kenarlar ciddi bir görünüm sağlarken gözleri yana çekmeye devam ediyorlar. Farların karartılmış zeminleri ve karmaşık görünüme sahip aydınlatma elemanları teknolojik gelişmişlik havası yaratıyor. Aynı üst kenarı paylaşan detaylar ifadenin ciddiyetine katkıda bulunuyor. Kaput üzerinde ön camdan Skoda logosunun iki yanına ve ızgara-far birleşimine uzanan çizgiler bulunuyor. Oluşan hafif dalgalanmalar kaputun aşırı uzun görünmesini önlüyor, dikkati dağıtıyor. Burnun alt yarısında basit şekiller kullanılmış ve dikkatin üst yarıda yoğunlaşması sağlanmış. Izgara hizasında düz alt ve üst kenarla başlayan hava girişi, yanlara uzarken farlar altında yukarı eğimleniyor. Hava girişinin alt ve üst kenarlarının hareketi ortadan ilerleyen krom çizgi ile tekrarlanıyor. Çizgi ile hava girişinin üst kenarı arasında sis farları bulunuyor. Uçlara yaslanan sis farları, konum ve şekilleri sayesinde fazla dikkat çekmiyor. Burnun altından ilerleyen gövde rengi şerit orta bölgelerde incelerek tasarım detaylarının öne çıkmasını sağlıyor, yanlara doğru kalınlaşarak gözleri yana çekiyor.

skoda-octavia-arkaSayısız çağrı ardından yana varan gözler sade bir görüntü ile karşılaşıyor. Cam şekli en iyi görüş sunarken en iyi görünüme de sahip olmaya çalışıyor. Alt kenar arka kapıya doğru düz biçimde ilerlerken yumuşak bir köşe ile kalkıyor, tavana uzamaya başlıyor. Kapı sınırında üst kenara köşe ile birleşen alt kenar, kapıların tavanı izleyen üst kenarı ile örtülüyor ve cam şekli tamamlanıyor. Cam geçişlerinde kullanılan cilalı siyah kaplama ve alt kenarı belirginleştiren krom çizgi malzeme çeşitliliği yaratıyor. Alt kenarın yumuşak ve sivri köşeleri bir arada barındıran ilerleyişi göze hoş geliyor. Ön farlardan başlayarak arka stoplara uzayan çizgi, yan cephede omuz çizgisi işlevi görüyor. Çizgi altında kalan kapı kolları basit bir şekle sahip. Kapı panellerinin alt kısmı yavaşça çıkıklaşıyor ve iki tekerlek arasında düz bir çizgi ile bölümleniyor. Düz çizgi ardından bir daha başlayan çıkıklaşma, aynı ışık yansımasını bir kere daha yaratarak gövdeyi renklendiriyor. Gövde rengi zeminden hafifçe çıkıklaştırılan tekerlekler sade jant tasarımları ile genel havaya uyum sağlıyor. Omuz çizgileri ile yana bağlanan arka cephe, daha çok geometrik şekil ile gözü oyalıyor. Karesel stopların dışını saran kırmızı “C” harfi Skoda modellerini arkadan tanınır kılmaya devam ediyor. Ortadaki beyaz bölme ise renk çeşitliliğini sürdürüyor. Lambaların üst köşesinden başlayan eğik çizgi bagaj kapağının üst kenarını belirliyor. Alt köşelerinden çıkan bir diğer çizgi ise bagaj kapağına uzayan çizgiye paralel eğimle bir üçgen şekli meydana getiriyor. Üçgenler yansımalarla belirgin hale geliyor, plaka derinliğinin stoplar seviyesine bağlantısını sağlıyor. Derinlik üzerindeki bölümde marka logosu ve model adı yer alıyor. Bagaj kapağının üst yüzeyi ile arka camın yumuşak bir köşe ile birleşmesi, diğer köşelerle zıtlık yaratıyor. Bu zıtlık yan camın yumuşak ve sivri köşelerinin oluşturduğu zıtlığa benziyor. Çıkıklaşan tampon, en alttan yükselen siyah plastik bir zemin ile kaplanıyor. Çizgi şekilli kedigözleri ise stoplar hizasında, gövde rengi zemine yerleştirilmiş. Dış tasarım kibar veya zarif değil, ancak endüstriyel çizgiler ve renkler ile adeta bir modern mimari eseri. İşlevsel, kendine has bir estetiğe sahip bir tasarım ile Octavia takdiri hak ediyor.

skoda-octavia-icKabin, sıcak renkler ile bir ev hissi yaratıyor. Üç kollu direksiyon büyük merkez parçası ve kalın kolları ile güçlü görünüyor. Kol şekilleri parlak çizgilerle vurgulanmış. Gösterge paneli, ön cam altı zeminin yavaşça yukarı kalkması ile görünür hale geliyor. İki ana dairesel gösterge okunaklı ve sportif bir yazı tipine sahip. Göstergeler arasında ise büyük bir bilgi ekranı bulunmakta. Göstergelerin üzerini örten siperlik, yanlara doğru alçalıyor ve ön cam altı boyunca ilerliyor. Ön panel kaplamasının farklı rengi sayesinde ayrım daha belirgin hale geliyor. Orta konsolun başında ön cam altı zemin sınırına dayalı havalandırma çıkışları bulunuyor. Çıkışlar ardından başlayan konsol, büyük multimedya ekranı ile sade bir görünüme sahip. Havalandırma kontrollerinin detaylı görünümü ise ekranın sadeliğini dengeliyor, belki de boş görüntüyü engelliyor. Yatay konsola geçiş sırasında eşya gözüne yer bırakılıyor. Vites kolu sonrasında bardak tutucular ve kol dayama zemini geliyor. Kapılara bitişik havalandırma çıkışları da konsol üzeri havalandırma çıkışı gibi ön cam altı zemin sınırına dayanmış. Kapı panellerinde metal görünümlü bir şerit ile geri çekilme hissi yaratılıyor. Elemanların yumuşak köşeli şekilleri daha huzurlu bir görüntü sağlıyor. Arka yolcu sırası ön koltukların en geri konumunda dahi yeterli diz mesafesi sunuyor. Yüksek baş mesafesi aracı her yolcu için konforlu kılıyor. Octavia, makyajlı hali bir kademe daha cazip hale gelmiş. Multimedya ve bağlantı özellikleri modern beklentileri karşılarken yeni kabin özellikleri ile konfor iyileştirilmiş. Hazır ortalıkta başka dört gözlü modeli bulunmazken Octavia “özgün” dahi sayılabilir. Sınıf ortalamasına yakın fiyatlar ise daha yaygın rakipleri cazip kılıyor. Ancak Octavia hacim ve konfor beklentisi yüksek, ne aradığını iyi bilen alıcıları kendine çekmeye devam ediyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s