Audi A5 Sportback

Zarif tasarımı kullanışlılık ve yüksek iç hacimle buluşturan 5 kapılı coupe Audi A5 Sportback, ilk neslinin ortaya çıkışından 7 yıl sonra yenilenmiş hali ile yollara çıkmaya hazırlanıyor. 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenen, 2017 başında satışa çıkacak olan yeni A5 Sportback; aile kullanımına müsait sportif tarzı sayesinde geniş bir kitleye hitap ediyor. Model, multimedya ve bağlantı özellikleri ile de güncel beklentileri karşılayacak şekilde geliştirilmiş. 4733 mm uzunluk, 1843 mm genişlik ve 1386 mm yükseklik ile iri bir orta sınıf sedan olarak değerlendirilebilen A5 Sportback, boyutlarını tasarımı ile gizlemeyi başarmış. Gergin gövde panelleri ile oluşturulan genç deri, zarif tasarım detayları ile doldurulmuş. Uzun dingil aralığı ve kısa tekerlek çıkıklıkları gerginliği bir kere daha hissettirirken büyüyen kabine dair ipuçları da veriyor. Ön tasarım üç boyut kazanan altıgen tek parça ızgara ile akıllarda kalıyor. Daha geniş ızgara, modele bağlı olarak mat veya cilalı görüntü kazanıyor. A5’i diğer Audi’lerden ayrıştıran far tasarımı opsiyonel LED ve Matrix LED aydınlatmalar ile ışıldıyor. Dinamik dönüş sinyalleri de sunulmakta. Yan silüet uzun tavan çizgisi ile akılda kalıyor. Yan camların alt kenarındaki ve omuz çizgisindeki belirgin dalgalanmalar A5’i özel kılıyor. Tekerlekler hizasında bombelenen omuz çizgisi, ışık ve gölge oyunları ile yere basma hissini vurguluyor. Çerçevesiz kapı camları ise modelin yeniden bir coupe olarak algılanmasını sağlıyor. Genişliği vurgulayan arka cephe net ve temiz çizgilerden meydana geliyor. LED aydınlatmalarla 3 boyut kazanan stop lambaları A5 Sportback’in arkadan tanınmasını sağlıyor. Bagaj kapağı üst kenarı yavaşça bir spoylere dönüşüyor. Bagaj kapağı ardında 480 litrelik bir hacim sunuluyor. Dikdörtgensel bagaj şekli hacmi verimli kullanmayı sağlarken, 40:20:40 oranında bölümlenmiş arka koltuklar yatırıldığında bu hacim 1300 litreye çıkıyor. Büyüyen kabin boyutları ferahlık hissine katkıda bulunuyor. Ön panel, alçak konumu ve yatay yapısı ile açıklık hissi yaratırken, az sayıda düğme ile kullanım kolaylığını da yansıtıyor. Malzeme ve işçilik kalitesi ise Premium kimliği vurguluyor.

Orta konsol başındaki MMI multimedya sistemi ekranı 8.3 inçe kadar büyüyor. En üst sürüm, MMI navigation plus’ta DVD girişi, 10 GB hafıza ve 5 yıl ücretsiz navigasyona kavuşan sistem; Audi connect uygulamaları ile daha da geliştirilebiliyor. Google uygulamaları ve çevre bilgisinin yanı sıra Twitter da sunulan uygulamalar arasında. MMI sistemi, yatay konsoldaki dokunmatik yüzeyden kontrol ediliyor. Yüzeye parmakla harf girişi yapmak da mümkün. A5 Sportback, CarPlay ve Android Auto arayüzleri ile akıllı telefonlara bağlanabiliyor ve kablosuz şarj zemini de sunuyor. Audi virtual cockpit yeni neslinde A5 Sportback’e de aktarılmış. 12.3 inçlik opsiyonel dijital gösterge, zengin ve detaylı grafikleri ile sürüş verilerini etkileyici bir biçimde yansıtıyor. virtual cockpit, sürüş moduna bağlı olarak bilgilerin önceliğini düzenliyor. Gözünü yola daha yakın tutmak isteyen sürücüler için Head-Up Display opsiyonu da sunuluyor. Masaj ve ısıtma-soğutmalı koltuklar, 3 bölgeli klima sistemi, Bang&Olufsen 3D ses sistemi ve arka koltuk multimedya tableti diğer konfor donanımları arasında. Ön panel iki renkli olarak tercih edilebiliyor ve kabin renk kazanıyor. Koyu üst yarıya eşlik eden açık alt yarı, rengini koltuklarda da gösteriyor. Model, dur-kalk asistanlı adaptif cruise control ile sıkışık trafikte yarı otonom sürüş özelliği kazanıyor. 65 km/s hıza kadar aracın ilerlemesini yöneten sistem, şeritlerin belirgin olduğu yollarda aynı zamanda aracı yönlendiriyor. Verimlilik asistanı GPS verisine göre sürüş tavsiyelerinde bulunarak yakıt verimliliği sağlamayı hedefliyor. Güvenlik donanımları arasında çarpışma önleme asistanı öne çıkıyor. Sistem, çarpışmayı önlemek adına gerekli manevrayı planlıyor. Diğer donanımlar arasında dönüş asistanı, park asistanı, geri trafik asistanı, trafik işareti okuma, şerit takip asistanı bulunuyor. Audi pre sense sistemi, basic, city ve rear sürümleri ile farklı durumlarda çarpışma önleyici fren uyguluyor. A5 Sportback tamamen yeni bir süspansiyon ve standart Audi drive select sürüş modları ile geliyor. Adaptif darbe emiş sistemi ile çalışan modlar, comfort, auto, dynamic, verimlilik ve kişisel olarak sıralanıyor. Elektromekanik, elektrik destekli direksiyon sistemi daha iyi geri bildirim ve daha doğrudan etki sağlarken, opsiyonel dinamik direksiyon hıza ve açıya göre değişken etki sunuyor. Benzinli motor seçenekleri 170 beygirlik 2.0 TFSI, 190 beygirlik 2.0 TFSI, 252 beygirlik 2.0 TFSI, 354 beygirlik 3.0 TFSI olarak sıralanıyor. Dizel seçenekler ise 190 beygirlik 2.0 TDI, 218 beygirlik 3.0 TDI ve 286 beygirlik 3.0 TDI’dan oluşuyor. 2 litrelik TDI motor daha verimli “ultra” versiyonu ile satışa sunulacak. Tüm motorlar 6 vitesli manuel, 7 vitesli S tronic ve 8 vitesli tiptronic şanzımanla eşlenebiliyor. Quattro dört tekerlekten çekiş sistemi de tüm modellere eklenebiliyor; 4 silindirli manuel şanzımanlı modellerde verimliliği simgeleyen “ultra” takısını kazanıyor.

Static photo, Color: Daytona Grey

A5 Sportback, ön yüzünün merkezindeki ızgara ile karşılıyor gözleri. Düz alt ve üst kenarlar ile genişliği vurgulayan ızgara, krom çerçevesi ile gövde rengi zeminden ayrılıyor. Sık aralıklarla yerleştirilen yatay kanatlar marka logosunu ve plakayı taşıyor, uçlara doğru sivriliyor. Izgaranın üst yan kenarları farların yan kenarlarına paralel ilerleyerek detayları birbirine bağlıyor. Ön camdan başlayan ve kaput boyunca ilerleyen çizgiler, ızgara köşelerine uzanırken kaputun kendiliğinden alçalması dolayısıyla alçalıyor, kıvrımlanıyor ve ızgaraya daha güçlü bir işaret oluyorlar. Alt kenarda basamak inme hareketi ile genişleyen Audi farları aksine, düz bir alt kenar ve kademeli bir üst kenarla gelen farlar bakışlara farklılık katıyor. Bir köşe ile burun ortasına yönelen üst kenar, Audi modellerinde görülmedik bir şekil oluştururken ifadeye de bir saflık ve gençlik katıyor. Üst kenar altında düz biçimde ilerleyen LED şeridi bakışların ciddiyetini korurken, altındaki karmaşık görünümlü aydınlatma elemanları cevhersi bir görüntü oluşturuyor. Farların alt kenarına paralel bir çizgi, gövde rengi zeminde ızgaranın yan köşesine ilerleyerek detaylar arası bağlantıyı güçlendiriyor. Altıgen ızgara altındaki düz hava girişi farlar altına girerken aşağı doğru genişliyor. Hava girişi yavaşça siyah plastik bir kaplamaya dönüşürken üzerinde siyah kaplamalı bir derinlik oluşuyor. Altıgen deseniyle başlayan kaplama, sis farı benzeri siyah bir küreyi sarmalıyor. Plastik kaplamanın kıvrımlı üst kenarı gövde rengi zeminde üst üste binen çizgilerle vurgulanıyor. Farların üst kenarına benzer şekilde kıvrımlanan çizgiler uyum hissini güçlendiriyor. Kaput üzerindeki dört adet çizgi, öne doğru gelirken bombelenerek burun uzunluğunu hissettiriyor.

Audi A5 SportbackUzunluğa vurgu yan cephede de devam ediyor. Farların üst köşesinden başlayan omuz çizgisi, stoplara kadar kesintisiz şekilde ilerliyor. Tekerlekler hizasında çembersel hareket eden çizgi, kapılar üzerinde düzleşerek hareket yaratıyor. Yan camların alt kenarı da başlangıçta hafifçe aşağı bombeleniyor, ardından arkaya düz biçimde ilerleyerek omuz çizgisine uyum sağlıyor. Alt kenar eğik bir kenarla arka cama uzandıktan sonra tavanı izleyen üst kenarla birleşiyor ve cam şekli tamamlanıyor. Değişken kalınlıklı krom çerçeve ile sarılan cam şekli, yumuşak köşelere sahip. Cam geçişlerindeki cilalı siyah kaplamalar ve çerçevesiz kapı camları modern bir görüntü sağlamış. Yan aynalar gövde rengi zeminden beliriyor ve çizgi şekilli yan sinyal lambalarını taşıyorlar. Aynalar hizasında, omuz çizgisine bitişik model logosu görülüyor. Kapı panellerinin alt kısmında başlayan derinlik, arkaya ilerlerken yükseliyor ve gözleri arkaya yönlendiriyor. Hafifçe çıkıklaştırılan tekerlekler, detaylı jant tasarımları ile geniş gövde panelleri dolayısıyla sade görünen yan cephede zıtlık oluşturuyor. Jantlar, aynı zamanda tekerlek boyutlarını ortaya çıkararak yere basma hissini de güçlendiriyor. Arkaya ilerlerken hafifçe silikleşen omuz çizgisi, bagaj kapağının dik yüzünü saran çizgilerin kesişiminde sonlanıyor. Tavan eğimini sürdüren arka camdan kısa süre sonra başlayan dikey yüzey, kıvrımlı ve kalın bir kenar ile eğik yüzeyden ayrılıyor. Audi logosu ardından başlayan derin yüzeyde plaka yer almakta. Bu yüzeye geniş sırasında uçlarda stop lambaları başlıyor. Kalın LED şeridi ile parlak ve belirgin bir desene kavuşan lambalar, plakanın bulunduğu yüzeydeki koyu kırmızı bölümleri ile üç boyut kazanıyor. Bagaj kapağının üstünden uzanan çizgi, stopların yanından aşağı uzanarak kapağı sarmalıyor. Hafifçe çıkıklaşan tampon, en alttan beliren siyah plastik kaplama üzerinde egzoz çıkışlarını taşımakta. Sola dayalı iki dairesel egzoz çıkışı, krom kaplamaları ile gövde rengi zeminde öne çıkarılmış. Arka cephenin daha yüksek görüntüsü A5 Sportback’in vücudunu daha atletik kılıyor. Yeni nesil, A7 Sportback’den daha uzak görüntüsü ile kendi kimliğini de geliştiriyor.

Audi A5 Sportbackİç mekan bir lounge atmosferine sahip. Yatay çizgiler sayesinde sağlanan ferahlık, kabini daha davetkâr kılıyor. Direksiyon, içe doğru derinleşen kolları ile çıkık bir merkeze sahip. Bu sayede marka logosu öne çıkarılmış. Kollar üzerindeki kontroller teknolojik gelişmişlik hissi uyandırıyor, bu his gerideki gösterge paneli ile daha da güçleniyor. virtual cockpit, tüm paneli kaplayan ekranı ve gerçekçi grafikleri ile yeni bir sürüş deneyimi sunuyor. Fütüristik hava head-up display ile daha da güçleniyor. Göstergelerin üzerini dairesel bir kıvrımla örten siperlik orta konsol üzerine kıvrılıyor, ardından sonlanıyor. Siperliğin ön cam altı zemin ile birleşmeden, ayrı bir parça olarak korunması özgün bir detay. Konsol bağımsız multimedya ekranı ile başlıyor. Yolcu kapısına kadar uzanan ince uzun havalandırma çıkışları devamında renkli kaplamalı zemin başlıyor. İnce uzun havalandırma kontrolleri, basit görünümleri be dijital döner kontrolleri ile beğeni topluyor. Renkli zemin ardından derinleşen konsol, yatay konsola geçişi sağlıyor. Bardak tutucular, MMI sistemi kontrol tekerleği ve vites kolu ile doldurulan alan; metal kaplamalar ile renkleniyor. Ön paneldeki renkli parçanın yavaşça kıvrımlanması ve eğimlenmesi genişliğe vurgu yapıyor. Kapı panellerinde geriye doğru çekilme hissi yaratan çizgiler kullanılmış. Ön paneldeki malzemeler kapı panellerinde de kullanılarak tutarlılık sağlanmış, renkler tüm kabine yayılmış. Koltuklar başarılı yanal destekleri ile güven duygusu sağlıyor. Arka yolcu sırası 2 yetişkine kısıtlı baş mesafesi ile yeterli hacim sunuyor. 3 kişilik kullanımlarda konfor seviyesi bir orta sınıf otomobilden beklenen düzeyde. A5 Sportback, orta ve orta üst sınıf otomobillere özgün bir alternatif olarak akılda kalıyor. Premium ciddiyetini daha sportif bir görüntü ile birleştiren model, fiyatları ile yine Premium otomobil alıcılarına hitap ediyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s