Volkswagen Golf

Boyutları, özellikleri ve tasarımı ile nesillerdir “ortalama otomobil” olan Volkswagen Golf, multimedya ve iletişim özelliklerini geliştirme odağında makyajlandı. Volkswagen’in emisyon değerleri skandalı sonrasında toparlanmasını hızlandıracak yeni model; yeni motorlar, sürüş destek sistemleri, multimedya özellikleri ve daha çekici bir tasarım ile karşımızda. Golf’ün her zevke uyumlu “ortalama” tasarımı daha güçlü detaylar ile özgünleştirilmiş, modelin karakteri belirginleştirilmiş. Çarpıcı lansman renklerinin de katkısıyla daha etkileyici bir izlenim bırakan makyajlı model, burundaki belirgin yüz ifadesi ile daha arzulanabilir görünüyor. Izgaradaki krom çıta, makyajsız modelden farklı olarak farlar içindeki LED gündüz farları ile sürdürülmüş. Xenon far opsiyonu full LED farlar ile değiştirilirken aydınlatma kalitesi beraberinde görsellik de iyileştirilmiş. Daha beyaz ışığı ile modern havasını koruyan Golf, burnun üst yarısına simetrik biçimde aşağı uzanan alt yarısı ile genişliğini de vurguluyor. Güvenlik sistemlerine veri sağlayan radar sensörünün ızgara arkasına alınması düzeltmeler arasında. Yan cephe gövdenin tüm hatları işbirliğinde belirginleşen “C” sütunu ile akılda kalıyor. Önceki nesil modellerde de görülen ok biçimli C-sütunu; kapı sınırları, bagaj kapağı, tavan çizgisi ile vurgulanıyor. Tavan çizgisinin A-sütunu üzerinde alçalarak kaput üzerinde devam etmesiyle cepheler birbirine görsel olarak da bağlanmış. Arka cephe standart LED stop lambaları ile makyajsız modelden ayırt edilebiliyor. Üst donanımlarda hareketli dönüş sinyallerine kavuşan Golf, GTI modelinde ise daha büyük krom egzoz çıkışları ile sportif yönünü haykırıyor. Dik sırt, modelin güven veren duruşunu sağlıyor. Volkswagen, Golf’ü daha arzulanabilir kılarken yılların deneyimi ile şekillenen ana hatları korumuş. Kabin, yeni teknolojik özellikleri ile yeni hissettiriyor. Müşteri beklentisi üzerindeki kalitesi ile yeni MIB multimedya sistemi rakipleri zorlarken, teknoloji öncelikli alıcıları da kendine çekiyor. Multimedya sisteminin seviyeleri korunurken her seviyede daha büyük ekranlar ve daha fazla özellik sunulmaya başlanmış. En üst sürüm Discover Pro, 9.2 inçlik dokunmatik ekranı ile bilgi alışverişini ve araç yönetimini kolaylaştırıyor.

Eller yaklaştırıldığında dokunmadan kontrol edilebilen sistem, aynı zamanda sesli komut da alıyor. DVD ve USB girişi ile başka cihazlara bağlanan sistem; MirrorLink, CarPlay ve Android Auto arayüzleri ile akıllı telefon entegrasyonu sağlıyor. Son dönemde her sınıfta yaygınlaşan kablosuz şarj zemini Golf’te de bir opsiyon olarak yerini almış. Multimedya sistemi güvenlik ve özelliklere dair daha fazla bilgi sunan bir paket beraberinde çevre ve trafik bilgisi sağlayan bir paketle de alınabiliyor. Sürücü, karşısındaki 12.3 inçlik dijital gösterge paneli ile keyifleniyor. Ekran; klasik, menzil, verimlilik, performans ve navigasyon modlarında farklı bilgilere öncelik veriyor. Araç ön panel, kapı panelleri ve konsolda yeni döşeme seçenekleri ile geliyor. Ortam aydınlatması opsiyonu ise kabinin ruh halini belirlemeyi kolaylaştırıyor. Makyajlı model yeni güvenlik donanımları ile yolcularını ve yayaları daha iyi koruyor. Şehir içi acil fren, yaya algılama sistemi işbirliğinde çarpışma riski tespit edildiğinde uyarıda bulunuyor, fren uygulayabiliyor. Sıkışık trafik asistanı ise DSG şanzımanlı modellerde, sürücünün elleri direksiyonda olduğu sürece 60 km/s hıza kadar dur-kalk trafikte aracın şeridinde ilerlemesini sağlıyor. Çarpışma riskinde kemerleri sıkıp pencereleri kapatan Pre-Crash sistemi, adaptif cruise control, sürücü yorgunluk takibi, kör nokta uyarısı, geri trafik takibi, geri görüş kamerası, römork asistanı diğer donanımlar arasında. Park asistanı aracın dikey ve paralel park yerlerine girişini, paralel park yerlerinden çıkışını sağlıyor; ve artık geri girme seçeneği de sunuyor. Yeni Golf, 1.5 TSI Evo motoru taşıyan ilk model. Düşük performanslı sürüşlerde 2 silindiri kapayabilen aktif silindir yönetimi sistemi ile gelen motor, 150 PS güç üretirken 100 km’de 4.9 litre yakıt harcıyor. Aynı motorun BlueMotion sürümü 130 PS güç üretirken 100 km’de 4.6 litre yakıt tüketiyor. BlueMotion modeli aynı zamanda ayak gaz pedalından çekildiğinde süzülerek enerji geri kazanıyor. Ülkemizde sunulan 110 beygirlik 1.2 TSI, 125 beygirlik 1.4 TSI ve 110 beygirlik 1.6 TDI motorların makyajsız modele de aktarılması bekleniyor. Golf GTI 230 veya 245 PS güç üreten sürümlere sahip; plug-in hibrid seçenek GTE ise 150 PS benzinli motor beraberinde 102 PS’lik bir elektrikli motora da sahip. Otomatik şanzıman seçeneği 6 vitesli DSG yerini 7 vitesli bir DSG şanzıman almış. Makyajlı Golf, aynı donanım seviyeleri ile 2016 sonuna doğru ön satışa çıkacak. Modelin 2017 başında Türkiye’ye varması bekleniyor.

volkswagen-golf-on-3Golf, birbirine sağlamca bağlı burun detayları ile belirgin bir yüz ifadesine kavuşuyor, adeta karşısındaki ile konuşuyor. Merkezdeki Volkswagen logosunun altındaki ızgara, düz alt ve üst kenarlarla yanlara genişlerken farlara birleşiyor. Farlar, yana ilerledikçe yükselen üst kenarları ve basamak inerek far alanını genişleten alt kenarları sayesinde buruna anlamlı bir bakış kazandırıyor. Alt ve üst kenarın birleşimindeki “<” çizgisi far şeklini detaylandırırken yan cepheyi de işaret ediyor. Izgara boyunca alt kenara yakın mesafede ilerleyen krom şerit, farlara temas sonrasında LED gündüz farları ile devam ettiriliyor. Krom şeridin bıraktığı yerden devam eden LED şeridi, ilk aydınlatma modülü etrafında dolandıktan sonra daha geride bir başkası aynı hareketi diğer aydınlatma modülü çevresinde yapıyor. Aydınlatma elemanlarının cevhersi görüntüsü teknolojik gelişmişliği yansıtmakta. Ön cam yanı kiriş üzerinde alçalan tavan çizgisi, kaput üzerinde devam ederek farları ızgara ile birleşimine uzanıyor. Bu çizgiler burun ortasına yönelirken, burnun alt yarısındaki çizgileri zıt biçimde burun dışına açılıyor. Üst ve alt yarı arasındaki zıtlık burnun orta bölgesini öne çıkarmakta. Farlar ve ızgara altından geçen gövde rengi bir çizgi burnun iki yarısı arasında ayraç görevi görüyor. Alt yarının büyük bölümü geniş hava girişi ile kapanıyor. Düz alt ve üst kenarlar genişliği vurgularken, yan kenarların alçaldıkça dışa açılması üst yarı ile zıtlığı ortaya çıkarıyor. Altıgen desenle kaplanan koyu renk ızgara sportif bir izlenim bırakmakta. Izgara yan kenarlarla sonlanıyor, alt kenar farlar altına uzanarak yeniden yukarı kıvrılıyor. Siyah konturla çizilen köşeli “C” harfi ek bir tasarım detayı meydana getirmiş. Izgaranın yan kenarları dışındaki boşluk bu “C” içindeki siyah zemin ve parlak şerit ile kaplanmış. “C” içindeki parçalar yerleşimleri ile burun ortasını işaret ediyor, bu durum gövde rengi çizgilerle bir kere daha vurgulanıyor. Izgara yanından başlayarak farlar altına devam eden çizgi, pürüzsüz zeminde yarattığı dalgalanma ile ön yüze hareket getiriyor. Burnun en altından ilerleyen gövde rengi çizgi burnun üst yarısındaki detayların alt kenarını izliyor: Izgara hizasında düz ilerleyen çizgi, farlar altında yukarı kalkmaya başlayarak yukarısındaki detayların altını bir kere daha çizmekte. Detayların birbirine göndermeleri sayesinde bir bütün olarak algılanan burnu, sade bir yan cephe izliyor.

volkswagen-golf-arkaYan cephe, -burundaki duruma benzer şekilde- detayların birbirine uyumu sayesinde gözü yeterince tatmin ediyor. Farların üst kenarındaki köşeden başlayarak yana uzayan omuz çizgisi, yan camın alt kenarını belirliyor, arka kapı sonuna kadar hafifçe yükselerek ilerliyor. Arka kapıların yükselirken arkaya doğru genişleyen sınır çizgisi, camların yan kenarları tarafından bir süre devam ettiriliyor. Bu sayede kapıların cam şekli ile bağlantısı güçlendiriliyor. Yan kenar kısa süre sonra sivri bir köşe ile tavana yöneliyor, bu sırada öne doğru ilerliyor. Yumuşak köşe ile bağlanılan üst kenar, tavanı izleyerek fazla dağılmadan şekli tamamlıyor. Arka camın yan kenarı, yan camların yan kenarını izleyerek omuz çizgisi hizasına kadar çıkıklaşıyor, ardından gövde rengi zeminde tekerlere doğru ilerleyen bir çizgi belirerek “>” şeklini tekrarlıyor. Cam ve gövde parçalarının şekilleri oluşturulan büyük ok şekli Golf’ü tanınır kılarken tasarıma hareket de kazandırıyor. Kapılar üzerinde kapı kolları ardından bel çizgisi geliyor. Ön tekerlek gerisindeki donanıma bağlı dekoratif parçadan başlayan çizgi, giderek soluklaşarak yok oluyor. Tekerlekler etrafındaki çembersel vurgular, kapılar üzerinde düz bir çizgiye dönüşerek devam ediyor. Yan camın alt ve üst kenarlarına hemen hemen paralel ilerleyişi ile uzunluğu da vurgulayan çizgi, kapı panellerinin alt kısmında hafif bir dalga oluşturarak varlığını güçlendiriyor. Cam geçişlerinde kullanılan cilalı siyah kaplama ve yan aynalar üzerindeki çizgi şekilli dönüş sinyali ciddiyete katkıda bulunmakta. Sportif jant tasarımları tekerlekleri öne çıkarırken, koyu renk bölgeleri ile cam geçişlerinin koyu siyahına uyum sağlıyor. Arka cephe C-sütununa uyum sağlayan çizgileri sayesinde uçlardan yana doğru geriliyor. Arka cam öne eğik duruşu ve üzerindeki spoyler ile sportif görünüm kazanıyor. Camın alt kenarı yan camların alt kenarı hizasından ilerliyor. Yana doğru ilerledikçe kalınlaşan stoplar, paralelkenar şekilli LED modülleri ile özgün görünüyor. Karartılmış kırmızı bölgeler ciddiyete ve sportif özelliklere bir başka gönderme. İki lambanın burun ortasına bakan sivri köşesi arasında düz bir çizgi uzanıyor. Volkswagen logosunu taşıyan çizgi, yatay detayları birbirine bağlayarak genişliği belirginleştiriyor. Tampon bagaj kapağı sonuna doğru çıkıklaşıyor. İki lamba arasında derinleşen plaka yuvası stoplar altına ince kollarla uzarken kedigözlerini de üzerine alıyor. En alttan yükselen siyah zemin ise egzoz çıkışlarına yer sunuyor. İki uca dayalı krom çıkışlar, paralelkenar benzeri şekilleri ile stoplara uyum sağlarken bagaj kapağı ortasına işaret ediyor. Egzoz grubunu saran cilalı siyah kaplama ise doku çeşitliliği yaratmakta. Makyajlı Golf, daha sportif bir hava kazanırken güven veren görüntüsünü de korumayı başarıyor.

volkswagen-golf-icİç mekan ise teknolojik gelişmişlik ile konforun bir başka boyutunu geliştiriyor. Malzemeler ve görüntü kabinin huzur ve güven vermesini sağlıyor, kalitesi ile etkiliyor. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyon daha köşeli kolları sayesinde daha güçlü görünüyor. Merkezdeki marka logosu siyah kaplama ve parlak bir şerit ile sarılıyor. Aynı kaplamalar kollar üzerinde de uygulanmış ve tutarlılık sağlanmış. Düğmelerin dikdörtgensel şekli ciddiyeti sağlarken, gerideki gösterge paneline de uyum sağlamış. Ön cam altı zeminin yükselmesi ile oluşan siperlik, altında geniş ve kesintisiz dijital göstergeleri koruyor. Parlak bir çizgi ile sarılan panel, kaliteli grafikleri ile de takdir topluyor. Model sürümüne ve gösterge moduna göre farklı görüntüler alan ekran, direksiyon üzerindeki düğmelerle denetleniyor. Gösterge panelinin soldaki havalandırma çıkışına ve sağdaki orta konsola geçişi cilalı siyah kaplamalarla pürüzsüz hale getirilmiş. Konsol, havalandırma çıkışları ile başlıyor ve multimedya ekranı ile devam ediyor. Büyük ekran yanındaki 5 sabit düğme ile kolay kullanılıyor. Ekranın devamında havalandırma kontrolleri geliyor, yatay düzleme geçen konsol ardından vites kolu ve eşya gözlerini taşıyor. Tüm elemanların yumuşak köşeli dikdörtgensel şekli kabin genelinde uyum yaratıyor. Kapı panellerindeki çizgiler öne çekilme hissi yaratarak görüntüye hareketlilik kazandırıyor. Arka yolcu sırası 3 yetişkini kısa süreli yolculuklarda rahatlıkla ağırlayabiliyor. 380 litrelik bagaj hacmi, kompakt bir otomobilden bekleneni sunuyor. Golf aslında bir makyaja ihtiyaç duymadan da 7. neslini sürdürebilirdi. Marka kimliğini iyileştirmek ve güncel taleplere uymak amaçlı yapılan makyaj aslında bunun da ötesine gidiyor ve kompakt sınıfın yeni standartlarını belirliyor. Volkswagen, Golf ile her alıcıya “optimum” kompakt otomobili sunmaya devam ediyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s