MINI Countryman

İlk yerden yüksek ve dört kapılı MINI oluşu ile 2010’da tanıtıldığında büyük ilgi çeken Countryman, yeni nesli ile kompakt crossover sınıfının güncel akımlarına uyum sağlıyor. İlk neslin başarısının altındaki hacim, çok yönlülük ve Premium his gibi özelliklerin taze bir tasarım ve modern bir kokpitle birleştirilmiş. Los Angeles Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan yeni Countryman, 5 kişilik oturma kapasitesi ile aile kullanımına uygunluğu ile de öne çıkıyor. 20 cm daha uzun, 3 cm daha geniş ikinci nesil 450 litrelik bir bagaj hacmine sahip. 40:20:40 oranında bölümlenmiş arka koltukların yatırılması ile 1309 litreye büyüyen hacim, yüksekliği ayarlanabilir zemin, ağ ve kanca gibi opsiyonlarla daha verimli kullanılabiliyor. Bagaj kapağının dışa doğru açılan yarısı bir bank işlevi görüyor. Kapak elektrikli açılma özelliği ile de sunulmakta. Büyüyen boyutlarına rağmen hala bir MINI olarak kolaylıkla ayırt edilebilen model, yüksek burnu ve büyük detayları ile cesur görünüyor. Daha sert çizgilerle somutlaştırılan varlık, aracı bir SUV olarak tanıtmayı başarıyor. Yüksek oturma pozisyonu ve yerden yükseklik hissi de SUV kimliğine katkıda bulunmakta. Kısa tekerlek çıkıklıkları, havada duran ve yan camlar üzerine eğilen tavan ise diğer MINI modelleri ile ortaklık kuruyor. Şekilleri kusursuz bir daireden uzak, daha köşeli hissettiren farlar, opsiyonel LED aydınlatmaları ile araca can veriyor. Hava girişi yanında krom çerçeve ile vurgulanan gündüz farları ise boyutları ile fazlaca öne çıkıyor. Burun, kalın konturlu detayları ile gözü doyururken yan cephe sadeliği ile denge sağlıyor. “Kask tavan” yan camların son parçası üzerinde alçalarak Countryman’in silüetini farklı kılıyor. Ok şekilli yan sinyal lambası modülleri yeni bir ekleme. Alüminyum tavan çıtaları, parlak yan cam alt kenarı ve metal görünümlü kapı altı koruma parçası uzunluğu vurgulamakta. Arka cephenin dik duruşu stop lambaları ile vurgulanıyor. Yeni Countryman’in lansman renkleri ada mavisi ve kestane, koyu tonları ile daha sert kişiliğin izlerini taşıyor. İç mekan, arttırılmış tasarım ve malzeme kalitesi ile beğeni topluyor. Baş ve omuz mesafesindeki artış da ferahlık hissini pekiştiriyor. İnceltilmiş kirişler ve yüksek oturma pozisyonu ile iyileştirilen görüş yola hakimiyet sağlıyor. Kapı ceplerindeki 1 litrelik şişe gözleri, orta konsol altındaki bardak tutucular ve depo gözü bulunmakta.

Ön panel genelinde yatay çizgilere vurgu yapılmış. Büyük kontrol elemanları, bolca girinti çıkıntı ile yapay bir karmaşa hissi yaratarak retro tarzı güçlendiriyor. İnatla dikey duran havalandırma çıkışları ise yatay-dikey dengesini sağlıyor. Merkezdeki dairesel kontrol elemanı 8.5 inçlik dokunmatik ekranla alınabiliyor. Navigasyon ve iOS entegrasyonu da sunuluyor. Dairesel modülü saran LED aydınlatmalar sürüş durumuna göre renk değiştiriyor ve opsiyonel aydınlatma paketi ile gelen ortam aydınlatmasına katkıda bulunuyor. Ön sıra koltukları opsiyonel olarak elektrikli ayar özelliği ile alınabiliyor. Arka sıra koltukları 13 cm ileri-geri kayabiliyor ve sırt eğikliği değiştirilebiliyor.  Çift bölgeli klima sistemi de opsiyon listesinde. Countryman’in standart güvenlik donanımları arasında şehir içi frenleme özellikli çarpışma önleme uyarısı dikkat çekiyor. Opsiyonel donanımlar arasında frenli yaya uyarısı, kamera tabanlı adaptif cruise control, dinamik denge kontrolü, uzun far asistanı, geri görüş kamerası ve park asistanı bulunmakta. Model, tüm motor seçeneklerinde ALL4 dört tekerlekten çekiş sistemi ile tercih edilebiliyor. Yeni neslin zor yol koşulları ile barışıklığını vurgulayan Country Timer eklentisi, özel yol veya hava koşulları sezildiğinde konsol ekranı üzerinden sürücünün bulunulan tipteki yollarda geçirdiği süreyi görüntülüyor. Eklenti işlevsel bir öneme sahip olmasa da sürücüne bir başarım kazanma hissi sunuyor. Modlar ile sürüş hissi değiştirilebiliyor. MID, SPORT ve GREEN modları gaz tepkisi, direksiyon etkisi, şanzıman ve enerji tüketimini düzenleyerek sırasıyla optimum konfor, sportif sürüş ve verimlilik odaklı bir sürüş sağlıyor. Countryman TwinPower Turbo özellikli 4 motor seçeneği ve bir plug-in hibrid sürüm ile geliyor. Cooper Countryman, 3 silindirli, 1.5 litre, 136 beygirlik motora; Cooper S Countryman ise 4 silindirli, 2 litre, 192 beygirlik motora sahip. Cooper D ve D S Countryman modelleri ise 2 litrelik, 150 ve 190 beygirlik motorlarla geliyor. Cooper D Countryman, 100 km’de 4.3-4.5 litre arası yakıt tüketimi ile ailenin en verimli elemanı olarak öne çıkıyor. İlk MINI plug-in hibrid modeli Cooper S E Countryman ALL4, 3 silindirli 1.5 litre 136 beygirlik motoru 88 beygirlik elektrikli motorla birleştirerek 100 km’de 2.1 litreye varan bir yakıt tüketimi elde ediyor. Elektrikli motor 40 km’lik menzile sahip. 6 vitesli manuel şanzıman standart olarak sunulurken, tüm modeller 6 vitesli Steptronic şanzımanla da tercih edilebiliyor. S D’de standart olan 8 vitesli Steptronic şanzıman S ve D modellerinde de alınabiliyor. Countryman, motor seçeneğine bağlı olarak 1500-1800 kg arasında römork çekme kapasitesine de sahip.

mini-countryman-onÖnceki neslin çocuksu, şişirilmiş MINI duruşu aksine yeni Countryman hırçın ve agresif görünümlü bir ön yüze sahip. Kaput burnun dik kısmına doğru hafifçe eğimlenirken beliren ızgara, S modelinde iki krom ızgara ile sarılıyor. Düz alt ve üst kenarları bağlayan yan kenarların alçalırken genişlemesi somurtkan bir ifade yaratıyor. Ana krom çerçeve içindeki ikinci çerçeve alt kenardaki basamak çıkma hareketi ile dış çerçeveden ayrılıyor. Izgara zeminin altıgen deseni sportif bir izlenim bırakıyor. “S” logosu da ızgara üzerine yerleştirilmiş. Kaput üzerindeki soluk çizgilerle yükseklikleri vurgulanan farlar, ileri ve geri çekilmiş bozuk dairesel şekilleri ile Countryman’e özgünlük kazandırıyor. Farları saran kalın krom çerçeveyi tekrarlayan opsiyonel LED aydınlatmalar gözlere can katıyor. Derine itilmiş dairesel aydınlatma elemanları karmaşık görünümleri ile detaylı görünüme katkıda bulunuyor. Burnun alt ve üst yarısını ayıran opsiyonel cilalı siyah parça ızgara altında ilerledikten sonra farlar hizasında hafifçe yükseliyor, ardından dikey yarığa girerek sonlanıyor. “C” şekilli yarıkların alt kenarı da burun ortasına uzayarak diğer detayların alt kenarını belirliyor. Üç boyutlu krom çerçeve ile sarılan dairesel gündüz farları arazi araçlarına bir gönderme olarak beğeni topluyor. İki gündüz farı arasındaki hava girişi ise yumuşak köşeleri ve küçük boyutları ile öne çıkma derdinde değil. Burun, cilalı siyah ayraç, gündüz farı modülleri ve ana ızgaranın farklı katmanlarda oluşu sayesinde girintili-çıkıntılı, detaylı bir görüntü kazanmış. Bu yoğunluk pürüzsüz bir kaput ve sade bir yan cephe ile dengeleniyor. Az sayıda kendine has detaya sahip olan yan cephe, ön ve arka arasındaki köprü görevine odaklanmış.

mini-countryman-arkaÖn camın alt ve üst kenarları yan camın alt ve üst kenarları olarak aynen devam ettiriliyor. Camlar arası birleşimde kullanılan cilalı siyah kaplama ise dört cepheyi saran tek cam parça yanılsaması yaratıyor. Gövdeden farklı renkte alınabilen tavan, kapılar hizasında ön cephedeki yüksekliğinden devam ederken, arka kapı sonrasında alçalarak bir “kask” görüntüsü yaratıyor. Tavan boyunca devam eden belirgin alüminyum çıtalar ise çok yönlülüğe bir gönderme oluyor. Camların alt kenarını vurgulayan krom şerit de ön ve arka cephelerle paylaşılmakta. Kapı panelleri yan camlar ardından dışa doğru çıkıklaşıyor. Bu çıkıklaşmaya parlak kapı kolları, derin dairesel yuvaları ile eşlik ediyor. Aynı yatay hizadaki yan sinyal lambası modülleri ise önü işaret eden ok şekilleri ile farklılık yaratıyor. Şekil krom çizgilerle vurgulanmış, sinyal lambası alta dayanmış. Yan aynalar ise gövde rengi zeminden beliriyor ve yumurta şekilleri ile MINI karakterine katkıda bulunuyor. Ön cephede varlığını hissettirmeyen siyah plastik kaplamalar, yanda tekerlekler etrafında kalınlaşıyor ve kapılar arasında devam ediyor. Kapılar arasında plastik kaplama üzerinde beliren metal görünümlü parça ise sportif hissi güçlendiriyor, diğer parlak detaylarla beraber uzunluğu vurguluyor. Tavan arkaya doğru hafifçe alçalırken pürüzsüzce spoylere birleşiyor ve alçalma hareketini bir süre daha devam ettiriyor. Arka camın hafif eğimi gövde rengi zeminin dikliği sayesinde fark ediliyor. Krom çizgi ile sonlanan arka camın devamında gövde rengi paneller çıkıklaşıyor. Plaka yuvası kalın krom başlık parçası ise öne çıkarılmış. Başlık parçasının kıvrımları ile devam eden yuva görüntüye uyum sağlıyor. Bagaj kapağının dışına yerleştirilen dikey stop lambaları ise yukarı doğru hafifçe incelen bir şekle sahip. Yandan bakıldığında maksimum kalınlığı görülen krom çerçeveler stopları gövde rengi zeminden ayrıştırıyor. Kırmızı lamba zemininin ortasındaki koyu renk daire ise ışık imzasını meydana getiriyor. Bagaj kapağının alt sınırına geniş aralıklarla model adı yazılmış, bu sayede Countryman’in ihtişamı vurgulanmış. Yeniden beliren cilalı siyah kaplama bagaj kapağı altında uzanırken stoplar hizasında yükselerek kedigözlerini sarmalıyor. Tampondaki metal görünümlü parça, üzerindeki girinti-çıkıntılar ile sportif bir his yaratırken; iki yanındaki dairesel egzoz çıkışları da bu havaya katkıda bulunuyor.  Yeni dış tasarım modelin SUV-Crossover olarak tanınırlığını arttırırken hala bir MINI olduğunu da belli ediyor.

mini-countryman-icİç mekan da aileye bağlılığı hissettirse de kendi yolundan ilerliyor. Üç kollu direksiyonun dairesel merkezi ve parlak halkası marka kimliğine vurgu yaparken, kollardaki düğme bolluğu teknolojik gelişmişlik hissi yaratıyor. Üst üste binmiş göstergeler, turuncu aydınlatmaları ile ilgi çekiyor. Ön panelden ayrılmış bir gösterge panelinin olmayışı da fark yaratıyor. Ön cam altına ise opsiyonel Head-Up Display yerleşiyor. Orta konsolun başındaki dairesel bölge, krom çerçevesi ve çembersel LED aydınlatması ile öne çıkıyor. Ortalanmış ekran genişliği ve en üst sürümündeki dokunmatik özelliği ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Dairesel modülün iki yanındaki dikey havalandırma çıkışları da krom çerçeveleri ile belirginleşiyor. Konsolun devamına geçerken, ön panel kaplaması altından beliren desenli kaplama ortaya çıkıyor. Kapılardan orta konsola uzanan ve hafifçe aşağı eğilen kaplama havalandırma kontrollerini sarmalıyor. Konsolun devamında ise şalter tipi düğmeler bulunuyor. Plastik kaplamaların daralan şekli ile incelen konsol, yatay zemine birleşirken depolama alanı yaratıyor, bardak yuvalarına yer açıyor. Retro hissi pekiştiren vites kolu devamında kol dayama zemini ve eşya gözü bulunmakta. Koltukların farklı eğimli parçaları ve dikiş izleri de eskiye güçlü bir gönderme olarak hoşa gidiyor. Kapı panellerinde yarım daire şekilli kapı kolları dikkat çekiyor. Ortam aydınlatması opsiyonu kapı panelleri, ön panel ve zeminde dahi renkli bir ışık sağlıyor. İç mekan, 5 kişilik hacmi ile aile kullanımına uygun, yüksek bagaj hacmi ile hobi kullanımına dahi elverişli. Countryman, 5 kapılı Cooper’dan yeterince ayrıştırılmış ve bu sırada SUV-Crossover müşterisi için de cazip hale getirilmiş. Artık retro niteliği ile değil, özgünlüğü ile sevilen MINI; yeni Countryman ile genç ailelere göz kırpıyor. 2017 Mart ayında satışa çıkacak olan model, Premium modeller seviyesindeki fiyatı nedeniyle özellik ve donanım değil, tarz ve tasarımı ile fark yaratacak.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s