Kia Rio

Kia’nın dünya genelinde başarılı modellerinden Rio, 2017’ye dördüncü nesli ile giriyor. Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenen yeni model, önceki neslin açtığı yolda daha olgun bir tutumla ilerliyor. Kalabalık küçük sınıfta maliyet ve tasarım kozları sayesinde “Rio” adını duyuran üçüncü neslin mirasçısından beklenti yüksek. Yeni neslin oyunlardan yoksun, sert duruşu daha sıkıcı bir izlenim oluştursa da, Kia alıcıları daha gelişmiş teknoloji, güvenlik ve sürüş özellikleri ile doyuruyor. Model, günlük kullanımda yüksek kullanışlılık, sınıf zirvesinde güvenlik sistemleri, yeni bağlantı seçenekleri ve daha canlı bir sürüş ile geliyor. Önceki modelleri cazip kılan düşük kullanım maliyetinin dördünce nesle de aktarıldığı söyleniyor. Rio 4065 mm uzunluk, 1725 mm genişlik, 1450 mm yükseklik ve 325 litre bagaj hacmi ile sınıf ortalamasında boyutlara sahip. Yüksekliği ayarlanabilen ve bu sayede bagajı kademelendiren zemin kaplaması yük sabitlemeyi kolaylaştırıyor. “Çekici yeni tasarım” daha düz çizgiler, sivri köşeli şekilleri kıvrımlı gövde panelleri ile dengeliyor. Almanya, Amerika ve Kore tasarım ekiplerinin ortak çalışmalarına rağmen bütçe ve üretim olanaklarındaki kısıtlamalardan dolayı i20’den uzaklaşamayan tasarım ne çekici, ne de itici. Daha olgun karakter Rio’yu sevmek için daha iyi tanımayı gerekli kılıyor. Burunda kaplan yüzü ızgaranın en yeni sürümü kullanılmış. Cilalı siyah kaplama ile örtülen zemin daha ince ve uzun. Burun genişliğine yapılan vurgu tampon detayları ile de desteklenmiş. Olabildiğince düz ilerleyen farlar “U” şekilli LED gündüz farları ile dikkat çekiyor. Sis farları çıkıklaştırılmış, daha görünür hale gelmiş. Yan cephe yatay çizgiler ile uzunluğu öne çıkarıyor. Uzun burun çıkıklığı kabini geriye çekilmiş gibi gösteriyor. Alçak camlar seyri kolaylaştırırken aydınlığı da arttırıyor. Daha ince C-sütunu ise kör noktaları azaltıyor, daha dinamik bir görüntü yaratıyor. 15-17 inç arasında 3 adet alüminyum jant seçeneği sunulmakta. Kesin, net çizgilerle kendinden emin görünen model, dik sırtı ile de güven veriyor. Kısa arka çıkıklık ardından gelen arka cephe LED stop lambaları ile ışıldıyor. Yapılı görüntü öndeki cılızlığa kontrast oluşturmuş.

İç mekan girintiler çıkıntılar ile dolu ve modern hissettiriyor. Dışarıdaki gibi yatay çizgiler aracılığıyla genişliğe vurgu hissediliyor. Sürücüye dönük konsol sürücü odaklı bir hava yaratıyor. Havada duruyormuş görüntüsü ile konsolun tepesinde yerini alan multimedya ekranı 5 veya 7 inç boyutlarda alınabiliyor. 7 yıl geçerli TomTom Navigasyon, trafik bilgisi gibi özellikler sisteme eklenebiliyor. CarPlay ve Android Auto arayüzleri ile akıllı telefon bağlantısı kolaylaştırılmış. Ön ve arka sırada da USB çıkışları sunuluyor. Konsol, daha az düğme ile sade ve kolay kullanımlı görünüyor. Konsol devamında iki kademeli merkez depo gözü geliyor. Bunun dışında tavandaki gözlük cebi, kutu şekilli torpido ve her kapıdaki şişe gözleri eşyalara yer sunuyor. Diz ve omuz mesafesi artmış, azalan yüksekliğe rağmen iyi baş mesafesi korunmuş. Hacmi iyileştirmek adına kapı panellerinin ve tavan kaplamalarının inceltildiği açıklanıyor. Kabin siyah veya gri renkli kumaş ya da yapay deri kaplamalarla geliyor. “Kırmızı paket” ise tüm yüzeylerde kırmızı yapay deri kullanıyor, ancak büyük ihtimalle aracı bir kebapçıya benzetiyor. Isıtmalı koltuklar, anahtarsız giriş ve çalıştırma özellikleri opsiyonlar arasında. Güvenlik, Rio’nun rakipleri karşısında güçlü olduğu konulardan. Yarıya yakını yüksek güçlü çelikten oluşan gövde daha hafif ve dayanıklı. Aktif güvenlik sistemleri arasında radar tabanlı yaya algılama özellikli acil fren sistemi dikkat çekmekte. Adaptif Cruise Control, şerit takip uyarısı, geri görüş kamerası yağmur sensörlü silecekler de listede. Denge kontrol sistemi frenleme ve virajlarda çekiş kaybını önlerken, denge yönetim sistemi sürüş sırasında dengeyi denetliyor. Rio’nun daha etkileşimli ve direkt sürüşü heyecan verici. Motor seçenekleri makul hacim ve güç değerlerine sahip. 1 litrelik benzinli T-GDI ünite 98 ve 118 beygir seçeneklerine sahip. 1.25 ve 1.4 litrelik MPI üniteler ise sırasıyla 82 ve 80  beygir güce sahip. 1.4 litrelik dizel motor ise 68 ve 88 beygirlik sürümlerle üretiliyor. 98 beygirlik 1 litrelik motor ve 1.25 litrelik benzinli motor 5 vitesli manuel şanzımanla gelirken, diğer motorlar 6 vitesli manuel şanzımanla eşlenmiş. Kore’deki Sohari fabrikasında üretilecek olan yeni nesil, 2017’nin ilk çeyreğinde Avrupa’da satışa sunulacak.

kia-rio-onBurun düz çizgiler ve hafifçe yukarı kalkan farlarla kızgın bir yüz ifadesi kazanmış. Merkezdeki ızgara muadili cilalı siyah zemin, alt ve üst kenarının ortasındaki girintilerle “kaplan yüzü” tasarımını koruyor. Alt kenarın girinti sonrası kollarının hafifçe yukarı kalkması farlara geçişi pürüzsüzleştiriyor. Alt ve üst kenarın krom çizgilerle vurgulanması siyah zemini bir ızgaraya benzetiyor. Kia logosu her zaman olduğu gibi üst kenardaki girinti hizasında yerleştirilmiş. Siyah parçaya doğrudan birleşen farlar, düz bir alt kenara, yükselen bir üst kenara ve bu ikisini birbirine bağlayan bir yan kenara sahip. Üst ve yan kenarın birleşimindeki kıvrım ciddi havayı biraz da olsa dağıtıyor. Yukarı kalkmış gözler sorgulayıcı bir ifade yaratmakta. “U” şekilli LED gündüz farları dairesel bir modülü sararak aydınlatma kalitesine vurgu yapıyor. Farların detaylı görünümü teknolojik gelişmişliğe de bir ipucu oluyor. Burnun alt yarısı geniş hava girişi ve sis farı yuvaları ile kapatılıyor. Üstteki ızgara sınırlarında uzanan hava girişi, düz alt ve üst kenarlara ve kıvrımlı köşelere sahip. Yan kenarların alt kenara birleşirken kırılması şekli basitlikten kurtarıyor. Hava girişinin üst yarısında yine bir cilalı siyah kaplama ve plaka bulunuyor. Burnun altından uzanan gövde rengi çizgi farlar hizasında çıkıklaşıyor, tekerlek hizalarını vurguluyor. Sis farlarının bulunduğu ince siyah zemin gövde rengi zemindeki derin girinti ve kıvrımlarla öne çıkarılmış. Kıvrımlı panellerdeki ışık yansımaları Rio’nun cildini pürüzsüz gösteriyor. Silindirik bir krom parça ile sarılan dairesel sis farları siyah zeminin üst kenarına dayanmış. Kaput üzerinde ön cam yanı kirişlerden farların üst köşesine uzanan çizgiler görülüyor. Bu düzensiz görünümlü birden fazla çizgi arasında pürüzsüz devam eden kaput aracı daha uzun, burnu daha çıkık gösteriyor. Çizgilerin öne ilerlerken alçalması ise burnun daha alçak, daha ince görünmesini sağlıyor.

kia-rio-arkaYan cephe sade görüntüsü ile önün detay yoğunluğunu dengeliyor. Arkaya ilerlerken hafifçe yükselen, arka kapı sonunda hafifçe kalkan alt kenarın, tavana paralel üst kenara birleşimi ile oluşan cam şekli basit. Cam geçişlerinde kullanılan mat siyah kaplama ve alt kenar boyunca ilerleyen ince krom çizgi ucuz bir görüntü yaratmış. Üst kenarın alt kenara uzanan kolunun arka cama hemen hemen paralel olması ise hafif bir uyum havası oluşturuyor. Yan sinyal lambalarını taşıyan yan aynalar ön camların ucuna birleşmiş. Camlar sonrasında dışa doğru çıkıklaşan gövde panelleri kapı kolları ile bölünüyor. Basit şekilli kapı kolları ardından iki tekerlek arasında uzanan bir çizgi ve kapı altlarındaki bir derinlik ile kesilen kapı panelleri yan cepheyi hareketlendiriyor. Kapı altlarındaki girinti ışık oyunları yaratırken kapıları fazla yüksek görünmekten de kurtarıyor. Gövde rengi zeminden hafifçe çıkıklaştırılan ve çembersel çizgilerle bir kere daha sarılan tekerlekler, detaylı jantları ile alt yarıyı daha dolu gösteriyor. Arka camın abartısız eğimi arkadan dik, yandan yatık görüntüsü ile hem atletik hem de güçlü duruşa katkıda bulunuyor. Tavanı devam ettiren spoyler benzeri bir parça ardından başlayan cam yüzey, yan kenarların yumuşak köşelerle alt kenara dönüşmesiyle sonlanıyor. Yüksekte konumlandırılan stop lambaları hafifçe çıkık, üç boyutlu yapıya sahipler. LED aydınlatmalar iç içe geçmiş, bagaj ortasını işaret ediyorlar. Düz üst kenarları ise genişliğe bir gönderme olmuş. Lambaların üst köşeleri arasında uzanan çizgi, bagaj kapağında bir ayrım yaratıyor. Çizgi altındaki zemin marka logosu ve bagaj kapağı açma yuvasını barındırıyor. Pürüzsüz kapak aşağı uzarken yanlardan çıkıklaşan gövde rengi zemin, tampona yavaş bir geçiş sağlıyor. Aşağı uzarken genişleyen siyah tampon zemini kedigözleri ve plakayı taşıyor. Arka cama simetrik sayılabilecek şekilde aşağı uzanan siyah zemin diğer detaylara uyumu ile dikkat çekmeden dış tasarımı sonlandırıyor. Rio’nun büyük kozlarından tasarım, dördüncü nesilde tam bir tat vermiyor, akılda kalmıyor.

kia-rio-icİç mekan ise donanımlı ve konforlu görüntüsü ile hoşa gidiyor. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyonun dairesel ve düz merkez parçası, kıvrımlı uçlara sahip kollar ile uyum içinde. Aşağı uzanan metal görünümlü kol renk farklılığı yaratıyor. Gerideki gösterge paneli ön panel boyunca uzayan şeridin yükselişi ile görünür hale geliyor. Panel iki ana gösterge ve bilgi ekranını barındırıyor, temiz görünüyor. Siperliği meydana getiren şerit yanlara ilerlerken yavaşça alçalıyor. Orta konsol hizasında şerit altındaki ilk basamakta havalandırma çıkışları ile sarılan multimedya ekranı bulunuyor. Bulunduğu zeminin üzerine de uzayan ekran havada duruyormuş izlenimi veriyor. Bu basamak yanlara uzarken alt ve üst kenar yavaşça ortaya uzuyor, uçlardaki havalandırma çıkışlarına bağlanıyor. Konsolun devamında havalandırma kontrolleri ve temel işlevler için fiziksel düğmeler geliyor. Bu grup cilalı siyah kaplama, metal görünümlü eklemeler ile şık ve dokunulası görünüyor. Yatay konsol vites kolunu sardıktan sonra sonlanıyor. İki koltuk arasında ise bardak tutucular ve depo gözü yer almakta. Kapı panellerinde ön cam altında uzayan panel hizasından devam eden plastik, cepheler arası tutarlılık yaratarak uyum sağlıyor, sarmalanma hissini güçlendiriyor. Plastik zeminin aşağı yaptığı uzantıda kapı kolu yer alıyor. Kapı panelinin dışarı doğru çıkıklaşması ile kol dayama zemini ve depo gözü beliriyor. Modern ve abartısız tasarım beğeni topluyor. Arka yolcu sırası iki yetişkini rahatlıkla ağırlayabilirken 5 kişilik sürüşlerde kişi başına düşen alan elbette azalıyor. Rio’nun özellik ve fayda konularında rakiplerinden büyük eksiği olmamakla beraber tasarımının arzulanabilirliği azalmış. Kardeş modeli i20’nin fazlasıyla talep gördüğü ülkemizde onu farklı kılan yönü olmasa da Rio, uygun fiyatlar ve cazip garanti politikası ile yine alınabilecek bir otomobil.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s