Honda Civic Hatchback

Honda dendiğinde akla ilk gelen modellerden Civic, 40 yıllık tarihinde “her yerin ve herkesin otomobili” olarak tanınırlık kazandı. Markanın öyküsünde ve gelirlerinde kritik bir rol oynayan kompakt model, 10. neslinin Hatchback sürümü ile 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda Avrupalı alıcıların karşısına çıkacak. Halihazırda zamanının ötesinde görünen modeli daha da gençleştirme ve Premium modeller seviyesinde sürüş hissi ve yalıtım kalitesi sunma hedefi, markanın yeni üretim teknikleri geliştirmesi ve tasarıma yeni yaklaşımlarda bulunmasını gerektirmiş. Özgün tasarımı, sportif stili ve çok yönlülüğü ile öne çıkan model son neslinde sürüş dinamiği ile de akıllarda kalmak istiyor. 4497 mm uzunluk, 1800 mm genişlik ve 1421 mm yükseklik değerleri ile seleflerinden daha geniş, uzun ve alçak. Gergin çizgiler, keskin köşeler ve agresif bakışlarla belirlenen genel tutum, Honda modellerinde görmeye alıştığımız savruklukla sunulmuş. Detayların birbirine bağlantılarında boyut değişimleri kafa karıştırırken, Civic’in hiçbir Honda modeline benzemeyişi tamamen yeni bir bakış açısı gerektiriyor. Aileye uyum kaygısı olmadan modele kendi kişiliğini kazandıran Honda, alıcıların da benzersiz iç dünyalarını dışa yansıtmalarını sağlıyor. Büyük ve güçlü hava girişleri, etkileyici bakışları temellendiren farlar ile yeni Civic Hatchback amaç dolu, özgüveni yüksek bir birey. Standart LED gündüz farlarına ek olarak üst donanımlarda LED farlar da sunuluyor. Yan cephe aracın geriye çekilen silüetini ortaya çıkarıyor. Silüeti oluşturan alçak tavan çizgisi cam şekli ile tekrarlanıyor, güçlü ve belirgin bir tarz oluşuyor. Büyük tekerlekler ile yere basma hissi güçlendirilmiş, gövde rengi zeminde tekerlek yuvalarına doğru yapılan vurgularla genişlik vurgulanmış. Ön tekerlek ile burun arasındaki mesafenin kısalığı burnu uzun gösteriyor. Yan cephe boyunca uzayan omuz çizgisi ön ve arka cepheleri birbirine bağlıyor. Arka cephe ise köşeli detayları ve eğimi ile sert, atletik duruyor. Dışa doğru çıkıklaşan tamponda ızgara görünümlü yüzeyler ile yüksek performansa gönderme yapılıyor. Ortalanmış dairesel egzoz çıkışı çifti ise ızgaralar arasına gizlenmiş. Arka cam üzerindeki gövde rengi spoyler, “C” şekilli stoplar görüntüyü tamamlıyor. Estetik veya kurallı olmayabilir, Honda’nın nesillerdir direttiği bu özgün tarz son Civic’de hoşa gidecek şekilde sunuluyor.

İç mekan dışarıdaki tarzı girintili-çıkıntılı yüzeyler ve eğimli ve yatay çizgilerle sürdürüyor. Görsel özellikleri ile kalabalık hissettirse de fiziksel kontrollerin azlığı ve gruplanması sayesinde düzenli ve sade olan kokpit, yüksek malzeme kalitesi ile de dikkat çekiyor. Yatay çizgilerle yapılan genişlik vurgusu yolcuların dikkatini hacme çekiyor. Yeni neslin artan genişliği sayesinde önde ve arkada omuz mesafesi artıyor. Arka sıra aynı zamanda daha yüksek diz mesafesinden de faydalanıyor. Ön panel dijital gösterge paneli ile başlıyor. 7 inçlik ekran sürüş verilerinin yanısıra navigasyon ve telefon bilgilerini de görüntülüyor. Orta konsolun cilalı siyah kaplama ile ayrılan “Teknoloji Merkezi” kısmı multimedya ekranı, havalandırma kontrolleri ve depo gözlerini barındırıyor. 7 inçlik dokunmatik multimedya ekranı Honda Connect sisteminin 2. nesli ile çalışıyor. Apple CarPlay ve Android Auto arayüzlerinin de sunulduğu sistem, Garmin navigasyon ile tercih edilebiliyor. Navigasyon sistemi çevre ve trafik bilgisi dahil hizmetlerini 5 yıl boyunca ücretsiz sunuyor. Konsolun altındaki iki kademeli depo alanı kablosuz şarj zemini ile alınabiliyor. Ön cam yanı kirişlerin inceltilmesi daha iyi görüş sağlıyor. Çift bölgeli klima opsiyonu da sunulmakta. Yeniden sportif bir otomobil olarak anılmak isteyen Civic, alçak ağırlık merkezi, yeni süspansiyonu ve alçak sürüş konumu ile etkileşimli, eğlenceli bir sürüş sunuyor. Sürücünün araca bağlılığı kokpit tasarımı ile destekleniyor. Kabin, opsiyonel panoramik cam tavan seçeneği ile daha da aydınlanıyor. Kritik güvenlik donanımları Honda Sensing başlığı altında standart olarak sunulmakta. Radar ve kamera tabanlı sistemler arasında, çarpışma hafifletici fren, şerit takip uyarısı, yoldan çıkma önleme sistemi, şerit takip asistanı, şerit değiştiren araçları da algılayan adaptif cruise control, trafik işareti okuma öne çıkıyor. Denge asistanı ve lastik basınç göstergesi de standart. Kör nokta uyarısı, geri trafik takibi ve geri görüş kamerası da eklenebilecek. Civic Hatchback, Avrupa’da 2 yeni VTEC TURBO motor seçeneği ile sunulacak. Sportif kişiliği sürüşe yansıtan üniteler yakıt verimliliği ile de hoşa gidiyor. 1 litrelik 3 silindirli, 129 PS güç üreten motor ve 1.5 litrelik 4 silindirli, 182 PS güç üreten motor 6 vitesli manuel ya da CVT otomatik şanzımanla alınabiliyor. Motorların ikisi de turboşarjlı. 1 litrelik motor düşük hacmine kıyasla yüksek gücü ile mutlu ediyor. 2017 içinde 1.6 litrelik bir dizel ünite de sunulacak. Civic İngiltere’de üretilecek. Özgüveni ile etkileyen, özgünlüğü ile şaşırtan bir kompakt otomobil Civic Hatchback.

All-new 2017 Civic hatchback

Burun, büyük bir sırıtış ile karşısındakini hafife alıyor. Merkezdeki Honda logosu cilalı siyah bir parça ile havada tutuluyor. Izgaranın önünde yer alan parça, far birleşimine yaklaştığında yükseliyor, derinleşiyor, farların üst kenarına birleşiyor. Üç boyutlu yapı iki boyutlu bir yüzeye dönüşüyor. Farların üst kenarını belirlerken dönen bir kol görüntüsü veren siyah şerit burnun genişliği boyunca uzuyor. Sık aralıklı karmaşık detayları ile cevhersi görünen farların alt kenarını hokey sopası şekilli LED gündüz farları belirginleştiriyor. Söz konusu alt kenar ortadaki ızgaranın alt kenarının devamı. Üst kenardaki gibi cilalı siyah bir şerit farlara uzarken dönüyor, eğimleniyor, inceliyor. Alt ve üst kenarları ile ana ızgaraya bağlanan farlar bütüne dahil oluyor. Izgaranın alt kenarındaki şerit üstteki gibi bir basamak iniyor, ızgara hizasında hafif bir genişleme sağlıyor. Kaput üzerindeki çizgiler burun ögeleri arasındaki sınırları belirginleştirmekte. Ön cam yanı kirişten ızgara-far geçişine uzanan çizgiler burnu daha uzun göstermiş. Çizgiler arasındaki pürüzsüz zemin ise genişliğe bir kere daha dikkat çekiyor. Burnun daha çıkık alt yarısı büyük ızgara görünümlü yüzeylerle doldurulmuş. Farlar hizasındaki beşgen parçalar cilalı siyah çerçeve ile sarılıyor ve orta hava girişine bağlanıyor. Altıgen desenle kaplı zemin sportif hisse katkıda bulunuyor. Dış alt köşelerde ise dairesel sis lambaları görülüyor. Gövde rengi zeminin beşgen parçalar altından uzayan kolu yukarı kalkıyor, alt hava girişine yer açıyor. Kollar arasındaki kısım yanındaki yüzeylerle aynı altıgen deseni paylaşıyor. Burnun ortasında alt sınırı belirleyen siyah şerit yanlara devam ederek yan cephede de görünüyor. Üç boyuttan da yararlanan ön cephe karmaşası ile hoşa gidiyor.

All-new 2017 Civic hatchback

Yan cephenin çizgilerindeki oynaklık öndeki havayı sürdürüyor. Farların alt kenarı sonrasında başlayan çizgi, ön tekerlek üzerinde hafif bir çember çiziyor, ardından ön kapı üzerinde düz omuz çizgisi başlıyor. Kapı kolları ortasından geçen, arka kapı sonrasında yumuşakça basamak atlayarak stoplara bağlanan çizgi yan cepheyi ikiye ayırıyor. Yan camların alt kenarı arka kapı sonuna kadar düz ilerlerken, yumuşak bir basamak atlıyor ve arka cama uzanıyor. Yumuşak basamağın eğimli kenarı sayesinde cam şekline beklenmedik bir hareket getirilmiş. Üst kenar ise tavanı izleyerek alt kenarın üzerini örtüyor. Alt ve üst kenarın köşeli birleşimleri ise basamağın yumuşaklığına zıt. Cam geçişlerinde kullanılan cilalı siyah kaplama malzeme kalitesini belli ediyor. Camların etrafı değişken kalınlıklı siyah bir şeritle sarılmakta. Kapı panellerinin pürüzsüzlüğü omuz çizgisini tekrar eden bir başka çizgi ile bozulmuş. Yukarı uzayan çizgi altında bir derinlik oluşturulmuş. İki paralel çizginin arkaya uzama hareketi dinamizm yaratıyor. Gövde altından devam eden cilalı siyah şerit arka kapı yanında yükselerek bir tırnak meydana getiriyor. Jantların siyah ağırlıklı deseni de siyah yüzeyin devam ettiği hissini uyandırıyor. Tavan çizgisinin yataya yakın eğimi sebebiyle oldukça yavaş alçalan arka cam, yüksekte sonlanıyor ve eğik sırta bağlanıyor. Arka camın üst kenarına birleşen gövde rengi spoyler, yükseltileri ile görünür hale getirilmiş. Arka camın yanında kalan “C” şekilli stopların üst kolu cam üzerinde devam ediyor, fren lambasını taşıyor. Havada devam eden siyah renkli kol ikinci bir spoyler olarak algılanıyor. Stopların siyah yan yüzeyleri arasında kalan kırmızı bölge, beyaz çekirdeği kavrıyor. Koyu kırmızı ve kirli beyaz rengi ile stop lambaları sportif kimliğe uyumlu. Arka camın şekli stopların uzantısı ardından bir süre daha sürdürülmüş. Marka logosu ve model adı ardından başlayan derinlik ise arka camın alt kenarına simetrik üst kenara sahip. Plakaya ev sahipliği yapan derinlik ile bagaj kapağı sonlanıyor. Çıkık tampon bagaj kapağının yanlarına uzanan ızgara görünümlü yüzeyleri ile arka cephede boşluk bırakmıyor. Altıgen şekilli siyah çerçeve içinde altıgen ızgara deseni sürdürülmüş. İki taraftaki altıgen yüzeyler arasında bir siyah şerit uzanıyor. Tamponun en altına kadar devam eden siyah şerit, gövde rengi kollar ile altıgen parçalardan ayrılmakta. Ortadaki dairesel egzoz çifti, Civic’i bir performans otomobili gibi göstermeye çalışıyor. Dış tasarım, basit spor otomobili imgeleri ile güç kazanıyor.

All-new 2017 Civic hatchback

Sürücü, üç kollu bir direksiyon ve dijital gösterge paneli ile karşılanıyor. Direksiyonun kollarının saran metal kaplamalar renk çeşitliliği yaratmakta. Merkez parçanın köşeli şekli de sportif kimliği öne çıkarıyor. Gösterge panelinin üst kenarı ön panel boyunca devam ediyor, sürücü ve orta konsol havalandırma çıkışlarını örtüyor. Üç kademeli gösterge panelinin merkezinde hız göstergesi yer alıyor. Kademelerin ayraçları eğik. Gösterge paneli üzerinden geçen çizgi, metal kaplaması ile belirginleştirilmiş. Kapsama alanındaki havalandırma çıkışları ise sade görünümleri ile dikkat çekmiyor. Havalandırma çıkışları altından geçen, tüm ön panel boyunca uzanan desenli parlak şerit konsolun üst sınırını belirliyor. Multimedya ekranı ile başlayan konsol havalandırma kontrolleri ve eşya gözü ile devam ediyor. Yan sınırlar ise yatay konsoldan uzayan kollarla inşa edilmiş. Yatay konsol vites kolu ile başlıyor, depo gözleri ile devam ediyor. Tüm yüzeylerdeki kıvrımlı kenarlar hareket yaratıyor. Kapı panelleri ön cam altı zeminde uzayan çembersel çizgiyi sürdürüyor. Bu çizgi kapı kolları üzerinden geçerek sonlanırken, devamındaki çizgiler de arkaya uzama eğilimine sahip. Geri çekilen çizgilerle gerginlik yaratılıyor. Civic Hatchback, kompakt sınıfın en özgün modellerinden biri olarak ömrüne devam ediyor. Kimseye benzemeye çalışmadan, herkesle rekabete hazır. 1 litrelik motor seçeneği ile Türk müşterisini de mutlu eden model, kendisi gibi sportif, özgüveni yüksek alıcılarını bekliyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s