Peugeot 5008

MPV’lerden SUV’lere geçişi görmezden gelmek mümkün değil. Global başarıyı hedefleyen Peugeot, bir zamanlar Avrupa’da ailelerin birincil tercihi 7 kişilik MPV’lerden vazgeçiyor ve 5008’in ikinci neslini bir kompakt SUV olarak tanıtıyor. 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda sergilendikten sonra 2017 bahar aylarına doğru satışa çıkacak olan model, sınıfındaki nadir 7 kişilik seçeneklerden biri olarak dikkat çekiyor. Günümüz otomobil müşterisinin prestij, teknoloji, kullanışlılık ve sürüş keyfi beklentilerini karşılayacak şekilde geliştirilen 5008 aynı zamanda markanın Premium kimlik kazanma çabalarına da katkıda bulunuyor. Yeni 5008, ne küçük, ne de anlamsız düzeyde pahalı. MPV’ler gibi amaç odaklı görünmek yerine özgün bir kişilik sergileyen araç sürücüsünü mutlu etmeyi görev ediniyor. Tasarımından sürüş konumuna her yönüyle sürücüyü güçlü kılan 5008, arazi şartlarına uyumu ile keşfetmeyi destekliyor. Peugeot’nun özel i-Cockpit kabin tasarımının en yeni sürümünün uygulandığı model, konfor ve güvenliği geliştiren teknolojik donanımlarla rakipleri karşısında güçlü duruyor. Dinamizm ve zarafeti bir arada sunan görüntü pratik kullanım özelliklerini kısıtlamıyor. GT Line ve GT sürümleri ise kişiliğin sportif yönünü öne çıkarıyor. EMP 2 platformu üzerinde geliştirilen ikinci nesil, eskisine kıyasla 95 kg daha hafif. 4.64 metre uzunluk yeni 3008’den 19 cm daha fazla. 2.84 metrelik dingil aralığı ise yüksek iç hacme işaret etmekte. Kabin içinde 38 litreye varan depo hacmi sunuluyor; 5 kişilik kullanımdaki bagaj hacmi 1060 litre, 7 kişilik kullanımda ise bu değer 640 litreye düşüyor. Koltukların yatırılması ile düz zemin oluşurken, 3.20 metre uzunluğa kadar yükler taşınabiliyor. Elektrikli bagaj kapağı, ek bagaj zemini ve ağlar opsiyonel donanım seçenekleri. 5008, görüntüsü ile modern, hatta fütüristik bir otomobil. Ayarında detaylı bir tasarım ile gözü yormayan model, uzun ve geniş kaputu ile boyutlarını vurguluyor. Dik surat ise sertlik ve ciddiyeti sergilemekte. Opsiyonel Full LED aydınlatmalar ile ışıldayan farlar arasında krom kanatlı ızgara bulunuyor. Abartısız Peugeot logosu, 5008’e Premium otomobil dinginliği katıyor. Yan cephe ise yüksek omuz ve uzun tavan çizgisi ile akıcı, sade görünmekte. Tavan çıtaları çok yönlülüğe gönderme niteliğinde. Yeni 3008’i hatırlatan detaylar ise markanın SUV modelleri için ortak bir çizgi belirlendiğine işaret ediyor. Stop lambaları ve aralarındaki cilalı siyah görünümlü şerit de bu ortak detaylar arasında. Stop lambalarının 3 boyutlu LED aydınlatmaları sayesinde oluşan pençeler modeli bir Peugeot olarak tanınır kılıyor. Yüksek cam sınırları ve köşeli şekiller ile güç ve sağlamlık dışa yansıtılmış, güven hissi sağlanmış.

İç mekanın şık tasarımı hacmi kısıtlamayan parçalar ile aynı zamanda ferahlık hissini de güçlendiriyor. i-Cockpit’in başlıca özelliklerinden küçük direksiyon gösterge paneli önünde yerini almış. Alçalan direksiyon sayesinde kolay görülür hale gelen gösterge paneli 12.3 inçlik dijital ekranı ile etkileyici. Sade konsol üzerindeki metal eklemeli kontroller temel işlevleri denetliyor. Krom kaplamalar ve deri yüzeyler kalite hissini iyileştirmekte. GT modellerinde i-Cockpit Amplify modülü üzerinden aydınlatma, masaj, koku gibi özellikleri düzenleyen Boost ve Relax modları etkinleştirilebiliyor. 2. koltuk sırası 3 bağımsız koltuktan meydana geliyor. İleri-geri kayabilen ve eğilebilen koltuklar, opsiyonel 3. sıra koltukların kolay erişim sağlamakta. 3. sıra koltukları 11 kg’dan düşük ağırlıkları ile kolaylıkla çıkarılabiliyor. Soketler, katlanır masalar, perde ve bardak tutucuları kabin için sunulan donanımlar arasında. Panoramik cam tavan GT modellerinde standart olarak geliyor. Vücudu sarmalayan ön koltuklar için masaj özelliği de alınabiliyor. Orta konsoldaki 8 inçlik multimedya ekranı 3 boyutlu bina görselleri, çevre ve trafik bilgisi de sunan navigasyon sistemine erişim sağlıyor. Sesli kontrol edilebilen sistem akıllı telefonları CarPlay ve Android Auto arayüzleri ile araca bağlıyor. FOCAL ses sistemi ve kablosuz şarj zemini de ilgi çekici eklemeler arasında. 5008, durağan ya da hareketli araç veya yayaları algılayabiliyor ve gerekirse otomatik acil frenleme sistemini devreye alıyor. Mesafe uyarısı, adaptif cruise control, sürücü dikkat takibi, yokuş kalkış desteği, şerit takip asistanı, hız sınırı takibi, kör nokta uyarısı, 360 derece kamera ve park asistanı güvenlik donanımları arasında. Aracın arazi koşullarına uyumu ise Advanced Grip Control sistemi ile sağlanmış. Normal, kar, çamur, kum ve ESP kapalı modları ile 5008 farklı zemin ve amaçlara uyumlu. Yol tutuşu ve tutarlı direksiyonu ile kendinden emin karakterini sürüşüne de yansıtan araç, güven hissi beraberinde keyif de sağlıyor. Fransa’da Rennes fabrikasında üretilecek olan modelin benzinli motorları PureTech, dizel motorları ise BlueHDi ailesine mensup 1.2 litre 130 beygirlik benzinli ünite 6 vitesli manuel veya otomatik şanzıman alınabilirken, 1.6 litre 165 beygirlik benzinli ünite yalnızca 6 vitesli otomatik şanzımanla geliyor. Dizel seçenekler ise 5 vitesli manuel şanzımanlı 1.6 litre 100 beygirlik ünite, 6 vitesli manuel ya da otomatik şanzımanlı 1.6 litre 120 beygirlik ünite, 6 vitesli manuel şanzımanlı 2 litre 150 beygirlik ünite ve 6 vitesli otomatik şanzımanlı 2 litre 180 beygirlik ünite olarak sıralanıyor. 180 beygirlik dizel seçenek GT modelleri ile sunulmakta. Tüm motorlar Start&Stop sistemine de sahip. Araç Access, Active ve Allure donanım seviyelerinde sunulacak.

peugeot-5008-onBurun, dik yapısı ile büyüklük ve yükseklik hissini desteklerken, gruplanmış tasarım elemanları düzenli ve anlaşılır bir görüntü sağlıyor. Kaput dikelmeye başladığı sırada merkezde beliren ızgara, düz alt ve üst kenarı ile aracın genişliğini işaret etmekte. Yan kenarların aşağı ilerledikçe ortaya yönelmesi kaputtaki çizgilerin etkisini sürdürüyor. Izgaranın şekli ve çıkıklığı değişken kalınlıklı krom çerçeve ile vurgulanmış. Üst kenarın ortasındaki düz zeminde marka adı yazarken, hemen aşağıda marka logosu görülüyor. Izgara üzerindeki ince krom kanatlar marka logosu altında kesiliyor. Kanatların delikli şekli ise sportif bir hava yaratmış. Izgaranın çıkıklaştırılması dolayısıyla geride kalan farlar arkaya uzarken yükseliyor ve geriye çekilme etkisi oluşturuyor. Farların alt kenarındaki basamak çıkma ve inme hareketi, gövde rengi zeminde beliren bir parmak ile sağlanmış. 2008’dekini hatırlatan far şekli, kıvrımlı kenarları ve yumuşak köşeleri ile sert ızgaraya zıt görünüyor. Kaput üzerinde ön cama ilerleyen çizgilerin farların üst kenarına paralel olması ise uyumu güçlendirmekte. Farların yükselen üst kenarının ucunda başlayan siyah şerit yan camların sivri ucuna uzanıyor. Bu sayede iki cephenin detayları arasında zorlama bir bağ kurulmuş. Farların üst kenarını izleyen LED aydınlatma altında karmaşık aydınlatma elemanları yer alıyor. Karmaşık görüntü gözleri canlandırıyor. Kaputtaki çizgiler ızgaranın üst kenarına birleşirken aralarında alçak bir bölge meydana getiriyor, bu sayede aracın kimliği için kritik olan bu bölge vurgulanıyor. Bu uygulama ile marka kimliği geliştiriliyor, yansıtılıyor ve sevdiriliyor. Burnun alt yarısına geçiş sırasında pürüzsüz gövde rengi bir zemin giriyor araya. Plaka ardından başlayan büyük hava girişi düz alt ve üst kenarla yanlara uzuyor. Farlar hizasında ise krom çerçeveli, vurgulanmış bölgeler görülüyor. Çıkıklaştırılmış bu alanların alt köşesine dairesel sis farları dayanmış. Izgara bu parçalar üzerinde eğik kanatlarla farklı bir hal alıyor. Burnun en altından ilerleyen siyah plastik kaplama burnun ortasında krom görünümlü bir parçaya yer açıyor. Ana ızgaraya simetrik şekli ile metal görünümlü parça sportif hissi pekiştiren bir ekleme olmuş.

peugeot-5008-arkaYan cephe sadeliği ile aracın ciddiyetini bir kere daha hatırlatıyor. Farlardan yana uzayan siyah şerit biterken camlar başlıyor. Arkaya uzarken yükselen düz alt kenar, tavana uzanan yan kenar ve düz üst kenarla tamamlanıyor. Yan kenarın öne eğik duruşu aracın sırtına da işliyor ve atletik bir görüntü sağlanıyor. Cam geçişlerinde cilalı siyah kaplamalar kullanılmış. Çerçevelerin ince oluşu ise daha özgün bir görüntü sağlamakta. Yan camların üst kenarı boyunca devam eden krom şerit arkaya doğru kalınlaşıyor ve üçüncü parça cam yanında maksimum kalınlığa ulaşıyor. Yan aynalar ön kapı camlarının ucuna eklenmiş. Tavanın camlara uzanan bölümlerinin 3008’deki siyah renkte olması cam alanı daha geniş hissettiriyor. Oldukça düz kapı panellerinin tek renkte oluşu ise heybeti vurgulamakta. Kapı kolları hizasından geçen omuz çizgisi önde farlara, arkada ise stoplara birleşiyor. Altta, tekerlekleri saran plastik kaplama yükseliyor ve üzerinde krom bir parça beliriyor. Parantez benzeri şekli ile bu parça tekerlekler arası uzunluğa işaret ederken gövdenin alt yarısına renk getiriyor. Plastik kaplamalar arasında boğulan tekerlekler parlak jantlarla canlandırılmış. Basit geometrik formlar yan cephenin köşeli doğasına uyum sağlıyor. Arka cephe de yan cepheye benzer şekilde sade ve ciddi. Siyah tavan arka cam üzerine eğilerek bir spoyler meydana getiriyor. Altta kalan cam ise hafifçe eğilmiş. Cama bitişik siyah şerit ise marka logosu ve adını taşıyor. Yanlara uzarken stop lambalarına dönüşen şerit iki tarafta da üçer pençe şekilli LED aydınlatma barındırıyor. Kırmızı pençeler stop lambası işlevi görürken, siyah şerit yana kadar siyah devam edebiliyor. Şeridin alt kenarı omuz çizgisine bağlanırken üst kenardan öne doğru soluk bir çizgi uzuyor, yan camlar altında yok oluyor. Bagaj kapağının pürüzsüz zemini plaka ile başlayan eğik zeminle bozuluyor. Derine yerleştirilen plaka fazla dikkat çekmiyor. Plastik kaplamalar kapağın alt kısmında yükseliyor ve kapağı kavrıyor. Bu sayede bir kere daha yükseltilmiş görünen araç dışarıdan gözü doyuruyor. Tasarımı ile gerçek bir SUV izlenimi yaratan 5008, Peugeot’nun Premium oyununda ona güç katacak.

peugeot-5008-icİç mekan benzersiz yapısı ve görüntüsü ile şaşırtıyor. i-Cockpit sürücüyü saran kontroller ile ona güç veriyor, aynı zamanda onu konforlu kılıyor. Küçük direksiyon alt ve üst kenarlarındaki düzleşme ile sportif görünüyor. Merkezdeki parçanın köşeli yapısı ve krom eklemeleri şık görünüyor. Dış halka merkeze iki kolla bağlanıyor. Gerideki gösterge paneli ön cam altı zeminin pürüzsüzlüğünde beliren mağaramsı oluşum içerisinde. Elips benzeri ekran dijital göstergeleri ile anlaşılır. Görsellerin ve yazıların tarzı da 5008’in kişiliğine uyumlu. Havalandırma çıkışları yolculara doğru çıkıklaşıyor ve krom çerçevelerle ışıldıyor. Orta konsoldaki çıkışların üzerinde bağımsız multimedya ekranı yer alıyor. Havalandırma çıkışları ardından bir basamak alçalan konsol, temel işlevlerin fiziksel kontrollerini barındırmakta. Kontrollere birleşen metal kol yatay konsol üzerinde geriye devam ediyor, alçalarak yatay konsola inişi sağlarken sürücü ve yolcuyu da ayırıyor. Kolun koruması altındaki vites kolu şekli ile kabinin fütüristik havasına uyum sağlamış. Depo gözleri ve bardak tutucular da bu zemin üzerinde geliyor. Ön panelin basamaklı yapısı ön yolcu karşısında da sürüyor. Üst basamak kapılara doğru sonlanırken alt basamak kapılarda devam ediyor. Krom bir çizgi ile ön panel ve kapılar arası geçiş vurgulanmış. Plastik kaplamaların ön panelin yapısını böylesine tutarlı devam ettirmesi hoşa giderken, kol dayama panellerine ve kapı kollarına zarifçe yer vermeleri de dikkat çekiyor. 5008, her bölgesindeki özen ve tasarım kalitesi ile değerli bir otomobil. Aileleri kompakt SUV ile tanıştırırken bu sınıftaki Premium rakiplerini de zorluyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s