Skoda Kodiaq

Skoda’nın ilk büyük SUV’si Kodiaq, olgun görüntüsü ve Premium modelleri aratmayan özellikleri ile markanın yeni kitlelere erişme yolunda büyük bir adım. Diğer sınıflardaki Skoda modelleri gibi ortalama üzerinde hacme ve “Simply Clever” kullanışlılık özelliklerine sahip olan Kodiaq, tatmin edici donanımı ve cazip görüntüsü ile ücretinin karşılığını veriyor. 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak olan model, Volkswagen Grubu’nun MQB platformu üzerinde, hafiflik odağında geliştirilmiş. Model, 4697 mm uzunluk, 1882 mm genişlik ve 1676 mm yükseklik değerleri ile Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson gibi gözde rakiplerinden daha büyük. Güncel Skoda tasarım anlayışı ilk defa gerçek bir SUV’ye uygulanmış. Bu uygulama neyseki bir ölçeklemeden ibaret değil, Kodiaq kendine özgü detayları ile ailesi içinde de farklılık yaratıyor. Güçlü ve belirgin karakter yine de her amaca uygun görünüyor. Kodiaq; iş, aile, hobi, hatta off-road kullanımına uygunluğu ile ilgi çekiyor. Zarif ve sert çizgilerin soğuk görünümlü büyük paneller ile kullanımı akılda kalıcı bir görüntü oluşturmuş. Net, kesin şekil Kodiaq’ın varlığını daha da somutlaştırıyor. Burunda yatay çizgilerle genişlik vurgulanmış. 3 boyutlu ızgaraya eriyen farlar tek parça bir görüntü yaratmakta. İki yandaki iki parçalı farlar 4 gözlü bir görüntü oluşturuyor. Farların cam ardındaki kristal görüntüsünün Çek cam sanatına bir gönderme olduğu belirtiliyor. Belirgin omuz çizgisi, kısa tekerlek çıkıklıkları ve uzun dingil aralığı büyüklük algısını güçlendiriyor. Standart olarak LED aydınlatma ile gelen stop lambaları, kırmızı “C” şeklini koruyarak ailesine bağlılığını sergiliyor. 720 litrelik bagaj hacmi, 60:40 oranında parçalanan arka koltukların yatırılması ile 2065 litreye kadar büyüyor. Sınıfının en büyük bagaj hacmine sahip olan model, 2.80 metre uzunluğa kadar yükleri içine alabiliyor. 2. sıra koltuklar standart olarak 18 cm ileri-geri kayabiliyor. Opsiyonel 3. koltuk sırası ise Kodiaq’ı Skoda’nın ilk 7 koltuklu modeli haline getiriyor. Bagaj kapağı elektrikli açılıp kapanma özelliği ile tercih edilebiliyor. Kodiaq, son nesil Skoda modellerini özel kılan “Simply Clever” özelliklerin 30 adedine ek 7 yenisini içeriyor. Kapı açıldığında belirerek kapının yandaki duvar veya araca çarpmasını engelleyen yaylı mekanizma, elektrikli çocuk kilidi ve uyku baş yastıkları yeni çözümler arasında. Araç 2.5 tona kadar yükleri çekebiliyor ve römork desteği sistemi ile de alınabiliyor.

İç mekan yüksek hacmi ile takdir toplarken tasarım kalitesi de dikkat çekiyor. Çiftler halinde sunulan çizgiler düzen hissi yaratmakta. Havalandırma çıkışları ve orta konsol ile dikey çizgilere vurgu yapılmakta. Büyük fiziksel kontroller basit şekilleri ile şık görünürken kolay kullanım sunuyor. Orta konsoldaki multimedya ekranının standart boyutu 6.5 inç. Ekran 8 inçe kadar büyüyebiliyor ve Skoda Connect sistemini çalıştırıyor. Multimedya sisteminin becerileri sürüme göre değişiyor. Navigasyon, Earth ve Street View gibi Google hizmetleri, çevre bilgisi, canlı trafik bilgisi öne çıkanlar arasında. Akıllı telefonlar araca CarPlay, Android Auto veya MirrorLink arayüzleri ile entegre oluyor. Sürücü için sunulan mikrofon ile araç içi yayın yapılabiliyor. Kablosuz şarj zemini de eklenebiliyor. Kodiaq’a akıllı telefon uygulamaları ile uzaktan erişim sağlanabiliyor, araç belli bir bölgeden zorla çıkarıldığında ve belli bir hız ulaştığında bildirim alınıyor. Adaptif Cruise Control, Elektronik Denge Kontrolü, sürücü dikkat takibi, ikincil kaza freni, şerit takip asistanı, trafik işareti okuma, kör nokta uyarısı, geri trafik takibi öne çıkan güvenlik donanımları. Şerit takip asistanı, Adaptif Cruise Control ve DSG şanzıman beraber alındığında araç 65 km/s hıza kadar kendine kendine dur-kalk trafikte ilerleyebiliyor. Yolcu koruma sistemi kaza riski tespit edilmesiyle açılır tavanı kapatıyor, emniyet kemerlerini sıkıyor. Aktif şehir içi fren araç önündeki yaya ve araçlar algılıyor, sürücüyü uyarıyor ve gerekirse aracı durduruyor. Römork asistanı ise çekicilik yapılırken manevraları otomatik yönetiyor ve çarpışma riskinde frenliyor. Kodiaq 5 motor seçeneği ile üretilmeye başlanacak. 2 litrelik TDI motor 150 ve 190 PS’lik sürümlere sahip, 100 km’de 5 litreye kadar düşük yakıt tüketimi gerçekleştiriyor. 1.4 TSI motor ise 125 ve 150 PS’lik sürümlerinde 100 km’de 6 litreye kadar düşük tüketim elde ediyor. 2 litrelik TSI seçenek 180 PS güç üretiyor. En güçlü TDI ve TSI motorlar standart olarak 7 vitesli DSG şanzıman ve 4×4 sistemi ile geliyor. Diğer motorlar için 6 vitesli manuel ya da 6 vitesli DSG şanzıman seçenekleri sunulmakta. Tüm Kodiaq’lar Start-Stop sistemi ve fren enerjisi geri kazanım sistemine sahip. Modelin motor, şanzıman, direksiyon özellikleri ve enerji yönetimi sürüş modları ile düzenlenebiliyor. Normal, spor, eco ve kişisel modlarına ek, 4×4 modellerde kar ve off-road modları da bulunuyor. Darbe emiş için normal, konfor ve spor modları da mevcut. Kodiaq 2017 başında satışa sunulacak.

Skoda Kodiaq ÖnBurun tasarımı insansı sırıtışı ile Kodiaq’ı canlandırıyor. Merkezdeki ızgara, farlara birleşen kenarında beliren kalınlaşma ile üç boyut kazanıyor. Hafifçe dışa çıkan çerçeve içinde çiftler halinde uzanan kanatlar yer alıyor. Çerçevenin üst kenarındaki girinti kaputtaki Skoda logosunu taşıyor. Alt kenarı yan kenarlara bağlayan eğik kenarlar ise farlara geçişi kolaylaştırıyor. Izgaranın dik kenarlarına birleşen farlar arkaya uzarken hafifçe inceliyor. Izgaranın üst kenarı farların üst kenarını da oluşturuyor. Burnun üst yarısındaki detaylar ortak üst kenar ve kademeli alt kenarları ile birbirine daha sıkı bağlanıyor. Farların alt kenarının “L” şekilli LED aydınlatması üzerinde derine yerleştirilmiş mercek ve karmaşık aydınlatma elemanları görünmekte. Siyah far kaplaması derinlik hissini güçlendirirken, aydınlatma elemanlarındaki ışık oyunları belirginleşiyor. Izgara altındaki ince açıklık ızgaranın çıkıklığını vurgulamakta. Ana farlar altındaki küçük modüller ise hafifçe içeri gömülü şekilleri ile öne çıkmaya çabalamıyor. İkincil aydınlatmaların alt kenarı gövde rengi zeminde devam ederek varlığı güçlendiriyor. Burnun alt yarısındaki çizgiler üstteki gözlere eşlik eden gülümsemeyi meydana getiriyor. Geniş siyah zemin tek parça görüntüsü ile gözü yormuyor. Burnun ortasındaki düz kenarlar yanlara doğru yükselerek dudağı şekillendirmekte. Tüm zemini kaplayan altıgen ızgara deseni orta bölgede hava girişini örterken, yanlarda dekoratif işlev görüyor. Siyah zemin üzerindeki yatay kanat ise plakayı taşımakta. Tamponun altından ilerleyen siyah plastik kaplama burnun ortasında bir basamak alçalarak ek bir hava girişi daha meydana getiriyor. Altıgen desen burada da devam ederek tutarlılık sağlamakta. Kaput üzerinde ön camdan ızgaraya uzanan çizgiler Skoda logosunu koruyor ve yükseltiyor. Marka kimliğine vurgu yapılırken, girinti ve çıkıntılarla kaslı bir gövde izlenimi bırakılıyor. Burun tasarımı üst üste binen ögeler ile doyurucu ve yapılı görünüyor.

Skoda Kodiaq ArkaYan cephe sadeliği ile öndeki yüksek yoğunluğu dengeliyor. Üst yarıyı kaplayan yan camlar, arkaya doğru düz ilerleyen alt kenarı, arka camla beraber yükselen yan kenarı ve tavanı izleyen üst kenarı ile basit bir şekle sahip. Değişken kalınlıktaki krom çerçeve ve yumuşak köşeler ile şekil daha çekici hale getirilmiş. Tavan uzunluğunu vurgulayan tavan çıtaları aynı zamanda sportif ve çok yönlü karakteri de vurguluyor. Ön farların üst kenarından başlayan omuz çizgisi stoplara uzarken kapılar üzerinde maksimum etkiye ulaşıyor. Kapı panellerinde yaratılan derinlik ile yan cephenin iki yarısı ayrılıyor. Kapı panellerinin alt kısmında içeri doğru hafifçe bir girinti belirmekte. Plastik kaplamalar ise arkaya ilerlerken hafifçe yükseliyor. Tekerlekler etrafındaki ince kaplama ve ardından gelen gövde rengi çizgi, çıkıklığı vurgularken özgün tekerlek yuvası şeklini de ortaya çıkarıyor. Büyük tekerlekler ile Kodiaq gerçek bir SUV gibi görünüyor. Omuz çizgisi arkaya doğru ilerlerken silikleşiyor, stop lambalarının üst köşesine birleşerek sonlanıyor. Dışa uzarken genişleyen stopların etrafındaki kırmızı “C” harfi akılda kalıcı bir ışık imzası meydana getiriyor. C’nin uçları arasında uzayan çizgi bagaj kapağını bölümlüyor. Üstteki Skoda logosu ardından daha derin bir zemine plaka geliyor. Kapak altındaki siyah şerit stop lambaları hizasında kedigözlerine dönülüyor. Aynı hizadaki kırmızı elemanlar düzen hissini sürdürüyor. Plastik kaplamalar bagaj kapağı altında en yüksek seviyesine ulaşıyor ve Kodiaq’ı yerden yüksek gösteriyor. Havaya kaldırılan arka cephe arka cam üzerindeki spoyler ile sonlanıyor. Tavanı sürdüren parça ardından gelen eğik arka cam duruşu atletik kılmış. Dış tasarım Kodiaq’ın iddiasını başarıyla yansıtıyor.

Skoda Kodiaq İçİç mekanın kalitesi dışarıyı destekliyor. Üç kollu direksiyon kıvrımlı kolları, cilalı siyah ve krom parçaları ile şık görünüyor. Gerisindeki gösterge paneli ön cam altı zeminin yavaşça yükselip alçalmasıyla oluşan bir siperlikle örtülmüş. İki ana gösterge beyaz konturları ile şık görünüyor. Ön cam altı zemin, tüm ön panel detaylarının üst kenarını oluşturacak şekilde yükselip alçalıyor. Zemin, ön panel detayları altına da uzanarak ön panel ögelerini sarmalıyor. Multimedya ekranı dikey havalandırma çıkışları ile kıstırılmış. İnce krom çerçeve ile vurgulanan çıkışlar arasındaki cilalı siyah görünümlü ekran malzeme çeşitliliği yaratıyor. Ön yolcu karşısındaki ahşap görünümlü zemin ise lüks bir his katıyor. Ön panel detayları ardından yatay konsola geçiş sırasında havalandırma çıkışları ve eşya gözleri geliyor. Vites kolu konsolu ortalayacak şekilde yerleştirilmiş. Kapı panelleri arkaya doğru çekilen çizgileri ile şık görünüyor. Kapı kolları ve kol dayama parçaları bu çekilmeyi belirginleştiriyor. Ön ve arka yolcu sıralarında 1 metre üzeri baş ve arka yolcu sırasındaki 10 cm civarı diz mesafesi Kodiaq’ın boyutlarını yeniden hatırlatıyor. Opsiyonel 3. sıra yolcularına sunulan alan 2. sıranın kaydırılması ile arttırılabiliyor. Samimi ve artık her yönden kaliteli otomobillerin markası Skoda, Kodiaq ile büyük SUV sınıfında işleri karıştırmaya hazırlanıyor

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s