Seat Leon

Kompakt sınıfın yükselen yıldızı Seat Leon, Türk alıcısını rakiplerine kıyasla kısmen düşük fiyatları ve gençlik “fışkıran” tarzı ile kendine çekmeyi başarıyor. 2012’de tanıtılan 3. nesil model, önceki Leon’lara benzer şekilde eğlence ve keyfi ön plana alırken, bu sefer farklı olarak tasarım ve konfor konularında çekingen davranmıyor. Volkswagen Grubu mensubu kompakt hatchback’lerin en çekicisi Leon; çarpıcı tarzı, yenilikçi teknolojisi ve Premium hissi ile etkilemeyi başarıyor. Multimedya, bilgilendirme ve sürüş destek sistemleri ile 2012’den beri bugünün savaşına hazır olan model, yüksek güçlü çeliğin kullanımı ile hafiflemiş ve sağlamlaşmış. MQB platformu üzerinde yükselen, 4263 mm uzunluk, 2636 mm dingil aralığı, 1784 mm genişlik ve 1459 mm yükseklik değerlerine sahip olan Leon önceki neslinden kısa olsa da daha yüksek iç hacme sahip. 380 litrelik bagaj hacmi 60:40 oranında bölümlenmiş arka koltukların yatırılması ile daha da büyüyebiliyor ve araç içimde 1558 mm uzunluğa kadar nesneler taşınabiliyor. Hacmin verimli kullanımı sayesinde ferahlık kazanan iç mekan, sayısı 12’yi geçen depo gözleri ve 5 adet kapalı eşya gözü ile günlük kullanımda da kolaylık sunuyor. Aile kullanımına daha uygun hale gelen model genç ruhunu kaybetmemiş, tazelemiş. Sportif karakter duygusal bir ifade ile Leon’un kişiliğini derinleştirmiş. Güncel Seat tasarım anlayışını taşıyan ilk üretim modeli olan Leon, keskin çizgileri ve sivri köşeleri ile çarpıcı görünmekte. Kısa tekerlek çıkıklıkları ve uzun dingil aralığı modelin daha olgun görünmesini sağlıyor. Girinti-çıkıntılar ve kıvrımlı yüzeyler sayesinde görüntü canlanıyor. 3 boyut etkisi tasarım kalitesini yansıtıyor. Burun tasarımı farlarla akılda kalıyor. Işık imzasını belirginleştiren Full LED aydınlatmalar opsiyonel. Yan cephe tavanın tepe noktasının arkaya kaydırılması ile daha uzun görünüyor. Kesintili dinamik bel çizgisi kaslı bir görüntü yaratıyor. Sivri C-sütunu ve yüksek üçüncü cam gözleri arkaya yönlendiriyor. Bel çizgisi ile yaratılan kaslı duruş, çıkık stop lambaları ile de desteklenmiş. LED lambalar Leon’u arkadan tanınır kılmakta. Leon’un FR donanımlı modelleri siyah tampon ve iki adet krom egzoz çıkışı ile daha iddialı görünüyor.

Dışarıdaki iddia içeri de taşınmış. Leon’un kokpiti dışarıdaki tasarım kalitesini farklı bir tarzla içeride devam ettiriyor. Düz çizgiler ve sık düğmeler ile yaratılan sofistike, donanımlı görüntü sürücüye dönük konsol ile tamamlanıyor. Premium hissi veren yumuşak plastik kaplamalar ve krom çizgiler ile süslenen ön panel işçilik kalitesinin de bir göstergesi. Opsiyonal ambiyans aydınlatması içeriye huzurlu bir ışık. Sürüş modlarına göre rengi değişen ışık kapı panellerinde de görülmekte. Sade ve anlaşılır kontrol paneli köşegeni 5.8 inçe kadar büyüyen multimedya ekranını merkezine alıyor. EasyConnect multimedya sistemi en üst seviyede sesli kontrol ve navigasyon özelliklerine de kavuşuyor. Akıllı telefonlar sisteme Bluetooth veya USB bağlantılarla entegre edilebiliyor. Leon pek çok modern güvenlik sistemi ile beklentileri karşılıyor. İkincil çarpışma önleme freni, sürücü yorgunluk sensörü, elektronik denge kontrolü, lastik basıncı uyarısı, şerit takip asistanı, uzun far asistanı, park sensörü öne çıkanlar arasında. Aracın sürüş hissi FR modellerindeki Seat Drive Profile modülü üzerinden değiştirilebiliyor. Eco, Comfort, Sport ve kişisel modlarına sahip olan sistem motor tepkisi, direksiyon desteği ve şanzımanı etkiliyor; aynı zamanda iç aydınlatma modla ilişkili rengi alıyor. Leon tamamı doğrudan püskürtmeli ve turboşarjlı TSI ve TDI motorlarla satışa sunuluyor. Benzinli motor seçenekleri 1.2 litre 110 beygirlik ünite, 1.4 litre 125 beygirlik ünite, 1.4 litre 150 beygirlik EcoTSI ünite ve 1.4 litre 150 beygirlik ünite olarak sıralanıyor. 110 ve 150 beygirlik motorlar 7 vitesli DSG veya 6 vitesli manuel şanzımanla sunulurken 125 beygirlik seçenek yalnızca manuel, 150 beygirlik seçenek ise yalnızca DSG şanzımanla alınabiliyor. EcoTSI motor ACT aktif silindir kapatma sistemi ile düşük enerji gerektiren kullanımlarda 2 silindiri kapatarak yakıt tasarrufu sağlıyor. TDI motor seçeneği olan 1.6 litre 110 beygirlik ünite ise 5 vitesli manuel şanzıman veya 7 vitesli DSG şanzıman ile alınabiliyor. Performans meraklıları için sunulan Cupra sürümü ise 2 litre 290 beygirlik TSI motora sahip, DSG şanzımanla geliyor. Modeller Style veya FR donanımında alınabiliyor. Leon, 60.000 TL seviyesindeki başlangıç fiyatı ile rakiplerinden az farkla daha ucuza geliyor. Fiyat listesi için tıklayınız. Yüksek donanımlı veya daha güçlü motorlu modellerin fiyatları diğer markaların kompaktlarına yaklaşsa da Leon daha yüksek bir sahip olma tatmini sunuyor. Ülkemizde yaygınlaşan Seat modelleri Leon’un ikinci el değerinin de yükseleceğine işaret ediyor.

Seat Leon ÖnYatay çizgilerle geniş görünen burun, LED gündüz farları ile huzurlu bir bakışa kavuşuyor. Merkezdeki ızgaranın yan kenarları yükseldikçe genişliyor ve yanlara açılıyor. Seat logosunun üzerinde bulunduğu zeminin basık altıgen deseni sportif bir görüntü yaratıyor. Izgaranın etrafı krom çerçeve ile sarılmış ve ızgara öne çıkarılmış. Farların burun içine bakan yan kenarları ızgaranın yan kenarlarına paralel, bu sayede elemanlar birbirine bağlanmış ve akılda kalıcı bir görünüm yakalanmış. Yanlara uzayan farların alt ve üst kenarı başlangıçta paralel ilerliyor, ardından alt kenarın yaptığı basamak inme hareketi far alanını genişletiyor ve bakışlara ek bir derinlik getiriyor. Farların üst ve dış yan kenarı boyunca ilerleyen LED şeridi basamakla beraber çukurlaşıyor, bir üçgen şekli çiziyor. Üçgenin içindeki elemanların cevhersi görünümü teknolojik gelişmişliğe işaret ediyor. Burnun içini işaret eden sivri köşe gözleri Seat logosuna yönlendiriyor. Burnun alt yarısına geçiş sırasında beliren beyaz şerit plakayı taşıyor. Plakanın altında ise geniş bir hava girişi üstteki ızgaranın şeklini tekrarlıyor. Yan kenarların aşağı indikçe genişlemesiyle büyüyen şekil aynı sportif desenle doldurulmuş. Hava girişinin düz üst kenarı kendinden emin bir görüntü oluşturuyor. Farlar hizasındaki sis farı yuvaları hava girişine paralel yan kenarları, yumuşak köşeleri ile yaprak benzeri bir şekil almış. Sis farları şeklin yarısını kaplıyor. Burnun alt ve üst yarısının ayrımında farların dış yan kenarları arasında uzayan soluk çizgi işlev görüyor. Kaput üzerindeki çizgiler burnun dik kısmına erişemeden sonlanıyor. Farların iç yan kenarlarına uzanan iki çizgi ve simetri ekseni kaputun yükselişine işaret ediyor.

Seat Leon ArkaYan cephe öndeki havayı korurken gözleri kıvrımlarla tanıştırıyor. Kıvrımla yükselen ön cam çizgisi yavaşça arka cama doğru alçalıyor. Tavan çizgisini izleyen üst kenarla örtülen yan camlar, arka kapıdan sonra aniden yükselen alt kenar ile canlı bir görünüme kavuşuyor. Cam geçişlerindeki cilalı siyah kaplama malzeme kalitesine işaret etmekte. Gövde rengi zeminden beliren yan aynalar, dışa uzayan sivri uçları ve yan cam şeklini andıran şekilleri ile şık görünüyor. Ön farların üst kenarından arkaya uzayan çizgi ön tekerlek sonrasında giderek güçleniyor, ön kapı kolu sonrasında incelerek yok oluyor. Omuz çizgisinin devamı bagaj kapağı üzerinden geliyor. Stop lambaları üzerinden gelen çizgi arka kapı kolu üzerinde sonlanıyor ve kesintiyi vurguluyor. Çizgilerin yan cam şekline uyma kaygısı olmadan uzamaları rüzgarla şekillendirilmiş bir görüntü yaratıyor. Ön ve arka tekerlekler gövdeden hafifçe çıkıklaştırılmış. Sade, ancak sportif jantlar yan cephenin boş kalan alt yarısına gereken detayı sunuyor. Kapıların alt kısmındak boşlukta üçgensi bir düzlem oluşuyor. İçeri doğru yapılan girinti sayesinde kapıların yüksek görünmesi önleniyor. Yan camların arka ucu gözleri arkaya yönlendiriyor. Tavanı deva ettiren ince spoyler ardından düz arka cam geliyor. Alt kenarı aşağıyı işaret eden bir oka benzeyen camın şeklini diğer detaylar da izliyor. Yana uzayan omuz çizgisinin kapak üzerindeki kısmı camı tekrarlayacak şekilde alçalıyor, bu sırada Seat logosunu üzerine alıyor. Bagaj kapağını açan marka logosu altında geniş aralıklarla yazılan model adı bulunmakta. Stop lambaları da öne uzarken kalınlaşıyor, ancak dörtgen şeklini fazla bozmuyor. Kırmızı yarının şekli LED aydınlatmalarla vurgulanmış. Bagaj kapağı ortasına doğru incelen aydınlatmalar marka logosunu sessizce işaret ediyor. Kapak ardından tampondaki derinlik de öndeki ızgarayı hatırlatır biçimde genişliyor. Siyah derinlik plakaya yuva sunuyor. Yanlara uzayan sivri uçlar omuz çizgilerini destekleyecek şekilde yanı işaret ediyor. Tampon altındaki gövde rengi zeminde FR donanıma özel iki dairesel egzoz çıkışı görülüyor. Leon, dışarıda gözü doyurmayı başarırken olgunluğunu bozmuyor.

Seat Leon İçİç mekan olgunluğu sürdürüyor. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyona aşağıya uzanan metalik görünümlü kol ile ren gelirken, diğer kollardaki düğmeler gelişmişlik hissi yaratıyor. Gösterge paneli ise iki analog gösterge ve aralarındaki bilgi ekranından oluşuyor. Yazı tipi sportif havayı destekliyor. Gösterge panelinin siperliği yanlara doğru yavaşça düzleşiyor, orta konsol üzerinden geçerek konsolun üst yarısını sarıyor ve sürücü tarafı havalandırma çıkışını da kapsayarak şekli tamamlıyor. Üst yarıdaki kontrol elemanlarını gruplayan çizgi sayesinde görüntüye düzen geliyor. Multimedya ekranı yanındaki büyük havalandırma çıkışları, ve konsolun devamındaki sade havalandırma kontrolleri şık bir görüntü yaratıyor. Büyük düğmeler kullanım kolaylığı sağlıyor. Vites kolunu da saran konsol uzantıları tüm kritik elemanları birbirine bağlıyor. Ön koltuklar arası düzlemde bardak gözleri ve depo kutusu bulunuyor. Kapı panellerindeki çizgiler geriye doğru çekilme hissi yaratmakta. Kapı kollarının ve kol dayanaklarının şekli genel havaya uyuyor. Leon’un arka sırası 3 yetişkini hafifçe sıkıştırarak ağırlayabiliyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s