Renault Clio

Küçük sınıfın en çok satan modellerinden Clio, 2012 yılında tanıtılan dördüncü neslinin makyajlı sürümü ile satışa çıkmaya hazırlanıyor. Paris Otomobil Fuarı’nda sergilendikten sonra eylül ayında satışa çıkması beklenen model, son neslinin ilgi çekici stil ve donanım özelliklerini koruyor, olgunluk ve kalite hissini arttırmaya yönelik eklemeler ile yoluna devam ediyor. 1990’dan beri 13 milyon adet üzerinde satış ile tarihin en çok satılan Fransız otomobili olan Clio, dış tasarımında DeZir konseptinin izlerini taşıyor. Clio, yeni tasarım çizgisine sahip ilk model olmasına rağmen son Renault modelleri ile hala uyumlu. Makyaj bu uyumu daha da güçlendiriyor. Yeniden tasarlanan üst ızgara, LED Pure Vision farlar ve “C” şekilli LED gündüz farları Clio’nun burnunu Talisman ve Megane’ın burnuna benzetmiş. Yeniden tasarlanan üst ızgara yatay kanatları ile genişliği vurguluyor. Daha uzun hale gelen alt ızgara da büyüklük vurgusunu sürdürmekte. Yan aynalar artık araç kilitlendiğinde otomatik katlanıyor. LED stop lambalarında da “C” şekli belirginleştirilmiş. Tampondaki siyah bölge daha sportif bir hal almış. Araç yoğun kırmızı, titanyum gri, inci beyaz ve çelik mavi olarak sıralanan 4 yeni gövde rengine sahip. Tavan, yan aynalar, ızgara ve yan koruma bölgeleri farklı renklerle alınabiliyor. Model 4062 mm uzunluk, 1732 mm genişlik ve 1448 mm yükseklik değerlerine sahip. 300 litrelik bagaj hacmi ise 60:40 oranında bölümlenmiş arka koltukların yatırılması ile arttırılabiliyor. İç mekan yenilenen kaplama malzemeleri ile makyajsız modelin düşük dokunsal kalitesini unutturmaya çalışıyor. Daha ciddi ve üst düzey görüntü dışarıdaki olgunluğu içeri taşıyor.

Plastikten arındırılan direksiyon da daha kaliteli hissettirmekte. Koltukların zayıf yanal destekleri de güçlendirilmiş. Florida kırmızı ve duman gri, yeni iç mekan tema renkleri olarak sıralanıyor. Orta konsol rengi artık kumaş renginden bağımsız seçilebiliyor. Konsol üzerindeki multimedya ekranı Media Nav Evolution veya R-LINK Evolution sistemleri ile geliyor. 7 inçlik dokunmatik ekran en üst sürümde navigasyon, sesli kontrol, Bluetooth bağlantı, uygulamalar ve kişiselleştirme olanakları sunuyor. R&Go sistemi ile telefonlar araca bağlanabilmekte. Bose ses sistemi de bir opsiyon olarak sunuluyor. Aracın sportif tavan çizgisi ön ve arka sırada baş mesafesini hafifçe kısıtlıyor. C-sütunu sebebiyle geri görüş zorlaşıyor. Clio, pek çok modern güvenlik donanımına ve makyajsız hali ile 5 yıldızlık EuroNCAP skoruna sahip. Geri görüş kamerası, ön ve arka park sensörü ve Easy Park Assist park pilotu günlük işlemleri kolaylaştırıyor. Sistem aracın sığabileceği park alanlarını da tespit edebiliyor. Clio, Türk müşterisini cezbetmeyi başardı ve makyajlı modelin cazibeyi sürdürmesi bekleniyor. Ancak modelin sürüş konforu ve dinamikleri yönünden yıllardır Avrupa pazarında sınıf lideri Ford Fiesta’nın gerisinde olduğunu belirtmek gerekli. Süspansiyonun sertliği ve daha etkileşimsiz direksiyon sürüşü imkansız hale getirmese de hafifçe tatsızlaştırıyor. Clio, 3 donanım seviyesiyle satışa sunuluyor. Avrupa ülkelerinde ise Initiale Paris isimli özel sürüm de alınabiliyor. 1.5 litre, 75 beygirlik dCi motorlu Clio 5 vitesli manuel şanzımanla satılıyor. 1.2 litrelik Turbo EDC motor 120 beygir güç üretiyor, 6 vitesli otomatik şanzımana sahip. 1.2 litre hacimli 16v 75 beygir motor da 5 vitesli manuel şanzımanla sunulmakta. Clio’nun güncel motor seçeneklerinin makyajlı modelde de sunulması bekleniyor. 1.5 litrelik, 110 beygir güç üreten dCi motor ise seçeneklere yeni ekleniyor. Motor 6 vitesli manuel şanzımana, fren enerjisi geri kazanım ve Start&Stop sistemlerine sahip. Makyajlı model Bursa fabrikasına ek olarak Slovenya’da 1 ve Fransa’da 2 fabrikada daha üretilecek. Clio, sınıfın yaşlanan modelleri yanında hala çekici ve makyaj ile bir kere daha varlığını hissettiriyor.

Renault Clio ÖnBurun, Renault’ya özel tasarım detayları ile alışılmadık bir görüntüye sahip. Özgün görüntü kendine sevdirmeyi başarıyor ve ona bakan gözler üzerinde hakimiyet de kuruyor. Merkezdeki büyük marka logosunu saran siyah şerit yanlara, farlara uzuyor ve burnun genişliğini ortaya çıkarıyor. Kolların üst kısmını örten plastik kaplamalardaki LED şeritleri kaldırılmış, yerlerini krom çizgiler almış. LED’in bu ilkel uygulaması yerine kolların uzandığı farlarda çok daha şık “C” şekilli aydınlatmalar bulunuyor. Arkaya uzarken yükselen üst kenar sayesinde hızla büyüyen farlar yüz ifadesini belirliyor. Sorgulayıcı bakışları sağlayan şeklin içi karmaşık görünümlü aydınlatma elemanları ile doldurulmuş. Farlara uzanan şeridin üst kenarı far içindeki bir ayrımı da vurguluyor. Ayrımın alt kısmında başlayan LED gündüz farları üç adet mercek görünümlü modülü sarmalayarak teknolojik gelişmişliği hissettiriyor. Siyah kolların bir uzantısı da farların altına uzanarak basamak inen alt kenarı vurguluyor, farların burnun ortasına bağını güçlendiriyor. Farların hızla yükselen üst kenarını tekrar eden bir çizgi kaputta hafif bir dalga yaratıyor. İki dalga arasındaki yüzeyin pürüzsüzlüğü ise burnun yüksekliğini işaret ediyor. Burnun alt yarısında iki far hizasında uzanan hava girişleri görülüyor. Düz bir üst kenara sahip olan hava girişi, alçaldıkça genişleyen yan kenarları ile farların yan kenarlarına paralel bir ilerleyişe sahip. Hava girişinin altından başlayan siyah şerit farlar hizasına kadar devam ediyor, uçlarda sis farı yuvaları ile karşılanıyor. Hava girişinin yan kenarlarını tekrarlayan sis farı yuvaları krom bir “L” harfi ile vurgulanmış. Derine gömülü dairesel sis farları ise fazla öne çıkmaya çalışmıyor. Burnun en altından geçen gövde rengi şeritle tutulan plaka hava girişinin üzerini örtüyor. Geriye kalan açıklıklar yatay kanatlar sayesinde genişlik hissini güçlendiriyor.

Renault Clio ArkaYan cephe akışkan çizgileri ile dış cepheye hareket getiriyor. Hafifçe çıkıklaştırılmış tekerlekler arasında derinleşen kapı panelleri yumuşak bir girinti-çıkıntı yaratıyor. Kapıların altına dayalı siyah plastik parça kapılar ortasına doğru yükseliyor ve kıvrımlarla şekilleniyor. Parçanın üzerindeki krom şerit de hareketi güçlendiriyor. Kapı panelleri tekerleklere yaklaştıkça çıkıklaşıyor, gözler bir kademe daha yukarı kaldırıldığında yan camlar başlıyor. Arka uzadıkça kıvrımla yükselen alt kenar arka kapı sonuna doğru yükselişini hızlandırıyor, arka cama yaklaşmasıyla tavana yükseliyor. Tavana paralel üst kenara birleşim ile cam şekli tamamlanıyor. Cam geçişlerinde cilalı siyah kaplama kullanılması ve arka kapı kolunun cam hizasına gizlenmesi kalite hissini arttırıyor. Camların arkaya doğru incelmesi ve yükselmesi gerilimi ve çekilme hissini arttırıyor. Camların alt kenarının krom çizgi ile vurgulanması bu çekilmeyi belirginleştirmiş. Yan aynalar kapıların gövde rengi zemininden yükseliyor. Yan sinyal lambası bir çizgi şeklinde aynalar üzerine yerleştirilmiş. Arka tekerlek üzerinde yumuşakça çıkıklaşan gövde rengi zemin gözleri arkaya çekiyor, stop lambalarını gösteriyor. Zemine gömülü lambalar, karartılmış bölgelerinin “C” şekli ile gönderme yapıyor. Lambaların yükseldikçe daralan yan kenarlarına zıt biçimde arka cam yükseliyor. Uzadıkça genişleyen yan kenarlar atletik bir görüntü oluşturuyor. Altta büyük marka logosu ve model adı geliyor. Bagaj kapağının en altından geçen kalın krom şerit ise genişliği vurgulamakta. Tamponda beliren siyah zemin yükseldikçe hafifçe daralıyor. Plakanın gömülü olduğu parça, sık aralıklı yatay konturlarla daha dolu gösterilmiş. Kedigözleri de tekerlekler ve siyah zemin arasındaki gövde rengi uzantıya yerleştirilmiş. Tavana pürüzsüzce birleşen spoyler arka camın üzerini örtüyor, hafif sportif bir gönderme ile dış tasarımı noktalıyor. Özgün tasarım canlı renklerle çok daha sevilesi hale geliyor.

Renault Clio İçİç mekan kıvrımlı kenarlar ve üç boyutlu yapı ile genç hissettiriyor. Direksiyonun üç kolu metal görünümlü “U” parçalarla vurgulanmış, marka logosu ise cilalı siyah kaplama ile sarılmış. Geride ise tüp içinde iki ana gösterge ve bu tüpleri kesen bir eliptik gösterge bulunuyor. Sportif yazı tipleri ile beğenilen analog göstergeler dijital göstergenin eklenmesi ile geri plana düşüyor. Panelin siperliği yalnızca göstergelerin üzerini örttükten sonra ön cam altı zemine birleşerek yok oluyor. Ön cam altı zemin gösterge paneli yanına inerek alçalıyor, orta hizada üzerine konsol çıkıyor. Krom çerçeve ile sarılı cilalı siyah zemin, üzerinde gömülü multimedya ekranını, havalandırma çıkışlarını ve havalandırma kontrollerini taşıyor. Şekli düzeltilen havalandırma çıkışları daha şık görünüyor. Yanda, ön yolcu karşısında ise ön cam altı zemin ile torpido arasındaki yarık bir depo alanına çevrilmiş. Uçlardaki dairesel havalandırma çıkışları ise basit görünüyor. Orta konsolun devamında derine bir girinti ve vites kolu geliyor. Kapı panelleri çıkık kol dayama panelleri ve üç boyutlu kapı kolları ile derinlik ve genişliği geliştiriyor. Kapıların alt kısmında geniş cepler bulunmakta. Clio, ortalama boylu 4 yetişkini rahatlıkla taşıyor. Arka sıranın diz mesafesi bu sınıf bir otomobilden beklenebilecek kadar. Model, genç ailelerin ve bireyleri kişiselleştirme olanakları ve renkli kişiliği ile kendine çekiyor. 50.000 TL seviyesindeki fiyatlar Clio’yu daha da cazip kılıyor. Makyajlı modelin de aynı cazibeyi sürdürmesi bekleniyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s