Toyota C-HR

C-HR’ın 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenen konsepte sadık kalınarak tasarlanan üretim modeli, sınıfında ve Toyota ürün gamında farklılık yaratıyor. Ülkemizde üretilecek ilk hibrid otomobil olan C-HR, özgür tasarımı ve yenilikçi mühendislik teknikleri ile ilgi çekiyor. Markanın yeni global platformu üzerinde inşa edilen modelin hedef kitlesi de detaylı biçimde tanımlanmış: Duygusal, farklı olmanın peşinde, yeniyi denemekten korkmayan, aracını kişiliğinin bir uzantısı olarak gören şehirli gençleri gözüne kestiren Toyota, modelinin malzeme ve tasarım kalitesi ile hem yaygın rakiplerine, hem de Premium modellere meydan okuyor. 4360 mm uzunluk, 1795 mm genişlik, 1555 mm yükseklik ve 2640 mm dingil aralığı ile Honda HR-V ve Opel Mokka gibi Türk alıcısının ilgisini çeken yeni modellerle doğrudan rekabete giriyor. Coupe benzeri çizgilerle sınıfına dinamizm getiren C-HR, sportif bir SUV’den çok, bir SUV’ye benzeyen sportif bir otomobil olarak algılanmak istiyor. Yerden yüksek görüntüsü ve dikkat çekici çizgileri ile model alışılmadık bir duruşa sahip. Under Priority ve Keen Look anlayışlarının ortak ürünü olan burun tasarımı, burnun genişliği boyunca uzayan üst ızgarası ve teker çıkıklıklarını vurgulayan tampon elemanları ile yapılı görünüyor. Full LED farlar akılda kalıcı bir ışık imzası oluşturmuş. Uçlara dayalı tekerlekler ile daha uzun görünen model, yüksekte başlayan ince camları ile coupe benzeri bir profile kavuşuyor. Tekerlekler arasında yükselen plastik kaplama ile gözler yukarı yönleniyor. Gizlenmiş arka kapı kolları coupe hissini güçlendirirken, spoylere birleşen tavan çizgisi de sportif havaya katkıda bulunuyor. Belirgin arka tekerlek çıkıklıkları ile oluşturulan yapılı görüntü, omuz konumundaki stop lambaları ile desteklenmiş.

İç mekan, dış tasarıma paralel çizgileri ve benzer havası ile ilgi çekiyor. Fonksiyonel, kaliteli ve şık iç mekan, Toyota iç mekan tasarımındaki değişimi de gözler önüne seriyor. Multimedya ekranına dahil edilen işlevler sayesinde kısalan konsol görüşü arttırmış ve cam alanını büyütmüş. Sürücü odaklı kabin, yine de ferah hissettiriyor ve enerji veriyor. Koyu gri, siyah-mavi ve siyah-kahve temalarında seçilebilen kabin oldukça davetkar. Kapı panellerinde devam eden katmanlı yapı ve cilalı siyah kaplamalar tasarım ve malzeme kalitesinin örnekleri. Üst donanım seviyelerinde koltuklar deri ve ısıtmalı olarak alınabiliyor. Orta konsolun asimetrik yapısı görüntüyü özgün kılıyor. İçgüdüsel kontroller sayesinde araca kısa sürede hakim olunabiliyor. JBL ses sistemi seçeneği de sunuluyor. Orta konsolun başındaki 8 inçlik ince uzun ekran Premium modelleri aratmıyor. Dokunmatik yüzey, navigasyon ve daha pek çok işleve erişim sağlıyor. C-HR birçok modern güvenlik sistemini Toyota Safety Sense başlığı altında standart sunuyor. Çarpışma önleme sistemi, şerit takip sistemi, trafik işareti okuma, otomatik far asistanı, yaya algılama sistemi ve adaptif cruise control pakete dahil sistemler arasında. Park asistanı da opsiyon olarak sunulmakta. C-HR’ın sürüşü Avrupa yolları ve sürücüleri göz önüne alınarak geliştirilmiş. Doğrusallık, etkileşim ve tutarlılık kriterleri doğrultusunda şekillendirilen sürüş; alçak ağırlık merkezi ve akıcı direksiyon hareketleri sayesinde sportif bir his kazanıyor. Yüksek hızlarda olduğu kadar şehir trafiğinde de keyif vermesi hedeflenen model için iki motor seçeneği açıklanıyor. Hibrid model 122 beygir güç üreten motora sahip. Model km başına 90 gramdan az karbondioksit salınımı yaparken 100 km’de 3.7 litre yakıt tüketiyor. Benzinli model ise 1.2 litrelik 115 beygir güç üreten motora sahip; 100 km’de 5.7 litre yaktı harcıyor. 6 vitesli manuel veya CVT şanzımanlarla sunulacak olan C-HR, 2×4 veya 4×4 olarak da alınabilecek. Sakarya’da banttan inecek olan model Türk Crossover müşterisini hem yapım yeri hem de özellikleri ile cezbetmeyi başarıyor.

Toyota C-HR ÖnC-HR, burnunu süsleyen tasarım detaylarıyla son dönem Toyota modellerini hatırlatsa da, çok daha agresif bir ifadeye sahip. Burnun yüksek ve çıkık bir noktasında konumlandırılan marka logosu çevresinde kurgulanan detaylar, geriye doğru çekilme hareketleri ile hareket hissi yaratıyor. Logoyu sarmalayan siyah şeritler yukarı uzarken farlara birleşiyor. Farların alt ve üst kenarı siyah şerit hizasından ilerlemeye devam ediyor. Üst kenar hızla uzarken, alt kenarın yaptığı köşeli basamak inme hareketi far alanını genişletiyor, gözlere gerçeklik katıyor. Basamak sonrasında tekerleğin yankısı olacak şekilde, dairesel yol çizerek üst kenara birleşen alt kenar far şeklini tamamlıyor. Alt kenar boyunca ilerleyen LED aydınlatmalar ışık imzasının temellerini atıyor. Farların genişleyen bölgesindeki dairesel mercek ve etrafındaki sık aralıklı çizgiler görüntüyü detaylandırıyor, teknolojik gelişmişlik hissi uyandırıyor. Yanlara çekilirken şişen farlar üzerinde hafifçe dalgalanan kaput geriliyor. Farlar hizasında ve orta bölgede yükselip alçalan kaput fazlaca dikkat çekmeden gözleri burnun alt kısmına yönlendiriyor. Toyota logosu ve farlardan oluşan üst yarının devamında geniş hava girişleri geliyor. Burnun altından geçen siyah plastik kaplamaya birleşen hava girişi, dörtgensel petekleri ile sportif görünüyor. Uçlara dayalı dairesel sis farları ise basit görünümleri ile öne çıkarılmış. Hava girişi açıklığının yükseldikçe daralan yan kolları gövde rengi çizgilerle vurgulanmış. Tekerleklere yakın konumdaki üçgensel açıklıklar da bu kenarların yankısı. Yukarı uzadıkça burnun ortasına yönelen, alçaldıkça genişleyen çizgiler aracın büyük boyutlarının altını çiziyor. Geniş hava girişi üzerinden geçen gövde rengi şerit üzerinde çizgi şekilli başka bir açıklık daha yer alıyor. Ağız kısmı detaylandırılan burun, sinirli ifadeyi güçlendiren pek çok detay ile sivri, belirgin bir kişiliği kavuşuyor. Toyota logosu altında kısa süre devam eden pürüzsüz yüzey burnun yüksekliğini ortaya çıkarıyor.

Toyota C-HR ArkaYana doğru çekilen gözler, C-HR’ın coupe profili ile tanışıyor. Farların üst kenarından aşağı devam eden çizgi, gövde rengi zemini yararak alçalıyor, tekerlekler hizasına kadar indikten sonra stoplara doğru yavaşça yükseliyor. Bu sırada kapı kolları üzerinden geçen omuz çizgisi ile alttan uzayan çizgi arasında pürüzsüz bir bölge oluşuyor. Aracın heybetine katkıda bulunan düzlük altında bu bölgenin şeklinin simetriğini çizen plastik kaplama yer almakta. Yana doğru yükselen kalama, aracın uzun değil yüksek algılanmasını sağlıyor. Büyük ve çıkık tekerleklerin de bu algıda yeri var. Detaylı jant tasarımları yan cephenin sadeliğini dengeliyor. Üst kısımdaki camlar, ön cama siyah A sütunu ile birleşik görünüyor. Tavanın da siyah rengi sayesinde tüm saydam yüzeyler birbirine bağlı. Camların alt kenarı arkaya uzadıkça hafifçe yükseliyor, arka kapı sonuna doğru hafifçe yükseliyor, sivri bir zirve ardından geri, arka cama doğru alçalmaya başlıyor. Üst kenar ise bir çember yayı çizerek üst kenarı tamamlıyor. Arka cama uzanan siyah şerit arka cepheye köprü görevi görmekte. Arka kapı kolunun C sütununa gizlenmesi ve cam geçişlerinde cilalı siyah kaplama kullanılması detaya gösterilen özenin dışa yansıması. Yan sinyallerin siyah aynalarda taşınması da yan duvarların sadeliğine katkıda bulunuyor. Kapıların altından dolanan çizgi, yavaşça stoplara yükseliyor. Stoplara uzanma hareketine camlar altından geçen omuz çizgisi ve C sütunundan beliren silik bir çizgi daha katılıyor. 3 kolun birleştiği stop lambaları arka cephedeki çıkık bölümü başlatıyor. Bagaj kapağındaki gövde rengi zemin giderek çıkıklaşıyor, arka camın eğikliği sayesinde kambur bir sırt meydana getiriyor. Gövde rengi zeminin üst köşelerini saran “C” şekilli stop lambaları öne uzadıkça derinleşen bir şekle sahip. Kırmızı ışık yolları arkadan C-HR’ı tanınır kılarken, koyu kırmızı ve siyah bölgeler stopları da sportif gösteriyor. Tavan ve stoplardaki koyu renk kullanımı kişiliği daha sert kılmaya çalışıyor. Eğik cam üzerindeki spoyler sportif özelliklere katkıda bulunuyor. Cam sonrasındaki gövde rengi zemin derin plaka yuvası ve çıkık üst kenarı ile görünür hale getirilmiş. Tampondan yükselen siyah plastik kaplama bagaj kapağına uzanıyor, düz bir üst kenarla kesiliyor. Plastik kaplamanın köşeleri kedigözleri ile vurgulanmış. Etraflarını saran uzun plastik kaplamalarla görünür hale gelen kedigözleri plastik zeminin gerisinde bırakılmış. Sportif ve güçlü görüntü, yüksek ve sivri omuzlu arka cephe ile sonlandırılmış.

Toyota C-HR İçİç mekan dışarıdaki sportif havanın izlerini taşıyor, ancak renkler ve malzemeler ile daha ciddi bir görünüm benimsiyor. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyon, aşağı uzanan yan kolları ile hafif bezgin bir görüntü yaratsa da etrafındaki detaylar sayesinde bu fazla etki yaratmıyor. Tüplerle sarılı iki ana gösterge taşıyan gösterge paneli, ön cam altı zeminin yavaşça yükselmesi ile örtülüyor. Ön cam altı zeminin rengi kapı panellerinde de kullanılıyor. Kol dayama zemininden başlayan ikincil renkteki şerit, ön panele ilerliyor ve havalandırma çıkışlarının üst kenarından başlayarak tüm ön yüz boyunca ilerliyor. Konsolun tepesindeki multimedya ekranını da sararak konsola bağlantıyı güçlendiren renkli şerit diğer kapıya devam ederek sonlanıyor. Konsol, ekrana devredilen işlevler sayesinde oldukça kısalmış ve ferahlamış. Havalandırma çıkışları sonrasındaki havalandırma kontrolleri cilalı siyah zemine yerleştirilmiş. Malzeme çeşitliliği yaratan cilalı zemin yanlara da uzayarak varlığını hissettiriyor. Sürücüye dönük konsolun devamında yatay konsolda geçiş sırasında depolama gözleri geliyor. Vites kolundan sonra ise ön cam altı zemin renginde kol dayama paneli bulunmakta. Kapı panellerindeki cepler de günlük depolama ihtiyaçlarını karşılıyor. Arka yolcu sırası küçük yan camlar nedeniyle karanlık hissettirebilir. Ancak C-HR kompakt Crossover boyutları ile 4 yetişkini konforla taşıyabilmeli. Modelin yıl sonuna doğru, 70.000 TL seviyesinde bir fiyatla satışa sunulması bekleniyor. C-HR, özgün görüntüsü ile her zevke uymasa da her gözü kendine çekmeyi başarıyor. Arazi becerisinden yoksun, şehirli SUV-Crossover’lar arasında taze bir seçenek olarak çekici.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s