Mercedes-Benz GLC Coupe

Coupe görünümlü SUV modelleri çoğaldıkça özgünlüklerini kaybedip, yadırganmaya başlansa da Premium üreticiler bu tür üzerinde durmaya devam ediyor. Pek çok marka gibi Mercedes de ürün gamını SUV-Crossover tipi modellerle genişletmenin peşinde ve bu amaç uğruna attığı son adım olan GLC Coupe, doğrudan BMW X4’ü hedef alıyor. Model, tipik coupe stilini SUV tarzı ile birleştirme fikrinin bir başka uygulaması olarak 2016 sonbaharında yola çıkmaya hazırlanıyor. Güvenlik, sürüş destek sistemleri ve sportif sürüş hissi modelin Mercedes kimliğini güçlendiriyor. Standart GLC modeli ile aynı altyapıyı paylaşan Coupe, 4.73 metrelik uzunluğu ve 1.60 metrelik yüksekliği ile kardeşin daha uzun ve daha alçak. Arka koltuklar yatırıldığında 1205 litreye kadar artan bagaj hacmi modelin eşya taşıma esnekliğini arttırmakta. Daha önce tanıtılan GLC Coupe konseptine oldukça yakın görünen model, Gorden Wagener’in sözleriyle “sıcak ve soğuk”u bir arada sunuyor. Tasarım, bu zıtlık ilişkisini canlandırıyor gerçekten: Bir SUV’nin sertliğini haykıran detaylar beraberinde Coupe zarafetini sağlayan tipik elemanlar GLC Coupe’yi iki dünya arasında konumlandırıyor. GLC Coupe, neyseki GLE Coupe’nin aksine daha kompakt ve dinamik görünüyor. Boyutlar ve oranlar dışındaki dış tasarım detayları ise iki model arasında ayrımı güçleştiriyor. GLC Coupe, görüntüsü ile en direkt rakibi X4 karşısında bambaşka bir ekolü temsil ediyor. Mercedes’in son dönemdeki akışkan çizgileri GLC Coupe’yi daha genç gösteriyor. Uzun ön cam ve tavan çizgisi aracı daha büyük gösterirken, öndeki büyük ızgara dik konumu ile marka kimliğini vurguluyor. LED High Performance farlar ise akılda kalıcı ışık imzasını oluşturuyor. Dikey hava çıkışları ise Coupe yöne işaret ediyor. Yan cephe özgün silüeti ile coupe görünümlü SUV’lerin gösteriş sahası. Uzun tavan çizgisi, devamında gelen kıvrımlı cam şekli, yüksek ve çıkık bel çizgisi GLC Coupe’nin vücudunu atletik göstermekte. Yan basamak, aracın yerden yüksek olduğunu bir kere daha hissettirirken klasik SUV tasarım elemanlarından birini canlandırmakta. Arka cephe ise kaslı duruşu ile modeli daha olgun gösteriyor. Yüksekte sonlanan tavan çizgisi, stoplar ile vurgulanan omuzlar, çıkık tampon ve görünür egzoz çıkışları modelin etkileyici bir ilk izlenim bırakmasını sağlıyor. Tampona indirilen plaka, üst bölgeyi daha sade ve modern gösteriyor. 20 inçe kadar büyüyen jantlar GLC Coupe’nin büyük algılanmasını sağlıyor.

İç mekanda tipik coupe kokpitlerine göndermeler mevcut, ancak konsolun ve ön panelin genişliği lüks ve hacme dair daha belirgin işaretler sunuyor. Konsolun başındaki multimedya ekranı teknolojik gelişmişliği yansıtıyor. COMAND sisteminin üst sürümleri navigasyon ve kapsamlı internet hizmetleri ile geliyor. Akışkan çizgilerle arkaya uzanan konsol kalite hissini pekiştiriyor. GLC Coupe, alçalan tavanına rağmen arka sırada iki, hatta üç yetişkin için yeterli hacim sunuyor. Modelin güvenlik donanımları günümüz beklentilerini karşılıyor. Collision Prevention Assist Plus, sürücü dikkat asistanı, rüzgar desteği, uzun far asistanı standart olarak sunulan donanımlar arasında. DYNAMIC BODY CONTROL modülü, GLC Coupe’nin görüntüsündeki gençliği sürüşü yansıtmaya olanak veriyor. Pürüzsüz ve huzurlu sürüş sunan Comfort, minimum enerji tüketimi sağlayan Eco modları sonrasındaki Sport ve Sport+ modları süspansiyonu sertleştiriyor ve direksiyonun daha doğrudan etkili olmasını sağlıyor. Havalı süspansiyon seçeneği de sunuluyor. GLC Coupe, 1710 kg’a kadar hafifleyebiliyor. Alüminyum ve yüksek güçlü çelikten meydana gelen gövde hafifliği ile yakıt tüketimini düşürürken kritik bölgelerde maksimum güvenlik sağlıyor. Model, Avrupa pazarı için 4 benzinli ve 4 dizel motorla üretilecek. Ayrıca bir Plug-in Hybrid ve AMG sürümü de olacak. GLC Coupe 220 d 4MATIC ve 250 d 4MATIC sırasıyla 170 ve 204 beygir güç üretirken 100 km’de 5 litre yakıt tüketiyor. Benzinli seçenek 250 4MATIC ise 211 beygir güç üretirken 7 l/100 km yakıt tüketimine sahip. Plug-in Hybrid model 350 e MATIC ise 320 beygir toplam güce ve 30 km’lik eletrikli sürüş menziline sahip. AMG model GLC 43 4MATIC, TwinTurbo V6 biturbo motora ve 367 beygir güç değerine sahip, 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyede tamamlıyor. Modeller 9G-TRONIC şanzımanla geliyor. GLC Coupe, standart GLC müşterisinden farklı bir kitleye hitap ediyor. GLC’nin aile kullanımına yatkınlığının stil ve gösterişle değiştirildiği GLC Coupe, kendi klasmanında daha zarif görünümlü seçenek olarak öne çıkıyor. Seçim, X4’ün saf sportif tarzı ile GLC Coupe’nin zarif şehirli coupe görüntüsü arasında yapılacak.

Archivnummer: D285713Burun tasarımı büyük tasarım ögeleri ile canlı görünüyor. Merkezdeki hava girişinin üzeri parlak noktacıklarla kaplanıyor. Ortadaki marka logosunu sarmalayacak şekilde dağılan noktacıklar, açıklığın yan kenarlarına paralel sonlanıyor. Ortadaki içi dolgulu büyük logonun iki yanından uzanan kollar genişlik algısı yaratıyor. Farlar, gövde rengi zemindeki hareketlenme ile ızgaranın gerisinde kalıyor. Yan kenarları ile ızgaranın yan kenarını tekrarlayan farlar, geriye doğru yumuşak kenar ve köşelerle uzuyor, kıvrımlanıyor ve inceliyor. Farların yan ve üst kenarı boyunca devam eden kalın LED şeridi son dönemde pek çok Mercedes modelinde görülen ışık imzasını yaratıyor. LED şeridi altında ise iki adet cevhersi mercek görülüyor. İki gözlü tasarım görüntüye canlılık katmakta. Burnun alt kısmında ise üstteki ızgaraya simetrik biçimde uzanan hava girişi yer alıyor. En alttan uzayan siyah plastik şeride birleşen hava girişi, daha küçük peteklerden oluşan deseni ile fazla dikkat çekmiyor. Üstteki ızgaraya simetrik uzanışı ise burunda dengeyi yaratıyor. Farlar hizasındaki sahte açıklıklar ise sportif görünüme katkıda bulunuyor. Bolca havalandırma girişi, aracın havalandırma ihtiyacını dışa yansıtarak yüksek performansa dair ipuçları sunuyor. En alttaki plastik şerit, üzerindeki girinti ve çıkıntılar ile klasik bir SUV tampon detayına dönüşüyor. Sahte dikey açıklıkların burnun ortasına yönlendirilmiş üst kenarları ve kademeli yapıları düzenli ve detaylı bir görüntü sunarak GLC Coupe’yi ciddileştiriyor. Kaput, oldukça uzun ve pürüzsüz görünüyor – bu sayede gözler burnun dik bölgesine yönleniyor. Ön cam yanı kirişlerden ızgaranın üst köşelerine uzayan çizgiler ve marka logosunun iki yanına doğru ilerlerken silikleşen çizgiler zarif biçimde markaya dair detayları öne çıkarmakta.

Archivnummer: D285708Yan cephe yüksek omuz çizgisi ve camları ile akıllara kazınıyor. Önden arkaya uzarken hafifçe yükselen alt kenar, arka kapıdan sonra kalkıklaşarak tavana doğru uzuyor, ardından yumuşak köşe ile tavan çizgisine paralel ilerleyen üst kenara bağlanarak yan camları oluşturuyor. Cam geçişlerinde kullanıla cilalı siyah kaplama malzeme kalitesini dışarıda sürdürmekte. Kapı panellerindeki girinti ve çıkıntılar yapılı bir gövde izlenimi bırakıyor. Kapı kolları altından gelen omuz çizgisi devamında, tekerlek merkezleri arasında bir çizgi daha uzuyor. İki çizgi arasındaki bombeli alan farklı ışık yansımaları yaratarak gövdenin kıvrımlarını vurguluyor. En alttan ilerleyen ve tekerlekleri saran ince siyah plastik kaplama, kapıların altında basamak için yer sunuyor. Noktalı kaydırmaz desenle görünür hale gelen basamak yüksekliği vurguluyor. Basit ve büyük detaylarla özgünleşen yan cephedeki gerekli detay düzeyi karmaşık jantlarla sağlanıyor. Tavan çizgisi yan cam ardından kısa bir süre alçalmaya devam ediyor, ardından kısa bir yükselti ile sonlanıyor. Arka cephe bu doğal spoyler sayesinde çok daha sportif ve olgun görünüyor. Öne uzarken bir basamak inme hareketi ile kalınlaşan stop lambaları S-Serisi Coupe’yi anımsatıyor. Lambaların üst kenarına eşlik eden krom şerit gereksiz bir eklenti gibi görünüyor. İki lamba arasındaki boşluk büyük bir marka logosu ile dolduruluyor. Yükseğe ve ortaya alınan logo, arkadan bakıldığında aracı tanımlayan kilit öge oluyor. Tampon, arka tekerleklerden gelen bir çizgiden itibaren çıkıklaşıyor ve siyah plastik kaplamaya yer sunuyor. Ön ve yan cephede fazla görünmekten kaçınan kaplama yükseliyor, plakayı sarıyor ve alttan egzoz çıkışlarına yer sunuyor. Plaka yuvasının altıgen şekilli derinliği geometrik görüntüsü ile şık görünüyor, stop lambalarına uyum sağlıyor. En alttan beliren egzoz çıkışları plastik zeminin iki ucuna dayanmış. Krom renkli paralelkenar şekilli çıkışlar sportif görüntüye son bir ekleme olarak dikkat çekiyor. GLC Coupe, dış tasarımı ile sıcak-soğuk, acı-tatlı, sert-yumuşak gibi pek çok kontrast sunuyor. Bu durum arada kalmışlık olarak yorumlanabileceği gibi zengin bir kişiliğin işaretleri olarak da görülebilir. Bu tip bir araca olan ilgi GLC Coupe’ye yaklaşımı da şekillendiriyor.

Archivnummer: D285711İç mekan çok katmanlı yapısı ve modern kıvrımları ile ilgi çekçi. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyon, merkez altından çıkan kolları ile marka logosunu vurguluyor. Üst yarıya taşmayan kollar sayesinde gösterge paneli açıkça görülüyor. Ön cam altı zeminin yükselip alçalması ile meydana gelen gösterge paneli, iki ana göstergeden oluşuyor. Tüplerle sarılan göstergeler arasında renkli bir bilgi ekranı yer alıyor. Göstergeler yanından uzayan gri renkli şerit orta konsolun arkasından devam ediyor. Konsol, başta multimedya ekranı, devamında ise havalandırma çıkışları ile etkileyici bir başlangıç yapıyor. Artık benimsenen bağımsız ekran kaliteli görünüyor. Havalandırma çıkışları ise bulunduğu cilalı zeminde şişkinlikler yaratıyor. Daha sonra temel işlev ve müzik sistemi kontrolleri geliyor. Cilalı zeminin pürüzsüzlüğü az sayıdaki kontrol ile vurgulanmış. Zemin giderek yatay hale geliyor ve multimedya ekranı kontrol zeminine yer açıyor. Daha geride ise kol dayama parçaları geliyor. Ön panel yana uzarken metalik şerit incelmeye devam ediyor. Kapı panellerindeki çizgiler arkaya doğru çekilerek bir hareket hissi yaratıyor. Basamaklı, girintili-çıkıntılı yapı detaylı bir görüntü yaratmakta. GLC Coupe kabininde üst sınıf bir otomobil olduğunu en açık şekilde ortaya koyuyor. Model, coupe tipi SUV’ler arasındaki ikinci Mercedes temsilcisi olarak modanın yaygınlaşmasına destek oluyor. Gerekliliği ya da anlamı tartışılır, GLC Coupe bir kitleyi kendine hayran bırakmayı başarıyor. Ülkemize yıl sonuna doğru varması beklenen model standart kompakt SUV müşterisini kendine çekmeyi başarabilecek mi, bunu zaman gösterecek.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s