Ford KA+

Adı ve tarzıyla markanın en akılda kalıcı modellerinden KA, üçüncü neslinde adına “+” takısını alıyor ve 5 kapılı olarak yollara çıkmaya hazırlanıyor. Popülerliğini yitiren minik sınıf model, yeni neslinde 5 yolcuyu barındırabilecek boyutları ile daha geniş bir müşteri kitlesine hitap ediyor. 3929 mm uzunluk, 1695 mm genişlik ve 1524 mm yükseklik değerleri ile Fiesta’ya yaklaşan model, ülkemizdeki şansını da arttırıyor. Ekonomik, pratik ve eğlenceli kullanımı ile akıllarda yer eden KA, KA+ olarak özgün tarzını sürdürüyor, daha büyük bir gövdede günümüz standartlara uygun bir yaşam ortamı sağlıyor. Ford, her ne kadar modelini donanımlı olarak tanıtsa da küçük sınıfın rahatlığından ve özellik zenginliğinden bir hayli yoksun olan model bu sebeple beklenen düşük bir başlangıç fiyatına sahip olacak. Markanın global küçük otomobil platformu üzerinde yükselen model, gelişmekte olan ülkelerde satılan son nesil Figo’nun Avrupa pazarına bir uyarlaması. Modelin Avrupa yol ve müşterilerine uygunluğu Belçika’da yapılan testlerle sağlanmış. Haziran ayından itibaren Avrupa ülkelerinde sipariş edilebilecek olan KA+, yıl sonuna doğru sahiplerine ulaşacak. Genç şehir otomobili müşterisinin kişiliğini yansıtma, teknolojisini yanında taşıma beklentilerini karşılamak üzere elden geçirilen model, tasarımında da son dönem Ford çizgilerini sergiliyor. Burun tasarımı, ikinci nesil KA’daki kadar sivri ve cesur olmasa da dost canlısı bir ifade ile kendini sevdiriyor. Yüksek trapezoid ızgara, krom çerçeve ve kanatlar, geri çekilen büyük farlar ve standart sis farları olgun bir görüntü oluşturmakta. Yan cephede alışılmadık bir şekil alan yan camlar modelin tam da oturmamış yeni kişiliğini yansıtıyor. Geniş kıvrımlı köşeler en azından her cephede korunmuş ve gövde genelinde bir tutarlılık sağlanmış. Gövde rengi tampon, kapı kolu ve yan aynalar da kaliteli bir izlenim yaratmanın peşinde. Stop lambaları ise önceki nesil modeli hatırlatıyor. İç mekan, belirgin bir dokuya sahip kömür rengi plastik kaplamalar ile kalite hissini korumaya çalışıyor. KA+’nın basitliği burada fark edilmeye başlanıyor.

Ford modellerinden tanıdık çizgiler KA+’nın aileye bağlılığını güçlendirse de orta konsolun boşluğu ile modelin düşük konumu fark ediliyor. Multimedya donanımlarının eksikliği kullanıcıların kendi akıllı cihazlarını getirmeleri desteklenerek çözülmüş. Orta konsoldaki My Ford Dock, akıllı telefon benzeri cihazların depolanmasını, sabitlenmesini ve şarj edilmesini sağlıyor. Kapı cepleri ve sürücüye özel gizli bir göz kabin içi depolama olanaklarını çoğaltıyor. 270 litrelik bagaj ise rakiplerinden büyük. 60:40 oranında bölünmüş arka koltukların yatırılması ile daha büyük yükler alınabiliyor. Bagaj zeminin altında ise 13 litrelik ek depo alanı bulunmakta. KA+, sınıfının en yüksek ön baş ve arka diz mesafesine sahip. Arka kapıların eklenmesi arkaya 3 kişi alınmasını mümkün kılsa da bu boyuttaki bir araçta 5 kişilik kullanım rahatsız olacağını kestirmek zor değil. Modelin standart donanımında elektrikli ön camlar ve yan aynalar bulunuyor. Güvenlik donanımları arasında ise elektronik denge kontrolü, yokuş kalkış desteği, hız sınırlayıcı ve 6 hava yastığı öne çıkıyor. KA+, iki motor seçeneği ile satışa sunulacak. İkisi de Duratec ailesinin 1.2 litrelik hacimli üyeleri olan motorlar güçleri ile birbirinden ayrılıyor. 70 PS’lik motor giriş modelinde bulunurken, 85 PS’lik motor ile donanım zenginliği artıyor. Standart olarak manuel klima, SYNC sesli kontrol, AppLink uygulama kontrolü ve MyKey sürücüye özel anahtar sistemlerine sahip olan 85 PS’lik model, bazı pazarlarda daha düşük yakıt tüketimli ECO sürümüne de sahip olacak. 85 PS’lik modelin opsiyonel donanımları arasında elektronik klima, deri direksiyon, cruise control, ısıtmalı ön koltuk, ısıtmalı yan aynalar ve karartılmış camlar bulunuyor. 70 ve 85 PS’lik modellerin ikisi de 100 km’de 5.0 litre yakıt tüketiyor, km’de 114 gram karbondioksit salıyor. Modeller standart olarak 5 vitesli manuel şanzımana sahip. KA+’nın yakıt verimliliği fren enerjisi geri kazanım sistemi, düşük sürtünmeli lastikler ve özel ızgara tasarımı ile arttırılmış. Düşük rüzgar direnci düşük tüketim sağlıyor. Sürüş, canlı ve eğlenceli olarak tanımlanıyor. Motorlar, gövde ve şasi kabine sızan sesi azaltmak üzere geliştirilmiş. Kabindeki olanaklar her ne kadar çok olmasa da rafine yolculuk ortamı huzur veriyor. KA+, ülkemizde az sayıda modelin yarıştığı minik sınıfta markası ile öne çıkma şansı bulabilir. Yeterli düzeydeki donanımı temsil edecek makul bir başlangıç fiyatı modelin minik sınıftaki yerini güçlendirecektir.

Ford KA+ ÖnBurun tasarımı önceki model gibi akılda kalıcı belirgin detaylara sahip değil. Yumuşak köşeler şekilleri daha basit ve silik kılıyor. Merkeze yerleştirilen altıgen ızgara düz alt ve üst kenarları ile genişliği vurguluyor. Krom çerçeve içindeki alan tekrarlayan yatay kanatlarla doldurulmuş. Kanatların sıklığı daha ciddi bir görüntü sağlıyor. Burnun alt kısmında ana ızgaranın yankısı olan küçük ızgara da benzer yatay kanatlarla ciddiyeti sürdürüyor. İki ızgara arasındaki gövde rengi şerit plakaya yer açıyor. Alttaki ızgaranın yükseldikçe yanlara açılan yan kenarları sayesinde suratın genişlemesi belirginleşiyor. Farlar, ızgaranın yan kenarlarına paralel uçları ile uyumlu görünüyor. Arkaya uzarken şişkinleşen üst kenar far alanını büyütürken, alt kenarın yaptığı basamak çıkma hareketi bakışlara gerçeklik katıyor. Geriye doğru çekilme hareketi ince bir koldan devam ederken yavaşça kesiliyor. Yumuşak köşeler çocuksu bir görüntü yaratırken ızgaraların ciddiyeti denge kuruyor. Farların alt ve üst kenarının yankısı olan gövde rengi çizgiler, gövde rengi zeminde derinlik etkisi yaratarak farları vurguluyor ve surat yapısını detaylandırıyor. Burnun alt kısmında, farlar hizasındaki siyah maskeli alanlarda ise sis farları yer alıyor. Dairesel sis farları derine gömülmüş. Bu gömülme durumu gövde rengi zemindeki girintilerle vurgulanıyor. Ana ızgaranın altından geçen kıvrımlı gövde rengi çizgi ise alt ve üst yarıları birbirinden ayırıyor. Kaput, ızgarayı çıkıklaştıracak şekilde öne geliyor. Ön cam yanı kirişlerden gelen, far üst kenarına paralel ilerleyen çizgiler ızgaranın üst köşelerine birleşiyor. Cam alt kenarından başlayan ve Ford logosunu saracak şekilde uzayan kenarlar ise yavaşça silikleşiyor. Izgaranın üst kenarına bu çizgilerle yapılan vurgu, Ford modellerinin özgün ızgarasına işaret ediyor. Görüntünün ağırlık merkezi olan ızgara ve farlar, ön cephe hakkında akılda kalan detaylar oluyor.

Ford KA+ ArkaYan cephe farlardaki arkaya doğru çekilme hareketini çok daha büyük bir ölçekte sürdürüyor. Düz kapı duvarları sayesinde basitleşen görüntü, kapı kolları hizasındaki bel çizgisinden itibaren başlayan derinlik ile gizlenmiş. Bel çizgisi ön tekerlek gerisindeki üçgen yan sinyalden başlıyor ve stoplara kadar uzuyor. Bel çizgisi üzerindeki çıkık bölgede camlar başlıyor. Arkaya doğru uzadıkça kıvrımla yükselen alt kenar, tavana ve arka cama paralel bir üst kenarla örtülüyor. Camların altından geçen plastik şerit silüeti belirginleştiriyor. Cam geçişlerindeki mat siyah kaplama ise kaliteli bir görüntü sağlıyor. Gövde rengi yan aynalar, üzerlerinde beyaz sinyal ışıklarını taşıyor. Arka kapı camının kalkık alt ve üst kenarları ile öne eğik yan kenarı çekilme hareketini vurgulamakta. Öne eğik kenar ardından gelen dik ve içeri girintili çizgiler ise kambur sırt yapısını oluşturuyor. Kapı panellerinin alt kısmındaki derinlik, bir basamak ardından yeniden çıkıklaşıyor ve düzleşiyor. Tekerlek, çevrelerindeki dairesel vurgularla öne çıkarılmış. Opsiyonel jant seçenekleri geometrik çizgileri genel basitlik havasına uyumlu. Arka cephe ise büyük bagaj kapağı ve büyük gövde rengi zemin ile KA+’yı büyük gösteriyor. Öne eğik arka cam ardından gelen gövde rengi zemin stoplar arasında uzanan bir çizgi ile kesiliyor, dikeliyor ve aşağı uzuyor. Lambalar, öne uzarken genişleyen ve dalgalanan şekle sahip. Ortada şekli tekrarlayan beyaz bölgeler ise kapak üzerindeki çizginin çıkış noktası oluyor. Stopların alt kenarını devam ettiren bir diğer gövde rengi çizgi ise Ford logosunu kıstırıyor. İki çizgi arasında kalan marka logosu bu sayede zarifçe öne çıkarılıyor. Gövde renginde ışık etkisiyle oluşan degrade, görkemli bir görüntü yaratıyor. Bagaj kapağı daralarak alçalırken tampon stop lambaları altından uzayan kollarla çıkıklaşıyor. Alttan beliren siyah plastik kaplama plakaya yer sunuyor. Bagaj kapağına simetrik yükselişi ile arka cepheye oturan kaplama, üzerindeki derin katmanda plakayı taşımakta. Arka cephe, eğik cam ve devamındaki hareketlenmeler, farklı yüzeyler ile KA+’yı canlı göstermeyi başarıyor.

Ford KA+ İçİç mekan ise son anda hissedilen enerjiyi söndürüyor. Kişiselleştirme seçeneklerinden yoksun kabin, en azından aileden hissettiren çizgileri ile memnun ediyor. Sürücü karşısındaki diğer modellerden tanıdık üç kollu direksiyon, cilalı siyah uzantıları ile modern görünüyor. Direksiyon göbeğindeki plastik ise daha ucuz görünüyor. Gerideki gösterge paneli ise ön cam altı zemindeki bir derinlikten çıkıyor. Üç ana göstergeden oluşan panel, yol bilgisayarı ekranına da ev sahipliği yapıyor. Panel çevresindeki düzlük orta bölgede konsol ile bozuluyor. Derine gömülü bilgi ekranını saran düz plastik, aşağı uzarken müzik sistemi kontrollerine yer açıyor. Cilalı siyah kaplama bir kere daha kullanılmış ve malzeme çeşitliliği yaratılarak bir zenginlik hissi oluşturulmuş. Alttaki ikinci bölüm ise daha derinden ilerliyor. Havalandırma kontrolleri şık görünüyor. Yatay konsol multimedya cihazlar için bağlantılara ve eşya gözlerine sahip. Kapı panellerindeki şekiller, girinti ve çıkıntılar ön konsolu dolduran düğmelerdeki kıvrımları tekrarlıyor ve uyum yaratıyor. Arka yolcu sırası ise iki yetişkin için yeterli görünüyor. KA+, yeni duruşu ile ne şık, ne de karizmatik; ancak olgun ve yeterli. Sınıfın müşterisinin ulaşım beraberindeki ek beklentilerini karşılıyor, yalnızca kişiselleştirme olanaklarının kısıtlı oluşu ile geri plana düşüyor. Model, ülkemizde keşfedilmeye açık bu sınıfta uygun bir başlangıç fiyatı ile kendine yer edinebilir gibi görünüyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s