Peugeot 3008

2009’da bir aile otomobili alternatifi olarak tanıtılan 3008, MPV-Crossover arası tarzı ile kompakt SUV alıcılarını da kendine çekmeyi başarmıştı. Avrupa pazarında da SUV’lerin payının giderek artmasıyla 3008 tam olarak bir SUV-Crossover olarak tanıtılmaya başlandı. Peugeot, ilk modelin ortaya çıkışından 7 yıl sonra, en baştan itibaren tam bir SUV olarak tasarlanan ikinci nesil 3008’i tanıtmaya hazırlanıyor. 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek ve ekim ayından itibaren satışa sunulacak olan yeni model çok daha olgun görüntüsü ve kesinleşmiş SUV kimliği ile diğer kompakt SUV’lere doğrudan rakip oluyor. Modelin teknolojik, duygusal ve kişisel yönlerini geliştiren marka, SUV’si ile kişisel zevkini yansıtmak isteyen alıcıları çekiyor. Pekiştirilen SUV görünümü sayesinde alıcının küçük kaçamakları, kaçışları ve yeni deneyimler yaşamayı sevdiği yansıtılıyor. 3008, yalnızca dışarıda bir mesaj vermekle kalmıyor, içeride de sürücü ve yolcuları bambaşka bir atmosferde tatmin ediyor. “Yolcusunu anladığı” hissini vermeye çalışan model, i-Cockpit iç mekan konseptinin ikinci nesli ile çok daha konforlu bir deneyim sunuyor. SUV’ler her ne kadar yaygın olsa da pek azının gerçek mutluluk sunduğunu vurgulayan Peugeot, modeli ile alıcının her duygusal ve maddesel beklentisini karşılamanın peşinde. EMP2 platformu üzerinde yükselen model, eskisinden 8 cm uzayarak 4.45 metre uzunluğa ulaşmış. Genişlik 1.84, yükseklik ise 1.62 metre. 520 litrelik bagaj hacmi, 1/3 ve 2/3 oranında parçalardan oluşan arka koltukların yatırılması ile 1580 litreye çıkıyor. Koltukların oluşturduğu düz zemin yük yerleştirme ve sabitlemeyi kolaylaştırıyor. Yatabilen ön yolcu koltuğu ise maksimum yük uzunluğunu 3 metreye çıkarmakta. Bagaj kapağı tampon altında ayak gezdirme hareketi ile açılabiliyor. Alçak eşik ise yükleme kolaylığı sunuyor. Tasarım, ilk neslin arada kalmış, şişkin ve belki de çirkin görüntüsünü unutturuyor. Her yönden tutarlı çizgiler özgün bir kişilik oluşturuyor. Sert, ancak duygudan yoksun olmayan bakışlar keskin ve yumuşak çizgiler arasındaki mükemmel uyumun bir ürünü. Farklı çizgilerin oranının başarısı, tasarım elemanlarının yerleşimindeki orana da yansımış. Burun, dik yüzeyi ve uzun kaputu sayesinde güçlü ve yüksek görünmekte. Temiz çizgiler ve net detaylar algılanması kolay bir görüntü yaratıyor. Krom ızgara ve merkezindeki marka logosu Peugeot marka kimliğine gönderme yapıyor. Opsiyonel full LED farlar daha çarpıcı bakışlar yarattığı gibi tanınırlığı da kolaylaştırıyor. Burun geneline yayılmış hava açıklıkları, havalandırma ihtiyacı olduğunu düşündürerek performansa çağrışım yapıyor. Kedicil görüntü özgüven duygusu yaratıyor.

Yan cephe ise sportif bir izlenim bırakıyor. Yüksek siyah plastik kaplamalar, tavan çıtaları, yüksek omuz çizgisi ve arkaya uzayan krom şerit 3008’i daha güçlü gösteriyor. İnce camlar daha uzun bir profil yaratmakta. Arkadaki LED stop lambaları, daha önce konseptlerde görüldüğü gibi siyah bir şeritle sarılıyor. Üç LED çizgisi ise modern Peugeot’ların tipik üç pençe detayını oluşturuyor. İç mekan, yenilenen i-Cockpit tasarımı ile içgüdüsel, duyusal ve duygusal bir etkileşim sunuyor. Yolcularını karşılayan ve mutlu eden kabin, fütüristik tasarımına rağmen son derece gerçek, kaliteli ve yeterli. i-Cockpit’in öne çıkan detaylarından küçük direksiyon bir doz daha küçülmüş. İki kol ve daha da küçük çap sayesinde direksiyonu kavramak kolaylaşıyor, bacaklar için daha çok yer açılıyor. Sürücü yüksekteki göstergelere ve önündeki yola daha kolay odaklanabiliyor. Kokpiti saran deri, krom, cilalı siyah kaplamalar malzeme çeşitliliği yaratırken bir zenginlik hissi de oluşturuyor. Konsolun başındaki 6 şalter tipi “piyano tuşu” düğme, temel işlevler için basması zevkli fiziksel kontroller oluyor. En uçtaki düğme ise i-Cockpit Amplify modunu devreye alıyor. Aydınlatma, ses sistemi ekolayzır ayarları, masaj ve kokuyu değiştirerek özel bir sürüş ortamı yaratan mod dışında; dinamik sürüşler için Boost, yumuşak ve huzurlu sürüşler için ise Relax modları bulunuyor. Konsoldaki 8 inçlik dokunmatik multimedya ekranı 3 boyutlu navigasyona, trafik ve çevre bilgisine erişim sunuyor. Sesli kontrol edilebilen sistem MirrorScreen özelliğine, CarPlay ve Android Auto arayüzlerine de sahip. Akıllı telefonlar için kablosuz şarj zemini de alınabiliyor. Ön camda ise 12.3 inçlik bir Head-Up Display bölgesi yer alıyor. Kritik sürüş bilgilerinin direkt olarak yansıtıldığı zemin, kaliteli grafik ve renklerle görünür hale geliyor. Arka sırada baş, diz ve omuz mesafesinin arttığı müjdeleniyor. 3008, modern güvenlik donanımları ile rakiplerine erişiyor. Acil güvenlik freni, takip mesafesi denetimi, sürücü dikkat asistanı, trafik işareti takibi, otomatik far geçişi, kör nokta uyarısı, 360 derece kamera, yokuş iniş desteği öne çıkıyor. Park asistanı da mevcut. Yeni 3008 için açıklanan benzinli motor seçenekleri PureTech 130 ve THP 165 olarak sıralanıyor. PureTech ünite manuel veya otomatik şanzımanla eşlenebiliyor, THP seçenek ise yalnızca otomatik şanzımanla geliyor. Dizel seçenekler ise BlueHDi ailesine mensup. 100, 120, 150 ve 180 beygirlik seçenekler sunulmakta. Tüm motorlar Start&Stop sistemine sahip. Advanced Grip Control sistemi; normal, kar, çamur, kum, ESP kapalı modları ile farklı yollara uyum sağlıyor. Sochaux fabrikasında üretilecek olan 3008, Fransız markanın kimliğini iyileştirirken Fransız kalitesini de yansıtacak.

Peugeot 3008 ÖnBurun tasarımı son dönem Peugeot tasarım anlayışının bir ürünü. İki parçalı farlar ve merkezdeki ızgara sayesinde ailenin diğer modellerine çağrışım yapılıyor, ancak çizgilerdeki sertlik ve alt bölgedeki girinti ve çıkıntılar daha vahşi doğayı ortaya çıkarıyor. Burnun kaput ardından dikelmeye başladığı sırada beliren yamuk şekilli ızgara, yanlara çekilen üst köşeleri ile farlara yönleniyor. Izgaranın krom çerçevesi üst kenar hizasında maksimum kalınlığına erişiyor ve marka logosu hizasında düzleşerek marka adına yer veriyor. Altındaki marka logosu ise metalik tirelerle doldurulan zeminde daha güçlü görünüyor. Alta doğru tireler arasındaki mesafe azalıyor ve daha canlı bir görüntü oluşuyor. Izgaranın silik bir gülümseme yaratan alt kenarının çizgileri, alttaki çizgilerle yankılanıyor. Farların iki parçasını ayıran kulacın sınırları burnun altına kadar uzayarak ızgarayı iki yanından kıstırıyor. Çizgilerle ayrılan bölümde plaka ardından düz üst kenara sahip hava girişi geliyor. Sık aralıklı yatay kanatları ile hava girişi ciddi görünüyor, fazla öne çıkmıyor. Alttan beliren metal görünümlü çerçeve ise tipik SUV tasarım detaylarını hatırlatıyor. Burnun alt kısmındaki hava açıklığı takımının önüne geçen ve çene işlevi gören metalik parça, üzerindeki üç açıklık girinti ve çıkıntılı zemini sürdürüyor. Kulaçların çizgisi yeniden farlara kadar izlendiğinde, 2008 ve 308’den tanıdık bir şekil bizi karşılıyor. Arkaya ilerlerken yükselen üst kenar daha yavaş yükselen bir alt kenar tarafından izleniyor. Alt kenardaki kulaç sayesinde farlar daha dramatik ve canlı bir görünüme kavuşuyor. Üst kenar boyunca devam eden LED şeridi aralıklarla bölünmüş. İki bölümün içine yerleştirilen aydınlatma elemanları dörtgensi şekilleri ve derindeki konumları ile teknolojik gelişmişlik hissi yaratıyor. Siyah far zemini de sportif görünüme katkıda bulunuyor. Kulacın dış tarafında kalan hava girişleri ise alttan ve üstten “C” şekilli plastik kaplamalarla sarılıyor. Kaplamaların hava girişi üstüne uzayan kolu metal bir “C” harfini daha taşıyor. Bu metal ekleme ile dairesel sis farı sarılıyor. Birbirini kapsayan detaylar uyumlu bir görüntü yaratırken, krom “C”nin aşağıyı gösteren şekli ızgara ve diğer çizgilerin yarattığı silik güleryüze dahil oluyor. Siyah plastik kaplama yan cepheye devam ediyor. Kaput üzerindeki seyrek çizgiler, pürüzsüz ve geniş bir yüzey izlenimi yaratıyor. Izgaranın krom çerçevesinden ön cama ilerleyen çizgiler giderek güçleniyor ve kaputun kenarlarındaki bükülmeyi yaratıyor. Ön camdan bu bükülmeye uzayan çizgiler de kullanılmış.

Peugeot 3008 ArkaYan cepheye geçiş farlardan yan camların ön ucuna uzayan siyah bir şeritle desteklenmiş. Yan cephe, birbirinden renkleri ile ayrılan yüzeyler sayesinde sade, net ve modern görünüyor. Cam yüzeylerin alt kenarı arka kapıya kadar düz biçimde ilerledikten sonra eğik bir kenarla bir basamak atlıyor, arka cama kadar ilerledikten sonra sivri bir köşe ile öne keskin bir dönüş gerçekleştiriyor. Tavan doğru eğik biçimde yükselen kenar, daha sonra yine sivri bir köşe ile ön cama uzuyor ve başlangıç noktasına birleşiyor. Cam şeklinin köşeleri, üzerindeki krom renkli şerit sayesinde gizleniyor. Cam ile tavan arasında kalan bölgeyi kaplayan şerit, ön cam yanı kirişin sonuna kadar devam ediyor ve silüeti güçlendiriyor. Stop lambalarının yana uzayan üst kenarından çıkan bir çizgi de camların alt kenarındaki basamağın altından geçerek onu gizlemeye çalışıyor. Stopların alt kenarı hizasından çıkan bir başka çizgi de kapı kolları hizasına kadar yumuşayarak devam ediyor, yüksek omuz çizgisini meydana getiriyor. Orta bölgede silikleştikten sonra ön tekerleğe doğru yeniden beliren çizgi, tekerleklerle beraber alçalıyor ve ön cepheye kaynaşıyor. Tekerlekler üzerinde aşağı doğru boğumlanan çizgiler yer alıyor. Arka cepheden gelen ve omuz çizgisine birleşerek yok olan boğum, tekerlek yuvalarına simetrik şekli ile bu hizaya vurgu yapıyor. Aynı boğum ön tekerlek üzerinde omuz çizgisinden başlıyor ve ona birleşerek sonlanıyor. Boğumlar arasındaki düz zemin kapılar arasında pürüzsüzce devam ediyor. Kapıların altındaki siyah plastik kaplamaya kadar devam eden düzlük yükseklik hissi yaratıyor. Önden gelen siyah plastik kaplama tekerlekleri sarmalıyor, dingil boyunca uzuyor. Kapıların altında beliren krom parça, kıvrımlı üst kenarı ile camların köşelerini gizliyor. Peugeot modelleri için radikal sayılabilecek bu yan tasarım 3008’e çok yakışıyor. Önde ortaya çıkarılan vahşi duygular yandaki bu köşeli ve mekanik görünüm ile geliştiriliyor. Arka cephede de aynı durum sürüyor. Spoyler altından çıkan eğik arka cam kısa süre devam ettikten sonra stopları saran siyah şeride birleşiyor. Marka logosu da bu şerit üzerine alınarak bütünlük sağlanmış. Stop lambaları siyah şeridi devam ettiriyor, arka cam hizasından çıkarak gövde rengi zemine taşıyor. Üç kırmızı pençe sayesinde ciddi, tanınabilir bir görüntü yaratılıyor. Altta kalan detaylar da bu siyah şerit gibi paralel düz çizgilerle inşa edilmiş. Siyah şerit altından geçen silik çizgi yan cephede boğumları yaratıyor. Ardından ise plaka yuvası geliyor. En altta ise siyah plastik kaplama yükseliyor. Kaplamanın üst sınırı sabit kalınlıklı krom bir şeritle vurgulanıyor. Altta ise derine yerleştirilmiş koyu renk kedigözleri ve öne çıkma kaygısı taşımayan siyah egzoz çıkışları yer alıyor. Bütün bu sportif detaylar 3008’in geneline hakim olan zarafet ve mütevazılık doğrultusunda sergileniyor. Dış tasarım her detayı ile beğeni topluyor. 3008, özellikleri beraberinde görüntüsü ile de tam bir kompakt SUV.

Peugeot 3008 İçİç mekan daha önce hiçbir üretim modelinde görülmeyen tasarımı ile şaşırtmayı başarıyor. İlk 3008’deki gibi ön yolcu ve sürücü, bir sur işlevi gören yatay konsol ile ayrılıyor. Dikey konsolun kısalığı da dikkat çeken bir fark. Sürücü karşısındaki iki kollu küçük direksiyon, çemberden bozma şekli ile sportif görünüyor. Boyutu sayesinde gerisindeki gösterge paneli çok daha rahat görülüyor. Derine gömülü dijital panel fütüristik yazı tipi ve grafikleri ile genel atmosfere uyum sağlıyor. Ön cam altı düz zeminde, orta konsol ucuna doğru multimedya ekranı yükseliyor. Metalik çerçeveli ekran dimdik duruşu ile sağlamlık hissi uyandırıyor. Ön cam altı zeminin dikelmesi iki kademede oluyor. İlk basamakta havalandırma çıkışları görülüyor. Ön yolcu karşısındaki havalandırma çıkışı da ilk basamakta yer alıyor. İkinci basamak ise yatay konsola geçişi sağlıyor. Ön yolcu hizasından ortaya uzayan kol, eğilerek yatay konsola bir rampa oluyor. İkinci basamak üzerindeki şalter tipi düğmeler de bu koldaki metal parçaya bağlanarak bütünün bir parçası oluyor. Artarda dizilmiş düğmelere basmak oldukça zevkli olsa gerek. İkinci basamak altındaki yatay konsolun derin bölgelerinde depolama alanları yer alıyor. Koltuklara doğru ilerlendiğinde ise vites kolu ve bardak gözleri geliyor. Bu bölgedeki detayları vurgulayan mavi aydınlatma huzur veriyor. İkinci basamağın kenarı boyunca devam eden metal şerit kapılarda da uzuyor, sarmalanma hissi yaratıyor. Ön cam altı zeminin üst sınırı da kapı panellerinde sürdürülmüş. Bu sayede aracın iç duvarlarının bağı görsel olarak da sağlamlaştırılmış. Kapı kolu altındaki kol dayama zemini de zarifçe çıkıklaşıyor. Kabin, uzun ve yumuşak köşelerle bağlanan çizgileri sayesinde büyük hissettiriyor. Arka yolcu sırasında artan baş, diz ve omuz mesafeleri göz önüne alındığında 3 kişinin sığması daha da kolay olsa gerek. 3008, yerden yüksek olmak dışında bir niteliği olmayan rakiplerine tasarım, teknoloji ve duygu zenginliği ile göz kırpıyor. Model, Peugeot’nun Premium algı yaratma çabalarının başarılı bir ürünü. Bir kompakt SUV ve Peugeot modeli olarak kesinlikle memnuniyet verici.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s