Maserati Levante

SUV sınıfı Premium üreticilerin iştahını kabartmaya devam ediyor. Her sınıftaki otomobillerin Crossover ve SUV türevlerinin daha çok ilgi görüyor olması, pazarın da bu araçların her türlüsüne ilgi duyduğunun bir göstergesi. İtalyan üretici Maserati, son yıllarda sessizce yenilediği ürün gamını en tamamlanmış haline ulaştırıyor ve yeni SUV modeli Levante’yi üretim sürümüyle tanıtıyor. Daha önce Kubang ve Alfieri konseptlerinde sergilenen tasarım ögeleri ile şekillendirilen model, coupe tarzı görünümü ile tam boy SUV’ler beraberinde BMW X6 ve Mercedes-Benz GLE Coupe gibi sportif SUV benzerleri ile de yarışacak. Tasarım neyse ki hacmi kısıtlamıyor, Levante sınıfının en yüksek hacimli modellerinden biri olarak tanıtılıyor. Pratik kullanım özellikleri dışında farklı zeminlere uyum becerisi de Levante’nin bir SUV olarak kabul görmesini sağlıyor. Tasarım, lüks ve performans üzerine kurgulanan model 5003 mm uzunluk değeri ile sınıfının en uzun modeli. Genişlik 1968 mm, yükseklik ise 1679 mm olarak açıklanıyor. 580 litrelik bagaj hacmi 40:60 oranında bölümlenmiş arka koltukların yatırılması ile büyüyor. Bagaj hacmi ayraçlar, raylar ve diğer destek ekipmanları ile daha verimli kullanılabiliyor. Bagaja erişim otomatik bagaj kapağı ile kolaylaştırılmış. 2700 kg römork kapasitesi, tavanda kayak tutucular ve bisiklet taşıyıcı opsiyonları Levante’nin kullanım alanlarını zenginleştiriyor. Tasarım her ne kadar sportif görünse de kullanışlılıktan ödün vermiyor. Maserati sedan platformu üzerinde geliştirilen araç, burun tasarımında ilerleyen dönemlerde diğer Maserati modellerinde kullanılacak olan tasarım ögelerini sergiliyor. Konkav ızgara marka logosunu vurgularken, farların ızgaraya uzantısı Kubang konseptini anımsatıyor. Izgaranın hareketli kanatları 0.31 Cd’lik rüzgar direncinin elde edilmesinde etkili olmuş. Bi-Xenon ve LED aydınlatmalar ile ışıldayan farlar, adaptif far sistemi sayesinde yol durumuna göre ışığın şiddetini ve yönünü ayarlıyor. Sınıfın en düşük rüzgar direnci değerinin elde edilmesinde rolü olan coupe silüeti yan cephede belirginleşiyor. Diğer Maserati modellerini de hatırlatan görüntünün kedigillere çağrışım yapmasına çalışılmış. Burun tasarımındaki ögelerin gerçekçi ifadesi ile canlanan tasarım, silik bel çizgisi ile daha yapılı bir hal alıyor. Yan hava çıkışlarından arka tekerleğe doğru ilerleyen silik çizgi devamında şişkinleşen paneller, Levante’nin SUV kimliğini güçlendiriyor. Plastik kaplamaların nadir kullanımı ise şehirli otomobil havasını korumakta. Çerçevesiz camlar da spor otomobillere benzeme çabaları arasında. Arka cephe, burun gibi alçak hissettiriyor ancak güçlü omuzlar sayesinde alçak görüntü atletik bir vücuda dönüşüyor.

İç mekan, standart deri kaplamaları, gerçek ahşap yüzeyleri ile kaliteli görünüyor. Ön ve arka sıra arasında büyük bir ayrım olmayışı, yolculuk deneyimini tüm yolcular için ortak kılıyor. 3 kişiyi rahatça ağırlayabilen arka sıra diz mesafesi ile de etkiliyor. 21 çift renk opsiyonu ile iç mekan kişiselleştirilebiliyor. Spor ve Lüks paketleri hem dış hem de iç tasarımda farklı eklemeler ile modelin farklı yönlerini öne çıkarıyor. Isıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar her mevsimde konforu sağlarken, çift bölgeli klima ön ve arka sıranın kendi tercihleri doğrultusunda kabini bölümlemesini sağlıyor. Gösterge paneli huzurlu aydınlatması ile lükse çağrışım yapıyor, kabinin genel havasına uyum sağlıyor. Orta konsoldaki standart 8.4 inçlik multimedya ekranı AHA radyo hizmeti sayesinde müzik seçeneklerini çeşitlendiriyor. Levante, modern güvenlik donanımları ile rakipleri seviyesinde. Fren destek sistemi, ön çarpışma uyarısı, dur-kalk destekli adaptif cruise control, yokuş kalkış desteği, şerit takip uyarısı, kör nokta uyarısı, çevre görüş kamerası ve park asistanı öne çıkan güvenlik donanımları arasında. Araç, teknik özellikleri sayesinde sürüş hissini iyileştiriyor. Akslar arasında 50:50 ağırlık dağılımı, sınıfın en alçak ağırlık merkezi ve alüminyumun yaygınlıkla kullanıldığı hafif gövde spor otomobilleri aratmayan bir sürüş zevki sağlıyor. Model son nesil V6 motorlar ile satışa sunulacak. Motorlar alışılmış Maserati sesini egzozlardaki kapakçıklar ile koruyor. Start-stop sistemi ile verimlilik iyileştiriliyor. 350 beygirlik twin-tubo GDI ünite 0-100 km/s hızlanmasını 6 saniyede tamamlıyor ve 251 km/s maksimum hıza erişiyor. 100 km’de yakıt tüketimi 10.7 litre olarak açıklanıyor. 430 litrelik ikinci benzinli motor ise Levante S modeli ile geliyor. 0-100 hızlanmasını 5.2 saniyede tamamlayan model, 264 km/s maksimum hıza erişiyor. 100 km’de yakıt tüketimi 10.9 litre. Dizel motor ise 275 beygir güç üretirken 100 km’de 7.2 litre yakıt tüketiyor. Tüm modeller Q4 4×4 sistemi ile geliyor. Torku akslar arasında değişken oranlarda dağıtan sistem standart torque vectoring sistemi ile eşlenmiş. Virajlarda içteki tekerlekleri frenleyen sistem, dıştaki tekerleklere daha çok tork göndererek dengeli bir dönüş sağlıyor. Modeller 8 vitesli ZF şanzımanla geliyor. Levante, Maserati Stability Program sayesinde sport, off-road, I.C.E. (konfor) ve normal sürüş modlarını kazanıyor. Modlar motor, şanzıman ve süspansiyon ayarlarını değiştirerek farklı zemin ve durumlara uyumu kolaylaştırıyor. Süspansiyon sistemi 6 sürüş yüksekliği sunuyor. Levante, bir SUV’den beklenenleri karşıladığı gibi, Maserati ihtişamını da sunuyor. Ülkemizde son nesil sedanları ile yaygınlaşan markanın, Porsche Cayenne, Jaguar F-PACE gibi üst kesim SUV’ler ve coupe benzeri SUV’ler ile rekabete girmesi bekleniyor.

Maserati Levante ÖnBurun tasarımı güçlü ifadesi ile Levante’nin karakterinin oluşmasında etkili. Kullanılan tasarım ögelerinin kaba sayılabilecek şekilleri ise Levante’nin herkesçe beğenilmesini zorlaştırıyor. Kısa ön cam ardından gelen uzun burun, aşağı doğru eğimli yapısı nedeniyle ana tasarım ögelerini yere yakın konumda barındırıyor. Merkezdeki ızgaranın düz üst kenarı krom şerit ile vurgulanıyor, ifade özgüven kazanıyor. Yan kenarların aşağı inerken genişleyen, ardından daralarak kıvrımlı alt kenara birleşen şekli konkav ızgarayı meydana getiriyor. Geniş aralıklarla yerleştirilen krom çizgiler arasına yerleştirilen Maserati logosu hiç olmadığı kadar güçlü görünüyor. Merkezdeki logo odağında gelişen detaylar yanlara doğru çekiliyor. Farlar, ızgaranın üst kenarına birleşen ince bir kenar ile başlıyor, arkaya doğru ilerlerken aşağı doğru kalınlaşıyor. LED aydınlatma şeritleri de farların ızgara uzantısı üzerinde yer alıyor. Farların devamında aydınlatma alanını genişliyor. Şeklin yukarı doğru uzayışı bakışları kızgın kılıyor. Farların hemen altındaki dairesel aydınlatmalar ise fazla sert bir görüntüyü önlüyor, alt hava girişi ile farlar arasında köprü işlevi görüyor. Konkav ızgara altında başlayan hava girişi farlar hizasına yaklaştıkça kalınlaşıyor ve yukarı yönleniyor. Burnun orta hizasında ana hava girişinden bağımsız bir giriş daha beliriyor ve gövde rengi bir çizgi ile ana girişten ayrılıyor. Ön cephede plastik kaplamaların kullanılmayışı, Levante’nin sert bakışlarına rağmen daha şehirli ve modern hissettirmesini sağlıyor. Kaput üzerinde, ön camdan ızgaranın yan kenarlarına ilerleyen çizgiler ise burnun uzunluğunu vurgularken burun detaylarını birbirine bağlıyor.

Maserati Levante ArkaYan cephe, girinti ve çıkıntıları ile vücut yapısını vurguluyor. Farlardan uzayan gövde rengi çizgi yan camların alt kenarı hizasına kadar uzuyor, yan camlar aynı hizadan devam ederek arkaya uzuyor. Alt kenar kıvrımlanarak arka cama doğru yükseliyor, ardından yukarı kalkarak tavan çizgisine paralel biçimde öne dönen üst kenara birleşiyor. Tüm şekil krom çerçeve ile vurgulanıyor. Cam geçişlerindeki cilalı siyah görünümlü kaplama kalite hissine katkıda bulunuyor. Ön tekerlek gerisinde üç parça hava çıkışı ve kapı kolları krom çerçeveleri ile gövde rengi zemin üzerinde parıltılar yaratıyor. Kapıların altında doğru beliren derinlik iki aksı birbirine bağlayan bir çizgiye dönüşüyor. Tekerlekler çevresindeki hafif çıkıklık arkada daha belirgin. Arka tekerlek çevresindeki geniş kabartı arkaya uzarken stop lambalarına birleşiyor, ve bagaj kapağı üzerindeki çıkıklığı başlatıyor. Eğik arka cam tavan çizgisini sürdürüyor, tavana spoyler ile bağlanıyor. Cam ardından bir süre daha çıkıklaşan gövde rengi zemin dikeliyor, stop lambaları ve aralarındaki plaka yuvası ile zemin dolduruluyor. Arka tekerlekten başlayan çıkıklık üçgensi stop lambalarına birleşiyor. Lambalar, kalın kırmızı dış hatları ve beyaz dolguları ile diğer Maserati modellerine gönderme yapıyor. İki lambayı birbirine bağlayan krom şerit üzerinde marka adı yer alıyor. Krom şerit altında başlayan derinlik ise plakayı barındırıyor. Bagfaj kapağı yavaşça çıkıklaşarak tampon seviyesine ulaşıyor. Tamponda, en alttan sessizce ilerleyen siyah plastik kaplamalar yükseliyor ve egzoz çıkışları çevresindeki bölgeyi sarmalıyor. Çiftler halinde bulunan dairesel egzoz çıkışları arasında bir başka metal görünümlü parça bulunuyor. Birbirinden ayrılan çıkışlar aracın genişliğini vurguluyor. Levante, tavan rayları ve kayak taşıyıcıları ile sürücünün yaşam stilini yansıtmasına da olanak tanıyor.

Maserati Levante İçİç mekan yatay ve dikey çizgilerin bolca kullanımı ile detaylı, belki biraz karmaşık görünüyor. Merkezdeki orta konsol siyah zemini ile sol ve sağdaki bölgelerden ayrılıyor. En üstte yer alan analog saat lüks izlenime katkıda bulunuyor, devamında gelen multimedya ekranı ise iki yanındaki havalandırma çıkışları ile derine itiliyor. Ekran devamındaki seyrek düğmeler orta konsolu temiz gösteriyor. Kısa dikey zemin ardından arka sıraya doğru uzayan yatay konsol geliyor. Ahşap kaplı zemin üzerindeki vites kolu ve depo gözü kusursuzca kaynaşıyor. Kol dayama zeminindeki kapaklar kumaş ile zarif gösterilmiş. Orta konsolun solunda, sürücü tarafında deri zemin üzerinden yavaşça gösterge paneli beliriyor. Sportif yazı tipli göstergeler huzurlu mavi aydınlatma ile hoşa gidiyor. Aradaki bilgi ekranı ise büyük boyutu ile beğeni topluyor. Direksiyon üç kollu şekli ile sportif görünüyor. Aşağı uzanan kolun merkeze doğru ikiye ayrılması şekli detaylandırıyor. Renkli deri üzerindeki havalandırma çıkışları orta konsola doğru ahşap uzantılar ile yaklaşıyor. Tüm detaylara eşlik eden krom, iç mekanda malzeme ve renk çeşitliliğine katkıda bulunmakta. Kapı panellerinde de devam eden kumaş kaplama, ahşap ve krom ile daha zengin görünüyor. Kapı kollarının L şekli oldukça şık. Kapıların ve ön panelin alt kısmındaki siyah kaplama ise gözlerin üst bölümlere yönlendirilmesini sağlıyor. Levante iç mekanı ile klasmanını bir kere daha hatırlatıyor. Model, dışarıdaki sportif görüntüsünü içeride de aynı havayı sürdüren hatlarla tamamlıyor. Maserati tarzını yansıtan sivrilikler ve kıvrımlar aracın aile içinde de kabul görmesini sağlıyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s