Seat Ateca

Seat, Avrupa pazarının en hızlı büyüyen sınıfına herkesi tatmin etmeyi hedefleyen Ateca ile giriş yapıyor. İsmini bir İspanyol köyünden alan kompakt SUV; çok yönlülüğü, dünyaya bağı ve verimliliği ile pek çok alıcının temel beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Genç ve dinamik görüntü modeli dikkat çekici kılıyor, marka kimliğini geliştiriyor. Leon ve Ibiza ardından markanın üçüncü kilittaşı elemanı olan Ateca; 4363 mm uzunluk, 1841 mm genişlik ve 1601 mm yükseklik değerleri sayesinde aile ve hobi kullanımı için ideal hacmi sunuyor. 2×4 modellerde 510, 4×4 modellerde 485 litre olan bagaj hacmi hareketli zemin sayesinde bölümlenebiliyor, tampondaki sensöre doğru yapılan ayak hareketi ile açılabiliyor. Alçak eşik yüklemeyi kolaylaştırıyor, bagajdan yatırılabilen arka koltuklar ise büyük eşyaların yüklenmesini kolaylaştırıyor. Modelin çok yönlülüğüne dair ipuçları klasik SUV detayları ile Seat tasarım anlayışını birleştiren dış tasarımda yer almakta. 2015 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen 20V20 konseptinin üretim modeli olan Ateca, duygusal bir arkaplana sahip genç ve hareketli bir tasarım ile akılda kalıyor. Sivri köşeler, düz kenarlar ve en aza indirilmiş dairesellik, modelin Seat ailesine uyumunu sağlıyor, bir SUV olarak algılanmasına yardım ediyor. Diğer Seat modellerinden tanıdık tasarım ögelerinin ölçeğindeki değişiklik modelin boyutlarının fark edilmesini sağlıyor. Burnun yatay ve dikey yüzeylerinin geçişine yerleştirilen yamuk şekilli ızgara, daha büyük petekleri ve Seat logosu sayesinde Ateca’nın sınıfını belirginleştiriyor. Full LED aydınlatma ile alınabilen farlar modelin üçgensi hatlarını destekliyor. Geniş hava girişi ve devamındaki siyah plastik kaplamalar SUV doğasını dışarı yansıtmakta. Tekerlekler çevresinde incelen kaplamalar 19 inçe kadar büyüyen jantları vurguluyor, aracın yere bastığını hissettiriyor. Büyük tekerlekler, diğer detaylarla beraber güven ve sağlamlık algısını da güçlendiriyor. Yan cephede birbirine paralel ilerleyen yatay çizgiler tutarlı bir görüntü oluşturuyor. Krom çerçeve ile sarılan yan camların ucundaki özgün yükselti Ateca’nın akılda kalıcı profilini oluşturmakta. Her ne kadar sert çizgilerden meydana gelse de Ateca’nın görüntüsü halen zarif sayılabiliyor. Arka cephe ise zarafete bir mola veriyor, güçlü omuzlar ve aşağı çekilen bagaj kapağı ile atletik bir sırt oluşturuyor. LED stop lambaları Ateca’nın karanlıkta da tanınmasını sağlıyor.

İç mekan hacmi ve konfor özellikleri ile beğeni topluyor. Tasarım yolcuları sarmalarken, konsolun detaylı görünümü teknolojik gelişmişliği hissettiriyor. Konsoldaki renkli dokunmatik ekran standart donanımda 5 inç köşegenle gelirken, üst donanımlarda ise 8 inçe kadar büyüyebiliyor. Navigasyon ve multimedya işlevlerini görüntüleyen ekran, MirrorLink ile akıllı telefon uygulamalarını da kullanıma sunuyor; iOS ve Android işletim sistemli cihazlar için CarPlay ve Android Auto arayüzleri de mevcut. Sisteme mesaj dikte ettirilebiliyor ve mesaj okutulabiliyor. Orta konsoldaki depo haznesi multimedya cihazları için bir merkez ilan edilmiş: Kablosuz şarj zemini ve USB bağlantıları bir arada sunuluyor. Halka şekilli ışıkla vurgulanan “Start” düğmesi ise sürüş öncesinde heyecan yaratma görevini başarıyla gerçekleştiriyor. Ateca, sınıfının en hafif modellerinden biri; ve bu durum sürüş hissine de yansıyor. Hafif direksiyon ve tutarlı hareketler Ateca’nın sürüşünü eğlenceli hale getiriyor. Tamamı turboşarjlı 5 motor seçeneği sunuluyor.  litrelik TSI motor 115 PS güç üretiyor. 1.4 litrelik diğer TSI motor seçeneği ise 150 PS güce, 2×4 ve 4×4 sürümlerinin ikisinde de DSG ve manuel şanzıman seçeneğine sahip. Benzinli modellerin yakıt tüketimi 100 km’de 5.3-6.2 litre arasında değişiyor. Dizel motorların ilki olan 1.6 litrelik TDI ünite ise 115 PS güce sahip. Onu 2.0 litre 150 PS’lik seçenek izliyor – bu seçenek 2×4 veya 4×4 olarak tercih edilebiliyor. Ailenin en güçlüsü ise 2 litrelik 190 PS güç üreten ünite: standart olarak 4×4 sürüş sistemi ve DSG şanzımanla geliyor. Ateca’nın sürüş tarzı Seat Drive Profile üzerinden ayarlanabiliyor. Normal, Sport, Eco ve kişisel modları dışında 4×4 modeller kar ve offroad modlarına sahip. Model Reference, Style ve Xcellence isimli 3 donanım seviyesinde satışa sunulacak. Ateca’nın güvenlik donanımları da etkilemeyi başarıyor. Ön çarpışma önleme asistanı, radar tabanlı adaptif cruise control, sürücü dikkat asistanı, kuş bakışı kamera, geri park sensörü, park asistanı, kör nokta uyarısı ve geri trafik takibi vurgulanan donanımlar arasında. Sıkışık trafik asistanı ise yavaş ilerleyen trafikte yarı otonom sürüş deneyimi sunuyor. Sistem, sürücünün elleri direksiyonda olduğu sürece dur-kalk durumlarında aracı otomatik olarak ilerletiyor ve durduruyor. Bu tempo 60 km/s hıza kadar sürdürülebiliyor ve artan hızla beraber şerit takip sistemi de devreye giriyor. Ateca, taze kan olarak kompakt SUV müşterisinin ilgisini çekiyor. Modelin düşük hacimli motor seçenekleri, ülkemizde makul fiyatları sürümlerinin olacağının habercisi. Ateca, Seat’ın Türk pazarında yaygınlaşmasında büyük rol üstlenecek gibi görünüyor.

Seat Ateca ÖnBurun tasarımı Ateca’nın güçlü kimliğinin temellerini atıyor. Merkeze yerleştirilen yamuk şekilli ızgaranın şekli krom çerçeve ile vurgulanıyor. Seat logosu geniş peteklere sahip ızgara üzerinde bulunmakta. Farlar, ızgaranın gerisinde başlıyor ve yanlara doğru uzarken hafifçe yükseliyor. Üst kenarın kesintisiz ilerleyişi bakışlara ciddiyet kazandırırken, alt kenarın yaptığı basamak hareketi basitliği önlüyor. LED aydınlatma da bu basamaktan yararlanıyor, aşağı doğru çıkıntı yaparak farın şeklini belirginleştiriyor. Farların yan kenarından aşağı inen ve ızgaranın alt kenarına uzanan çizgi ise detayları birbirine bağlıyor. Burnun alt yarısındaki hava girişi üst ızgaraya kadar yükseliyor. Üzerinde plakayı taşıyan giriş, burnun altında krom şeritlerle vurgulanan karesel çıkışlara birleşiyor. Artarda gelen karelerden oluşturulan bu ikinci çıkış, iki yandan aşağı uzayan krom şeritler ile buruna sağlamca bağlanıyor. Alt hizada devam eden siyah plastik kaplama yana uzuyor, üzerindeki gövde rengi zeminde ise sis farları yuvası beliriyor. Sis farları siyah zeminli yuvaların üst kenarına dayanmış. Farlar ile beraber burnun geriye doğru çekildiği izlenimini yaratan sis farları burnun temel detaylarını tamamlıyor. Kaputun olabildiğince kıvrımsız ilerleyişi buruna daha küt bir görüntü kazandırmakta. Ön cam yanı kirişlerden uzayan “U” şekli burnun şeklini yeniden vurgulayarak gözleri yan cepheye davet ediyor.

Seat Ateca ArkaArkaya doğru neredeyse düz biçimde devam eden tavan çizgisi aracın kendinden emin görüntüsüne katkıda bulunuyor. Tavan çizgisini izleyen krom çıtalar ise sportif yönü vurguluyor. Yan camların özgün şekli Ateca’nın diğer SUV’lerden ayırt edilmesini sağlamakta. Arkaya doğru uzarken hafifçe yükselen alt kenar, arka kapı sonrasında yukarı kalkıyor, ardından arka cama paralel biçimde tavana uzuyor, tavan çizgisine paralel biçimde başlangıca dönerek şekli tamamlıyor. Değişken kalınlıktaki krom çerçeve cam şekline boyut kazandırıyor. Gövde rengi zeminden beliren yan aynalar ise spor otomobillere bir başka gönderme oluyor. Farların arkaya bakan köşesinden başlayan omuz çizgisi stop lambalarına doğru uzuyor ve yan cepheyi ikiye bölüyor. Yan camların alt kenarının yükseldiği de bu referans ile karşılaştırma sonucu anlaşılıyor. Kapı kolları omuz çizgisi altında yer alıyor ve fazla dikkat çekmiyor. Kapıların devamında derinleşen gövde rengi panel aracın fazla yüksek görünmesini önlüyor. Tekerlekler arasında daha yüksek seviyede devam eden plastik kaplama aracın bir SUV olduğunu anımsatıyor. İnce plastik kaplamalar ile sarılan tekerlekler, ince çizgilerle oluşan jantları sayesinde ilgi çekiyor. Zarif çizgiler plastik kaplamalar arasında sert bir görüntü yaratıyor. Arka cephe ise Ateca’nın vücudunun atletik duruşu ile öne çıktığı bölge. Omuz çizgilerinin bağlandığı stop lambaları bagaj kapağı ortasına doğry inceliyor, şekil LED aydınlatmalar ile vurgulanıyor. Lambalarının alt kenarı, bagaj kapağındaki derinleşmenin de sınırı oluyor. Derinliğe yerleştirilen plakanın altından geçen gövde rengi çizgi derinliği sonlandırıyor. Ortalanmış halde, kapağın alt bölgesine yazılan model adı model kimliğini güçlendiriyor. Burnun altından yükselen siyah plastik kaplamalar ise kedigözlerine ve krom çerçeve ile ayrılan egzoz çıkışı bölgesine ev sahipliği yapıyor. Sola dayalı iki dairesel egzoz çıkışı performans özelliklerine dair ipucu veriyor. Ateca’nın sportif duruşu içeride sofistike bir kabin tasarımı ile tamamlanmış.

Seat Ateca İçSürücü karşısındaki üç kollu direksiyon, aşağı uzanan V şekilli kolu ile malzeme çeşitliliğine katkıda bulunuyor. Çizgiler orta konsoldakilere benzerliği ile uyum yaratıyor. Gösterge panelindeki iki ana gösterge sportif yazı tipleri ile sürüş hissini destekliyor, aralarındaki ekran ise veri aktarımını hızlandırıyor. Gösterge panelinin siperliği yavaşça orta konsol elemanlarının bulunduğu grubun üst kenarına dönüşüyor. Orta konsol hizasında düz biçimde ilerleyen üst kenar eğik biçimde alçalıyor, ardından düz bir alt kenara dönüşerek direksiyon altına giriyor. Sürücü tarafı havalandırma çıkışı da bu gruba dahil edilmiş. Krom çerçeve ile sarılan detayların arasındaki multimedya ekranı yüksekliği ile kolları yoruyor. Ekranın hizasından devam eden dikey konsolda havalandırma kontrolleri ve temel işlevler için fiziksel düğmeler görülüyor. Konsolun devamında ise vites kolu ve multimedya cihazları için hazne bulunmakta. Sürüş modu seçim tekerleği cilalı siyah kaplaması ile oldukça şık görünüyor. Dikey konsol ve kapı panellerinde ikincil renk olarak kullanılan kahverenginin koltuk minderlerinde yeniden kullanımı da kabin içinde uyumu güçlendiren bir başka detay. Minderlerin malzemesi sayesinde daha farklı bir tonda görünen kahverengi, içeriyi renklendiriyor. Kapı kollarının sportif şekli ilgi çekici. Ateca, kompakt bir otomobilden farklı bir araç arayan genç aileler için biçilmiş kaftan. Yaygın kompakt SUV’lere denk seviyede donanıma ve tasarım kalitesine sahip bir model. Düşük hacimli motor seçenekleri onu cazip kılan bir başka detay.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s