Ford Edge

Şehir otomobillerinden SUV ve Crossover’lara geçişin hızlandığı bu dönem, Ford’un SUV ailesini genişletmesi için uygun bir zaman. Amerikan pazarında 2007’den beri sunulan Edge, ikinci nesli ile markanın küresel modellerinden biri oluyor ve Avrupa’ya adım atmaya hazırlanıyor. Her ne kadar ülkemize gelmesi olası görünmese de Edge, Ford’un sıradaki tasarım anlayışını yansıtması ve Premium hissi vermesi ile önemli bir otomobil. Karizmatik duruşun pratik kullanım özellikleri ile geliştirildiği model, Kuga ve Ecosport’tan oluşan SUV ailesinin amiral gemisi olarak konumlandırılıyor. Model, Premium hissi vermeye çalışsa da Ford’un sıcaklığını da sürdürüyor. Premium bir kompakt SUV’den beklenen özellikleri çok daha ucuza sunacak olması onun cazibesini güçlendiriyor. Edge, ucuz Kore SUV’lerinin aksine her yönüyle etkilemeyi başarıyor, yalnızca yerden yüksek bir araç olmanın ötesine gidiyor. 4808 mm uzunluk, 1928 mm genişlik ve 1692 mm yükseklik değerleri ile sınıfının en büyük modellerinden olan Edge, birbirine sıkıca bağlanmış tasarım ögeleri ile olduğundan daha kompakt görünüyor. Eğik sırt ve girintili çıkıntılı yan paneller ile sağlanan atletik görüntü uyumlu şekillere sahip detaylar ile tamamlanıyor, güçlü ve gözü tatmin eden bir görüntü oluşturuluyor. Ön cephe, gelecek Ford modellerinin tasarımına dair önemli ipuçları sunuyor. Yeni altıgen ızgara ve farlar Edge beraberinde yeni Ford’ların da karakteristik bir özelliği olacak. İnce LED farlar karartılmış zeminleri ile ızgaraya uyum sağlarken bakışlara ciddiyet katıyor. Alışılmış SUV tasarım detayları yerine özgün detaylar kullanılarak Edge’in kişiliği güçlendirilmiş. Yan camlar şekilleri ile atletik duruşu vurgularken, 20 inçlik jantlar yere basma hissini güçlendiriyor. Arka cephe ise 3 boyutlu bıçak şekilli LED stop aydınlatmaları ile akılda kalıyor. Canlı gövde renkleri karartılmış detayları öne çıkarıyor, karşıtlık yaratıyor. İç mekan yüksek malzeme kalitesi ve çeşitliliği ile etkileyici. Orta konsol sadeliği ile kullanım kolaylığını vurguluyor, 8 inçlik multimedya ise teknolojik gelişmişliği ortaya çıkarıyor. Dokunmatik ekranlı SYNC 2 sistemi sesle kontrol edilebiliyor; navigasyon beraberinde çevre bilgisi sunabiliyor. Direksiyon ısıtmalı, ön koltuklar hem ısıtmalı hem havalandırmalı olarak alınabiliyor. Siyah, kahverengi veya bej renk temalarına sahip olan iç mekan, yolcuları saran çizgileri ile güven veriyor. Kapı panellerindeki detayların ön paneldeki çizgileri tamamlayan şekilleri detaylara gösterilen özeni yansıtıyor.

5 kişinin rahatça sığabildiği kabin, mavi LED arkaplan aydınlatmaları ile huzur veriyor. Arka yolcu sırası kendi havalandırma çıkışlarına sahip. Edge, aktif ses kesme sistemi ile daha da sessiz bir yolculuk deneyimi sunuyor. Motor sesini mikrofonlar ile algılayan sistem, karşıt ses dalgalarını hoparlörler üzerinden yayarak iç mekanın huzurunu iyileştiriyor. Akustik koruma katmanlı yan camlar ve yol gürültüsünü azaltan tekerlekler diğer yalıtım elemanları arasında bulunuyor. Edge için 5 yıldızlık EuroNCAP skoru bekleniyor. 8-180 km/s hızları arasında etkin olan çarpışma uyarı ve önleme sistemi, yayaları algılayarak aracı durma noktasına kadar frenleyebilmekte. Adaptif Cruise Control ise otoyolda seyir sırasında sürücünün işini azaltıyor, hızı öndeki araca olan mesafeye göre ayarlıyor. Şerit takip sistemi, trafik işareti okuma, park mesafe uyarısı ve park asistanı öne çıkan donanımlar arasında. 180 derece görüntü sunan ön kamera yol ayrımları ve park yerinden çıkış sırasında güvenliği sağlıyor. Anahtarsız giriş ve genç sürücüler için hız kısıtlamalı kullanımı sağlayan MyKey de Edge ile sunulan özellikler arasında. Model, hız ile ağırlığı değişen adaptif direksiyon sistemine sahip. Yüksek hızlarda daha yumuşak ve tutarlı hale gelen direksiyon, şehir içinde sürücüyü yormayacak şekilde ağırlaşıyor. AMracın verimliliği kinetik enerji geri kazanım sistemi ve standart Auto Start-Stop sistemi ile iyileştiriliyor. Model, Avrupa’da 2 motor seçeneğine sahip. 2 litrelik TDCi motorlardan 180 PS güce sahip olanı 6 vitesli manuel şanzımana sahip, 100 km’de 5.8 litre yakıt tüketiyor. Diğer motor ise 210 PS güç üreten TDCi BiTurbo ünite. 100 km’de 5.9 litre yakıt tüketen motor, 6 vitesli Powershift şanzımana sahip. Powershift şanzıman direksiyondaki kulakçıklar ile de kontrol edilebiliyor. 4×4 sistemi standart olarak sunuluyor, sistem çekişi sürekli denetleyerek kaybı önlüyor, torkun tamamını arka aksa yönlendirebiliyor. Torque vectoring sistemi sayesinde virajlarda çekiş kaybı ve sürüklenme önleniyor. Edge, donanımları ile kompakt bir SUV’den beklenenleri sunuyor. Alman Premium otomobilleri gibi ilk bakışta kendine çeken bir ışıltısı olmasa da, olgun kişiliği ve rakiplerinden düşük fiyatı onu cazip hale getiriyor.

2015 Ford EdgeBurnun merkezindeki altıgen ızgara araca kazandırdığı sert görünüm ile Edge’i son dönemin masum bakışlı Ford’larından ayırıyor. Düz alt ve üst kenarlar genişliği, daha uzun eğik kollar ise burnun yüksekliğini vurguluyor. İki kanat ızgara çerçevesine pürüzsüzce birleşerek temiz bir görüntü oluşturuyor. Izgaranın üst yarısındaki Ford logosu, zeminin eğimi sayesinde gururla sergileniyor. Izgaranın üst yarısındaki eğik kenarlara birleşen farlar yanlara uzarken hafifçe inceliyor ve kıvrımlanıyor. Üst kenar kaput çizgisini izlerken alt kenar giderek yukarı yaklaşıyor, kısa bir yan kenar ile yukarı erişiyor. Aydınlatma elemanları karartılmış zemin üzerinde güçlükle ayırt ediliyor. Izgara ile birleşim hizasında ayrı bir bölüm meydana getirilmiş, yukarısında ise merceğin yer aldığı ana bölme bulunuyor. Yan uzantıdaki sinyal lambaları ise farklı renkleri ile öne çıkıyor. Farların ızgaraya birleşen alt kenarları tüm kritik detayları birbirine bağlayarak akılda kalıcı bir yüz ifadesi meydana getiriyor. Izgaranın alt kenarından sonra gövde rengi zeminde devam eden silik çizgiler aracın geriye doğru çekildiği hissini yaratıyor. Burnun en altından ilerleyen plastik kaplama fazla yükselmiyor ve kendini göstermiyor. Orta bölgede beliren hava girişi ana ızgaraya benzer şekli ile uyum yaratıyor. Altıgen petekler sportif görünümü destekliyor. Farlar hizasında LED çerçeve ile vurgulanan açıklıklar farların alt kenarına paralel ilerleyişleri ile gözleri yan cepheye yönlendiriyor. Plastik kaplamalar bu sırada biraz daha yükseliyor, ancak tekerlekleri sarmadan sonlanıyor. Kaput, ızgaranın üst kenarı sonrasında kısa süre dikey olarak yükseliyor, ardından yatay konumuna geçiyor ve ön camlara doğru uzuyor. Yan sınırlara yakın bölgelerde beliren iki kabartı, damara benzer biçimde ön cama devam ediyor. A-sütunundan kaputa birleşen çizgiler ise yavaşça silikleşerek yok olmakta. Yüksek burun güçlü tasarım ögeleri ile heybetli görünüyor, Premium otomobillerden daha sportif bir izlenim bırakıyor.

All-New 2015 Edge showcases Ford’s best technology, more driver-assist features, improved performance and outstanding craftsmanship. ,All-New 2015 Edge showcases Ford’s best technology, more driver-assist features, improved performance and outstanding craftsmanship.

Yan cephe arkaya doğru düz biçimde uzanan çizgileri ile uzunluğu vurguluyor, yüksek tavan ise uzunluğu dengeleyerek kompakt bir görüntü sağlıyor. Hiçbir zeminde krom şeritlerin kullanılmayışı Edge’in sert kişiliğine katkıda bulunuyor. Yan camların alt kenarı arkaya doğru düz biçimde uzarken arka kapıdan sonra yukarı kalkıyor, tavana doğru uzanıyor ve tavan çizgisine paralel ilerleyerek başlangıç noktasına dönüyor. Şekil, yumuşak köşeleri ve düz kenarları ile sade ve şık görünüyor. Cam geçişlerinde kullanılan cilalı siyah kaplamalar kalite algısını iyileştiriyor. Stop lambalarından öne doğru uzayan omuz çizgisi kapı kollarının ortasından geçerek ön tekerlek hizasında sonlanıyor. Kapı panellerinin pürüzsüz dokusu tekerlekler hizasındaki yatay çizgiler ile bozuluyor. İki aksı birbirine bağlayan çizginin devamında bir girinti geliyor. Alttan beliren plastik kaplama ise koruyucu işlevi görüyor. Jantlar, ızgara ile aynı füme rengine sahip. Oluşan sportif görüntü uyumlu hatlar ile her gözün beğenisini kazanıyor. Arka cephe atletik sırt yapısı ve “havalı” stop lambaları ile hoşa gidiyor. Eğik arka cam pürüzsüzce stop lambalarına birleşiyor. İki uçtaki lambaların saydam kapağı bagaj kapağı boyunca ince biçimde uzuyor, bu sırada ortasından kırmızı bir LED şeridi geçiyor. Saydam kapağın altındaki zeminin siyah rengi lambaların arka camla bütünleşmesini sağlıyor. Fazla kalınlaşmadan ilerleyen kırmızı şerit, homojen rengi ile teknolojik görünüyor, bir sıvıyı andırıyor. Uçlara yerleştirilen ana modüllerde beyaz bölgeler yer almakta. Tırtıklı desen sportif bir görüntü sağlıyor. Bagaj kapağının devamında içeri doğru yapılan altıgen şekilli bir derinlik geliyor. Derinliğe yerleştirilen plaka tasarımın bir parçası haline geliyor. İki lamba arasındaki bağlantıyı vurgulayan gövde rengi çizgi ise plaka yuvasının altından geçmekte. Kapak, aşağı doğru pürüzsüzce uzuyor ve siyah plastik zeminle buluşuyor. İlk defa belirgin biçimde görünen zemin, uçlarındaki krom egzoz çıkışları ile Premium rakiplerine gönderme yapıyor. Çıkışlar arasında kalan boşluk, girinti ve çıkıntılar ile SUV tasarımına katkıda bulunmakta. Arka cephe, Edge’in dinamik görüntüsünü sonlandırıyor. Dış tasarım her cephesindeki tutarlılık ile takdiri hak ediyor. Sert kişilik özenle şekillendirilmiş detaylar ile geliştirilmiş, her göz tatmin edilmeye çalışılmış.

Ford Edge İçİç mekan ise geniş düz zeminler ve küçük düğmeler ile teknolojik gelişmişliği ön plana alıyor. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyon uçlara doğru incelen kolları ile sportif bir görüntü yaratıyor. Gerideki gösterge paneli ise ön cam altı zemine gömülmüş gibi görünüyor. Geniş dijital ekran ve kaliteli grafikler veri aktarımını hızlandırdığı gibi estetik kılıyor. Uçlardaki havalandırma çıkışları gösterge panelinin şekline uyum sağlıyor. Orta konsol ise ön cam altından iki koltuk arasına kesintisiz biçimde uzuyor. Dokunmatik multimedya ekranı havalandırma çıkışları ile sarılmış, devamında ise küçük ve ayrık düğmeler ile ayırt edilen müzik sistemi geliyor. Uzunlamasına yerleştirilen havalandırma kontrolleri kolay kullanılıyor. Vites kolu orta konsoldan uzayan krom şerit ile sarılıyor, gerisinde ise temel işlev kontrolleri ve bardak tutucular geliyor. Kol dayama paneli ise altında pratik bir depo gözü barındırıyor. Kapı panellerindeki çizgiler ön panelin bıraktığı yerden devam ediyor. Siyah ve bej zeminler aynı hizadan sürüyor, üzerlerinde beliren kapı kolları ve kol dayama panelleri ise orta konsoldaki detayların çizgilerine sahip. Şık görüntü aynı zamanda bir sarmalama hissi yaratıyor. Edge, yüksek iç hacmi ile kompakt SUV olduğunu bir kere daha anımsatıyor. Model, yeterli donanım seviyesi ve tasarımı ile verdiği yüksek tatmin sayesinde her kitlenin beğenisini topluyor. Modelin Türkiye’ye gelmesi beklenmiyor.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s