Volvo S90

Volvo orta üst sınıftaki yeni sedanı S90’ı tanıttı. Almanlar ile kıyaslanır düzeyde olmasa da Premium üreticiler arasında adını geçiren Volvo, yeni modeli ile zaten Almanlara benzetilmek istemediğini açıkça ortaya koyuyor. Sınıfının en büyük otomobillerinden S90, Volvo ürün gamı içindeki yeni yapılanmaya da işaret ediyor: 90 serisi, 60 ve 40 üzerine sofistike modelleri barındıran bir aile olarak yükselmekte. SPA platformu üzerinde yükselen S90, sade ve zarif görüntüsü ile Volvo ürün gamı dışında, sınıfında da ilgi çekmeyi başarıyor. Hiçbir model ile karıştırılamayacak tasarım; paralel ve gergin çizgiler, yumuşak köşeler ile oluşturuluyor. Model, muhafazakâr bir sınıf olarak tanımlanan orta üst sınıfta kendi yolundan ilerliyor. Marka yetkilileri, açıklamalarında S90’ı “satış rekorları kırmak” için tasarlamadıklarını belirtse de, modelin özgün kimliği ile kısa sürede başarıya ulaşması olası. S90, Amerika ve Çin gibi sedan pazarlarında kişiliği beraberinde dünyaya bağlayan teknolojileri ve Volvo markası ile özdeşleşmiş üstün güvenlik donanımları ile dengeleri bozmaya hazırlanıyor. Volvo’nun bu noktada aşması gereken en büyük sorun marka algısı olarak görünüyor. Modellerinin yeni kimliği beraberinde kendinin de yeni kimliğini sevdirmekle uğraşan Volvo, bu süreçte tasarım ve yeniliğin gücüne güveniyor. 4936 mm uzunluk, 1890 mm genişlik, 1443 mm yükseklik değerleri ile iç mekanda sunduğu yüksek hacme dair ipuçları veren model, kendinden emin görüntüsünü son nesil Volvo modellerinde kullanılan tasarım ögeleri ile sağlıyor. Konkav ızgara logoyu öne çıkaracak şekilde geriye çekilirken, Thor’un çekici LED aydınlatmalar akılda kalıcı bir ışık imzası oluşturuyor. Tampon tasarımı aracın genişliğini vurguluyor. Renkler ve çizgiler duygudan yoksun bir surat oluşturmakta. Yan cephede korunan temiz görüntü, öndeki ruhsuzluğu desteklerken eğik kenarları ile hareket yaratıyor. Arka cephe ise geniş omuzları ile güven hissi uyandırıyor. Tasarım, Alman rakiplerinden uzaklığı ile farklı olmak isteyen alıcıları kendine çekiyor. Belki de Alman Premium otomobillerinden daha fazla tatmin sunacak olan S90, iç mekanda da ilgiyi korumayı başarıyor. Sürüş ve yolculuk konforunu öne çıkaran sade tasarım aslında kendi başına da içeride bulunmayı sevdiriyor.

Yüksek sınıf otomobillerden alışkın olduğumuz malzeme ve donanımlar, takdire değer bir işçilik ile bir araya getirilmiş. Standart deri kaplama koltuklardan ön panele, oldukça geniş bir bölgeyi kaplıyor ve içinizi açıyor. Ön panelde büyük yer kaplayan ahşap kaplamalar ve metal görünümlü eklemeler malzeme çeşitliliği yaratmakta. Orta konsoldaki cilalı siyah kaplama kalite algısını yükseltmekte. Daha önce XC90’da kullanılan dikey konumlandırılmış 9 inçlik multimedya ekranı, orta konsolda bulunması beklenen tüm fiziksel kontroller dijital olarak sunuyor; aracın yönetimi kolaylaşıyor. Standart navigasyon sistemi ve iOS işletim sistemli cihazlar için CarPlay arayüzü ekranın özellikleri arasında. Model ile beraber Bowers and Wilkins ses sistemi tercih edilebiliyor. Gösterişsiz iç mekan kendini sevdirmeyi başarıyor. Koltuk döşemelerindeki İsveç bayrağı biçimli etiket markanın kökenlerini vurguluyor. S90, üstün güvenlik donanımları ile kendine hayran bırakıyor. Standart donanımlar arasında yoldan çıkma önleme sistemleri dikkat çekiyor. 65-140 km/s hız aralığında dahi yoldan çıkma riskinde direksiyon yönlendirmeleri ve fren ile aracı yola sokmaya çalışan sistem, çıkma durumundaki yaralanmaları azaltacak pasif güvenlik önlemleri ile de destekleniyor. Koltuk çerçeveleri dikey kuvvetleri emen çerçeveleri ile omurga yaralanmalarını azaltıyor. Diğer standart donanımlar arasında şerit takip desteği, trafik işareti okuma, sürücü dikkat takibi yer alıyor. City Safety paketi altında şehir içi hızlardaki çarpışmalarda zarar ve yaralanmaları azaltan sistemler yer alıyor. Yayalar, bisikletliler, araçlar beraberinde artık at ve geyik gibi büyük hayvanları da algılayan sistem; sesli, ışıklı uyarılar beraberinde fren de yapabiliyor. Çarpışma riskinde kemerler otomatik olarak sıkılıyor. Opsiyonel IntelliSafe paketinde ise arka çarpışma uyarısı, öndeki araca mesafe uyarısı, kör nokta uyarısı, geri trafik takibi bulunuyor. IntelliSafe altındaki Pilot Assist ise 130 km/s hıza kadar hafif direksiyon hareketleri ile aracı yönlendiriyor, ivmelenme gerçekleştirebiliyor. Sistem dur-kalk trafik beraberinde otoyollarda da sürüşü idare edebiliyor. Sürücü aktif olduğu sürece işlevini sürdüren sistem, önde bir araç bulunmadan da şeritleri takip edebiliyor. Yarı-otonom sürüş teknolojisi bir orta üst sınıf sedan da ilk defa karşımıza çıkıyor. S90, sürüş hissi ile de yeni bir Volvo deneyimi yaşatmakta. Daha etkileşimli, güçlü hissettiren direksiyon sayesinde araç her yönüyle sürücüsüne uyuyor. Model, XC90’dan tanıdığımız motorlar ile satışa sunulacak. Tamamı 2 litrelik 4 silindirli olan motorlar, 8 vitesli otomatik veya 6 vitesli manuel şanzımanla eşlenebilecek. Bazı modeller 4×4 olarak da sunulacak. D4, D5, T6 ve T8 Twin Engine açıklanan üniteler arasında. T8, arka aksta bulunan elektrikli motoru ile 316 beygire kadar güç sunabiliyor ve km başına 44 g karbondioksit salınımı gerçekleştiriyor. S90, özellikleri ile sınıftaki rekabete hazır olduğunu ortaya koyuyor.

Location Front Quarter Volvo S90 Mussel BlueTasarım işleri daha da kızıştırıyor. Araç, sade görüntüsü ile her zevke eşit mesafede. Burun tasarımında nötr ifade güven duygusunun temellerini atıyor. Merkeze yerleştirilen uzun ızgara, düz üst kenarı ile genişliği vurguluyor. Dikey yan kenarları izleyen üç parçalı alt kenar ise şekli basitlikten kurtarıyor. Merkezdeki Volvo logosu ızgara deseninin konkav duruşu sayesinde öne çıkarılmış. Sık aralıklarla yerleştirilmiş dikey çizgilerden oluşan ızgara deseni resmi bir görüntü yaratıyor. Hava girişinin kalın krom çerçevesi, bölgeyi burnun kalanından ayırıyor. Farlar, ızgaranın üst kenarının hizasını aşmıyor, yanlara doğru sabit kalınlıkla uzuyor. Burnun ortasını işaret eden sivri uç, Thor’un çekici LED aydınlatmaların da başlangıcı oluyor. İki LED şeridi yanlara uzarken sona doğru üst ve alt kenara kıvrılıyor, belirgin bir T şekli oluşturarak modelin yeni nesil bir Volvo olarak tanınırlığını arttırıyor. Farların alt ve üst kenarından ızgaraya doğru uzayan çizgiler gövde rengi zeminde devam ederek bağlantıyı güçlendiriyor. Burnun alt kısmındaki detaylar, üsttekilerin açıklıklarını dolduracak şekilde gelişiyor. Izgara hizasındaki ince uzun hava girişi, farlar altına girdiğinde incelerek burnun altına yaklaşıyor. İncelen kollarda küçük sis farı modülleri yer alıyor. Aynı hizada, farlara daha yakın mesafede içeri doğru yapılan siyah derinlikler görülüyor. Alt kenarları ve ortaları krom bir şeritle vurgulanan siyah zemin, bir hava açıklığı gibi görünerek ön yüze sportif bir hava katıyor. Alt bölgedeki hava girişlerinin uzun yatay kanatları bir kere daha genişliği vurgularken, üst üste eklenen yatay çizgileri de öne çıkarıyor. Kaput, ön camdan ızgara yan kenarlarına doğru ilerleyen çizgilerle hareketleniyor. Izgaraya erişemeden sonlanan çizgiler burnun uzunluğunu ortaya çıkarıyor.

Location Rear Quarter Right Volvo S90 Mussel BlueUzun burnu izleyen yan cephe, yavaşça yükselen ve alçalan tavan çizgisi ile huzurlu görünüyor. Kaputun yanlarından beliren omuz çizgisi, stop lambalına kadar uzuyor ve yan cepheyi ikiye ayırıyor. Üst yarıda kalan yan camlar; düz bir alt kenara, kısa süre yükseldikten sonra dik biçimde tavana uzayan bir uca ve tavana paralel ilerleyen bir üst kenara sahip. Camların şekli krom çerçeve ile vurgulanırken, geçişlerde kullanılan cilalı siyah kaplama malzeme kalitesini yansıtıyor. Köşeli “C” sütunu şekli yan camları farklılaştırırken, tanınabilir bir silüet yaratıyor. Sade şekilli kapı kolları ardından kapı panelleri düz biçimde aşağı uzuyor. İçeri doğru başlayan hafif derinlik, krom şeritler ile sonlandırılıyor. Tekerlekler arasındaki görsel bağlantıyı sağlayan şeritler, S90’ın uzunluğunu hatırlatıyor. Gövde rengi zeminden beliren yan aynalar, üzerlerinde çizgi şekilli yan sinyal lambaları ile şık görünüyor. Omuz çizgisi izlenerek arka cepheye varılıyor. Stop lambaları odağında gelişen tasarım, marka kimliğini vurgularken güçlü omuzlar yaratarak korunaklı hissettiriyor. “C” biçimli lambaların bagaj kapağının içine doğru uzayan kolu, Volvo yazısına erişiyor. Harfler, geniş kırmızı kollar ve içlerindeki LED çizgiler ile vurgulanıyor. Alt kollar arasında uzayan gövde rengi çizgiler bagaj kapağı ortasında tamamlanmış bir şekil meydana getiriyor. Tampon, hafifçe çıkıklaşıyor ve plaka yuvasına yer açıyor. İki yana doğru açılan kolları ile plaka yuvası aşağıdaki egzoz çıkışlarına uyum sağlıyor. Paralelkenar şekilli çıkışlar, krom çerçeveleri ile vurgulanıyor. Aralarında uzayan düz krom çizgi de iki ucu birbirine yaklaştırıyor. Bagaj kapağı zemini pürüzsüzce arka cama birleşiyor ve tavana bağlanıyor. Görüntünün bütünlüğü S90’ı kolay algılanabilir kılıyor. Model, sade tasarımında saatlerce incelenecek detaylar sunmasa da kendini keyifle izletiyor.

Interior cockpit Volvo S90/V90 blondİç mekan modern çizgileri ve çeşitli malzemeleri ile S90’ı Premium rakiplerine bir basamak daha yaklaştırıyor. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyon, beyaz ön yüzü, karesel merkezi ile farklılık yaratıyor. Gerisindeki dijital gösterge paneli ise veri aktarımını hızlandırıyor, teknolojik gelişmişliği ortaya çıkarıyor. Gösterge panelinin siperliği ön panel ile bütünleşerek yok olurken orta bölgede dikey ekran çevresinde gelişen konsol dikkat çekiyor. İki yanındaki ince uzun havalandırma çıkışları ve altından geçen krom şerit ile vurgulanan konsol, hiçbir fiziksel düğme barındırmıyor oluşu ile de ilgi çekiyor. Deri zeminde ise temel işlevler için düğmeler yer alıyor. Yatay konsolda şık vites kolu ve gerisinde sürüş modu seçim tekerleği bulunuyor. Ön panelin yarısını kaplayan ahşap kaplamalar, yatay konsol boyunca da uzayarak renk çeşitliliğini sürdürüyor. Kol dayama panelinin düz yapısı aracın daha ferah algılanmasını sağlıyor. Panelin gerisinde ise arka sıra için havalandırma kontrolleri bulunmakta. Kapılara bitişik havalandırma çıkışlarının orta konsoldakilere benzer görüntüsü tutarlılık oluşturuyor. Ahşap parçaları saran krom çizgiler bir ayraç işlevi görüyor, kapılar üzerinde geniş hoparlör zeminine birleşiyor. Arka yolcu sırası 2841 mm dingil aralığı sayesinde ferah hissettiriyor. S90, 5 yetişkini dahi rahatlıkla içine alabiliyor. Model, her yönden yeterli hissettiriyor, farklı duruşu ise onu rakiplerinden ayrı bir konuma yerleştiriyor. Volvo, orta üst sınıftaki varlığını yeniden oluştururken çok sıkıntı çekmeyecek gibi. 90 serisi, her yaştan Premium otomobil müşterisinin ilgisini çekiyor ve mutlu olmak için pek çok şey sunuyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s