Peugeot 2008

2013’teki tanıtımının ardından 500.000 adet üzerinde satılan küçük crossover 2008, yarı ömür makyajı ile 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sahneye çıkıyor. Sınıfının en popüler otomobillerinden biri olan 2008, yeni burun tasarımının başta geldiği eklemeler ile daha güçlü görünüyor, SUV kimliğini güçlendiriyor. Donanım ve becerileri yönünde ise büyük değişiklikler bulunmuyor. 4159 mm uzunluk, 1739 mm genişlik ve 2537 mm dingil aralığı değerleri ile 2008, Nissan Juke ve Renault Captur ile doğrudan rekabet içinde. Makyaj öncesinde Premium duruşu ile akıllarda iz bırakan görüntü artık daha sportif ve erkeksi. Dikelen ızgara, üzerindeki krom parçalar ve katmanlı yapısı ile modern görünüyor, Fractal ve Quartz konseptlerine gönderme yapıyor. Farlar, siyah zeminleri ve krom eklemeleri arasındaki üç boyutlu aydınlatma elemanları sayesinde etkileyici görünüyor ve modelin ışık imzasını oluşturuyor. Kıvrım ve köşelerin bir arada bulunduğu surat, 2008’in arada kalmış kişiliğini de yansıtıyor. Yan cepheye geçildiğinde siyah plastik kaplamaların artan kullanımı fark ediliyor. Aracın her yanını saran kaplamalar SUV özelliklerini güçlendiriyor. Yeni Absolute Red gövde rengi de aracın daha canlı ve hareketli algılanmasına katkıda bulunuyor. 2008’in özgün detaylarından dalgalı tavan korunuyor, krom çerçevedeki yükselti de bunu vurgulamayı sürdürüyor. Cam geçişlerindeki ince şeritler malzeme kalitesi ve işçiliğe verilen önemi örnekliyor. Gövdenin diğer kısımlarındaki sadelik ise üst kısımların doluluğu ile zıtlık oluşturuyor. Arka cephe, krom spoyler ve 3 boyutlu pençe aydınlatmalar ile öne uyum sağlıyor. Kedicil bakışları ile ona bakan gözleri etkisi altına alan 2008, makyajlı halinde tazelenen görüntüden başka çok bir şey sunmuyor. Özgün iç mekan i-Cockpit tasarımını koruyor. Sürücü karşısındaki küçük direksiyon ince uzun gösterge panelini kapatmıyor. Direksiyon içinden değil de üzerinden göstergeleri takip eden gözler, Head-Up Display üzerinde de sunulan veriler sayesinde daha da az oynatılıyor. Eller küçük direksiyonu kolay kavrıyor ve sürücü daha az hareket ile aracı yönetiyor;  bu sayede daha uzun sürede yoruluyor. Ön panelden çıkıklaşan orta konsol, en başında dokunmatik multimedya ekranını barındırıyor. Sürücüye uzanan şekli ile kolay kullanılan ekran, menü geçişlerinin zorluğu ve bir ana menü düğmesinin bulunmayışı ile yoruyor. Görüntü ve grafik kalitesi ise takdir edilesi. Apple CarPlay ve MirrorLink arayüzleri ile akıllı telefonları araç multimedya sistemine bağlamak mümkün. Telefon işlevleri direksiyon üzerindeki düğmeler ile kontrol edilebiliyor.

İç mekan malzeme ve işçilik kalitesi ile beğeni topluyor. Arka yolcu sırası 2 yetişkin için yeterli alanı sunarken 3 yolcunun bir arada bulunması omuz mesafesini kısıtlıyor. Arka sırada yükselen tavan ilginç bir ferahlık hissi yaratıyor. Tavandaki bu hareket aydınlatmalı şeritler ile vurgulanıyor. Opsiyonel panoramik cam tavan ise ferahlık hissini ön sıraya da taşıyor. Kapı cepleri, konsoldaki bardak tutucular, kapalı eşya gözü, torpido ve koltuk arkası cepleri 2008’in günlük kullanımdaki pratik özellikleri arasında. 410 litrelik bagaj, 1:2 oranında iki parçadan oluşan arka koltukların yatırılması ile 1400 litreye kadar çıkıyor. 60 cm yükseklikteki eşik yüklemeyi kolaylaştırırken, koltuklar arka sıradaki bir düğmeye basılması ile otomatik olarak yatıyor. Bagajdaki ağlar ve tutucular yüklerin sabitlenmesini sağlıyor. Makyajsız hali ile EuroNCAP’ten 5 yıldız alan modelde standart sunulması beklenen güvenlik donanımları dışında özel ekstralar yer almıyor. Aktif şehir içi fren, lazer yardımıyla öndeki tehdit oluşturan araçları algılıyor ve çarpışma riskinde 30 km/s hıza kadar tam güçle fren uygulayabiliyor. Sistem, çarpışma durumunda hasarı da azaltıyor. Yokuş kalkış desteği, geri görüş kamerası, park asistanı, hız sınırlayıcı ve cruise control özellikle bahsedilen donanımlar arasında. 2008, 100 beygir üzeri güce sahip modellerindeki Grip Control sistemi ile farklı zeminlere daha iyi uyum sağlıyor. Standart, kar, arazi (çamur, ıslak zemin), kum ve ESP kapalı modlarına sahip olan sistem, aracın kullanılabileceği bölgeleri çeşitlendiriyor. Düşük hızlarda küçük direksiyonun verdiği hâkimiyet hissi sayesinde yeterince etkileşimli ve rahat geçen sürüş, yüksek hızlarda yeterince sönümlenemeyen sarsıntılar ve dengesizlik ile daha huzursuzluk verici bir hal alıyor. Access, Active, Allure donanım seviyelerine ek olan GT Line paketi ile de sunulmaya başlanan makyajlı model, bu donanım paketi ile beraber siyah ve kırmızı vurgulu detaylara, daha sportif bir görünüme kavuşuyor. Euro 6 salınım kısıtlamaları ile uyumlu motorlar PureTech ve BlueHDi ailesinden geliyor. 1.2 litrelik 3 silindirli PureTech benzinli motor; 82, 110 ve 130 beygirlik sürümleri ile sunuluyor. 1.6 litrelik BlueHDi dizel motor ise 75, 100 ve 120 beygirlik sürümlere sahip. Modeller 5/6 vitesli manuel ve 6 vitesli EAT6 şanzımanla alınabiliyor. Makyajlı 2008, önceki halinden yalnızca görünümü ile ayrılıyor. Daha keyifli sürüş deneyimi sunan modeller yanında 2008, markası ve kişiliği ile seçiliyor. Makyajlı modelin ülkemize bahar aylarında 65.000 TL seviyesinde bir başlangıç fiyatı ile varması bekleniyor.

Peugeot 2008 ÖnBurun tasarımı değişmeyen gözlerine rağmen yeni ızgarası ile daha enerjik görünmeyi başarıyor. Burun eğik ve dikey zeminlerinin geçişine dikey biçimde yerleştirilen ızgara, krom çerçevesi ile gövde rengi zeminde öne çıkıyor. Düz üst kenar ardından aşağı inerken içeri kıvrılan yan kenarların birbirine uzanarak tamamladığı şeklin içi, farlara yaklaştıkça kalınlaşan krom tanecikler ile doldurulmuş. Peugeot logosuna yapılan bu güçlü vurgu markanın bir üretim modelinde ilk defa uygulanıyor. Krom çerçevenin üst kenarındaki girintiye işlenen marka ismi marka kimliğini güçlendiriyor. Farlar, eski şeklini korurken yeni ızgaraya kusursuzca uyum sağlıyor. Eğimle yükselen üst kenar altında LED şeridi beliriyor; alt kenardaki tırnağın sağında ise mercek görülüyor. Far zemininin siyah rengi sportif görüntüye katkıda bulunuyor, ızgara ve tampondaki siyah renkli parçalara uyum sağlıyor. Farlar sayesinde yukarı çekilen suratın alt kısmındaki detaylar üst kısımdakiler hizasında konumlandırılmış. Siyah plastik zemin ile kaplanan tampon klasik arazi araçlarını hatırlatıyor, aşağıdan beliren metal görünümlü parça ise üzerindeki girintiler ile sportif özellikleri geliştiriyor. Ana ızgara hizasındaki hava girişi, üzerini örten nokta deseni ile dikkat çekiyor. Farlar hizasında ise sis farları ve hava girişine doğru uzayan “C” şekilli krom çerçeveler görülüyor. Dairesel sis farları bu sayede öne çıkarılırken, ışıltılı detaylar arasına bir yenisi ekleniyor. Kaput, pürüzsüz yüzeyi ile gözleri burnun dikey kısmına yönlendiriyor. 2008, daha olgun ve canlı görünüyor.

Peugeot 2008 ArkaYan cephe aracın boyutlarını yeniden hatırlatıyor, dinamik yan cam şekli ise hareketi sürdürüyor. Alt kenar yana doğru ilerlerken bir basamak alçalıyor, ardından arka kapıya doğru yükselirken tavana uzuyor. Arka kapı üzerindeki krom şerit yavaşça incelerek ön kapı seviyesine alçalıyor, üst kenar ise tavana paralel biçimde öne dönüyor. Tavandaki dalgalanma krom şerit sayesinde fark ediliyor. Tavanın dalgalı şekli, üzerindeki krom çıtalar sayesinde kamufle edilerek 2008’in tuhaf görünmesi engellenmiş, aynı zamanda çok yönlülüğü vurgulanmış. Cam geçişlerinde kullanılan cilalı siyah kaplama ise malzeme kalitesini dışarı yansıtıyor. Kapı kolları üzerinden geçen bel çizgisi arkaya doğru güçleniyor, stop lambalarına bağlanıyor. Yan cephenin alt yarısı ise sakin devam ediyor. Siyah plastik kaplamalar makyajlı modelde kendine daha çok yer buluyor. Tekerlekleri sarmalayan ve kapıların altında düz biçimde devam eden kaplamalar, aracı yerden daha yüksek göstermekte. Arka cephede yükselen ve çıkıklaşan kaplama ise tamponu vurguluyor. Üzerindeki kedigözleri ve öndekine benzer metal parçası ile sportif görünen tamponu bagaj kapağı izliyor. Plakanın yerleştirildiği derinlik sonrasında çıkıklaşan zemin, tamponun çıkıklığını tekrarlıyor ve uyum yaratıyor. Arka camın alt kenarının yanlara uzarken yükselişi stop lambalarına yer açıyor. Öne iki koldan uzayan lambalar gövdeye sağlamca oturmuş görünüyor. Karartılan lambalar, daha sıcak bir kırmızı tonunda pençeler ile parlıyor. Akılda kalıcı ışık imzası diğer Peugeot modellerine uyum sağlıyor. Tavan şeklini sürdüren spoyler, krom kaplaması ile öne çıkıyor ve tavan çıtalarına uyum sağlıyor. Bagaj kapağının kıvrımlı zemini araca gençlik katıyor.

Peugeot 2008 İçİç mekan sade görünümü ile kullanım kolaylığını ortaya koyuyor. Sürücü karşısındaki küçük direksiyon, merkezindeki marka logosunu vurguluyor, logo çevresinden uzanan kollarda çeşitli kontroller yer alıyor. Krom “U” şekilli kol ise malzeme çeşitliliği yaratarak Premium his veriyor. Direksiyon önündeki düz zeminde ince uzun gösterge paneli beliriyor. Mavi çerçeveleri ile öne çıkarılan iki ana gösterge arasında yol bilgisayarı bulunuyor. Gösterge panelinin siperliği yavaşça öne doğru eğiliyor ve sonlanıyor. Orta konsolun başındaki multimedya ekranı gösterge paneli altındaki zemini sürdürüyor, onun üzerinden yükseliyor. Cilalı siyah çerçevesi ve büyük sayılabilecek ekranı ile modern görünen sistem kaliteli görüntüleri ile beğeni topluyor. Havalandırma çıkışları ardından sonlanan öne çıkarılmış zemini daha derindeki havalandırma kontrolleri izliyor. Yatay konsolsa geçiş sırasında depolama alanı yaratılmış. Vites kolu cılız şekli sebebiyle yeterince güçlü hissettirmiyor. Ön paneldeki gri renkli kaplama üzerinde krom çerçeve ile vurgulanmış havalandırma çıkışları dikkat çekiyor. Kapı panellerinde kıvrımlı köşelere sahip kol dayama zeminleri basit görünse de diğer detaylara uyum sağlıyor. İç mekan dış tasarımdan farklı olarak daha yumuşak çizgiler sunuyor, rahatlığı tasarımına yansıtıyor. GT Line modellerinde alüminyum pedallar ve kırmızı dikişler daha şık bir görüntü oluşturuyor. Makyajlı 2008, öncekinden çok da farklı olmayan özellikleri ile müşterisine kendini yeniden hatırlatıyor. Şehir içindeki konforlu sürüşü ve aile kullanımına uygun boyutları ile küçük crossover’lardan temel beklentileri karşılıyor. Sınıfta her model farlı bir yönü ile öne çıkarken, 2008’i rakiplerinden ayıran enerjik ve güçlü kişiliği oluyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s