Mercedes-Benz E-Serisi

Orta üst sınıfın popüler sedanı Mercedes-Benz E-Serisi yeni nesli ile Detroit Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Genç müşterilerin ilgisini çekebilmek için öncelikli olarak çift gözlü far tasarımını yeni nesilde ortadan kaldıran Mercedes, 10. nesil modelde rakiplerini aratmayacak düzeyde sportif detaylar sunuyor. Yeni karakteri ile E-Serisi çok daha modern hissettiriyor, teknolojik donanımı ile bu hissi destekliyor. S-Serisi’ne kayan özellikler ile sınıf içinde fark yaratma çabası belirgin biçimde görülüyor. 43 mm artışla 4880 mm uzunluk, 65 mm artışla 2874 mm dingil aralığı değerlerine ulaşan model, uzunluğunu dış tasarım detayları ile ortaya koyuyor. Zarif ve canlı görüntü, markanın son dönem tasarım anlayışının saflık odağının ürünü. Tipik Mercedes sedanı görüntüsü uzun kaput ve uçlara yakın tekerlekler ile oluşturuluyor. Uzun kaputu izleyen coupe silüeti yüksek omuzlarla sonlanıyor. 0.23 Cd rüzgar direnci aerodinamik performansın başarısını yansıtmakta. Aktif ızgara kanatları havalandırma ihtiyacına göre ızgarayı açarken, yüksek hızlarda verimliliği arttırmak adına kapatıyor. Izgara, modelin donanım ve paketlerine göre değişiyor. Standart ve Exclusive modellerinde klasik Mercedes ızgarası kullanılırken, AMG ve Avantgarde seviyelerinde büyük marka logolu sportif ızgara görülmekte. Tek parça farlar içindeki ayraçlar ile çift gözlere bir gönderme yapılsa da benzerliği yakalamak zorlaştırılmış. E-Serisi’nin özgün kimliğini kaybetmesi üzücü bir gelişme, ancak modelin rakipleri karşısındaki güncel görüntüsüne katkı sağladığı ortada. Opsiyonel Multibeam LED aydınlatmalar 84 modül ile yüze ışıltı katıyor. Yan cephe daha kıvrımlı çizgilere kavuşurken C ve S-Serisi’ne benzerlik arttırılmış. Stop lambalarının yenilenen görüntüsü de diğer modellere yakınlığı sağlarken Mercedes sedanlarını ayırt edilemez kılıyor. Lambaların LED şeritleri arasındaki alanlarda görülen renkli noktacıklar, “yıldıztozu” olarak isimlendiriliyor ve opsiyonel olarak sunuluyor. Geniş omuzları ile E-Serisi oldukça güçlü ve dinamik görünüyor. İç mekan kıvrımlı çizgileri ile dış tasarıma uyum sağlarken duygusal görüntüyü teknoloji ile birleştiriyor. Belirgin şekilleri ile öne çıkan kontrol elemanları bulundukları yüzeylere kusursuzca uyum sağlıyor. Ön panel boyunca uzayan 12.3 inçlik ekran sürücü hizasında gösterge panelini, orta konsol hizasında ise multimedya özelliklerini görüntülüyor. Sanal gösterge paneli gelişmişliği ortaya koyarken veriyi daha etkili biçimde sunuyor. Modlar ile renk değiştiren ekran sürücünün ruh haline de uyum sağlıyor. Yeni direksiyon bir Mercedes ilkini taşıyor: Dokunmatik yüzeyler ile araç menüleri arasında gezinme kaydırma ve sürükleme gibi parmak hareketleri ile yapılabiliyor. Yatay konsolda ise daha gelişmiş bir dokunmatik panel bulunuyor. Yazı tanıma özelliği ile multimedya sistemine veri girişi hızlanıyor.

Kabin boyunca uzayan ahşap paneller ve üzerlerindeki çizgiler ile akışkan şekiller vurgulanıyor, canlılık sürdürülüyor. 64 renk ayarına sahip dekoratif LED aydınlatmalar ile kabin kişiselleştirilebiliyor. Koltukların ısıtma paketleri kol dayama zeminlerini de kapsıyor, sıcaklık sürücünün her yanından veriliyor. Havada duruyormuş gibi görünen uzun ekran COMAND işletim sistemini çalıştırıyor. Sesli kontrol özelliğine de sahip olan ekran, kablosuz şarj zeminine yerleştirilen telefonlara bağlanıyor. Zemin üzerinde belirli boyut ve teknoloji gereksinimlerini karşılayan telefonlar güvenli şekilde şarj edilebiliyor. E-Serisi, sürüş destek sistemleri ile sürücüsüz otomobillere ne kadar yaklaştığımızı bir kere daha gösteriyor. Drive Pilot sistemi, 210 km/s hıza kadar öndeki araçla güvenli takip mesafesini koruyarak aracı otomatik olarak sürüyor. Sürücünün gaz pedalına basmasına gerek kalmazken hafif direksiyon hareketleri elektronik olarak desteklenerek araç yönlendiriliyor. Sistem, 130 km/s hıza kadar şeritleri çizili olmayan yollarda çevredeki araçları referans alarak ilerleyebiliyor. Şerit değiştirme asistanı ise sürücü sinyal verdiğinde aracı istenen şeride yönlendiriyor. Otomatik sürüş özelliklerinin güvenli işleyişi şerit takip asistanı, trafik işareti okuma, kör nokta takibi sistemleri ile sağlanıyor. Sürücü dikkat asistanı ve rüzgar denge desteği de sunulan donanımlar arasında. E-Serisi yeni bir park destek sistemine de sahip: Akıllı telefonlar için geliştirilen bir uygulama sayesinde araç içinde sürücü olmadan park edebiliyor. Bu sayede özellikle dar park yerlerinde yolcular ve sürücü önceden araçtan inebiliyor. Park ederken olduğu gibi park yerinden çıkmak da telefon uygulaması üzerinden gerçekleştirilebiliyor ve sonrasında binilebiliyor. Standart olarak gelen Aktif Fren Desteği ise kaza olasılığı veya riskli bölgelerde yaya tespit edildiğinde sürücüyü uyararak frenlemeye teşvik ediyor, gerektiğinde freni kendisi uyguluyor. E-Serisi yollarda güvenle yol alırken, konfor süspansiyon ayarları ile geliştiriliyor. Standart çelik süspansiyon, opsiyonel modlar ile farklı kullanımlar için yükselip alçalabiliyor. Air Body Control sistemi hıza göre aracı 15 mm alçaltabiliyor, sürücü ise zor yollarda aracın yeniden yükselişini yönetiyor. Dynamic Select modülü üzerinden seçilen Comfort, ECO, Sport, Sport + ve Kişisel modları ile farklı sürüş hisleri seçilebiliyor. E-Serisi ülkemizde 3 motor seçeneği ile satışa sunulacak, ancak zamanla çeşitler artacak. 2 litre, 184 beygirlik motora sahip E200, 100 km’de 5.9 litre yakıt tüketiyor. Aynı hacimli E220d ise 195 beygir güce, 100 km’de 3.9 litre yakıt tüketimine sahip. 3 litrelik E350d ise 258 beygir güç üretiyor. Tüm modeller 9G-TRONIC şanzımanla geliyor. Ürün gamına daha sonra E350e Plug-in Hybrid de katılacak. E-Serisi 220.000 TL seviyesinde bir başlangıç fiyatına sahip. Fiyat listesi için tıklayınız.

E 220 d, AVANTGARDE, Night Paket, hyazinthrot, schwarz/macciato E 220 d, AVANTGARDE, Night Package, Hyazinth red, black/macciato

Geriye çekili görünen burunda ilk öne çıkan detay ızgara oluyor. Krom çerçeve ile vurgulanan spor ızgara, üzerindeki iki kanat ile büyük Mercedes logosunu taşıyor. Farlar ızgaranın daha gerisindeki bir katmandan başlıyor ve geriye doğru ilerliyor. Yana yaklaştıkça yukarı kıvrılan alt kenar, yumuşak bir köşe ile üst kenara birleşerek şekli tamamlıyor. Burun içine bakan yan kenarın ızgaranın yan kenarlarına paralel şekli detaylar arasındaki uyumu arttırırken, katman farkını da belli ediyor. Farlar içinde iki kıvrımlı ayraç ile iki bölge oluşturuluyor. Eski nesillere yapılan gönderme kendini çok belli etmiyor, bölmelerdeki aydınlatma elemanları daha çok öne çıkıyor. Dairesel mercek belirgin şekli ile aracın gözlerini oluşturmakta. Izgaranın üst köşelerinden başlayan çizgiler ön cama doğru ilerlerken farlar hizasından geçerek burnu yere bastırıyor. Bu sayede burun detayları birbirine daha yakın görünüyor. Alt yarı boyunca uzanan siyah zemin, bir hava girişi gibi görünürken şekli ile sportif kimliğe katkıda bulunuyor. Farlar altında genişleyen siyah zemin aynı sırada derinleşiyor, tasarıma boyut kazandırıyor. Izgara hizasında incelen kol üzerinde plaka beliriyor. Bu hizada en alttan beliren siyah yükselti burun altı kırmızı şeridi de hareketlendiriyor. Burnun her yönüne dağıtılan mimikler ile güçlü bir yüz ifadesi oluşturuluyor. Kaput ortasından ilerleyen düz çizgi simetri ekseni işlevini görüyor. Genç hissettiren burun tasarımını akıcı çizgileri ile yan tasarım izliyor.

Mercedes-Benz E-Klasse Limousine (W 213) 2016Mercedes-Benz E-ClFarların arkaya uzanan ucundan başlayan çizgi giderek belirginleşiyor, kapılar hizasında güçlenerek arkaya devam ediyor. Omuz çizgisi işlevi gören güçlü hat kapı kollarını da üzerine alıyor. Üst kısımdaki cam şekli, önceki neslin köşeli çizgileri aksine tıpkı C-Serisi gibi kıvrımlı bir hal alıyor. Arkaya doğru uzarken uçlarda hafifçe alçalan taban çizgisini tavana paralel ilerleyen kıvrımlı tavan çizgisi örtüyor. Siyah çerçeveler aracı spor otomobillere yaklaştırırken, krom çerçeveli modeller lüks özellikleri ile öne çıkıyor. Cam geçişlerindeki cilalı siyah kaplama malzeme kalitesini dışarı yansıtıyor. Yan aynalar da çerçeveler gibi siyah. Sinyal lambaları ile çift tırnaklı özgün şekli kaybetmiş durumda. Çıkıklaştırılan tekerlekler sportif jant seçenekleri ile öne çıkıyor. Merkeze uzanan kollar ile sade yan cephede detay yaratılıyor. Kapı altlarında yükselen çizgi arka tekerlek sonrasında arka cepheye devam ediyor ve bagaj kapağına yaklaşırken silikleşiyor. Arka cephe diğer Mercedes sedanlarına benzetilmiş. Tavanın arka cama pürüzsüz birleşimi ile coupe silüeti daha gerçekçi görünüyor. Önü işaret eden stop lambaları dikine uzuyor ve önü işaret eden aydınlatma kuşakları ile ayırt ediliyor. Kıvrımlı çizgiler bagaj kapağı üzerindeki düz krom şerit ile dengeleniyor. Şerit üzerinde marka logosu ve model adı yer alıyor. Bagaj kapağının yatay zemininin sınırı kıvrımlı biçimde yükseliyor ve marka logosu hizasında zirve yapıyor. Plaka, krom şerit altındaki derinliğe yerleştirilmiş. Kapak sonrasında çıkıklaşan tampon üzerinde siyah bir zemin beliriyor. İki ucunda krom egzoz çıkışları bulunan parça dış tasarımı sportif bir biçimde sonlandırıyor.

Mercedes-Benz E-Klasse Limousine (W 213) 2016 Mercedes-Benz E-Clİç mekan kumaş renkleri ile daha da aydınlık görünmekte. Ferahlık ön panel boyunca uzayan ve kapı iç yüzlerinde de devam eden ahşap kaplamalar ile vurgulanıyor. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyon, aşağıya uzayan metal kolu ve yatay kollarındaki dokunmatik yüzeyler ile akılda kalıyor. Gerideki gösterge paneli ise orta konsolun sonuna kadar uzuyor. Cilalı siyah ekran krom çerçeve ile vurgulanıyor, görünmeyen bağlantıları ile havada duruyormuş izlenimi yaratılıyor. Panelin siperliği ekran boyunca uzadıktan sonra daha fazla ilerlemeden geriye uzayarak sonlanıyor. Uzun siyah zemin üzerindeki ekranlar kaliteli grafikleri ile modernlik algısına katkıda bulunuyor. Ekran altında, orta konsol hizasında tıpkı S-Serisi’nde olduğu gibi dört adet dairesel hava çıkışı bulunuyor. Çıkışlar krom çerçeveler ile vurgulanıyor. Üzerinde bulundukları siyah zemin, parlak çizgiler ile hareketleniyor. Kapı panellerinde de devam eden çizgiler ile hareketlilik arka sıraya da taşınıyor. Orta konsol hizasında dik yüzeylere yerleştirilen kontrol bulunmuyor. Yatay konsolun başında eğik zeminde multimedya ve havalandırma kontrolleri yer almakta. Metal görünümlü çerçevelerle vurgulanan cilalı siyah görünümlü düğmeler malzeme kalitesini hissettiriyor, malzeme çeşitliliği yaratıyor. Gerideki dokunmatik panel ise vites kolu konumunda. Cilalı siyah zemini ile ilgi çeken elemanın yanlarında da sistemin kontrolünü sağlayan fiziksel düğmeler bulunuyor. Ön cam altı zemini kaplayan deri, kapılara yaklaşınca çıkıklaşıyor ve dairesel havalandırma çıkışlarını püskürtüyor. Kapı panellerine geçiş siyah zeminler üzerinden oluyor. Metal görünümlü dairesel havalandırma çıkışları ses kalitesinin ipuçlarını veriyor. Kapılar üzerindeki kol dayama zeminleri de opsiyonel ısıtma paketi kapsamında ısıtmalı olarak geliyor. Arka yolcu sırası 3 yolcuya yeterli alan sunarken, 2 yolculu kullanımda orta koltuktan çıkan kol dayama zemini ve bardaklık ile daha konforlu hal alıyor. E-Serisi, dış tasarımında, teknoloji ve konfor özelliklerinde bol bol S-Serisi yansıması taşıyor. Mercedes, sınıf standartlarını değiştirmeye hevesli. Sıra, diğer Alman Premium üreticilerinde. BMW ve Audi’nin modelleri lüks sınıf seviyesine yaklaşan, ve gençlerin de ilgisini çekmeyi başaran bir E-Serisi ile mücadele edecek.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s