Mercedes-Benz B-Serisi

Mercedes’in kompakt model ailesinin aile kullanımı odaklı elemanı B-Serisi, Premium kalitesini MPV çok yönlülüğü ile birleştiriyor. 2. neslin makyajlanmış hali olan güncel model Mercedes arması ile ilgi çekerken günlük kullanım özellikleri ile güzelliğine anlam katıyor. 4393 mm uzunluk, 1557 mm yükseklik ve 488 litre bagaj hacmi ile sınıf ortalaması üzerinde boyutlara sahip olan model hobi kullanımını da mümkün kılıyor. Opsiyonel kayabilen koltuklar ile bagaj hacmi 666 litreye kadar artarken koltukların yatırılması 1547 litrelik maksimum hacmi sunuyor. Yükleme alanı ve bagaj hacmini daha da kullanışlı hale getiren donanım paketleri de sunuluyor. Makyajlı B-Serisi sınıfının ve ailesinin güncel tasarım trendlerine uyum sağlıyor. Yeni burun tasarımı modeli ayırt etmeyi kolaylaştırıyor. Opsiyonel LED High Performance farlar, xenon aydınlatmalara kıyasla gün ışığına daha benzer bir aydınlık oluşturuyor. LED aydınlatmaların düşük enerji tüketimi ve uzun ömrü de ekonomik avantajlar arasında. Aracın kilidi açıldığında sarı mavi ve beyaz ışıklarla yapılan ufak gösteri ise hoşa giden ufak detaylardan. Burnu daha iyi kapsayan V şekilli hava girişi, Premium kimliğe göndermede bulunan elmas ızgara ve metal ızgara kolları kalite algısını iyileştiriyor. Yan cephe tıpkı önceki nesil modelde olduğu gibi akışkan çizgileri ile özgün görünüyor. Bel çizgisi ve kapılar üzerindeki kesik çizgiler sportif bir görünüm oluşturuyor. Çıkıklaştırılan tekerlekler de yere basma hissini dışarı yansıtıyor. Arka cephe sportif kimliği sürdürüyor: Siyah tampon ve tavanı sürdüren spoyler B-Serisi’ni gençleştiriyor. Siyah tampona birleşik krom egzoz çıkışları tasarımı MPV durağanlığından uzaklaştırmakta. LED stop lambaları da akılda kalıcı bir ışık imzası oluşturuyor. İç mekan tasarım ve donanım kalitesi ile akılda kalıyor. Erişime kolay orta konsol üzerindeki bağımsız multimedya ekranı 7 veya 8 inçlik köşegene sahip sürümleri ile sunulmakta. TFT renkli ekran multimedya ve navigasyon bilgilerini görüntülüyor. Garmin navigasyon sistemi beraberinde internet üzerinden trafik bilgisine erişim mümkün. Bluetooth ve USB bağlantılar akıllı telefonların araca bağlantısını sağlıyor.

Gösterge paneli siyah arkaplanı ve yenilenen yazı tipi ile sportif havayı koruyor. Önündeki 3 kollu direksiyon modele göre düz bir alt kenara veya metal görünümlü kontrollere kavuşuyor. 12 renkli iç mekan aydınlatması isteğe bağlı bir donanım olarak sunuluyor. Deri kaplama seçenekleri aracın lüks yönünü ortaya çıkarırken çocuklu sürüşleri sorgulatıyor. Bir aile otomobilinde deri kaplamalar ve lüks ekipmanların gerekliliğine alıcı karar veriyor. Kabinin alt bölgelerinde azalan malzeme kalitesi can sıkmıyor. Ön ve arka sırada sunulan hacim oldukça yeterli. Yüksek omuz ve baş mesafesi değerleri yolculuğu keyifli kılıyor. Panoramik cam tavan bu ferahlık hissini pekiştiriyor. B-Serisi pek çok modern güvenlik donanımı ile sunuluyor. Standart sürücü dikkat asistanı, 5 kademeli göstergesi ile sürücü performansını etkili biçimde yansıtıyor ve hassas modu ile dinlenme önerisini erkenden verebiliyor. Bir başka standart donanım olan çarpışma önleme asistanı ise radar aracılığıyla güvenli takip mesafesi geçildiğinde uyarı veriyor, fren desteği sunuyor ve gerektiğinde otomatik fren yapıyor. DISTRONIC PLUS ise bu güvenli takip mesafesinin ayarlanması ve korunmasını sağlıyor. Lastik basınç göstergesi de her araçta bulunan bir özellik. Şerit takip asistanı, trafik işareti okuma, uzun far asistanı, kör nokta uyarısı, park asistanı ve sensörü isteğe bağlı olarak eklenebiliyor. Ön koltuğa bebek koltuğu konduğunda basınç değişimini algılayan ve hava yastığını etkisizleştiren sistem B-Serisi’nin odak kitlesine hitap ediyor. Model, hıza duyarlı direksiyon sistemi ile yüksek hızlarda sürücüye daha az destek sunarken şehir içinde manevraları kolaylaştırıyor. Buna rağmen direksiyon sistemi yapay hissi ile aracın eleştirilen yönlerinden. Yol tutuş hissi ise oldukça başarılı, virajlarda ve yüksek hızlarda güven veriyor. Start-Stop sistemi tüm modellerde standart olarak sunuluyor. B-Serisi ülkemizde üç motor seçeneğine sahip. 1.6 litrelik B180 122 PS güç üretirken 100 km’de 5.4 litre yakıt tüketiyor. B180 CDI ise 1.5 litrelik hacme, 109 PS güç ve 100 km’de 4 litre yakıt tüketim değerlerine sahip. Bu iki model Style, Elite, Urban ve AMG donanım seviyelerinde sunulurken B200 yalnızca AMG donanımlı olarak satılıyor. 1.6 litrelik ünite 156 PS güç üretirken 5.4 l/100 km tüketime sahip. Motorların tamamı 7G-DCT şanzıman ile sunuluyor. Fiyat listesi için tıklayınız.

B 220 CDI 4MATIC (W246) 2014, mountaingrau magno, Urban Line B 220 CDI 4MATIC (W246) 2014, mountain grey, Urban line

B-Serisi yüz ifadesi ile olumlu bir izlenim oluşturuyor. Yukarı gerilen farlar ile oluşan soluk gülümseme ızgara detayları ile belirginleştiriliyor. Merkez ızgaranın yan kenarları yukarı doğru ilerlerken yanlara doğru açılıyor ve farların yan kenarına paralel biçimde ilerliyor. Marka logosunu taşıyan iki kanat parlak renkleri ve krom çizgileri ile öne çıkıyor. Cilalı siyah dolgulu logo, genişliği ile marka kimliğini vurguluyor. Izgaranın bir katman gerisinde başlayan farlar yanlara doğru uzarken yavaşça küçülüyor. Düz ilerleyen üst kenar, yavaşça yükselen ve kıvrılan alt kenar ile birleşerek şekil tamamlanıyor. Izgaraya paralel yan kenarın üst kenarla kesişimi sırasında bıraktığı köşe şekle hareket getiriyor. Farların üst kenarı boyunca bir LED şeridi kıvrımla ilerlemekte. Altında kalan cevhersi aydınlatma elemanları ile teknolojik altyapının gücüne işaret ediyor. Farlar ve ızgara arasından başlayan çizgi kaput boyunca ilerleyerek ön cam yanı kirişe birleşiyor, burnun uzunluğunu vurguluyor. Burnun ortasından geçen çizgi ise simetri ekseni işlevi görüyor. Farların alt kenarından ilerleyen silik çizgi kıvrımlanarak gözleri aşağı yönlendiriyor, alt hava girişine birleşiyor. Düz alt ve üst kenarlara, yanlara doğru açılan yan kenarlara sahip olan açıklık; farlara benzer şekilde yanlara doğru çekiliyormuş gibi görünüyor. Açıklığın altından geçen gövde rengi şerit orta hizada yükseliyor, aşağıdan beliren siyah kalkıklık burun aşırı düz görünmesini engellerken orta bölgeye ve marka logosuna vurgu yapıyor. Farlar hizasındaki siyah zeminler sis farı yuvası gibi görünmeye çalışıyor. Izgara desenine sahip olan kapalı zeminler üzerine yerleştirilen krom şeritler ışıltılı görünüme katkıda bulunmakta. Burnun altından ilerleyen gövde rengi şerit yeniden alçalarak yanlara devam ediyor.

B-Klasse 2014 B-Class 2014Yan cephe daha az detay ile daha hareketli bir görüntü yaratıyor. Yan camların alt kenarı kaput çizgisi hizasından devam ediyor, arkaya kadar uzuyor ve tavana paralel üst kenar ile örtülüyor. Cam geçişlerinde kullanılan cilalı siyah kaplamalar ve ince çerçeveler kalite hissini yükseltiyor. Yan aynalar ön camların önündeki zemine bağlanmış. Kapı kolları hizasındaki bombe ile yan cephe boyut kazanıyor. Kapı panelleri üzerinde ön tekerlekten arkaya ilerlerken yukarı kalkan çizgi ile diğer kompakt Mercedes modellerine gönderme yapılıyor, rüzgar etkisi yaratılıyor. Gövdeden hafifçe çıkıklaştırılan tekerlekler sportif jantları ile şık görünüyor, B-Serisi’ni gençleştiriyor. Tavanın arkaya doğru alçalışı gözleri arka cepheye yönlendiriyor. Hafifçe eğimlenen arka cam tavanı devam ettiren spoylere birleşiyor. Bagaj kapağı üzerinde önü işaret eden stop lambaları öne çıkıyor. Yukarı ve yanlara eğimlenen lambaların içinde yenilenen aydınlatma elemanları yer almakta. Belirgin ışık kanalları ile aracın varlığı belirginleştiriliyor. İki lamba arasına yerleştirilen plaka yuvasının üzeri krom bir şerit ile kapatılmış. Bagaj kapağı ardından çıkıklaşan tamponda siyah bir zemin beliriyor. İki ucunda paralelkenar biçimli krom egzoz çıkışları bulunduran zemin, tekerlek hizalarına vurgu yapıyor ve sportif özellikleri bir kere daha yansıtıyor. Dış tasarım bir MPV modeline göre oldukça hareketli ve doyurucu.

B-Klasse 2014 B-Class 2014İç mekanda da hareketlilik sürüyor. Ön panel boyunca ilerleyen cilalı görünümlü şerit, orta hizada kalınlaşarak havalandırma çıkışları ve multimedya ekranına yer açıyor. Dairesel havalandırma çıkışlarının metalik görüntüsü uçak motorlarını hatırlatıyor. Üstteki multimedya ekranı krom çerçevesi ve siyah zemini ile tabletleri andırıyor. Alt kısımda müzik ve havalandırma sistemi kontrolleri bulunuyor. Konsolun devamında ise multimedya ekranının kontrolünü sağlayan tekerlek ve bardak gözleri bulunuyor. Sürücü karşısında ise üç kollu direksiyon ve gösterge paneli yer alıyor. İçe doğru uzayan kollar ve dairesel merkez ile direksiyon sportif bir izlenim canlandırıyor. Göstergelerin siyah arkaplanı ve aralarındaki renkli bilgi ekranı teknolojik görünüme katkıda bulunuyor. Siperlik, göstergeleri sardıktan sonra yanlara ilerlemeden ön cama doğru uzuyor, tüp benzeri bir şekil alıyor. Kapı panellerinde zarifçe kıvrımlanan kol dayama zeminleri ve şekilleri ile orta konsoldaki detaylara uyum sağlayan kontrol elemanları bulunuyor. Krom kaplamalar çeşitli kontrolleri vurgulamakta kullanılırken malzeme çeşitliliği de yaratıyor. Deri seçenekleri ile iç mekanın lüks yönü vurgulanıyor. B-Serisi üst düzey bir aile otomobili olarak akıllarda yer ediyor. Donanımlar rakipleri seviyesinde, pratik özellikleri ise bir MPV’den beklenen düzeyde. Bu harika birliktelik çok da erişilebilir olmayan bir fiyata sunuluyor. B-Serisi, yaygın MPV modellerinde fiyatı ile de farklılaşıyor. 100.000 TL seviyesindeki başlangıç fiyatı Premium olmayan kompakt MPV’leri daha cazip kılıyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s