Jaguar F-PACE

2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda üretim sürümünü tanıttığı F-PACE ile Jaguar da SUV üreten performans otomobili markaları kervanına katılıyor. 2013’te görücüye çıkan C-X17 konseptinin gerçek yollara uyarlanmış hali F-PACE, sürücüsüne “her” yola girebilme özgürlüğü beraberinde üstün sürüş zevki de sunuyor. Rakipsiz dinamikler ve günlük kullanım kolaylığı ile tam boy SUV’ler arasında Jaguar’ın tarzını tam olarak yansıtan model, “performans SUV’si” tanımlamasını hak ediyor, en azından o hissi başarıyla yaratıyor. 4731 mm uzunluk, 2874 mm dingil aralığı değerlerinin de ortaya koyduğu büyük boyutlar tasarım detayları ile de vurgulanıyor, bir karakteristik özelliğe dönüştürülüyor. Yüzeylerde, çizgilerde ve oranlarda saflık yaratma hedefi ile Ian Callum önderliğinde tasarlanan araç, F-TYPE’ı anımsatan detayları ile ailesinin en çılgın çocuğuna benzemeye çalışıyor. Uzun profil ve uçlara yakın tekerlekler, kıvrımlı cam şekli ve uzun tavan çizgisi kolaylıkla tanınabilir bir Jaguar silüeti oluşturuyor. Çıkıklaştırılmış tekerlekler ve bombeli kaput ile kaslı hale getirilen gövde F-PACE’in yollardaki varlığını da güçlendiriyor. Burundaki ögeler estetikten taviz vermezken aerodinamik performansı da kısıtlamıyor. Optimum aerodinamik performans her verimliliği geliştirirken ses yalıtımına da katkıda bulunuyor. Merkezdeki ızgara marka kimliğini tanıtıyor. İnce uzun farlar modern-klasik Jaguar çizgisini koruyor. “J” biçimli gündüz farları aracın tanınırlığına katkıda bulunuyor. Işık tüplü sis farları homojen dağılmış bir aydınlık yaratarak aydınlatma kalitesi beraberinde detaya özeni de yansıtıyor. Yan cepheye geçildiğinde fark edilen geniş ve tek parçalı gövde panelleri bütünlük algısını güçlendiriyor. 22 inç jantlar aracın yere bastığını hissettiriyor ve bunu gerçekleştiriyor. Sınıfın en büyük jantlarına sahip olan F-PACE, yol tutuşunu ve darbe emişini biraz da bu geniş çaplı tekerleklere borçlu. Stop lambaları son dönem Jaguar modelleri ile ortak ışık imzası ile modeller arasında bağı sağlıyor. 5 kişiyi rahatlıkla taşıyabilen iç mekan, Premium işçilik ve malzeme kalitesi ile Jaguar’ın ligini hatırlatıyor. Arka koltuklarda dahi sunulan elektrikli ayar ve ısıtma sistemleri detaya verilen önemin ürünleri. Sınıfın en yüksek arka diz mesafesi değerini sunan araç, yetişkinleri de sıkışmadan barındırabiliyor. Sürücü koltuğunun yüksek, yola ve kontrollere hakim pozisyonu, alçak Jaguar modellerindeki sportif hissi korumayı başarıyor. 4 bölgeli klima opsiyonu 4 yolcunun da kendi tercihine göre bir iklim oluşturabilmesini sağlıyor. 14 yönlü ayarlanabilen, ısıtma ve soğutma özellikli spor koltuklar yolcusunu iyi kavrıyor.

Sürücü karşısındaki 12.3 inçlik HD gösterge paneli sürüş verilerini verimki biçimde yansıtırken teknolojik altyapıya dair fikir veriyor. Navigasyon bilgilerini 3 boyutlu gösterebilen ekran, 4 görsel teması ile kişiselleştirilebiliyor. Orta konsoldaki multimedya ekranı Jaguar’ın InControl sistemini çalıştırıyor. Üst sürüm InControl Touch Pro, 10.2 inçlik ekranı ile veri aktarımı için geniş alan sunuyor, aynı anda birden fazla işlevi görüntüleyebiliyor. 8’e kadar cihaza internet sunabilen Hotspot özelliği ve 2 adet USB girişi aracı dünyaya bağlıyor. Kapı panellerinde, orta konsol ve çevresinde bulunan bardak, şişe ve eşya depo gözleri pratik kullanım özellikleri arasına ekleniyor. 650 litrelik bagaj hacmi, 40:20:40 oranında parçalı arka koltuklar yatırıldığında 1740 litreye çıkıyor. 1255 mm genişlikteki hacim 4 büyük bavulu alabiliyor. Bagaj kapağı tampona ayak dokunuşu ile açılabiliyor, bagaj zemini çift taraflı kullanılabiliyor. F-PACE’in güvenlik özellikleri rakiplerine denk durumda. Stereo kamera sayesinde hizmet veren acil fren sistemi yayaları algılayabiliyor. Kaput şekli, olası bir kaza durumunda yayaların alacağı zararı azaltıyor. Kameralardan yararlanan diğer sistemler şerit takip asistanı ve trafik işareti okuma sistemi olarak sıralanmaka. Diğer güvenlik donanımları arasında akıllı hız sınırlayıcı, adaptif cruise control, kör nokta uyarısı, geri trafik takibi, denge kontrolü öne çıkıyor. Lazer aydınlatmalı Head-Up Display güneş ışığında dahi parlak görüntü sunuyor. Araç, sportif yaşam stili benimsemiş kullanıcılarına özel bir aktivite anahtarı sunuyor. Su geçirmez bileklik biçimdeki pilsiz anahtar kullanımdayken asıl anahtar araç içinde bırakıldığında devre dışı kalıyor ve güvenlik sağlanıyor. %80 oranında alüminyumdan oluşan hafif gövde aracın sürüş hissini ve verimliliğini geliştiriyor. Standart sunulan torque vectoring ile virajlarda içteki tekerlek frenlenerek denge korunuyor. Adaptive Surface Response sistemi belirli zemin modları yerine anlık duruma bağlı olarak gaz, şanzıman ve direksiyonu ayarlayarak farklı zeminlere uyumu otomatik hale getiriyor. Intelligent Driveline Dynamics sistemi ise otomatik olarak arkadan itişli mod ile 4×4 modların geçişini sağlıyor. F-PACE için 4 motor seçeneği açıklanıyor. 2 litrelik 180 PS güç üreten dizel üniteyi 2 litrelik 240 beygirlik benzini ünite izliyor. Hızlı gaz tepkisi ve yüksek performansları ile öne çıkan 3 litrelik V6 motorlar ise 300 beygirlik dizel ve 340/380 beygirlik benzinli üniteler şeklinde sıralanıyor. Modellerin bir kısmı 2×4, bir kısmı 4×4 olarak sunuluyor. Şanzıman seçenekleri ise 6 vitesli manuel şanzıman ve 8 vitesli otomatik şanzıman olarak belirlenmiş. F-PACE, 2 litrelik motorları ile ülkemizde ciddi bir potansiyele sahip. Lüks otomobil müşterisinin SUV’lere kayma eğilimi göz önüne alındığında F-PACE pek çok Türk alıcı ile buluşabilir.

Jaguar F-PACE Ön (2)Burun tasarımı, aracın kendine güvenen doğasını ve her yola uygunluğunu ortaya koyuyor. Yerden yüksekte başlayan ve uzun süre devam eden dik kısım, tipik Jaguar detayları ile markanın ruhunu en iyi biçimde yansıtıyor. İnce metalik çerçevesi ile içeri gömüldüğü vurgulanan ızgara, sade deseni ile ciddi görünüyor. Kıvrımlı kenarlar ve yükseklikten büyük uzunluk düzenli bir görüntü oluşturuyor. Marka logosu üst yarıya yerleştirilmiş. Logo hizasında, ızgaranın yanlarında ince uzun farlar başlıyor ve kıvrımla yana uzuyor. Düz ilerleyip sonda yukarı kıvrılan alt kenar bakışlara keskinlik kazandırırken, üst kenarın yanlara yakın dalgalanması şekle hareket getiriyor. Kısılmış gözlerin içindeki “J” biçimli KED aydınlatmalar bakışları canlandırırken surat ifadesine de katkıda bulunuyor. Merkezdeki ızgara yukarı kalkmış büyük bir burun halini alırken farlar gözleri, tampondaki açıklıklar ise ağız ve yanakları meydana getiriyor. Yan kenarları aşağı indikçe açılan alt hava girişi en altta metal görünümlü bir parça ile birleşerek sonlanıyor. Metal görünümlü parça en alta kadar devam ediyor, görüntüye sportif bir eklenti yapıyor. Farlar hizasındaki açıklıklar ise orta hizadaki iki ızgara arasını işaret eden “>” şekilli uçlara sahip. Detaylar arasındaki boşluk kapatılarak görüntü doyuruluyor. Derine gömülü açıklıklar tıpkı üst ızgara gibi kalın krom çerçeveler ile öne çıkarılmış. Hemen altlarında bulunan çizgi biçimli sis farlarının aydınlığı “J” şeklinin aydınlığını dengeliyor, uzaktan bakıldığında burnun uzunluğunu hatırlatıyor. Ön camdan ızgaranın üst köşelerine uzayan çizgiler dışında ön camın orta hizasından uzayan iki çizgi kaputun uzunluğunu vurguluyor, hareketi sürdürerek F-PACE’e canlılık katıyor.

Jaguar F-PACE ArkaYan cephe, arkaya doğru gerilmiş tasarım ögeleri ile aracın harekete hazır görünmesini sağlıyor, atletik görüntünün temellerini atıyor. Yan camların alt kenarı arkaya ilerledikçe yükseliyor, en sonra yumuşak bir köşe ile kıvrımlı biçimde tavana uzuyor ve tavana paralel biçimde öne dönüyor. Cam şeklini saran çerçeve de cam araları gibi cilalı siyah kaplama ile bırakılarak sessiz bir lüks vurgusu yapılmış. Yan sinyal lambası ön kapı camı ucundan çıkan geniş aynalar üzerinde bulunuyor. Ön tekerleğin yanındaki siyah parça ise kalın çerçevesi ve ızgaraya benzer dokusu ile aracın performans özelliklerini hatırlatıyor. Yan camlar ardından yavaşça çıkıklaşan gövde panelleri tekerleklere kadar pürüzsüzce ilerliyor. Camlar her ne kadar yükseltilmiş görünse de koltukların konumu sayesinde çocuklara dahi yeterli görüş sağlıyor. Kapı altlarında içeri yapılan girinti ile aşırı basit görüntü engelleniyor. Çapları ile yeterince öne çıkan tekerlekler, çevrelerini saran çizgiler ile bir kere daha vurgulanıyor. Çizgiler tarafından arkaya yönlendirilen gözler yüksek omuzlar ve eğik arka cam ile karşılanıyor. Atletik görüntünün tamamlayıcısı arka cephe F-TYPE’a güçlü göndermeler yapıyor. Eğik arka cam spoyler altında yok oluyor. Bagaj kapağındaki derinlikte plaka bulunuyor, derinliğin üst sınırını belirleyen çizgi stop lambalarının da üst kenarı oluyor. Öne ilerlerken yavaşça incelen lambaların alt kenarındaki dairesel çıkıklık şekli gövdeye bağlıyor. Kırmızı modüller ile akılda kalıcı bir ışık imzası yaratılıyor. Bagaj kapağı altında cilalı siyah görünümlü zemin beliriyor. Üzerindeki katman ise gri bir parça ile oluşturulmuş. İki ucundaki açıklıklara gömülen dairesel egzoz çıkışları sportif özellikleri bir kere daha canlandırıyor. Çizgi şekilli kedigözleri tampondaki gri ve siyah katmanlar arasında köprü oluyor. F-PACE, ilk bakışta iri ve dengesiz algılansa da arka ve yana doğru ilerledikçe sıkı ve yapılı görüntü güven veriyor.

Jaguar F-PACE İçİç mekan rahat çizgileri ile modern ve teknolojik görünüyor. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyonun içe doğru ilerleyen kolları gözleri ileri odaklıyor. Gerideki dijital gösterge panelinin üzeri fazla geniş olmayan bir siperlik ile örtülüyor. Siperliğin hemen altından başlayan bir yükselti onu aşarak orta konsolun üst sınırlarını belirliyor. Cilalı siyah çerçeve ile sarılan havalandırma çıkışları ardından geniş multimedya ekranı geliyor. İnce uzun ekran akıllı telefon hareketleri ile kolay kullanılıyor. Konsolun devamında, daha derinden gelen havalandırma kontrolleri artarda yerleştirilmiş iki sıra ince düğmeden meydana geliyor. Dikey konsolun yatay konsola bağlantısını eğik kollar sağlıyor. Yavaşça alçalan kollar arasında dairesel vites seçici ve temel işlev düğmeleri bulunuyor. Sürgülü kapaklı depo gözü gerisindeki kol dayama paneli altı eşya gözüne alternatif oluşturuyor. Orta konsolda görülen mavi aydınlatmalar kapı panelinde devam ediyor. Koltuk kumaşı rengindeki parçaların arkasından beliren hoş ışığın rengi ayarlanabiliyor. Kapı kollarının düz şekli özgün bir detay olarak akılda kalıyor. İç mekan dışarıdan taze hissettiriyor. F-PACE, tam boy Premium SUV’ler arasında Jaguar’ın lüks ve estetik anlayışını sunuşu ile öne çıkıyor. Donanım ve beceriler yönünden tam boy Premium SUV rakiplerinden ne bir fazlası ne de bir eksiği var. SUV ordusu içinde fark yaratmasını sağlayan özgün kimliği oluyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s