Subaru Outback

Orta sınıf sedan Legacy’nin her yola uygun Station Wagon türevi Outback, 2015’te satışa çıkan 5. nesli ile ince zevkli alıcıların ilgisini çekmeyi başarıyor. SUV özgürlüğü ve SW çok yönlülüğünü birleştiren araç, “her yere gidebilen, her şeyi yapabilen” bir kişiliğe sahip. Yerden 200 mm yüksekliği sayesinde SUV’ler ile karıştırılamayacak bir görüntü kazanan Outback, yine de sert ve dayanıklı görünmeyi başarıyor. Güncel ancak zamansız, zarif çizgiler duygusal bir görüntü yaratıyor; dinamik SUV çizgileri arasına yerleştirilen kıvrımlar tasarımı doyurucu kılıyor. Diğer Subaru modelleri ile bağı sağlayan altıgen ızgara ve şahin gözü farlar üst sınıf bir izlenim bırakmaya çalışıyor. Izgaranın 3 kanadı uygun durumlarda kapanarak aerodinamik performansı iyileştiriyor. Farlar, LED aydınlatmalar ile aracın tanınırlığını arttırıyor. Tampondaki ögeler ile oluşturulan ağız, burnu bir surata yakınlaştırırken genişliği de vurguluyor. Plastik kaplamaların çıkıklıkları ile vurgulanan dolgun ve katmanlı deri, yan cephede düzleşerek devam ediyor. Geniş gövde rengi paneller Outback’in varlığını katılaştırıyor. Önceki nesil Outback’tekini hatırlatan yan silüet, nesiller arasındaki aktarımı ve süksesyonu yansıtıyor. Standart olarak sunulan tavan çıtaları sportif görüntüyü güçlendirirken, kapı altlarındaki çıkık eşikler ile kullanım erişim kolaylaşıyor. Öne çekilen A sütunu iç hacmi ve görüşü iyileştirirken yan cam şeklini de gerginleştiriyor. Arka cephedeki eğimli arka cam da görüşü iyileştirici etkide bulunuyor. Tavan çizgisini sürdüren spoyler ile rüzgar sesi azaltılıyor. 4815 mm uzunluk, 1840 mm genişlik ve 1605 mm yükseklik değerlerine sahip olan Outback’in 559 litrelik bagaj hacminin kullanımı otomatik bagaj kapağı ile kolaylaşıyor. Yükseklik ayarı sayesinde alçak tavanlı garajlarda çarpma önleniyor. Bagaj zemini altında özel yükler için 47 litrelik bir depo alanı daha bulunuyor. İç mekanda bir Premium his verilmeye çalışıldığı söylense de, çizgiler ve malzemeler daha çok ucuzluk hissi yaratıyor. Neyseki geniş cam alanlar ferahlığı arttırıyor daha iyi seyir imkanı sunuyor. Koltuklar arası mesafeler arttırılarak yolcu konforu geliştirilmiş. Kol dayama zemini altı depo gözü gibi kabin geneline yayılmış gözler ile pratik kullanım özellikleri iyileştirilmiş.

Orta konsola yerleştirilen 7 inçlik standart multimedya ekranı önceki nesilde birden fazla ekrandan gerçekleştirilen işlevleri üstlenmiş. Dokunmatik ekranın sistemi ses ile kontrol edilebiliyor, navigasyon ve dört tekerlekten çekiş sistemi verilerini sunuyor. Bluetooth, USB ve AUX bağlantıları akıllı cihaz bağlantısını sağlıyor. Gösterge panelindeki 3 veya 5 inçlik bilgi ekranı ise sürüş verilerini daha verimli biçimde yansıtıyor. Renk ayarı ile sürücünün ruh haline adapte olan ekran teknolojik gelişmişlik hissine katkıda bulunuyor. 5 yıldızlık EuroNCAP skoruna sahip olan Outback, EyeSight isimli paket altında pek çok modern güvenlik donanımını barındırıyor: Çarpışma öncesi gaz kontrolü, fren ve direksiyon desteği, adaptif cruise control, şerit takip asistanı sistemleri aracın önüne yerleştirilen stereo kameranın verileri ile beraber koruma sağlıyor. Sistemlerin uyarıları gösterge panelindeki ekranda da görüntüleniyor. EyeSight haricince yokuş kalkış desteği ve geri görüş kamerası da aracın güvenlik donanımları arasında. Outback, ön yolcu koltuğuna bebek koltuğu yerleştirildiğini algılayarak ön yolcu hava yastığını otomatik devre dışı bırakıyor ve sürücüsüne kolaylık sağlıyor. Aracın hızlandırılan direksiyonu, tekerleklere daha doğrudan etki ediyor ve yön veriyor. Standart torque vectoring özelliği ile dönüşler sırasında içte kalan tekerlekler frenlenerek denge korunuyor. Alçak konumlu motor sayesinde alçalan ağırlık merkezi de dengeyi geliştiriyor. Outback, ülkemizde tek motor seçeneği ve 2 donanım seviyesinde sunuluyor. 150 PS güç, 350 Nm tork üreten 2.0 litrelik dizel motor 100 km’de 6.1 litre yakıt tüketiyor ve km başına 159 gram karbondioksit salınımı gerçekleştiriyor. 4 silindirli boxer motor, dört tekerlekten çekiş sistemi ile geliyor ve Euro 6 salınım kısıtlamalarına uyum sağlıyor. Ünitenin standart olarak eşlendiği Lineartronic CVT şanzıman, X-Mode modu ile kaygan ve dayanıksız zeminlerde aracın kaymasını önlüyor. Outback 1800 kg römork çekme kapasitesine de sahip. Model, Premium ve Limited donanım seviyelerinde satılıyor; başlangıç fiyatı 175.000 TL seviyesinde. Orta sınıfta daha düşük fiyatlı ve yüksek kaliteli SW modeller sunuluyor. Outback’i rakiplerinden ayıran 4×4 ve arazi becerileri oluyor, ki bunların da çok üstün olduğu söylenemez. Subaru’nun hayran kitlesi Outback’i de sevmeyi bilecektir, ancak pazarın güncel durumunda özellikle istenmediği sürece satın alınması çok mantıklı görünmüyor.

Subaru Outback ÖnBurun tasarımı, Outback’i yine de sevilesi bir otomobil olarak tanıtıyor. Merkeze yerleştirilen altıgen ızgara, kısa üst yan kenarları ile diğer Subaru modellerine uyumu sağlıyor. Krom çerçeve ile vurgulanan açıklık içinde üç kanat yer alıyor. Subaru logosu da bu kanatlar tarafından taşınıyor. Izgaranın yanlarında, ondan daha alçakta konumlandırılan farlar kıvrımlı kenarları ile daha insancıl görünüyor. Izgaraya paralel başlayan yan kenarları yavaşça yükseliyor, kıvrılarak üst kenara dönüşüyor ve arkaya uzarken yavaşça far alanını genişletiyor. Alt kenar da yaptığı basamak inme hareketi ile bakışlara canlılık katıyor; aydınlatma elemanlarını vurguluyor. LED kuşak burnun içine yakın yerleştirilen ampulü sarıyor, ardından dış kısımdaki dairesel merceğin çevresinde dolanarak ışık imzasını meydana getiriyor. Farların altından geçen kıvrımlı gövde rengi çizgi ızgaraya yaklaştıkça burnun altına kıvrılıyor ve gözleri alt açıklığa yönlendiriyor. Ana ızgaraya simetrik biçimde aşağı ilerleyen açıklık kısık altıgen şekli ile genel çizgilere uyum sağlıyor. Açıklığın altı metal görünümlü bir kaplama, yanları ise siyah plastik kaplamalar ile sarılıyor. Metal görünümlü parça üzerindeki girinti çıkıntılar ana ızgaranın kanatlarının desenini tekrarlıyor, SUV sertliğine bir gönderme yapıyor. Yanlardaki siyah plastik kaplamalar ise yavaşça yükseliyor ve farlar hizasında sis farlarına yuva oluşturuyor. Oldukça büyük görünen dairesel sis farları derine yerleştirilmiş. Plastik kaplamaların yükseltisi sönüyor ve yan cepheye alçaktan ilerliyor. Plastik kaplamaların burun köşelerindeki yükseltileri genişliği ortaya çıkarıyor, ağzı çıkıklaştırıyor. Kaput üzerinde ön camdan ızgaranın üst köşelerine uzayan çizgiler bulunuyor ve uzunluk vurgulanıyor.

Subaru Outback ArkaYan cephe ise uzun görünme kaygısından uzak. Siyah plastik kaplamalar, yüksek camlar ve tavan çıtaları sportif yönü vurguluyor. Yan camların alt kenarı arkaya doğru yavaşça uzarken sona doğru yukarı kıvrılıyor, ardından tavan hizasına yükselerek başa dönüyor. Alt ve üst kenarların paralel ilerleyişi uyum yaratıyor, bu durum değişken kalınlıklı krom çerçeve ile belirginleştiriliyor. Stop lambalarından yana uzatan omuz çizgisi ön tekerlek hizasında yavaşlayarak sonlanıyor ve cepheyi ikiye ayırıyor. Alt yarıdaki tekerlekler hafifçe çıkıklaştırılmış. Geometrik desenler ile oluşturulan jantlar modern görünüyor. İki tekerlek arasında devam eden siyah plastik kaplama üzerindeki Outback yazısı modelin kimliğini güçlendiriyor ve kendi adıyla akıllarda kalmasına yardımcı oluyor. Tavan çıtalarının iki uçta yükselen şekli gerçekten yük taşımaya yönelik olduklarını hissettiriyor. Arka cephe SUV’den çok SW gibi görünüyor. Tavanı pürüzsüzce sürdüren spoyler ardından eğik arka cam geliyor. Camın devamında bulunan stop lambaları arasındaki bağlantı yana uzayan omuz çizgisinin uzantısı ile sağlanıyor. Stop lambalarının dış modülünün kalınlaşması, önü işaret ediyor. Koyu kırmızı çerçeve içinde parlak parçalar ile hoş bir görüntü oluşturuluyor. İki lamba arasında yapılan derinliğe plaka yerleştirilmiş. Çıkıklaşan tampon üzerinde plastik kaplama ilerliyor, bagaj kapağı hizasında hafifçe alçalıyor. Öndeki girinti-çıkıntılı desen yeniden kullanılmış. Stop lambaları hizasında dikine yerleştirilmiş kedigözleri bulunuyor. Dış tasarım aracın daha spesifik bir amaca yönelik olduğunu hatırlatıyor. Ne tam bir SW, ne de tam bir SUV olmaktan uzak; iki dünya arasında kalmış bir otomobil Outback. Bu onu sınıfında özel kılan ve rakiplerini aza indirgeyen bir durum. Kendisi gibi bir amaca yönelik tasarlanan model sayısı düşük.

Subaru Outback İçİç mekan hayal kırıklığına uğratıyor. Subaru’nun son yıllardaki ilerlemesi ve modelin fiyatı göz önüne alındığında iç mekan basit kaçıyor. Köşeli çizgilerden meydana getirilen detaylar ile görüntü ucuzlaşıyor. Sürücü karşısındaki direksiyonun merkezinde dairesel bir parça üzerinde Subaru logosu bulunuyor. Logodan çıkan üç kol gri kaplamalar ile vurgulanmış. Gerideki gösterge paneli iki ana göstergeden oluşuyor. Tüp içindeki göstergeler arasında yol bilgisayarı bulunuyor. Panelin siperliği ön cam altına doğru yavaşça uzuyor ve sonlanıyor, orta konsol bağımsız olarak beliriyor. Direksiyon üzerindeki gri kaplamaların benzerleri ile öne çıkarılan havalandırma çıkışları ve kontroller eski görünüyor. Dikdörtgensel havalandırma çıkışları ardından gelen multimedya ekranı aracın hangi döneme ait olduğunu anımsatıyor. Üç daire ve aralarında köprü işlevi gören dörtgensel düğmelerden oluşan havalandırma kontrolleri de eski hissettiriyor. Yatay konsola geçiş sırasında gelen vites kolu, krom tutucusu ile kaliteli görünüyor. Konsoldaki gri kaplamalar yerine krom kullanımı daha iyi bir izlenim yaratabilirdi. Ön paneldeki siyah ve kumaş rengi zemin arasındaki geçişte ahşap şeritler beliriyor. Yanlara uzayan şeritler malzeme çeşitliliği yaratıyor. Kapı panellerinde devam eden düz çizgiler özel görünmekten uzak. İç mekan dış tasarımdan kopuk hali ile Outback’in bütünlüğünü bozuyor. Geniş iç hacim ve güncel donanımlar yine de onu güne uygun hale getiriyor. Outback, yüksek fiyatı ve kendinden ucuz alternatifleri ile az sayıda alıcıya hitap ediyor. Yeni nesil model eskisinin üzerine bir ilerleme, ancak ülkemizde yeteneklerini sergileyemiyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s