Fiat Egea

Türk müşterisinden büyük ilgi gören kompakt sedanlar arasındaki Fiat temsilcisi yenilendi. 2007’de tanıtılan Linea ile sınıf liderliğine erişen Fiat, modelinin yeni neslini Türkiye’de Egea ismi ile pazarlıyor. Kompakt sedanlara Avrupa’daki ilginin de artacağı ön görülerek baştan sedan olarak planlanan model; fonksiyonellik, paranın karşılığını verme kriterleri önemsenerek geliştirilmiş ve bu süreçte günümüz müşterisinin kişilik beklentisi de dikkate alınmış. 500 Serisi modellerindeki gibi suratından “İtalyanlık” akmasa da, Egea özgün tarzı ve kendinden emin duruşu ile ilgi çekmeyi başarıyor. Onu Türk müşterisinin gözünde özel kılan yalnızca özellik ve kişiliği değil, üretim yeri. Linea gibi Bursa’daki TOFAŞ tesislerinde banttan inen Egea, ismi ile yerliliğine de dikkat çekiyor. 40’ın üzerinde ülkeye satılacak olan model, Fiat’ın yenilenen kompakt ailesinin önderliğini de yapıyor. 4.54 metre uzunluk, 2.64 metre dingil aralığı, 1.79 metre genişlik ve 1.49 metre yükseklik değerleri ile sınıfının büyük araçlarından olan Egea, 520 litrelik bagaj hacmi ile yük taşımayı kolaylaştırıyor. Kolay erişilebilir bagaj, 60:40 oranında parçalı arka koltuklar yatırıldığında daha da büyütülebiliyor. Düz ve uzun çizgileri etkisiyle güçlü ve ağırbaşlı bir izlenim yaratan araç, gövdesindeki krom detaylar ile ucuz kompakt sedan görüntüsünden sıyrılıyor. Parlak parçalar, derinleşip şişkinleşen yüzeyler Linea’nın plastik görünümlü gövdesini unutturmayı başarıyor. Burunda merkeze konumlandırılan Fiat logosu parlak çizgilerle vurgulanıyor, farların ortayı işareti ile marka kimliğine yapılan vurgu güçleniyor. Yan cephe, zarifçe eğimlenen ve alçalan tavan çizgisi ile kusursuz görünüyor. Tavanın eğimlenme biçimi aynı zamanda iç hacmi de kısıtlamıyor. Yollarda sıklıkla görülecek olan Egea, arkadan “çift parabol” olarak isimlendirilen stop lambaları ile tanınacak. Güçlü kırmızı ışıkları ile kıvrımlı şekillerini görünür kılan lambalar Egea’nın özgün tarzının bir başka yansıması.

Tasarımın kısıtlayamadığı iç hacim, ergonomik geliştirmeler ile kullanışlı hale getirilmiş. Yola hakim hissettiren yüksek bir sürüş pozisyonu sunuluyor. Orta konsolun da gösterge paneli hizasından devam etmesi sebebiyle yüksek görünen ön panele alışmak gerekiyor. Yüzey kaplamalarının kalitesi sınıf ortalamasına yakın. Sürücü ve ön yolcu çevresindeki sert plastikler rahatsız etmiyor. Sürücüye yakın tutulan denetim elemanları aracın kolay yönetilebilir olduğu izlenimi yaratıyor. Yüksekteki 5 inçlik dokunmatik multimedya ekranı Uconnect sistemini çalıştırıyor. Sesli kontrol, mesaj okuma özelliklerine; bluetooth, USB ve AUX bağlantılarına sahip olan sistem üst sürümlerinde TomTom navigasyon ile geliştirilebiliyor. Arka yolcu sırası, alçaltılan şaft tüneli sayesinde 3 yetişkini dahi konforla ağırlayabiliyor. İç mekan genelinde toplam 12 litreye yakın hacim sunan depo gözleri, telefon, şişe, bozuk para gibi günlük eşyalara özel biçimlerde bulunuyor. Standart güvenlik donanımında 6 hava yastığı, dönen sis farları, lastik basınç göstergesi bulunan Egea; yokuş kalkış desteği, geri görüş kamerası, hız sabitleyici gibi donanımlarla da alınabiliyor. ESC denge yönetimi sistemi, alt parçaları ile patinajı önlüyor, acil fren durumlarında fren gücünü arttırıyor, çekicilik görevi sırasında savrulmayı önlüyor. Yeni süspansiyon sistemi sayesinde yol tutuşu v direksiyon netliği arttırılan araç, diğer Fiat modellerinden aktarılan motorlar ile satışa çıkacak. 1.4 ve 1.6 litrelik iki benzinli motor sırasıyla 95 ve 110 beygir güç üretiyor. MultiJet II dizel motorlar 95 beygir güç üreten 1.3 litrelik ünite ve 120 beygir güç üreten 1.6 litrelik ünite olarak sıralanıyor. 5/6 vitesli manuel şanzıman ile sunulan motorlardan 1.6 litrelik benzinli ünite 6 vitesli otomatik şanzıman seçeneğine de sahip. 1.3 litrelik dizel motor ECO sürümünde Start-Stop sistemine sahip ve 100 km’de 3.7 litre yakıt tüketiyor. Egea 3 donanım seviyesinde satışa sunulacak. Easy, Urban ve Lounge seviyeleri tüm donanımları paketlenmiş halde içerdiğinden dolayı Egea’nın bir opsiyon listesi bulunmayacak. Bu uygulama müşterinin satın alma deneyimini kolaylaştırıyor. 5 yıl / 100.000 km garanti de Egea’yı diğer Fiat modelleri ve rakipleri arasında öne çıkaran bir başka özellik. Egea’nın fiyatları 50.000 TL-70.000 TL aralığında değişiyor. Fiyat listesi için tıklayınız. Kompakt sınıfın güncel modelleri arasında markası ve tarzı ile öne çıkan araç, fiyatları ile rakiplerine denk durumda. Alıcıların tercihini belirleyecek önemli faktör alıcıların araca ve markaya bakışı olacak.

Fiat Egea ÖnTasarım ona ısınmayı kolaylaştırıyor. Burun boyunca uzayan far ve ızgara grubu aracın mimiklerini belirliyor, genele hakim olan havayı tanıtıyor. Uzun yatay kenarları ile burnun orta bölümünü kaplayan hava girişinin üzeri aralıklarla yerleştirilmiş parlak şeritler ile örtülüyor. Merkezdeki Fiat logosunu saran çizgiler uçlara yaklaştıkça uzuyor ve farlara birleşerek yok oluyor. Hava girişinin sınırlarını belirginleştiren krom şerit, alt kenar ve farlara birleşen uzantıları boyunca devam ediyor. Farların burnun ortasını işaret eden uçları ızgaranın üzerine geçerek ögeler arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Arkaya düz biçimde uzayan üst kenar bakışlara eminlik katarken, ızgara önüne geçen alt kenar yavaşça bir basamak aşağı inerek far kalınlığını arttırıyor, arkaya devam ederek üst kenara birleşiyor. Farların içe doğru incelen şekli kısılmış gözlere çağrışım yapıyor. Cam ardında gelişmiş aydınlatma elemanları bulunmuyor, ancak gündüz farlarının yaydığı soluk sarı ışık bakışları canlandırmaya yetiyor. Farlar sayesinde yanlara doğru gerilmiş görünen hava girişi Egea’nın akılda kalan detayı oluyor. Burnun alt yarısında daha ince bir hava girişi yer alıyor. Tıpkı üstteki hava girişi gibi düz alt ve üst kenarlara sahip olan açıklık aracın genişliğini vurguluyor. Ana ızgaraya simetrik biçimde aşağı indikçe genişleyen şekil burnu daha uzun gösteriyor. Farlar hizasındaki siyah zeminlere sis farları yerleştirilmiş. Yatay kenarları ile alt hava girişi doğrultusunu işaret eden sis farları çevresine uyum sağlıyor. Burnun altından geçen gövde rengi şerit de orta hizada çıkıklaşarak hareketli bir görüntü yaratıyor. Kaput üzerindeki hafif dalgalar aracın uzunluğunu vurguluyor. Far-ızgara birleşimine Fiat logosu hizasına doğru yol alan hafif çizgiler kaput üzerinde katmanlar yaratıyor.

Fiat Egea ArkaBurnun ağır çizgileri ardından yan cephe hareketli çizgileri ile Egea’yı canlandırıyor. Yan camların şekli düz alt kenara birleşen tavana paralel üst kenar ile oluşturuluyor. Üst kenarın zarifçe eğimlenmesi ve alt kenara birleşimi sırasında geriye çekilmesi tasarıma nitelik kazandırıyor. Cam geçişlerinde cilalı görünümlü siyah kaplama kullanılmış, alt kenarlar ise krom şerit ile vurgulanmış. Ön farlardan çıkan silik bel çizgisi stoplara uzarken kapılar hizasında belirginleşiyor. Üzerinde beliren krom kapı kolları görüntüyü bozmuyor, tasarıma dahil oluyor. Yan sinyal lambası ön tekerlek üzerine yerleştirilmiş. Tekerlekler, geometrik formlar ile oluşturulan jant tasarımları ile sportif görünüyor. İki tekerlek arasındaki boşluk, kapı panellerinde içeri yapılan hafif derinlik ile kapatılmış. Derinliğin eğimli alt kenarı yan camların üst kenarına kontrast oluşturarak görüntüyü dengeliyor. Stop lambalarına birleşirken soluklaşan bel çizgisi gözleri arkaya ilerletiyor. “P” benzeri bir şekil çizerek öne uzayan stop lambaları yanlara doğru kalınlaşıyor ve çıkıklaşıyor, 3 boyutlu bir yapı kazanıyor. Lambaların “P” şeklini belirleyen kırmızı bölgelerin arasındaki boşluk beyaz renkli parça ile doldurulmuş. İki lamba arasındaki bağlantı krom şerit ile sağlanıyor. Aynı şeridin üzerinde Fiat logosu, altında başlayan derinlikte ise plaka bulunuyor. Bagaj kapağı ardından çıkıklaşan tampon alçaldıkça kabarıyor. En alttan beliren siyah plastik zeminin uçlarına çizgi formlu kedigözleri yerleştirilmiş.  Tüm detaylar öne çekilme izlenimi yaratacak biçimde gerilmiş ve cephelerin birbirine bağlantısı görsel olarak sağlamlaştırılmış. Egea, dış tasarımı ile Linea üzerine kesinlikle büyük bir ilerleme. Olgun ve donanımlı bir otomobil izlenimi yaratılıyor.

Fiat Egea İçİç mekan aynı havayı sürdürecek biçimde tasarlanmış. Üst üste yerleştirilmiş detaylar, kıvrımlı çizgiler ve basitlikten uzak şekiller Egea’nın özgün kimliğini pekiştiriyor. Direksiyon, yumuşak köşeli dörtgensel merkezi ile ilgi çekici görünüyor. Gerideki gösterge paneli, ön panelin direksiyon gerisine uzayan zeminine gömülmüş. İki ana çemberden oluşan panel, sportif yazı tipi ile iç mekanın hareketli çizgilerini destekliyor. Panelin siperliği orta konsola ilerlerken hafifçe alçalıyor, multimedya ekranını da sarmalayarak alçalıyor. Bu sayede öne çıkarılan multimedya ekranı cilalı siyah çerçeve ve kontrolleri ile kaliteli görünüyor. Gözler aynı hizada ilerletildiğinde havalandırma çıkışları ve altlarını saran gri şerit görülüyor. Kıvrımlı havalandırma çıkışları genel çizgilere çok uyumlu olmasa da diğer detaylar arasında eriyor. Gri şerit orta bölgede kalınlaşıyor, havalandırma çıkışlarının altında temel işlevlerin düğmelerini sunuyor. Daha derinden gelen havalandırma kontrolleri ise üç daireden meydana geliyor. Yatay konsola geçiş sırasında bir eşya gözü bırakılmış, gerisinde ise vites kolu bulunuyor. Küresel topuzu ile basit görünen vites kolunun çevresi metal çerçeve ile sarılmış. Kapı panellerinde kullanılan sert plastik kaplamanın deseni fazlaca belirgin. Kapı kolları kıvrımlı şekilleri ile ileriyi işaret ediyor. Kol dayama zeminlerinin çizgileri kıvrımlarla öne ilerliyor, bir hareket hissi yaratıyor. Arka yolcu sırası uygun baş ve diz mesafesi sunuyor. 3 yetişkinin yolculuk etmesi diğer kompakt sedanlara göre daha gerçekçi. Egea, Türkiye’nin yeni favori kompakt sedanı olmaya aday. Fiat’a, ve Egea’nın mirasçısı Linea’ya bir gönül bağı olan Türk müşterisinin Egea’yı da benimsemesi bekleniyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s