Kia Optima

Yüksek hacimli motorların vergi dezavantajı nedeniyle Türkiye’de varlık gösteremeyen orta sınıf sedan Optima’nın yeni nesli 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Motor seçeneklerinde değişen bir durum yok, Optima’nın yeni nesli de büyük olasılıkla ülkemiz müşterisinin uzaktan izleyeceği bir model olacak. Türk müşterisine erişemese de Optima diğer pazarlarda markasının tanınırlığını arttıran ve kimliğini geliştiren bir model. 4. nesil model, modern dış tasarımı, daha kaliteli iç mekanı ve yeni teknolojileri ile orta sınıfın güncel trendlerine uyum sağlıyor. Sürüşünün sportif niteliği korunurken süspansiyondaki iyileştirmeler ile konfor arttırılmış. 10 mm artışla 4855 mm uzunluk, 2805 mm dingil aralığı ve 1465 mm yükseklik değerlerine erişen aracın genişliğinde de 25 mm artış gerçekleşmiş. Bagaj hacmi ise 5 litrelik artış ile 510 litreye ulaşmış. Zemin altı depolama gözleri ile toplam depolama alanı daha da artıyor. Önceki modelin özgün havası korunurken büyüten boyutlar tasarımın etkisini arttırıyor. Peter Schreyer denetiminde geliştirilen tasarım, Sportspace konseptinden aktarılan ögeler ile sportif ve dinamik görünüyor. Özenle şekillendirilmiş detaylı yüzeyler üzerindeki büyük elemanlar aracın yoldaki varlığını güçlendiriyor. Artan uzunluk, geriye çekilen silüeti daha açık biçimde vurguluyor. Burun tasarımı kaplan yüzü ızgaraya birleşen kıvrımlı farlar ile akılda kalıyor. Geniş tampon açıklığı ve derinlikler güçlü görüntüye katkıda bulunuyor. Viraj farları ve LED aydınlatmalar ile akılda kalıcı bir ışık imzası oluşturuluyor. Eğimli A ve C sütunları yandan bakıldığında Optima’nın spor sedan yönünü vurguluyor. Kapılar üzerinden ilerleyen omuz çizgisi, ön ve arka cepheler arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Arka cephe, spoyler benzeri kalkıklığa sahip bagaj kapağı ve egzoz çıkışları ile sportif kimliği tamamlıyor. İç mekan da büyüyen boyutlardan faydalanıyor, daha ferah ve temiz bir görüntüye kavuşuyor. Çift veya tek renkli tercih edilebilen kabinde, iki parçalı orta konsol ile temel ayrım oluşturulmuş. Krom kuşak ile bölünen konsolun sürücüye 8.5 derece dönük olan üst kısmı veri görüntülerken, alt kısmı denetim elemanlarını topluyor. Üst bölmedeki 7 veya 8 inçlik multimedya ekranı alttaki düğme sayısının azaltılmasına yardımcı oluyor. Multimedya ekranı üzerinden aracın garanti süresi boyunca kullanılabilen TomTom navigasyon hizmetine erişelebiliyor.

Orta konsolun yatay konsol ile kesişiminde kablosuz şarj zemini bulunuyor. Kablo bağlanmadan belirli akıllı telefonları şarj edebilen zemin, üzerinde başka nesneler tespit edildiğinde enerji vermeyi kesiyor. Ön ve arka sıradaki 2 USB girişi yolculara cihazlarını şarj edebilme olanağı sunuyor. Ön panelin genişliği vurgulayan çizgileri ferahlığı vurguluyor. Deri, yumuşak plastik ve metalin temel malzemeleri oluşturduğu kabin, yeni zemin kaplamaları, daha iyi motor çevresi yalıtımı ile ses ve titreşimi daha iyi sönümlüyor. Koltukların sağlamlaştırılmış çerçevesi ve yoğun hale getirilmiş süngerleri de titreşimin yolcuya erişmesini engelliyor. EuroNCAP’ten 5 yıldızlık skor alması hedeflenerek geliştirilen Optima, gövdesinin %50 oranında artan sağlamlığını yüksek güçlü çelik kullanımına borçlu. Aktif güvenlik donanımları arasında yaya ve araç tehditlerine karşı radarlı acil frenleme sistemi, denge yönetimi, ESC, adaptif cruise control, şerit takip desteği, trafik işareti okuma, hız sınırı bilgisi, uzun huzme geçişi, kör nokta uyarısı, geri trafik takibi ve 360 derece kamera bulunuyor. Paralel ve dikey alanlara otomatik park etmeyi sağlayan park desteği de sunulan donanımlar arasında. Optima’nın sürüş hissi opsiyonel elektrikli direksiyon desteği ile keskinleştirilebiliyor. 1.7 litrelik motora sahip modellerde standart sunulan sistem daha direkt bir sürüş hissi oluşturuyor. Euro 6 karbondioksit salınım kısıtlamalarına uyumlu motorlar önceki nesilden taşınmış. 1.7 litrelik CRDi motor 141 beygir güç üretiyor, 100 km’de 4.6-4.2 litre arasında yakıt tüketiyor. Motor 7 vitesli DCT şanzıman veya 6 vitesli manuel şanzımanla sunuluyor. Yeni DCT şanzıman seçeneği düşük tüketim sağlarken akıcı geçişleri ile sürüş hissini geliştiriyor. Motor ile beraber Stop&Go sistemi de alınabiliyor. Benzinli seçenek olan 2 litrelik CVVL motor 163 beygir güç üretiyor, 100 km’de 7.5 litre civarında yakıt tüketiyor. Motor 6 vitesli manuel veya otomatik şanzıman ile alınabiliyor. Yeniden şekillenen ürün gamında temel modellerine GT sürümleri ekleyen Kia, orta sınıf sedanını da ilk defa bir spor türevi ile satmaya başlayacak. Optima GT, sportif kimliği geliştiren eklemeler ile standart modelden ayrılıyor. 2 litrelik T-GDI motor 245 beygir güç, 353 Nm tork üretiyor, 100 km’de 8.2 litre yakıt tüketiyor. Motor 6 vitesli otomatik şanzımanla geliyor. İlerleyen aylarda bir plug-in hibrid Optima modeli de sunulmaya başlanacak. Kore’de üretilen yeni Optima, daha rafine ve modern kişiliği ile markanın gelişimini gözler önüne seriyor. Ülkemize getirilmesi beklenmeyen model Avrupa ülkelerinde 2015 yılının son çeyreğinde satışa sunulacak.

Kia Optima Ön

Burun tasarımındaki zarifleşen çizgiler daha mutlu bir surat oluşturuyor. Farlara birleşen kaplan yüzü ızgaranın alt ve üst kenarları orta bölgelerde içeri derinleşerek Kia logosu hizasını vurguluyor. Üst kenarın daha kalın krom çerçevesi farklılık oluşturuyor. İki çizgi arasındaki alan, sık aralıklarla yerleştirilmiş parlak tanecikler ile doldurulmuş. Izgara sınırları farlar tarafından devam ettirilerek ögeler arasındaki geçiş pürüzsüz hale getiriliyor. Yana doğru ilerlerken yukarı kıvrılan ve bir basamak aşağı inen alt kenarlar, farların ifadesini güçlendiriyor ve bakışlara canlılık getiriyor. Basamak inme hareketi hizasında derine yerleştirilmiş dairesel mercek görülüyor. Merceğin dışa bakan yanları LED şerit ile sarılıyor ve akılda kalıcı ışık imzası meydana getiriliyor. Izgara ve farların bitişik oluşu sayesinde gruplanan üst tasarım ögeleri görüntüyü düzenli kılıyor. Burnun alt kısmında oluşturulan üç derinlik parça sayısını arttırıyor. Ana ızgara hizasındaki ince uzun hava girişi, düz alt ve üst kenarları ile aracın genişliğini ortaya çıkarıyor. Burnun en altından ilerleyen gövde rengi çizginin bu hizadaki yükseltisi de aynı etkiyi yaratıyor. Farlar altındaki üçgen şekilli açıklıklar yan yüzeylerindeki dişler ile solungaçlara benziyor. Ön cam yanlarından başlayarak kaput boyunca uzayan ve farlara birleşen çizgiler, aralarında pürüzsüz ve geniş bir alan bırakıyor; bu sayede burnun alt kısmına odaklanmak kolaylaşıyor. Kendinden emin, canlı ve temiz ön tasarım daha hareketli ve özgün yan tasarım tarafından izleniyor.

Kia Optima Arka

Aracı önceki nesil modelden ayıran önemli özelliklerinden biri üç parçalı yan cam tasarımı. Arkaya ilerlerken yükselen alt kenar yavaşça kıvrımlanarak tavan çizgisine uzuyor, ardından tavana paralel ilerleyen üst kenara birleşerek öne dönüyor, cam şeklini tamamlıyor. Arka kapıdan başlayarak arka camın yan kenarının sonuna kadar uzayan krom şerit arkaya çekilen tavan yapısını vurguluyor. Bu krom şeridin ön kapıda devam etmemesi tuhaf. Cam geçişlerinde kullanılan cilalı siyah kaplama kalite hissine katkıda bulunuyor. Ön kapı camının ucundan çıkan yan aynalar yan sinyal lambalarını üzerlerinde taşıyor. Ön tekerleğin üzerinde ise önü işaret eden bir hava açıklığı bırakılmış. Farların ucundan başlayarak arkaya uzanan soluk omuz çizgisinin altında krom kaplı kapı kolları bulunuyor. Parlak metal jantlar ile uyumlu kapı kolları araca ışıltı getiriyor. Kapıların altındaki beyaz renkli bölgede beliren siyah şerit, aracın fazla yüksek görünmesini engellerken tekerleklerin yere bastığını vurguluyor. Tavan arka cama birleşiyor, yavaşça eğiliyor ve bagaj kapağına birleşiyor. Dik zemine geçmeden öne bir yükselti ile spoyler etkisi yaratan kapak, üzerindeki eğik stop lambaları ile aracı atletik ve harekete hazır gösteriyor. Marka logosu ardından başlayan derinlikte plaka bulunuyor, iki yanında başlayan stop lambaları ise öne uzarken yükseliyor; önce şişiyor, sonra inceliyor. Yumuşak köşeli şekil içinde karartılmış kırmızı ve beyaz bölgeler yer alıyor. Bagaj kapağı ardından çıkıklaşarak devam eden tampon üzerinde siyah bir zemin beliriyor. En alttan yüksele zemin, üzerindeki dişler ile ve bu dişler arasına yerleştirilmiş iki egzoz çıkışı ile sporcu yöne gönderme yapıyor. Krom çerçeve ile ayrılan diş bölgesi üzerinde çizgi biçimli kedigözleri yer alıyor. Dış tasarım daha yumuşak köşeleri ve geniş panelleri ile sade görünüyor, daha kolay algılanıyor. Her cepheye yayılan yumuşama daha dost canlısı bir görüntü yaratıyor.

Kia Optima İç

İç mekan çok daha gelişmiş ve kaliteli hissettiriyor. İki kapı arasında uzayan ön panel, yatay çizgiler sayesinde çok daha geniş görünüyor. Sürücü karşısında üç kollu bir direksiyon yer alıyor. Dairesel merkez ve çevresindeki metal parçalar tasarıma çeşitlilik katıyor. Ön cam altında uzayan şerit gösterge paneli hizasında yavaşça yükseliyor ve göstergelerin siperliğini oluşturuyor. İki tüp içine yerleştirilen göstergeler odaklanmayı kolaylaştırıyor, aralarındaki bilgi ekranı veri aktarımını hızlandırıyor. Orta konsolun üst bölgesinde multimedya ekranı yer alıyor. Düzgün yamuk şekilli çerçeve iç mekanın genel çizgilerine uyumlu. Krom şerit altında ise cilalı siyah çerçeveli havalandırma çıkışları, müzik ve havalandırma sistemi kontrolleri geliyor. BMW modellerini hatırlatır biçimde ince uzun gruplar halinde yerleştirilen kontroller krom çerçeveler ile vurgulanıyor. Dikey ve yatay konsol arasındaki derinlikte kablosuz şarj zemini yer alıyor. Gerisinde ise vites kolu ve depolama gözü geliyor. Koltuklar ve kapı panellerinde kullanılan şarap kırmızısı kumaş çok şık görünüyor. Kapı panellerindeki çizgi ve kontroller orta konsoldakiler gibi düz biçimde uzuyor, ferahlığı vurguluyor. Arka yolcu sırasın iki yetişkin için yeterli hacim sunulmakta, üçüncü yolcu da çok sıkışmadan sığabiliyor. Optima, tasarımı, donanımı ve özellikleri ve Avrupalı orta sınıf sedanlardan eksiksiz. Rakipleri arasında özgün tarzı ve büyük boyutları ile öne çıkıyor. Ne yazık ki motor seçeneklerinin yüksek hacmi onu Türkiye’den bir süre daha uzakta bırakacak gibi görünüyor.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s