Toyota Prius

90’lı yılların sonuna doğru alıcılarda oluşan çevre kaygıları Toyota’nın ilk hibrid otomobili Prius’u dünya çapında başarıya ulaştırmıştı. Devletlerin salınım kısıtlamaları ile beraber yeni bir otomobil kategorisi – “yeşil otomobiller” belirirken Prius ön plandaki yerini korudu. Ancak günümüzde pek çok marka yeşil otomobillere el atmış durumdayken Prius’un eski çekiciliğini koruması için düşük salınım ve yakıt tüketimi değerlerinden fazlasını sunması gerekiyor. Toyota bu durumun farkında olsa gerek: 4. nesil Prius yakıt ekonomisi, salınım ve verimlilik konularındaki başarısını sürdürürken yeni donanım ve performans özellikleri ile önceki nesillerinin eksiklikleri giderilmiş halde yola çıkmaya hazırlanıyor. 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenen yeni Prius, markasının yeni TNGA platformu üzerinde yükseliyor. 60 mm artışla 4540 mm uzunluk, 15 mm artışla 1760 mm genişlik, 20 mm düşüş ile 1470 mm yükseklik değerlerine ulaşan yeni Prius, daha az yer tutan batarya ile 502 litrelik bagaj hacmine sahip. Tasarımcıların özgürlüğünü arttıran yeni platform, aracın kullanıcı ile daha güçlü bir duygusal bağ kurmasını sağlıyor. “Sıkıcı marka” kimliğinden uzaklaşan Toyota, belki de en “sıkıcı” bilinen modeli Prius’u ilgi çekici kılmayı başarmış. Çokça detay ile oluşturulan özgün görüntü Prius’un özgüvenini de yansıtıyor. Sınıfının lideri olmanın verdiği kendinden eminlik keskin çizgi ve yumuşak kenarlara işlenmiş. Sert ve yumuşak, derin ve sığ gibi kontrastlarla dolu gövde hala insancıl görünmeyi başarıyor. Önceki neslin dost canlısı görüntüsü kaybolsa da Prius hala karşısındaki ile konuşan bir yüze sahip. Marka logosu çevresinde gelişen burun tasarımı LED aydınlatmalı farlar ile canlı hissettiriyor. Yan cephe daha alçak tavan sayesinde sportif yönü ortaya koyuyor. Öne yaklaştırılan tepe noktası ardından gelen eğimli tavan çizgisi uzuyor, atletik bir vücut yapısı oluşturuyor. Yeni LED stop lambaları tekerlekler hizasında alçalarak aracın yere bastığını vurguluyor. Yeni platformun sunduğu olanaklardan iç mekanda da yararlanılmış. Huzurlu, ferah ve temiz bir görüntü yaratılmaya çalışılmış. Siyah ve beyaz plastikler, cilalı görünümlü kaplamalar kalite hissini yukarı taşırken; oturma pozisyonu ve yeni ön koltukların vücudu kavrayışı güven hissi veriyor.

Orta konsolda azaltılan parça sayısı sayesinde yönetim kolaylaşıyor. Kabinin ses ve titreşim yalıtımının başarılı olduğu söyleniyor. Gösterge panelindeki 4.2 inçlik bilgi ekranı veri aktarımını hızlandırıyor ve sürücünün görmek istediği bilgiyi öne almasını mümkün kılıyor. Yeni Head-Up Display ise kritik sürüş verilerini sürücünün görüş hizasında sunuyor. Yeni otomatik klima sistemi üzerinde yolcu olmayan koltuklara hava akışını azaltarak enerji tüketimini düşürüyor. Önemli güvenlik donanımları Toyota Safety Sense paketi altında sunuluyor. Yaya algılama özellikli çarpışma önleme sistemi, radar tabanlı adaptif cruise control, şerit takip sistemi, trafik işareti okuma, uzun far asistanı paket kapsamındaki donanımlar. Kör nokta uyarısı, geri trafik takibi, otomatik park sistemi de tercih edilebiliyor. Prius’un yüksek güçlü çelik kullanımı sayesinde %60’a kadar güçlendirilen gövdesi artık yüksek hızlarda daha dengeli sürüş sunuyor. Yumuşak ivmelenme artık ayağın pedala değmesi ile başlıyor. Daha etkileşimli sürüş, alçak kütle merkezi ve düşük rüzgar direnci ile eskisinden sportif hissettiriyor. Prius’un hibrid sistemi “Full Hybrid” olarak isimlendirilmiş. Pek çok rakibinin aksine benzinli motora eşlik eden elektrikli ünite tek başına güç kaynağı olarak kullanılabiliyor. 1.8 litrelik benzinli VVT-i ünite önceki modelden geliştirmeler ile aktarılmış. %40 termal verim ile benzinli motorlar arasında en verimlisi olan ünite 98 beygir güç üretiyor. Benzinli motoru destekleyen elektrikli ünite ise 72 beygir güç üretiyor ve enerjisini frenleme anlarında biriken kinetik enerjiyi depolayan bataryalardan alıyor. İki ünite beraber veya bağımsız kullanılarak farklı tüketim değerleri elde edilebiliyor. Prius, çevreye daha duyarlı bir araç arayan, tarzına ve bunu ifade etmeye düşkün genç alıcıları kendine çekmeyi hedefliyor. Otomobillerde hibridi yaygınlaştıran marka Toyota, yeni modeli ile kendi başlattığı akımın yeni yönünü belirliyor. Güçlü kişilik ve sürüş zevki Prius’un Avrupa’daki satış başarısını sürdürmesine yetecek mi, zaman gösterecek. Ülkemiz yollarında en nadir görülen otomobillerden Prius, yüksek hacimli motoru ve özelleşmiş teknolojisi sebebiyle yüksek bir fiyata sahip. Yeni neslin getirilip getirilmeyeceği belirsizliğini koruyor. Getirilmesi durumunda da daha düşük fiyatlı Yaris Hybrid çevreye duyarlı Türk müşterisi için daha cazip bir seçenek olacaktır.

Toyota Prius Ön 2Yeni Prius’un görüntüsü eskisi kadar sevilesi olmayabilir, ancak şüphesiz akılda kalıcı. Tasarım ögeleri merkeze yerleştirilen marka logosunu işaret edecek şekil ve konumlara sahip. Hibrid modellerde olduğu gibi mavi arkaplanlı Toyota logosu altında ince bir açıklık bulunuyor. Logoyu havada tutuyormuş gibi görünen açıklık yanlara uzadıkça hafifçe yükseliyor ve soluk bir gülümseme yaratıyor. Açıklığın kollarından sonra gövde rengi zeminde devam eden silik çizgiler gözleri farlara yönlendiriyor. Arkaya doğru uzayan kalın bir uçtan çıkan iki kol burnun ortasına ve aşağısına uzanarak alışılmışın dışında bir görüntü oluşturuyor. Kollardan biri sivri bir uçla sonlanırken diğeri kalınlaşarak kesiliyor ve değişken, hareketli bir şekil meydana geliyor. Şekli örten cam kapakların gerisinde dairesel mercek ve onu sarmalayan kaplamalar görülüyor. Belirgin şekilli aydınlatma elemanları ve geriye çekilmiş duruşları ile farlar balık gözlerini andırıyor. Ön camdan başlayan iki çizgi marka logosuna uzanıyor, farların sivri uçları ile beraber marka logosunun üzerini örtüyor. Burnun alt yarısının büyük bölümü hava girişi ile doldurulmuş. Aracın genişliği boyunca uzayan açıklık uçlara doğru inceliyor ve alçalıyor. Bu alçalma hizasında, farların altında kalacak şekilde üçgen şekilli sis farları beliriyor. Sis farlarının etkisi ana farların aşağı uzanan kollardan çıkan çizgiler ile büyütülmüş. Burnun içini işaret eden oklar oluşturulmuş ve marka logosu hizası vurgulanmış. Burnun altından geçen gövde rengi şeridin kavisli yapısı suratın ortaya doğru çıkıklaştığının bir başka işaretçisi. Prius ilk defa sert çocuk gibi görünmeye çalışıyor ve beceriyor. Olgun ve hırçın.

Toyota Prius Arka 2Yan tasarım arkaya çekilmiş duruşu ile aracı harekete hazır gösteriyor. Yan camlar olabildiğince yüksek tutulmuş. Tavan çizgisine paralel ilerleyen üst kenar arka kapı sonrasında siyah plastik parça tarafından arka cama kadar sürdürülüyor. Yan ve arka camlar arasındaki plastik parça son dönemin yaygın uygulamalarından ve her modelde Prius’taki kadar başarılı görünmüyor. (Başarısız bir uygulma Hyundai i20’de görülebilir.) Bu parça alt kenarı da sürdürerek arka cama bağlantıyı sağlıyor. Aracın birbirine bağlanan cepheleri akıcı bir görüntü oluşturuyor. Camlar arasındaki geçişte mat siyah kaplama yerine arka cam geçişindeki gibi cilalı görünümlü kaplama kullanılması daha uyumlu bir görüntü oluşturabilirdi. Ön kapı camının ucundan çıkan aynada yan sinyal lambaları taşınıyor. Kapı panellerinin alt kısmında düz çizgiler ile yaratılmış suni bir dalgalanma dikkat çekiyor. Yakın mesafelerle yerleştirilen eğik çizgiler kapı panellerinin altında hareket oluşturuyor ve aşırı yüksek görünmeyi engelliyor. Arka kapı kolu üzerinde beliren çizgi giderek çıkıklaşıyor ve stop lambalarına bağlanıyor. Stop lambalarının üst kenarını belirleyen bu çizgi iki lamba arasında devam eden gövde rengi panelin de üst kenarı oluyor ve iki cephe arasındaki bir başka köprü oluyor. Stop lambaları en başta yava doğru üçgensi bir çıkıklık meydana getiriyor, ardından alta uzanarak inceliyor. Aracın tekerlek hizasındaki bu vurgular aracın yere bastığını hissettiriyor. Lambaların içindeki kırmızı LED şeridi ana şekli vurguluyor ve aracın karanlıkta tanınmasını sağlıyor. İki lamba arasında uzayan gövde rengi plaka arka camı ikiye bölüyor. Eğik bölümden bir basamak sonra gelen dik cam görüşü iyileştirmese de aracın daha saydam algılanmasını sağlıyor. İki parçalı arka cam 2. nesil Prius’tan günümüze aktarılan bir detay. Bagaj kapağının gövde rengi zemininde plaka ve model detayları bulunuyor. Prius yazı tipi tasarıma uyumlu biçimde daha fütüristik hissettiriyor. Arka cephenin en altından yükselen siyah plastik kaplamanın uçları aşağı doğru genişliyor ve aracı kaldırıyormuş gibi görünüyor. Stop lambaları ile uçlara ağırlık veriliyor. 4. nesil Prius kendinden önceki iki neslin artık bir dezavantaja dönüşen silüetini bozuyor ve kendi yolunu çiziyor. Farklı görünmek ve hissettirmek günümüz alıcısının kalbine ulaşmak için etkili bir yol, Toyota da bunu gerçekleştirmenin peşinde.

Toyota Prius İç 2Dışarıdaki hareket iç mekana yansımıyor. Azaltılan detay sayısı ve düzleştirilen yüzeyler ile Prius yolcusunu mutlu eden bir kabine sahip. Tüm yüzeylerde devam eden siyah plastik kaplamalar yumuşak geçişlerle birbirine bağlanıyor. Ön panelde kaplamalar üzerinden beliren havalandırma çıkışları oldukça şık görünüyor. Gösterge paneli orta hizaya taşınmış ve sürücü önü boş bırakılmış. Direksiyon üzerindeki az düğme sayısı ve pürüzsüz plastik kaplamalar sadeliği destekliyor. Beyaz plastik kaplamalar hafif kıvrımları ile sakin görüntüye katkıda bulunuyor. Orta konsol cilalı siyah kaplamalı tek panelden oluşuyor. Üzerinde havalandırma çıkışları ve multimedya ekranı yer alan konsoldan yanlara uzayan kollar genişliği vurguluyor. Panel altındaki beyaz zeminde vites kolu bulunuyor. Mavi renkli plastik kol dikey yerleşimi ile kullanım basitliğini vurguluyor. Yatay konsolda da beyaz kaplamalar kullanılmış. Ön cam altı zemindeki gösterge paneli ince uzun siperliği ile veriyi yayarak sunuyor. Denetimlere erişimin kolaylığı sürüş deneyimini iyileştiriyor. Arka yolcu sırasının bir kompakt otomobil konforunda olduğu söyleniyor. Toyota, yeni Prius ile Avrupa ülkelerinde yeniden bir hibrid fırtınası estirmek istiyor. Model her ne kadar buna hazır olsa da elektrikli otomobillerin yaygınlaşması yeni bir engel olarak karşısında. Bir plug-in hybrid sürümü ile Prius’un başarısı daha uzun vadeli kılınabilir.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s