Kia Sportage

Kia’nın kompakt crossover’ı Sportage dördüncü nesli ile yeniden karşınızda. Önceki nesli ile markasının kimlik ve tasarım anlayışındaki değişimi ortaya koyan model, şimdi bir sonraki büyük değişimin ipuçlarını veriyor. Kia’nın Avrupa’daki satışlarında %25’ten büyük dilimi oluşturan Sportage’ın Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan son nesli daha sportif ve enerjik bir görüntü kazanmış, daha çeşitli ve kaliteli konfor ve teknoloji özelliklerine kavuşmuş. 40 mm artışla 4480 mm uzunluğa erişen aracın 1855 mm’lik genişlik ve 1635 mm’lik yükseklik değerleri korunmuş. 503 litrelik bagaj hacmi yeterli hacmi sunmakla kalmıyor, çift seviyeli zemin ile düzenlenebiliyor ve ihtiyaca göre ayarlanabiliyor. Anahtar ile yaklaşıldığında otomatik olarak açılan bagaj kapağı ile yükleme kolaylaştırılmış. Aracın gövdesi genel hatları ile önceki nesle oldukça yakın görünüyor. Paneller üzerindeki şekilleri meydana getiren akışkan çizgiler sivri köşeler ile dengelenerek özgün bir sentez oluşturulmuş. Farlar artık ızgaradan ayrılmış, ancak kaplan yüzü tasarımı korunmuş. Kaput boyunca uzayan farlar ve belirgin aydınlatma elemanları canlı bir görüntü yaratırken, tampondaki geniş hava girişleri bu görüntüyü detaylandırıyor. Sportage ilk defa GT Line donanımında alınabilecek. Sportif özellikleri vurgulayan tasarım eklemeleri içeren bu donanım paketi kapsamında daha önce cee’d modellerinde görülen dörtlü “buz küpü” sis farları da sunuluyor. Yan cephe, daha geniş silüeti ve kalın tekerlek vurguları ile aracın yere bastığını hissettiriyor. Keskin kenarlar ve geniş yüzeyler aracın daha modern görünmesini sağlıyor. Önceki neslin yüksek yan camları ve önü işaret eden şekli korunuyor. Arka cephe ise çok daha farklı bir görüntü kazanmış. Aerodinamik spoylerin örttüğü arka camın altında iki uçtaki stop lambalarını bağlayan krom şerit geliyor. Aracın genişliğini vurgulayan detaylar tekerlekler hizasında yoğunlaşıyor. GT Line modellerinde tampon altından iki egzoz çıkışı beliriyor. İç mekan yeni yalıtım uygulamaları sayesinde daha sessiz. Ön paneldeki ek kaplamalar ve kalın ön cam gibi özellikleri sayesinde Sportage sınıfının en sessiz araçlarından biri. Kabin yüksek malzeme kalitesi ve tutarlı görüntüsü ile kalite hissini yükseltiyor.

Konsolun yüksekte konumlandırılan multimedya ekranı 7 veya 8 inç boyutlarında tercih edilebiliyor, TomTom navigasyon ile alınabiliyor. 8 hoparlörlü JBL ses sistemi seçilebiliyor. Öne çıkan bir başka donanım ise orta konsolun altındaki düz zemine yerleştirilen kablosuz şarj paneli. Belirli telefonlar panel üzerine bırakılarak kablosuz şarj edilebiliyor. Ön panel bilgi ve kontrol elemanlarını gruplayan iki bölüme ayrılmış. Alt bölümdeki havalandırma kontrolleri sürücüye hafifçe döndürülmüş. Kontrollerin zeminindeki cilalı siyah kaplamalar ve aralardaki metal eklemeler malzeme çeşitliliği yaratırken Sportage’ı rakipleri seviyesine taşıyor. Kabin artık çift renkli olarak tercih edilebiliyor, farklı renkler sayesinde iç mekan aydınlanıyor. Diz mesafesi önde 19, arkada 7 mm; baş mesafesi ise önde 5, arkada 16 mm artmış. Çok yönlü ayarlanabilen ön koltuklar ısıtma özelliği ile alınabiliyor. Daha sağlam koltuk çerçevesi sarsıntıyı azaltıyor. Arka sıranın zemini 40 mm alçaltılarak ayakların çevresi ferahlatılmış. Arka koltuk sırtlıkları 17 dereceye kadar eğilebiliyor. Kia, aracını pek çok modern güvenlik donanımı ile sunuyor. Radar ile yaya ve araçları algılayan otomatik frenleme sistemi çarpışma riskini azaltırken, şerit takip asistanı, trafik işareti okuma özelliği ve uzun far asistanı sürücüye destek veriyor. Kör nokta uyarısı ve geri trafik takibi de donanım listesinde. Tüm Sportage modellerinde standart olarak sunulan Araç Denge Yönetimi paketi, elektronik denge kontrolü ve elektrikli direksiyon desteğini içeriyor. Sistem, çekiş kaybı sezdiğinde devreye girerek aracın dengesini kaybetmesini önleyici manevralar gerçekleştiriyor. Gövdede yüksek güçlü çelik kullanımı ve daha iyi ağırlık dağılımı Sportage’daki görünmeyen yenilikler. Araç Euro 6 karbondioksit salınım kısıtlamalarına uygun motorlar ile 2016’nın ilk çeyreğinde satışa sunulacak. Benzinli seçeneklerin başında önceki nesilden aktarılan 132 PS’lik 1.6 GDI motor geliyor. Diğer seçenek olan 1.6 T-GDI motor ise sadece GT Line donanımı ile sunuluyor ve 4×4 olarak tercih edilebiliyor. Dizel seçenekler ise 115 PS güç üreten 1.7 CRDi ünite ve 4×4 olarak da sunulan 2.0 litrelik 134/184 PS güç seçeneklerine sahip Turbodizel üniteden oluşuyor. Modeller 6 vitesli manuel veya otomatik şanzımanla sunulurken, T-GDI motor 7 vitesli DCT şanzımanla da alınabiliyor.

Kia Sportage Ön 2

Yeni Sportage’ın tasarımı Niro konseptine göndermeler ile tanıdık hissettiriyor. Kaputun eğik zeminine yerleştirilen farlar arka uçları yukarı kalkık, ön uçları ise sivri. Şişkin cam kaplamaları ardında iki ana silindirik aydınlatma hücresi barındıran farlar, göze benzer görüntüleri ile aracın bakışlarına can katıyor. Burnun ortasını işaret eden sivri uçlar arasında uzayan ızgara kaplan yüzü tasarımının temel ögesi. Krom bir çizgi ile vurgulanan şekil, üst ve alt kenarlarda ızgara alanı içine yapılan girintiler ile farklılaşıyor. Düz üst kenar ardından gelen kenarlar hafifçe içe kıvrılıyor. Krom çizgi içerisindeki ızgara, üç boyutlu girinti ve çıkıntıları ile tasarıma nitelik kazandırıyor. Üst kenardaki girinti hizasında, gövde rengi zemine yerleştirilen Kia logosu küçük boyutu sayesinde dikkat dağıtmıyor. Kaput üzerinde ön cam sınırlarından öne uzayan iki kalkık çizgi ızgaranın kalın bölgelerini işaret ediyor. Şişkin damarlara benzeyen kalkık çizgiler, farlar ve ızgara ile oluşturulan yoğun ifadeyi dağıtmaya yardımcı oluyor. Farlar hizasında dikine konumlandırılmış sis farı yuvaları cilalı siyah zeminleri ile dikkat çekiyor. GT Line modellerinde derine gömülü 4 adet kare şekilli sis farı aracın sportif görüntüsüne katkıda bulunuyor. Burnun en altından beliren ve ızgara hizasında ilerleyen metal görünümlü parça da girinti ve çıkıntıları ile sis farlarına benzer etki yaratıyor. Bu plaka üzerinde başlayan hava girişi ana ızgaranın simetriğini oluşturur biçimde yükseliyor. İki açıklık arsındaki şerit biçimli bir diğer ince açıklık ise plakayı kavrıyor. Burnun bu bölgesi yüksek miktarda detay ile gözleri yoruyor. Farlar ve ızgara iri şekilleri ile aracın sevimli görünmek gibi bir niyeti olmadığını fısıldıyor. Burnun en altından uzayan siyah plastik kaplamalar da arazi araçlarına benzeme çabasının bir göstergesi. Sportage, yeni neslinde eski gülümsemesini kaybetmiş, her zevke uygun görünmek yerine özgün ve kesin bir kişilik kazanmış. Herkesçe benimsenmek yerine bir kesimin dikkatini çekmek hedeflenmiş.

Kia Sportage Arka 2

Yan tasarım neyseki daha sevilesi. Sportage’ın karakteristik özelliklerinden biri haline gelen yüksek yan camlar, değişken kalınlıkta krom çerçeve ile sarılıyor. Camların şekli arkaya doğru yükselen ve tavana uzayan üst kenar ile tavana paralel ilerleyen üst kenardan oluşuyor. Krom çerçevenin yan kenarda kalınlaşması ve sivri bir köşe bırakması görüntüyü basitlikten kurtarıyor. Yan sinyal lambalarını üzerlerinde taşıyan yan aynalar ön camların ucundan çıkıyor. Kapı panelleri oldukça uzun ve pürüzsüz görünüyor, bu sayede yan camlar daha da yüksekte algılanıyor. Arka cepheden uzayan silik bir omuz çizgisi yan camlar ile kapı kolları arasından geçerek ön tekerlek hizasında sonlanıyor. Basit şekilli kapı kolları ardından gövde panellerinde hafif dalgalanmalar başlıyor. Tekerleklerin şeklini vurgulayan gövde rengi çizgiler, kapılan arasında daha belirsiz bir görüntü alıyor ve bir içeri girinti oluşturuyor. Önden başlayan siyah plastik kaplama tekerlekleri sardıktan sonra kapılar arasında devam ediyor, gövde renginin altından uzanışı ile botların altındaki plastik tabanı andırıyor. Kapılara bitişik metal şerit sportif görüntüyü destekliyor. Jantların geometrik ve düz şekilleri oldukça şık ve modern görünüyor. Arka cephe ön ve yan yüzeylerin tarzını bir arada sunuyor. Önü işaret eden sivri stop lambaları LED ışık şeritleri ile aracın arkadan tanınmasını kolaylaştırıyor. İki lamb arasında uzanan krom şerit Sportage’ın genişliğini vurguluyor. Arka camın yumuşak köşeleri alt kenarı yan kenarlara pürüzsüzce bağlıyor. Spoyler büyük çıkıklığı sayesinde göze çarpıyor. Bagaj kapağı üzerinde iki katman oluşturulmuş ve derindeki katmana plaka yerleştirilmiş. Kapak ardından devam eden yüzeyler derindeki katmana hafifçe birleşiyor. En alttaki siyah plastik kaplama üzerinde öndeki gibi metal görünümlü bir plaka beliriyor, üzerindeki girinti ve çıkıntılarla kepçe dişlerini hatırlatıyor. GT Line modellerinde iki uca yerleştirilen egzoz çıkışları sportif kimliği öne çıkarıyor. Sportage’ın olgunlaştığı dış tasarımı üzerinden kolaylıkla anlaşılıyor.

Kia Sportage İç

İç mekan da aynı durumu ortaya koyuyor. Koyu renk kaplamalar ve simetrik şekiller ile Sportage daha modern görünüyor. Direksiyon, merkezindeki daire şekilli parçada Kia logosunu taşıyor ve parçayı saran ince kollar çok şık bir görüntü yaratıyor. Gerideki gösterge panelleri ön panelin üst kenarı hizasından devam eden siperliği ile diğer detaylarla bütün oluşturuyor. Orta konsolun başında iki yanında havalandırma çıkışlarına komşu bir multimedya ekranı geliyor. Ön panelin üst bölümünde yer alan ekran altında bir diğer katman başlıyor. Fiziksel düğmeler ile aracın yönetim bölümü orta konsol boyunca uzuyor. Yatay konsola geçiş sırasında bir depo alanı oluşuyor. Vites kolu ve yanındaki bardak tutucular oldukça şık görünüyor. Ön panelin iki ucundaki krom çerçeveli havalandırma çıkışları modern görüntüye katkıda bulunuyor. Kapı panellerinde de devam eden düz çizgiler krom dolgular ile ön panelin görüntüsünü sürdürüyor. İç mekan kısa camları ile yerden yüksek oturma pozisyonunu vurguluyor. Panoramik cam tavan seçeneği içerinin karanlığını dağıtıyor. Sportage, eskisinden çok daha dolu ve canlı hissettiriyor. Artık kendi tarzını yaratan ve rakipleri seviyesine erişen model, kompakt crossover sınıfının büyük oyuncuları arasında olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s