Bentley Bentayga

Bentley sınırlarını aşıyor, yeni kitlelere açılıyor, var olan müşterilerinin ilgisini yeniden çekiyor. Klasikleşmiş Bentley tadı, ilk defa bir SUV’de sunuluyor. Bu hareketi benimsemeyen birkaç İngiliz fanatik elbette olacaktır, ancak bu atılımın olumlu dönütleri bir SUV üretiyor olmanın olumsuz algısından çok daha büyük etki yaratacak. Bentayga, yalnızca yerden yüksek olmasıyla değil, dünyanın en hızlı, en güçlü ve en lüks SUV’si unvanlarıyla öne çıkıyor. SUV aleminin en üst sınıfında, rakipsiz lüks ve üstün performans sunan Bentayga, alışılan tarzı koruyor ve aileden hissettiriyor. Markanın evi Crewe’de tasarlanan ve el ile üretilen araç, W12 motoru ve değişken sürüş dinamikleri ile sürücüsüne daha önce bir Bentley ile gidemediği her yere gidebilme özgürlüğünü sunuyor. 5141 mm uzunluk, 1998 mm genişlik, 1742 mm yükseklik değerleri ile iri bir otomobil, ancak zarafetini korumayı başarıyor: Kendine güvenen bakışlar ve yerden yükseklik güven hissi yaratırken, klasik ızgara ve far tasarımı ona bir Bentley olarak akılda kalıcılık kazandırıyor. 4 LED dairesel far ve aralarındaki Matrix ızgara hala modern görünmeyi başarıyor. Uçlardaki dairesel farların LED halkası ortasındaki gövde rengi kapak altında far yıkama başlıklarını gizliyor, detaya verilen önem dışarıdan dahi dikkat çekiyor. Bentayga’nın üzeri SUV görüntüsü oluşturma kaygısıyla yerleştirilen plastik kaplamalar ile kirletilmemiş. Buna benzer tek uygulama burnun altından ve ızgaralar hizasının ötesine geçmeyen siyah zemin oluyor. Atletik yapı ve güçlü çizgiler, kibar ve sportif görüntü arasındaki dengeyi kuruyor. Yan cephe boyunca uzayan “powerline”, tavandaki metal görünümlü çıtalar, geniş etki alanına sahip tekerlek çevresi çıkıklar ve 20-22 inç arası jantlar sportif ipuçları arasına ekleniyor. Arkada, LED aydınlatmaları ile “B” harfi çizen stop lambaları marka kimliğini pekiştiriyor. Alışılmadık tarzdaki model yadırganmıyor, Bentley farkını ortaya koyuyor. 17 gövde rengine sahip araç, özel kişiselleştirme paketleri ile 90’a varan sayıdaki tonlarda tercih edilebiliyor. İç mekan gösterişli ve etkileyici. Metal, ahşap ve derinin farklı renkleri ile oluşan çeşitlilik gözü, cilalı yüzeyler ve kaynağı dahi özenle seçilen döşemeler dokunma duyusunu tatmin ediyor. İşçilik kalitesi en üst seviyede. Aracın standart donanım listesindeki panoramik cam tavan, tüm tavan yüzeyinin %60’ını örten iki parçadan meydana geliyor. Ferahlık hissini geliştiren cam yüzeyler istenirse otomatik perde ile örtülebiliyor. Ön sıra koltukları 22, arka sıra koltukları ise 18 yönden ayarlanabiliyor. Koltuklar masaj ve havalandırma özelliklerine ve tipik elmas desenine sahip. 4 veya 5 kişilik tercih edilebilen model, 4 kişilik sürümünde arka koltuklar arasında USB şarj bağlantıları ve bardak tutucularına sahip bir konsol sunuyor.

Bentayga yalnızca lüks değil, gelişmiş ve dünyaya bağlı bir otomobil. Orta konsoldaki 60 GB hafızalı 8 inçlik multimedya ekranı ön sıra yolcularına hizmet ederken, arka sıra yolcuları için 10.2 inçlik Android tabletler sunuluyor. Bu cihazlar 4G ve Bluetooth bağlantı sunuyor. Kişiselleştirme seçenekleri arasında pek çok özel donanım yer alıyor. Islak eşya ve spor ekipmanı taşımak için özel bagaj zemini, piknik meraklılarına özel buzdolabı ve yemek seti Bentayga’nın bir parçası olarak istenebiliyor. Aracın 430 litrelik bagaj hacmine tampona yapılan ufak bir ayak dokunuşu ile erişilebiliyor. Zeminde ince düşünce ürünü bir sürpriz bulunuyor: Bagaja tam olarak gömülen ek bir koltuk araç dışına çıkarılarak kullanılabiliyor. Güvenlik donanımları günümüzün tüm gereksinimlerini karşılıyor. Dur-kalk özellikli adaptif cruise control, denge kontrol sistemi, çekiş kontrolü, yokuş kalkış desteği, trafik işareti okuma, park asistanı, kuş bakışı çevre görüşü; opsiyonel head-up display ve gece görüş modu araç ile beraber alınabiliyor. Traffic Assist öndeki araçla belirlenen mesafeyi korumaya yardımcı olurken, Predictive ACC sensör ve navigasyon verilerine dayanarak sürüş önerilerinde bulunuyor, daha verimli ve güvenli bir sürüş sağlıyor. Yerden yüksek her araç gibi Bentayga da yüksek hızla girdiği virajlarda devrilme riski ile karşı karşıya. Bentley Dynamic Ride sistemi virajlarda aracın maruz kaldığı yatay kuvvetleri dengeliyor, tekerleklerin yere temas alanını ile beraber sürtünmeyi arttırarak devrilme riskini kaldırıyor. Bentayga için henüz açıklanan tek motor W12 TSI TwinTurbo ünite 12 silindire, 6 litre hacme, 600 beygir güç ve 900 Nm tork değerlerine sahip. 0-100 km/s hızlanmasını 4.1 saniyede tamamlayan ve 301 km/s maksimum hıza erişen motor, gücünü 4 tekerleğe iletiyor. Araç km başına 292 gram karbondioksit salınımı gerçekleştiriyor, 100 km’de 12.8 litre yakıt tüketiyor. Motora 8 vitesli otomatik şanzıman eşlik ediyor. Start-stop sistemi dışında başka Volkswagen Grubu modellerinden tanındık silindir kapatma sistemi de verimliliğe katkıda bulunuyor. Düşük güçlü kullanımda 6 silindiri devre dışı bırakan bu sistemi Bentley “değişken hacim sistemi” olarak isimlendirmiş. Bentayga, 8’e varan sürüş modu sayısı ile pek çok zemin tipine uyum sağlayabiliyor. Opsiyonel off-road modu ile arazi koşullarına uyum kolaylaşıyor. 5 kıtada test edilen, 400’den fazla Nürburgring Nordschleife turu atan Bentayga her yönden sınıfının en gelişmiş otomobili. Ona sahip olmak sürücüsüne itibar ve vale parklarında garantili bir yer kazandırıyor. Konfor özellikleri yolcusunun bir otomobilden tüm beklentilerini karşılarken, performans ve sürüş özellikleri sürücüsünü tatmin etmeyi başarıyor ve onu özgür kılıyor.

Bentley Bentayga ÖnKendinden emin bakışları ile burun aracın kimliğini tutarlı biçimde yansıtıyor. Burnun normal seviyesinden yüksekteki kaput, burnun dik kısmına eğiliyor ve üzerinde Matrix ızgarayı taşıyor. Yumuşak köşeleri, yana doğru genişleyen kenarları ile kaputun uzantısının şekline uyum sağlayan ızgara, krom çerçeve ve deseni ile öne çıkıyor. Ortasından geçen dikey krom çizgi aracın simetri eksenini belirliyor, aynı çizgi kaput üzerinde gövde renginde devam ediyor. Izgaranın hemen üzerinde Bentley arması görülüyor. Kaputun burundaki uzantısının yanında kalan alanlar farlar ile dolduruluyor. İki taraftaki çift dairesel farlar tipik Bentley ifadesini oluşturuyor. Burnun içine yakın daha geniş çaplı farlar, içlerindeki LED şerit ve yarım daire şekilli iki parça ile cevhersi görünüyor. Dıştaki farlar yalnızca çember şekilli bir LED aydınlatmadan oluşuyor. Çemberin içini dolduran gövde rengi kapağın altında far yıkama başlıkları gizleniyor. Burnun alt yarısını ızgara görünümlü açıklıklar dolduruyor. Farlar hizasındaki küçük açıklıklar bulunuyor. Burnun ortasındaki açıklık yanlara uzadıkça inceliyor ve farların altındakiler altında sonlanıyor. Tüm parçaların ortak deseni buruna tutarlı ve sade bir görüntü kazandırıyor. Gövde rengi zemin aracın en altına uzarken üzerinde siyah bir zemin beliriyor. Burnun orta bölgesinde devam eden siyah zemin aracın yerden yüksekliğine vurgu yapıyor, ancak alışılmış SUV kaplamalarına benzemeye çalışmıyor. Bentayga ailenin diğer üyelerine göre sert görünse de yolların en sevecen bakışlı arazi araçları arasında. Bentayga ilk dik sırtlı Bentley modeli.

Bentley Bentayga ArkaYan tasarım Bentley ailesi içinde türünün ilk örneği ancak kardeşlerinin tarzına oldukça yakın. Krom çerçeve ile sarılan yan cam şekli öne çıkan detay oluyor. Camların alt kenarı arka kapıya kadar düz ilerliyor, kısa süre eğik biçimde tavana doğru kalktıktan sonra arka cama paralel biçimde öne doğru yükseliyor, ardından tavana paralel biçimde başlangıç noktasına dönüyor. Cam geçişlerinde kullanılan cilalı siyah kaplamalar, onları çevreleyen krom ile beraber şık görüntü oluşturuyor. Burundan yana uzanan bir çizgi camların altından geçiyor ve arka tekerleğe doğru ilerliyor, arka tekerleklerin çıkıklığı ile kesintiye uğruyor. Geniş ve çıkık vurguları ile arka tekerlekler Bentayga’nın yere basar ve kaslı görüntüsünü güçlendiriyor. Ön tekerleğin hemen gerisindeki ikili hava çıkışı krom çerçeveler ile göze görünür hale getirilmiş, ve üst kenarından çıkan bir çizgi ile yan cephedeki etkisi arttırılmış. Kapıların alt kısmında yine ışıltılı bir detay karşımıza çıkıyor. Krom şerit arkaya doğru hafifçe kalınlaşarak yükseliyor. Şerit arka tekerlek sonrasında arka cephede devam ediyor. Tavandaki metal görünümlü çıtalar yan camların üst kenarına eşlik ediyor, çok yönlülüğü dışa vuruyor. Arka tasarım sade görüntüsü ile dış tasarımı sonlandırıyor. Sabit yükseklikteki stop lambaları bagaj kapağı ve dışında devam ediyor, yine krom çerçeveler ile vurgulanıyor. İçlerindeki saf kırmızı LED şeritleri görüntülerini canlandırıyor. “B” harfi çizen şeritler Bentley adının yankısını oluşturuyor. İki stop lambasının üst kenarlarından çıkan ve bagaj kapağı zemininde yükselerek devam eden çizgiler, arka cam ile gövde rengi zemin arasında ayrımı belirliyor. Sabit eğimli arka cam ve üzerindeki düz spoyler temiz bir görüntü yaratıyor. Ayrım çizgisi altında marka logosu ve derine açılan plaka yuvası bulunuyor. Bagaj kapağı gövdenin geri kalanı ile aynı seviyede. Az katman sayısı ile görüntü daha kolay algılanıyor ve dikkat çekilmek istenen detaylara odaklanmak kolaylaşıyor. Tamponda yandaki krom şeridin devamı görülüyor. Şeridin alt kenarlarına bitişik ince kedigözleri zarif görünüyor. En alttan yükselen siyah zeminin iki ucunda ince uzun egzoz çıkışları bulunuyor. Kıvrımlı kenarları ile siyah zemini delip geçen çıkışlar Bentayga’nın sportif yönünü yeniden akla getiriyor. Dış tasarım son derece olgun ve tadında, ancak yaşlı otomobili gibi de görünmüyor.

İç mekanda eleştirecek detay bulmak zor. Orta konsolu saran siyah kaplamalar ön panelin üst yüzeyine kıvrılıyor, ardından kapılara devam ederek “kanat” tasarımını oluşturuyor. Siyah Yolcuları sarmalayan yüzeyler güvenli ve sıcak hissettiriyor. Ahşap zemin üzerindeki orta konsol elemanları az sayıda fiziksel düğmeleri ile düzenli görünüyor. Dairesel havalandırma çıkışları ve aralarındaki analog saat lüks ihtiyacını gideriyor. Orta konsol devamındaki yatay zeminde vites kolu, bardak tutacağı ve sürüş modu tekerleği bulunuyor. Tüm detaylar üzerindeki krom parçalar malzeme çeşitliliği yaratıyor. Sürücü karşısında açık renk deri kaplı üç kollu direksiyon bulunuyor. Beklenmedik derecede sportif görünen direksiyon simidi gerisinde ahşap zemine gömülü gösterge paneli yer alıyor. İki ana dairesel gösterge arasında renkli yol bilgisayarı ekranı yer alıyor. Ön cam altı yüzeydeki siyah zemin gösterge paneli üzerinde yavaşça yükseliyor ve alçalıyor. Ön paneldeki malzeme katmanları kapı panellerinde aynı biçimde devam ediyor. Siyah kaplamayı izleyen ahşap ve açık renk deri kaplamalar uyumlu bir görüntü oluşturuyor. Koltuklarda ve kapı panelinin derin yüzeyinde kullanılan elmas deseni İngiliz geleneğini sürdürüyor ve görüntüye şıklık katıyor. Arka yolcu sırası uzun diz mesafesi ile konforlu, multimedya tabletleri ile eğlenceli hale getirilmiş. Bentayga en lüks ve en güçlü SUV unvanını hak ediyor. Sahip olması zor, ancak hayran olmak dahi zevk verici.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s