BMW 3-Serisi Sedan

BMW’nin toplam satışlarında %25’lik dilimin sahibi 3-Serisi modelleri tüm pazarlarda kritik öneme sahip. En erişilebilir BMW sedanı 3-Serisi Sedan, orta sınıf sınırlarındaki boyutları ile şehir içinde daha rahat hareket ederken sürücüsünün lüks “ihtiyacını” da gideriyor. 2012’de tanıtılan 6. nesil modelin makyajı hafif görsel düzeltmeler ve yeni motorlar getiriyor. Premium orta sınıf sedanların fiyatları yakın seyrederken, marka kimliği ve algısı alıcıların tercihini belirleyen önemli bir etmen oluyor. 3-Serisi Sedan, üzerinde taşıdığı BMW armasının sportif özelliklere yaptığı çağrışımı destekleyen tasarımı ile güçlü bir karaktere sahip. Uzun kaput, uçlara yakın ön ve arka tekerlekler ve geriye çekilmiş izlenimi veren kabin ile 3-Sedan tipik bir BMW görüntüsü kazanıyor. 3-Serisi modellerini aile büyüklerinden ayırt etmeyi kolaylaştıran özgün burun tasarımı makyaj ile beraber daha hatırlanır hale getirilmiş. İncelerek ızgaraya birleşen farlar, üst kenarlarına taşınan ve “kaş” biçimi alan dönüş sinyallerine ve ızgaraya birleşimi vurgulayan yeni LED gündüz farlarına sahip. Melek gözlerini oluşturan LED aydınlatmalar kırık çember şekilleri ile sert kişiliği öne çıkarıyor. Full LED aydınlatmalar ve otomatik uzun huzme geçişi opsiyonel donanımlar arasında. Yeni tampon tasarımı ve üzerindeki geniş hava girişi aracın genişliğini, yola hâkimiyetini vurguluyor. 3-Sedan, daha mat ve katı görünümlü stop lambaları ile sert kişiliğini geliştirmeye devam ediyor. Belirgin “L” şekilli LED aydınlatmalar arkadan izleyen gözleri oyalıyor. Tasarım; Sport, Luxury, M Sport Line’ları ile özelleştirilebiliyor. İç mekânda artan malzeme çeşitliliği kalite hissine katkıda bulunuyor. Krom, başta yeni koltuk ayarları ve pencere düğmeleri olmak üzere daha çok parçada kullanılıyor. Sürücüye dönük orta konsol ona verilen değerin bir ifadesi. 3-Serisi modelleri malzeme ve işçilik kalitesi, konfor özellikleri ile Premium tanımlamasını hak ediyor. Depolama alanları arasına kapaklı bardak gözü ve telefon haznesi katılıyor. 480 litrelik bagajın kapağı tampon altına ayak uzatılarak açılabiliyor. Aydınlatma paketi ile iç mekân detayları renkli ışık şeritleri ile vurgulanıyor. Connected Drive özellikleri altındaki navigasyon sistemi dikkat çekici. Öğrenme yetisine sahip sistem, önerdiği yol dışındaki yolları öğreniyor ve onları kullanmaya başlıyor. 3 boyutlu görüntüler ile çevrenin görüntüsü ekrandaki görüntü arasındaki ilişki kolaylıkla algılanıyor. Sistem gerçek zamanlı trafik bilgisi de verebiliyor. Orta konsol üzerindeki bağımsız ekrandan internete erişmek, e-postalara dahi bakmak mümkün.

5 yıldızlık EuroNCAP skoruna sahip olan 3-Serisi Sedan aralarında şehir içinde frenleme özellikli çarpışma uyarısı, frenlemeli yaya uyarısı, dur-kalk özellikli adaptif cruise control, şerit takip uyarısı ve trafik işareti okuma sistemlerinin öne çıktığı pek çok güvenlik donanımına sahip. Opsiyonel Head-Up Display sürüş ve navigasyon verilerini sürücünün gözünü yoldan uzaklaştırmadan bakabileceği bir panele yansıtıyor. Park mesafe kontrolü, park asistanı da sıkışık park alanlarında tedbir sağlıyor ve sürücü üzerindeki yükü alıyor. Proaktif sürüş asistanı ise navigasyon verilerine göre sürücüye hızlanma ve yavaşlama önerilerinde bulunuyor. Verimlilik teknolojilerinin toplandığı Efficient Dynamics başlığı altında standart otomatik start-stop sistemi ve fren enerjisi geri kazanım sistemi bulunuyor. Vites değiştirme göstergesi de alınabiliyor. 3-Serisi modellerinin sürüş hissi ve enerji tüketimi Driving Experience Control modülü üzerinden ayarlanabiliyor. Modüldeki ECO PRO modu enerji tüketimini en aza indirerek çevre ve bütçeyle daha barışık bir sürüş sağlıyor. 3-Serisi Sedan ülkemizde 4 model seçeneğine sahip. Motorların tamamı Euro 6 karbondioksit salınım kısıtlamalarına uyumlu ve 8 vitesli steptronic şanzımanla geliyor. Yeni giriş seviyesi model 318i, 3 silindirli 1.5 litrelik 136 beygir güç üreten motoru ile 100 km’de 5 litre yakıt tüketiyor. 318i, 3 silindirli motora sahip ilk orta sınıf BMW. 330i ise 2 litrelik 252 beygir güç üreten motora sahip, 100 km’e 5.5 litrelik yakıt tüketimi değerine sahip. 320i Efficient Dynamics Edition modeli ise 1.6 litrelik motora, 170 beygir güç ve 100 km’de 5.4 litre yakıt tüketim değerlerine sahip. Tek dizel model 320d ise 2 litrelik motoru ile 190 beygir güç üretiyor, 100 km’de 4.3 litre yakıt tüketiyor. 320d dört tekerlekten çekişli xDrive sürümü ile de alınabiliyor. 3-Serisi modelleri arasına 2016’da katılacak olan plug-in hibrid 330e’nin ülkemize getirilmesi beklenmiyor. 130.000 TL seviyesine başlangıç fiyatına sahip olan 3-Sedan, Premium Alman orta sınıf sedanları arasında sportif eleman olarak yer ediniyor. Bu yönü ona Türkiye’deki oyunu kazandırıyor da: Premium markalara ilgi duyan Türk müşterisi BMW’yi ve 3-Sedan’ı seviyor. Makyajlı modele olan ilginin de yüksek kalması bekleniyor. Fiyat listesi için tıklayınız.

BMW 340i, Colour: mediterranean blue. Leather: Dakota Oyster, Sport Line

3-Serisi kendinden emin bakışları ile ilk karşılaşmada güçlü taraf olduğunu hissettiriyor. Kısılmış ve yukarı kalkık gözleri ile güçlü bir yüz ifadesine sahip. Farların üst kenarı yanlara uzarken yükseliyor, alt kenar da bu eğilimi izliyor. Alt ve üst kenarın birleşimi yan cepheyi işaret eden ok biçimli çizgilerle sağlanıyor. Far alanı içindeki iki ana aydınlatma, onları çevreleyen LED gündüz farları ile vurgulanıyor. Alışılanın aksine çember şeklini tamamlamayan LED aydınlatmalar, ızgaraya düz uzanışları ile aracın bakışlarındaki ciddiyeti hissettiriyor. Alt kenar bu uzanış sırasında bir basamak atlayarak far alanını daraltıyor, farların ızgaraya bitişik değil de dokunur görünmesini sağlıyor. Böbrek ızgaraların yanlardan görünen kalınlıkları üç boyut hissini güçlendiriyor. Farların uzantısının temas ettiği bölgede görülen krom çerçevenin kalınlığı, ızgaraların farların bir önündeki katmana geçmesini sağlıyor. Izgara üzerindeki kanatlar siyah renkte geliyor. Kaput oldukça pürüzsüz görünüyor, yeni sunulmaya başlanan Akdeniz Mavisi gövde rengi ile bir denizi andırıyor. Ön cam yanı kirişlerden çıkan çizgiler ızgaraların ortasındaki açıklığa uzuyor, yavaşça soluklaşarak yok oluyor. BMW logosu işaret ediliyor. Burnun iki yarısı arasına plaka yerleştirilmiş. Bu ayracın altında kalan tampon, burnun sınırları arasında uzayan hava girişi ile dolduruluyor. Uçlarında dairesel sis lambalarını taşıyan siyah zemin ortasında açıklıklara sahip. Böbrek ızgaralar hizasındaki açıklığın önü örtülmezken, hiza dışında kalan açıklıklar üzerinden metal görünümlü çizgiler geçiyor, sis farlarına kadar devam ediyor. Böbrek ızgaraların hizasındaki kesinti bu bölgeye dikkat çekiyor ve gözleri markanın vazgeçilmez tasarım detayına yönlendiriyor. Burnun en altından geçen gövde rengi çizgi de aynı hizada inceliyor, yükselerek açıklığa yapışıyor. Çizgileri bağlayan yumuşak köşeler, kendilerinden sonra gelen düz çizgiler ile dengeleniyor; yüz ifadesi olgunlaştırılıyor.

BMW 340i, Colour: mediterranean blue. Leather: Dakota Oyster, Sport Line

Yan tasarımda alışılan BMW çizgileri uygulanıyor. Farların üst kenarından çıkan çizgiler yan cepheye devam ederek omuz çizgisini oluşturuyor, arkaya doğru ilerlerken yan camların alt sınırını belirliyor. Yan camların düz alt kenarı arka kapı sonuna kadar ilerledikten sonra önce geriye, sonra ileriye kıvrımlanan üst kenara birleşiyor. Tavana paralel biçimde öne dönen çizgi ile tamamlanan şekil, gergin ve fırlamaya hazır görünüyor. Cam geçişlerinde cilalı siyah kaplamalar kullanılıyor. Yan sinyal lambaları ön kapı camının ucuna birleşen yan aynalar üzerinde. Stop lambalarından uzayan bel çizgisi, kapı kollarını üzerine alıyor ve gövde panellerinde belirgin bir hareketlenme yaratıyor. Bel çizgisi sonrasında daha düz devam eden kapı panelleri, tekerlek yuvalarının vurguları ile zarifçe yükselip alçalıyor. Kapıların altından geçen gövde rengi şerit pürüzsüz gidişi bozmuyor. Tavan çizgisi eğimle arkaya ilerliyor, yavaşça düzleşiyor ve bagaj çıkıklığını meydana getiriyor. Bagaj kapağının yatay ve dikey zeminleri birbirlerinden belirgin bir çizgi ile ayrılıyor. Stop lambaları önü işaret ediyor ve giderek kalınlaşıyor. Kapak dışındaki parça daha yükseğe uzanarak şekilde farklılık yaratıyor. Lambaların kırmızı kaplaması daha mat hale getirilmiş, gradyan ve renk geçişleri azaltılmış. L şekilli LED şeridi belirgin olarak görülen tek detay. İki lambanın üst kenarları arasında uzanan çizgi bagaj kapağı üzerindeki derinliğin sınırı oluyor. Derinliğe yerleştirilen plaka sonrasında zemin yavaşça normal seviyesine ulaşıyor, yavaşça çıkıklaşarak tamponun hizasına yaklaşıyor. Tampon üzerinde gereksiz kaplamalar veya ek katmanlar bulunmuyor. Gövde rengi zemin aracın altına doğru uzanıyor ve uç bölgelerinde egzoz çıkışları için açıklıklar bırakıyor. İki uçtaki egzoz çıkışları, üstündeki iki uçtaki kedigözleri ve en üstteki iki uçtaki stop lambaları aracın tekerlekleri hizasına vurgu yapıyor, aracın yere bastığını hissettiriyor.

BMW 340i, Colour: mediterranean blue. Leather: Dakota Oyster, Sport Line

İç mekan şaşırtmıyor, hem gözü hem de ruhu tatmin ediyor. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyon, üzerindeki metal görünümlü parça ile marka logosunu vurguluyor. Geride kalan gösterge paneli ise sade görüntüsü ile bilgiyi anlaşılır biçimde sunuyor. Panelin siperliği yanlara doğru eğiliyor ve düzleşiyor, cam altı zemine birleşiyor. Orta konsol hizasında bu zeminden multimedya ekranı yükseliyor. Bağımsız görüntüsüne rağmen sağlam ve gelişmiş görünüyor, bağımsız satılan navigasyon ekranlarına benzemiyor. Altında ise ahşap şerit üzerindeki havalandırma çıkışları yer alıyor. Ahşap şerit iki kapı arasında uzanırken ön cam altı zemin üzerine çıkıyor, ahşap şerit kıvrımla sonlanırken siyah plastik yolcu kapısına birleşiyor. Orta konsolda kontrollerin bulunduğu bölgenin başlangıcı metal şerit ile işaret ediliyor. Ardından gelen cilalı siyah zeminde ince uzun müzik sistemi ve havalandırma kontrolleri bulunuyor. Yatay konsola birleşim sırasında araya kabinin alt bölgelerini kaplayan zemin giriyor. Torpido gözünün üst sınırından başlayan bir kol aşağı iniyor ve yatay konsola birleşiyor. Bir süre sonra ahşap ile kaplanan kol, üzerinde multimedya ekranı kontrol tekerleğini taşıyor. Yatay konsolun geriye kalan bölgesinde bardak gözü ve vites kolu bulunuyor. Krom çerçeve ve eklemeler ile vurgulanan vites kolu ilgi çekici görünüyor. Ön paneldeki detaylara gösterilen özen kapı panellerinde de sürüyor. Şık detaylar ve yumuşak dokunuşlu malzemeler araç içindeki deneyimi iyileştiriyor. Arka koltuk sırasında ortalama boyutlarda 3 yetişkin sorunsuz yolculuk yapabiliyor. 3-Serisi, sınıfının sessiz yıldızı olarak yoluna devam ediyor. BMW logosu bile yeterli ilgiyi üzerinde toplarken, orta sınıf müşterisinin ihtiyaçlarının tamamını karşılayan özellikler 3-Sedan’ı cazip kılıyor.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s