Mercedes-Benz C-Serisi Coupe

Mercedes’in orta sınıf model ailesinin Coupe üyesi yeni nesli ile aramızda. 4. nesil C-Serisi’nin 3 kapılı modeli; tasarım, sportif tarz ve sürüş zevki odağında geliştirilmiş. Görüntüsüne yansıyan lüks vurgusu, aracın sınıfında öne çıkmasını sağlayacak yönlerinden. C-Coupe, her açıdan ailenin büyüklerinden S-Coupe’yi hatırlatıyor. Görüntüye olgunluk katan bu benzerliğe rağmen araç hala bir gösteriş makinesinden çok eğlence otomobili olarak algılanıyor. Burunda kullanılan “elmas ızgara” marka logosunu çevreleyen parlak noktalar ile şık görünüyor. Far şekli C-Serisi’nin diğer modelleri ile az sayıdaki ortak noktalardan. Izgaraya bakan yan kenardan başlayıp üst kenara kadar uzanan LED şeritler ve altındaki iki belirgin mercek aracın bakışlarına canlılık getiriyor. Uzun kaput ve ardından gelen cam şekli Coupe genlerini dışa vuruyor. Alçak tavan, çerçevesiz kapı camları, gövde rengi yüzeylerde ışık oyunları görüntüye nitelik katıyor. Farlardan yola çıkıp arkaya uzayan güçlü omuz çizgisi gözleri yeni stop lambalarına yönlendiriyor. Aracı S-Coupe’den ayırt etmeyi zorlaştıran lambalar ile daha ciddi bir kişiliğin izlenimleri oluşturuluyor. Standart olarak sunulan 17 inçlik jantlar aracın yere bastığını hissettiriyor. AMG Line tasarım paketi ile daha sportif bir görüntü elde ediliyor. Tampnlar, kapı eşikleri, jantlar ve iç mekan kumaşlarındaki değişim aracın sert ve güçlü yönünü vurguluyor. C-Coupe’yi sedan modele göre yere 15 mm yaklaştıran yeni süspansiyonun daha sessiz olduğu söyleniyor. Opsiyonel olarak havalı süspansiyon AIRMATIC tercih edilebiliyor. İç mekan aracın dışarıdaki genç ve atletik duruşunu sürdürüyor, ancak bir Mercedes’e yakışır biçimde düzenli ve olgun. Yüzeyleri birbirine bağlayan akışkan çizgiler yolcuları sarmalıyor. Malzeme çeşitliliği ve işçilik kalitesi dikkat çekiyor. İç mekanda daha çok parlak nesne görmek isteyen alıcılar “krom paketi”ni tercih edebiliyor. Yolcular için daha çok omuz ve baş mesafesi sunuluyor. Orta konsolun üzerindeki multimedya ekranı canlı trafik bilgisi sunan bir navigasyon sistemi ile alınabiliyor. Araçta Navigasyon sistemi bulunuyorsa klima Bluetooth ile telefon bağlantısı gerçekleştiriliyor. Opsiyonel COMAND Online sistemi ile multimedya ekranının boyutu büyüyor, TV erişimi, sesle kontrol ve WLAN ağı oluşturma becerileri kazanıyor.

Daha sağlam ve hafif materyallerle inşa edilen C-Coupe, DYNAMIC SELECT sürüş modları ile farklı karakterlere bürünüyor. Comfort, Sport, Sport+, Eco ve kişisel modları ile aracın süspansiyon başta olmak üzere sürüş hissi ayarlanabiliyor. Güvenlik donanımları arasında standart frenleme özellikli çarpışma önleme sistemi, fren gücü arttırma desteği, adaptif cruise control ve dur-kalk asistanını bir araya getiren DISTRONIC PLUS, sürücü dikkat takibi, şerit takip asistanı, trafik işareti okuma, uzun far asistanı, 360 derece kamera bulunuyor. Otomatik park özelliği de eklenebiliyor. Aracın tüm motorları Euro 6 karbondioksit salınım kısıtlamalarına uyumlu ve ECO start-stop sistemi ile geliyor. Önceki nesle göre ortalama %20 daha az yakıt tüketen motorlardan 4 benzinli ve 2 dizel ünite açıklandı. 1.6 litre hacimli C 180 156 beygir güç üretiyor. C 180’i 184 beygirlik C 200, 211 beygirlik C 250 ve 245 beygirlik C 300 takip ediyor. Dizel motorların model isimleri henüz açıklamadı, ancak 170 ve 204 beygirlik üniteler oldukları bilgisi veriliyor. C-Coupe önceki nesli ile AMG’nin en çok satılan modellerinden biri olmuştu. Yeni nesil de iki adet AMG sürüm ile performans meraklısı alıcıların ilgisini çekmeye çalışıyor. 8 silindirli 4 litrelik motora sahip C 63 AMG 476 beygir güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 4 saniyede tamamlayan araç 100 km’de 9 litre civarında yakıt tüketiyor. C 63 S AMG modeli ise 510 beygir güç üretiyor, 0-100 hızlanması 3.9 saniyeye iniyor. AMG modelleri tek kollu sade ızgara, tek parça tampon hava girişleri, egzoz sesini ayarlayan kanatçık gibi farklı özellikler ile sportif kişiliğini yansıtıyor. C-Serisi Coupe, markanın en erişilebilir coupe modeli olma özelliğini taşıyor. Aracın ülkemizde Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra 2015 sonunda varması bekleniyor.  1.6 litrelik motorlu C 180’in rakiplerine göre uygun bir fiyatla satışa çıkması bekleniyor. Tahmini başlangıç fiyatı 170.000 TL düzeyinde.

Mercedes-Benz C-Klasse Coupé (C 205) 2015Mercedes-Benz C-ClassBurunda girinti ve çıkıntılarla oluşturulan katmanlı yapı ızgarayı öne çıkarıyor. Düz üst kenar ardından gelen kıvrımlı çizgiler aşağı ilerliyor, eğimli bir alt kenar oluşturarak birleşiyorlar. Şeklin içi sık aralıklarla yerleştirilen parlak noktalarla dolduruluyor. Mercedes’in “elmas ızgara” olarak adlandırdığı bu tasarım marka logosunu vurguluyor. Orta bölgeye yaklaştıkça sıklaşan noktaların arasından büyük marka logosu beliriyor. İçi dolgulu, siyah zemine yerleştirilen Mercedes arması yanından uzanan kollar farlara ilerliyor. Izgaranın sade şekli marka kimliğini öne çıkarıyor. Izgaranın gerisindeki farlar geriye çekiliyor ve gergin bir görüntü oluşturuyor. Farların içindeki detaylı görüntü aydınlatma kalitesine dair ipuçları sunuyor. İç yan ve üst kenar boyunca devam eden LED aydınlatmalar şık bir görüntü yaratıyor. Alttaki mercekler ise değerli taşlara benzetiliyor. Farların ızgaranın yan kenarını tekrar eden iç yan kenarları uyum yaratıyor, daha geride konumlandırılmaları ise asıl ilgiyi merkeze yönlendiriyor. Far ve ızgaranın ortak alt kenarları kıvrımla burnun ortasına doğru alçalıyor ve gülümseme yaratıyor. Burnun alt yarısındaki detaylar ise bu gülümsemeyi dengeliyor. Izgara altındaki hava girişi yanlara doğru açılıyor, alt kenarları incelerek burnun altı boyunca devam ediyor. En alttan ilerleyen krom şerit orta bölgede yükselerek bu bölgeye olan vurguyu güçlendiriyor. Farlar hizasında hava girişlerini taklit eden dekoratif siyah yüzeyler yaratılmış. Yanlara doğru kalınlaşan parçalar içlerindeki derinlik ile burundaki üç boyut hissine katkıda bulunuyor. Ön camdan başlayıp kaput boyunca uzayan çizgiler ızgaranın yan kenarlarına birleşiyor. Ortadan geçen düz çizgi ise aracın simetri eksenini oluşturuyor.

Mercedes-Benz C-Serisi Coupe ArkaFarların arkaya bakan ucundan çıkan çizgi yan cephede devam ederek omuz çizgisine dönüşüyor. Yukarısında kalan yan camlar basit şekilleri ile hoşa gidiyor. Şekil düz alt kenarın arkaya bakan kalkık ucunu tamamlayan dairesel üst kenardan oluşuyor. Üst kenarın tavan çizgisine paralel ilerleyişi görüntüde uyumu sürdürüyor. Yan aynalar gövde rengi zemin üzerinden çıkıyor. Yan sinyal lambaları inceden kalına değişiyor, özgün bir şekil yaratıyor. Kapı oldukça uzun, bu sayede arka sıraya geçiş kolaylaşıyor. Kapı kolu omuz çizgisi üzerinde bir yükselti olarak beliriyor. Kapının alt kısmında ön tekerlekten arkaya doğru yükselen bir çizgi görülüyor. Bu çizgi ile omuz çizgisi arasındaki bombe farklı yansımalar yaratıyor ve görüntüyü canlandırıyor. Yavaşça eğimlenen tavan çizgisi arkaya doğru alçalıyor, hafif bir çıkıklık oluşturduktan sonra kesiliyor. Bagaj kapağının hafif çıkıntısı ardından dik yüzey başlıyor. Stop lambaları öne ilerlerken incelen bir şekle sahip. LED aydınlatmalar son dönemde tüm Mercedes modellerinde görülen benzer iki parçalı bir ışık imzası yaratıyor. Lambaların üst kenarı bagaj kapağı boyunca devam ediyor. Altında ise Mercedes logosu bulunuyor. Tampon oldukça yukarıda başlıyor. Plakanın bulunduğu derin zeminin sınırı yanlara devam ediyor ve kedigözlerini kendine bağlıyor. Yan cepheye geçiş sırasında beliren açıklıklar arkaya bakıyor. Hava akışının yönlendirilmesini sağlayan açıklıklar C şekilleri ile belirginleşiyor. Yan cephede ön tekerlekten başlayıp arkaya yükselen çizgi arkada da devam ediyor, bu açıklıkların üzerinden geçip bagaj kapağı altından ilerliyor. En alttan yükselen siyah zeminin uçlarında iki krom egzoz çıkışı beliriyor. İkisi arasındaki zeminde dişler ile tırtıklı bir görüntü oluşturulmuş. C-Serisi Coupe şık bir tasarıma sahip. Rakipleri arasında Mercedes tarzı ile farklılaşsa da ailesinin diğer üyelerine çok benziyor. Parlak detaylar ve uzun çizgiler ile lüks göndermeleri C-Coupe’nin yollarda ilgi çekmesine yetiyor.

Mercedes-Benz C-Serisi Coupe İçİç mekan klasik ve modern tarzı bir arada sunuyor. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyon, merkezindeki büyük logo ile markaya vurgu yaparken, çevredeki krom eklemeler kalite hissini yükseltiyor. Gerideki gösterge paneli iki ana çemberden meydana geliyor. Panelin siperliği yanlara doğru alçalarak tüm ön yüzey boyunca uzanıyor. Orta konsolun başında bağımsız multimedya ekranı bulunuyor. Devamında ise cilalı siyah görünümlü yüzey üzerine havalandırma çıkışları ve müzik sistemi kontrolleri geliyor. Yatay konsolda multimedya ekranının yönetimini sağlayan dokunmatik yüzey ve temel işlevler için fiziksel düğmeler görülüyor. Dairesel havalandırma çıkışları oldukça şık görünüyor. Kapı panellerinde koltuk kumaşları ile aynı renkte kaplamalar ve renkli aydınlatmalı kontroller bulunuyor. Ön paneldeki çizgilerin bıraktığı yerden devam eden kapı paneli çizgileri kabin boyunca süreklilik yaratarak güven hissi oluşturuyor. Arka yolcu sırası C-Coupe’nin sedan modele yakın uzunluğu ile beklenenden rahat. Uzun kapılar sayesinde erişim daha kolay. Ancak o hala bir aile otomobili değil. C-Serisi Coupe, yeni neslinde çağa ayak uyduruyor ve rakiplerine yetişiyor. Alıcılarına büyük bir sürpriz, sınıfına bir yenilik sunmasa da hala değerli bir otomobil. 1.6 litrelik motor seçeneği ile ülkemizde rakiplerine kıyasla daha cazip bir seçenek.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s