Mercedes-Benz A-Serisi

2012’de tanıtılan 3. nesil A-Serisi, Mercedes’in kompakt sınıftaki kötü geçmişine sünger çekmiş ve kısa sürede sınıfının popüler çocukları arasına katılmıştı. Modelin markanın diğer modellerinin sürücülerinden yaklaşık 13 yaş daha genç olan alıcılarının 3’te 2’si markayı ilk defa tercih ediyor. Markanın genç yüzü, müşteri görüş ve istekleri doğrultusunda daha yüksek konfor ve performans sunacak şekilde makyajlanıyor. 4299 mm uzunluk, 1780 mm genişlik ve 1433 mm yükseklik değerleri ile rakiplerine yakın olan aracın dış görünümü onu cazip kılan özelliklerinden. Keskin çizgilerin sivri köşeler ile oluşturdukları belirgin yüzeyler üzerinde zarif kıvrımlar yaratılmış. Tavan çizgisinin ve onu izleyen yan camların oluşturduğu coupe benzeri silüet A-Serisi’nin sporcu yönünü ön plana alıyor. Önceki nesil A-Serisi modellerinin yüksek tavanlı, sıkıştırılmış görüntüsünü akıllardan silip atan sportif tasarım üzerinde hafif düzeltmeler yapılmış. Yenilenen ön tampon aracın genişliğini vurgularken, eskinin alta uzayan siyah kuşaklarının kaldırılması alçak yapıyı açığa çıkarıyor. En alttan geçen gövde rengi çizginin orta hizada ileri sivrilmesi bir ok şekli oluşturuyor. LED aydınlatmalar ile tercih edilebilen farlar arasındaki ızgara artık yalnızca tek kollu sürümü ile sunuluyor. Makyaj öncesi modelin daha olgun görünüm oluşturan iki kollu ızgara seçeneğinin kaldırılması aracın genç havasını güçlendiriyor. AMG-Line tasarım eklentileri beraberinde gelen “elmas ızgara” logoyu çevreleyen küçük parlak parçacıklar ile ön tasarım canlanıyor. Paket aracın pek çok bölgesinde sportif yönü vurgulayan tasarım detayları getiriyor. Arka kısımdaki farklı renk düzenine sahip stop lambaları ve egzoz çıkışlarının dahil edildiği tampon makyajın getirdiği yeniliklerden. Aracın 341 litrelik bagajının ağzı tek parçalı stop lambalarının bagaj kapağı alanına taşması ile daralıyor. Hacim arka koltuklar yatırıldığında 1157 litreye çıkıyor. İç mekan kalite hissini yükselten detaylar ile canlandırılmış. Dairesel göstergeler ve aralarında yüksek kalitede görseller sunan bilgi ekranı, galvanizli fiziksel kontroller ve çok sayıda eleştiriye rağmen korunan bağımsız multimedya ekranı A-Serisi’nin Premium bir otomobil olduğunu hatırlatıyor. Konsol üzerinde tabletlere benzer görünümü ile dikkat çeken multimedya ekranı artık 8 inç köşegenli daha büyük sürümü ile de tercih edilebiliyor. Mercedes’in kullanım zorluğu ile akıllarda yer eden sisteminin elden geçirildiği belirtiliyor.

Yeni MirrorLink sistemi ile belirli akıllı telefon uygulamaları aracın ekranı üzerinden kullanılabiliyor. Ayrıca iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlar CarPlay arayüzü ile kullanılabiliyor. Ön panel, renk ve malzeme çeşitleri ile pek çok farklı görüntüye girebiliyor. Opsiyonel renkli iç mekan aydınlatması, kapı panelleri ve yatay konsolda 5 düzeyde 20 renkte ışık veriyor. Makyajsız modelin olumsuz özellikleri arasında sözü edilen yetersiz ses ve titreşim yalıtımına dair iyileştirmeden bahsedilmiyor. A-Serisi modellerinde sürücü dikkat asistanı standart olarak sunuluyor. Opsiyonel donanımlar arasında mesafe koruma asistanı DISTRONIC PLUS ve frenleme özellikli önden çarpışma önleme asistanı da bulunuyor. Araç, EuroNCAP’te 5 yıldızlık skor elde etmişti. Mercedes, makyajlı model ile yeni isimlendirme sistemini uygulamaya koyuyor. Dizel modellerin model numarası sonundaki CDI eki BMW modellerindeki gibi “d” harfine dönüştürülmüş. Yeni başlangıç modeli A160 102, dizel kardeşi A160d ise 90 beygir güç üretiyor. Diğer model seçenekleri verimlilik yönünden geliştirilmiş BlueEFFICIENCY türeve sahip A180 (122 bg) ve A180d (109 bg) ; A200 (156 bg) ve A200d (136 bg); A220 (184 bg) ve A220d (177 bg); ve AMG modeli 381 beygirlik A45’ten oluşuyor. A220, A220d ve A200d 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi ile alınabiliyor. 4MATIC A45’te standart olarak sunuluyor. Modeller manuel şanzıman dışında 7G-DCT otomatik şanzımanla tercih edilebiliyor. Araçlar, ECO Göstergesi ile sürücülerine çevre dostu sürüş için önerilerde bulunuyor. Darbe emişi sedan modeller kadar başarılı olmayan A-Serisi, bozuk yollarda sarsıntılı ve yorucu olabiliyor. Motor, şanzıman, direksiyon ve klima ayarlarını değiştiren DYNAMIC SELECT modları aracın sürüş karakterlerini çeşitlendiriyor. Comfort, Sport, AMG modellerinde Sport +, Eco ve Kişisel modlarına sahip sistem otomatik şanzımanlı, AMG Line’a sahip veya alçak süspansiyonlu modellerde standart donanım arasında. A-Serisi’nde makyaj ile büyük bir değişim yaşanmıyor. Yeni giriş seviyesi model A160 heyecan verici, tasarım daha genç. Araç 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilendikten sonra Eylül-Ekim aylarında satışa çıkacak. Makyaj ile korunan modellerde az miktarda fiyat artışı yaşanıyor, ancak yeni giriş seviyesi model ile güncel modelin 85.000 TL civarındaki başlangıç fiyatının korunması mümkün olabilir.

Burun tasarımı farlar ve ızgaranın bütünlüğü ile akılda kalıyor. Farların yan kenarının ızgaraya paralel şekli ile uyum sağlanıyor ve burnun temel detayları birbirine bağlanıyor. Gergin şekli oluşturan kıvrımlar birbirlerine köşelerle bağlanıyor. Son dönemde tüm Mercedes modellerine yerleştirilen LED aydınlatma, ızgaraya bakan yan kenar ve üst kenarı takip ederek yan cepheyi işaret ediyor. Farın iç kısmında karanlık zemine yerleştirilmiş detaylı aydınlatma elemanları görülüyor. Merceklerin cevhersi görüntüsü aracın görüntüsüne cazibe katıyor. Burnun ortasına doğru hafifçe incelen farların yan kenarları ızgarayı tutuyor ve onu öne çıkarıyor. Izgaranın dörtgensi şekli kıvrımlı kenarlar ile hareketleniyor. Ortadan geçen şeridin üzerinde, ızgara alanının merkezindeki büyük Mercedes logosu gururla sergileniyor. Izgaranın üst köşelerinden çıkan ve ön cama uzayan iki çizgi arasındaki bölge pürüzsüz bırakılmış. Bu geniş yüzey burnu daha uzun gösteriyor ve burnun dik kısmındaki detayları öne çıkarıyor. Dik kısmın alt yarısındaki detaylar üsttekilerin gölgesi oluyor. Ana ızgaraya simetrik biçimde iki farın hizası arasında uzayan geniş hava girişi, üst kenarından içeri yapılan girintide plakayı taşıyor. Burnun en altından geçen gövde rengi çizgi üzerinde bu hava girişi hizasında siyah bir şerit beliriyor ve orta bölgenin yanlardan farklılaşmasını sağlıyor. Hava girişinin yanlarında, farların alt kenarına paralel üst kenarla büyüyen dekoratif siyah girintiler bulunuyor. Alt ve üst kenarlarından çıkan çizgiler ile etkisi arttırılan siyah zeminler gövde rengi yüzey üstünde gamzelere benziyor. Tüm girinti ve çıkıntıları ile burun çok güçlü bir mimiğe sahip. Karşısındakini kendine katılmaya davet eden ya da yoldan çekilmesini haykıran suratı ile A-Serisi genç müşterilerin kompakt sınıftaki favori modellerinden.

Mercedes-Benz A-Serisi ArkaFarların üst ve yan kenarlarının kesişiminden çıkan çizgi yan cepheye devam ediyor, alçalırken ön kapı sonrasında silikleşiyor. Arka tekerlekler hizasında başlayıp aşağı indikten sonra ön tekerleğe doğru düz ilerleyen çizgi ise önden uzayan çizginin etkisini dengeliyor. İki çizginin ortak görüntüsü aracın sportif doğasına dikkat çekiyor. Rüzgar etkisiyle şekillenmiş gibi görünen yan cephenin üst yarısında yan cam şekli ana detay oluyor. Alt kenar arkaya doğru ilerlerken hafifçe yükseliyor, üst kenar alt kenarın üzerini çembersel bir yol izleyerek kapatıyor. İki hareketten oluşan şekil coupe otomobillere çağrışım yapıyor. Arka kapı sonrasında arka cepheye olan mesafe aracın cılız görünmesini engelliyor. Camların altında, farlardan uzayan çizginin yukarısında içeri gömülü kapı kolları yer alıyor. Yan sinyal lambası yan ayna üzerinde. Camların kapılar arasındaki birleşiminde cilalı siyah görünümlü kaplama kullanılmış. Yan camların altında, gövde rengi zemindeki hafif bombe arkaya ilerliyor ve stop lambalarına birleşiyor. Lambaların önü işaret eden ucunun gerisinde şekli genişleten gergin çizgiler bulunuyor. Beyaz renginin yeri küçülürken, kırmızı bölgelerde daha görünür aydınlatma şekilleri kullanılmaya başlanmış. Tavanın eğimini sürdürüp arka camın üzerinde sonlanan spoyler A-Serisi’nin arkadan görünüşünü canlı tutuyor. Camın alt kenarı bagaj kapağının ortasına doğru alçalıyor. Mercedes logosu altında düz bir çizgi ile başlayan derinlikte plaka yer alıyor. Bagaj kapağı ardından çıkıklaşan tampon üzerinde siyah bir zemin beliriyor. İki ucunda gömülü krom egzoz çıkışları taşıyan parça, spor otomobil çağrışımını sürdürüyor. A-Serisi 3 yıllık ömrüne rağmen hala ilk günkü gibi genç hissettiriyor, ve pek de eskiyecek bir tasarıma sahip değil. Makyajlı modelin lansman renkleri arasındaki  “elbait yeşili” yollarda dikkat çekmek için harika. Makyaj öncesinde de sunulan “güney denizi mavisi” de ilgi çekici renklerden bir başkası.

Mercedes-Benz A-Serisi İçİç mekan koyu renkleri ve küçük yan camları ile özellikle arka sıra yolcuları için dar ve küçük hissettiriyor. Ön sıra yolcuları ise büyük denilebilecek ön cam sayesinde en azından çevrelerini rahatça görebiliyor. Sürücü karşısında üç kollu, sportif bir Mercedes direksiyonu bulunuyor. Merkezde marka logosunu taşıyan yüzeyden iki yana ve aşağıya uzanan kollar şık bir görüntü oluşturuyor. Gösterge paneli iki ana çemberden oluşuyor. İkisi arasındaki renkli yol bilgisayarı sürüş önerilerini daha anlaşılır biçimde aktarıyor. Göstergelerin siperliği yanlara ilerledikçe hafifçe alçalıyor, ancak durmuyor ve sağa ve sol duvara kadar devam ediyor. Ön cam altındaki yüzeyin dikey ve yatay bölgeleri arasındaki geçişi siperliğin çizgisi sağlıyor. Orta hizada, bu çizgi önünde bağımsız multimedya ekranı bulunuyor. Ekran, parlak çerçeve ve yüzeyleri ile tabletleri hatırlatıyor. Altında ise özel malzeme ve renklerle kaplanabilen ikinci zemine yerleştirilmiş üç havalandırma çıkışı ve müzik sistemi kontrolleri bulunuyor. Havalandırma çıkışlarının daha mat görüntüsü kalite hissini yükseltiyor. Konsolun en altında ise havalandırma kontrolleri ve depo gözleri bulunuyor. İki koltuk arasında ilerleyen orta konsolda bardak tutucular ve kol dayama zemini yer alıyor. Kapı panellerindeki detayların yumuşak köşeleri ön paneldeki detaylarla uyumu sağlıyor. Arka sırada 3 kişilik yolculuk konforlu değil. A-Serisi, pratik özellikleri ile değil, görünümü, saygınlığı ve markası sebebiyle tercih edilesi bir otomobil. Yüksek vergiler sebebiyle sınıfının yaygın modelleri ile değil, kendi gibi Premium modeller ile savaşıyor. Klasmanında onu ayıran özellik markası ve tasarımı oluyor. Fonksiyonel özelliklerden beklenti yüksek olmadıkça ve az sayıda yolcu taşındığı sürece A-Serisi modelleri dikkat çekici ve mutluluk verici.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s