Renault Talisman

Sedan otomobillerin lüks ve prestij çağrışımı Türk müşterisinin bu tipteki modellere büyük ilgisinin sebeplerinden olsa gerek. Yaygın markaların erişebildiği en üst kademe olan orta sınıfa ilgi de Avrupa ülkelerinin aksine bir hayli yüksek. Renault, uzak kaldığı orta sınıfa yepyeni bir modelle yeniden giriş yapmaya hazırlanıyor. Uzun zamandır ortalarda görünmeyen Laguna ve sessizleşen Latitude’ün ortak halefi Talisman, “yalnızca en iyinin hayatta kalabildiği” orta sınıfın en yeni Fransız üyesi. Ülkesinin otomotiv sektörünün dünya çapında lüksün ve kalitenin simgesi olduğu dönemleri yâd eden Renault, Almanların sözünün geçtiği sahalara büyük umutlarla adım atıyor. Markaya göre güç ve sağlamlık çağrışımı yapan, kolay telaffuz edilen bir isim ona ısınmayı ne kadar hızlandırır bilinmez; ancak tasarımı ve özellikleri ilgi çekmeyi başarıyor. Araç, son Laguna’nın hatchback formu yerine, bu sınıf bir araçtan beklendiği gibi belirgin bir sedan şekline sahip. Renault, Premium markalar seviyesine erişmeye çabalarken stil, kalite, yenilik ve hizmet gibi temel yönlerde geliştirmeler yaparken aracın ulaşacağı kitleyi geniş tutmak için fiyatını da düşük tutmaya çalışıyor. Talisman’ın ortaya çıkışında pek çok faktörün dikkate alınmış olması, onu deneysel bir araç yapıyor. Espace ve Kadjar gibi CMF platformu üzerinde yükselen Talisman; 4.85 metre uzunluk, 1.46 metre yükseklik ve 1.87 metre genişlik değerlerine sahip. Genişlik, aracın duruşunu güçlendirip yola yakınlığı vurgularken iç hacme de katkıda bulunuyor. Aracın tasarımı doğal ve dengeli olarak tanımlanıyor. Sportif detaylara öncelik veren markalar modellerinin durağan haldeyken bile hareket ediyormuş gibi görünmesini sağlamaya çabalarken; Talisman harekete hazır hissettiriyor, potansiyelini haykırmak yerine sinyallerini veriyor. Krom ızgara üzerinde dik konumda taşınan marka logosu, “C” şekilli gündüz farlarının birleştiği farlar, uzun kaput aracın bir Renault olarak algılanmasını sağladığı gibi onu ürün gamı içinde farklılaştırıyor. Farlar “pure vision” LED aydınlatma opsiyonu ile de alınabiliyor. Yan cephenin yüksekliğinin yalnızca 1/3’ünü kaplayan camlar, krom çerçeveleri ile silüeti belirginleştiriyor. Camların alt kenarının arka kapı ardından yeniden yükselmesi fazlasıyla dingin ilerlemeyi keserek hareket yaratıyor. Camların ince uzun şekli coupe otomobilleri hatırlatıyor. Arka cepheye pürüzsüzce birleşen çizgiler sayesinde gövde bütünüyle algılanıyor. Bagaj kapağı ortasına uzayan 3 boyut etkili stop lambaları gündüzleri de şekillerini vurgulayan aydınlatmaları ile Talisman’ın akılda kalan özellikleri arasına giriyor. Araç 10 gövde rengi ve 16-19 inç arası jant seçenekleri ile tercih edilebiliyor.

İç mekân akışkan çizgileri ile son dönem Renault modellerini hatırlatıyor. 3 yatay bölgeden oluşan ortamda yolculara yakın bölgelerde daha kaliteli malzemeler kullanılırken, alçak ve erişimi zor bölgelerde sert kaplamalar tercih edilmiş. Malzemeler ve bölgeler arasındaki zıtlık sayesinde içerisi daha ferah algılanıyor. Diz, baş ve omuz mesafelerinin yüksek olduğu belirtiliyor. Torpido, kapı cepleri, bardak tutucular, kol dayama yüzeyi altı depo gözü, anahtar ve telefon gözleri iç mekânda 25 litrelik depo hacmi oluşturuyor. 608 litrelik bagaj hacmi, 60/40 oranında iki parçadan oluşan arka koltuk sırtlıklarının yatırılması ile daha da büyüyor. Araç sürücüsünü dış, iç ve kapı aydınlatmalarını yakıp, koltuğunu binişi kolaylaştırmak için geriye alarak karşılıyor. Elektrikli koltuklarda 10 ayar ve kafalıklarda 6 ayar sunuluyor. Koltuklar masaj ve ısıtma özelliği ile de alınabiliyor. Tablet benzeri görüntüye sahip orta konsoldaki multimedya ekranı standart donanımda 4.2 inç köşegene sahip. En üst sürümde köşegen 8.7 inçe çıkıyor, ekran konsola dikey olarak yerleştiriliyor ve R-Link 2 sistemini çalıştırıyor. Akıllı cihazlarda kullanılan parmak hareketleri ile yönetilen sistem, çeşitli uygulamalar sayesinde çevre bilgisi de sunabiliyor. Sesli kontrol ve Bluetooth bağlantı da sunulmakta. Navigasyon sistemi de donanım seçenekleri arasında. Talisman’ın güvenlik donanımları arasında adaptif cruise control, acil fren sistemi, şerit takip uyarısı, güvenli mesafe uyarısı, trafik işareti okuma, kör nokta desteği, geri görüş kamerası, otomatik farklar ve otomatik park sistemi bulunuyor. Gösterge paneli üzerinde cam hizasında kritik sürüş verilerinin yansıtıldığı Head-Up Display de araca eklenebiliyor. Renault, Talisman için 2 benzinli ve 3 dizel motor seçeneği sunacak. Benzinli seçenekler Energy TCe 150 ve Energy TCe 200 7 vitesli EDC çift kavramalı otomatik şanzımanla gelirken; dizel seçeneklerden Energy dCi 110 ve Energy dCi 130 6 vitesli manuel veya EDC şanzımanla, Energy dCi 160 ise 6 vitesli EDC şanzımanla sunulacak. Tüm motorlar Stop&Start sistemi ve fren enerjisi geri kazanım sistemine sahip. Aracın alçak ağırlık merkezi ve yola yakın sürüş pozisyonu canlı ve sportif bir sürüş hissi yaratıyor. Multi-Sense sisteminin sunduğu Comfort, Sport, Eco, Nötr ve Kişisel modları bu his üzerinde oynanmasını mümkün kılıyor. Sistem, direksiyon, motor, EDC şanzıman, göstergeler, aydınlatma ve enerji yönetimini düzenleyerek sürüş modlarının önerdiği deneyimini oluşturuyor. Talisman 4Control dört tekerlekten çekiş sistemi ile de alınabilecek. Fransa’daki Douai fabrikasında üretilecek olan araç 2015 sonunda satışa sunulacak. Talisman’ın Türkiye’ye varışının da sonbahar aylarında gerçekleşmesi bekleniyor. Tahmini başlangıç fiyatı 95.000 TL seviyesinde.

Renault Talisman Ön 2Burundaki ögeler aracın genişliğinden yararlanıyor, tüm ön cephe boyunca uzanıyor. Merkeze yerleştirilen Renault logosu kendini çevreleyen lake siyah şerit ile farlara bağlanırken, altından geçen ızgara burnun orta bölgesine vurgu yapıyor. Izgara zemini üzerine sık aralıklarla yerleştirilen krom çizgiler ciddi bir görüntü sağlarken, sınırları belirginleştiren çizgi de Renault logosunun kenarlarına paralel biçimde farlara doğru yükselerek şekli tamamlıyor. Renault logosu yanından çıkan çizgi farların da üst kenarını oluşturuyor, bakışlara keskinlik katıyor. Izgaradan yükselen çizgi, farın hizasında yeniden alçalarak yanlara uzuyor ve farların alanını genişletiyor. Farların iç hacmi parlak çizgilerle ikiye bölünmüş ve her bölümün derinine dikdörtgensel aydınlatma elemanları yerleştirilmiş. Bu detaylı görüntü yüksek teknoloji çağrışımı yapıyor. Tasarımın özgün detaylarından “C” şekilli LED aydınlatmalar, farın üst kenarında başlayıp dış yan kenarda devam ettikten sonra, far alanının dışına çıkıp aşağı ilerliyor ve burnun ortasına doğru uzanıyor. Burnun alt kısmında ana ızgara hizasında uzayan hava girişi bulunuyor. Hafifçe yanlara kıvrılan ve sis farlarına yuva oluşturan yüzey, LED aydınlatmaların kıvrımını taklit eden krom çizgilerle parçalara ayrılmış. Burnun en altından geçen gövde rengi yüzeyin ortasında plaka tutuluyor. Burnun dik yüzeyine yavaşça birleşen kaput, ön camdan burun detaylarına uzayan çizgilerin kabartıları ile dalgalanıyor. Renault logosunun iki yanına ve farların sivri iç uçlarına uzayan çizgiler burnun uzunluğunu da vurguluyor.

Renault Talisman ArkaGüçlü görünen ön tasarım sade bir yan tasarıma birleşiyor. Farların dış yan kenarından çıkan bir çizgi yavaşça düzleşiyor, kaputun yan sınırlarını belirliyor ve yan camlara uzayarak alt kenarı oluşturuyor. Alt kenar arka kapıya kadar sabit eğimle ilerliyor, ardından ani bir yükselme hareketi ile dalgalanarak sonlanıyor. Üst kenar alt kenarın bittiği yerde ona birleşerek tavana paralel biçimde başa dönüyor. Krom çerçeve ile vurgulanan şekil, alt kenarındaki beklenmedik dalga ile basit görünmekten uzak, sportif otomobillere gönderme niteliğinde. Krom çerçevenin değişken kalınlığı ve cam geçişlerindeki lake siyah kaplamalar da kalite hissini yükseltiyor. Hafifçe çıkıklaştırılan tekerlekler arasında içeri yapılan derinlik ile kapı yüzeylerinin fazla büyük görünmesinin önüne geçiliyor. Ön tekerleğin yukarısında, kapıya bitişik bulunan bıçak detayı da lüks hissini güçlendiriyor, aracın önü işaret eden suratına destekte bulunuyor. Bagaj kapağının yatay ve dikey zemini geçişinden yana uzayan kabartı arka kapı üzerinde incelerek sonlanıyor. Bakışlar bu detay sayesinde arkaya yönleniyor. Bagaj kapağının yatay zemini ile arka camın birleşimi pürüzsüz gerçekleşiyor. Kıvrımlar bagaj çıkıklığını ana gövdeye dahil ediyor. Stop lambaları ön tarafı işaret eder biçimde hafifçe yükseliyor, aynı zamanda içeriye uzayan kollar ortadaki Renault logosuna dikkat çekiyor. Lambaların kırmızı alanlarını belirginleştiren aydınlatmalar uzayan kolun içinde de devam ederek bu özgün tasarım detayını vurguluyor. Ortadaki marka logosu altında model adı geniş harf aralıkları ile yazılmış. Bagaj kapağı ardından çıkıklaşan tamponda plaka derinliğini alttan yükselen siyah zemin takip ediyor. İki ucunda geniş krom egzoz çıkışları bulunan zemin aracın genişliğini hissettiriyor ve stop lambaları hizasını daha canlı hale getiriyor. Talisman, karizmatik ve merak uyandıran bir tasarıma sahip. Markanın Premium seviyeye yaklaşma çabalarının başarılı bir ürünü.

Renault Talisman İçİç mekan, daha yumuşak çizgileri ile dış tasarımın yolundan ilerlemiyor. Bu uyumsuzluk dışarının havasının bir anda kesilmesine sebep oluyor. Ancak bu iç mekanın tek başına “kötü” olduğu anlamına gelmiyor. Markanın da ifade ettiği gibi akışkan çizgileri ile içerisi oldukça sıcak ve sevilesi. Direksiyonun diğer Renault modellerindekilere benzerliği aracın ürün gamındaki konumunu unutturabiliyor. Alta uzayan metal parçanın daha ince kolları bir farklılık olarak seçilebiliyor. Gerideki gösterge paneli üç parçalı ve katmanlı yapısı ile şık görünüyor. Dijital ekranlar ile desteklenen görüntü aracın teknolojik yönünü hatırlatıyor. Gösterge panelinin siperliği yavaşça düzleşerek ön cam boyunca ilerliyor. Bu zeminin altından geçen ahşap şerit ve renkli kumaş üzerinde orta bölgede konsol beliriyor. Konsol, iki yanda kulak biçimdeki havalandırma çıkışları ve ortasındaki multimedya ekranı ile ilgi çekiyor. Ekranı havalandırma kontrolleri ve temel işlevlerin fiziksel düğmeleri izliyor. Düzleşen zemin siyah renkli kaplamalar ile sarılıyor ve üzerinde vites kolu ve multimedya kontrol tekerleğini barındırıyor. Siyah kaplamalar ile orta konsol altında kalan renkli kumaşın arasında renkli aydınlatma şeridi görülüyor. İç mekan geceleri bu renkli ışık sayesinde huzurla aydınlanıyor. Kapı panellerinde de ön panelin 3 malzemesi devam ediyor. Ön cam altındaki siyah kaplama, ardından ahşap şerit ve renkli kumaş ile en alttaki siyah kaplama aynı hizalarından kapılarda da ilerleyerek süreklilik oluşturuyor. Markanın yeni modellerinde sunmaya başladığı en üst donanım seviyesi Initiale Paris ile Talisman Nappa deriye kavuşuyor. Kahverengi kumaş ve ahşap şeritler de kalite algısını yükseltiyor. Renault’nun üst düzey bir marka olma yolunda Türk müşterisine sunduğu ilk meyvesi, orta sınıfa taze kan Talisman yepyeni ve dopdolu bir otomobil. Yaygın markaların orta sınıf sedanlarından donanımsal yönden geri kalan yönü yok. Sürüş ve sahip olma zevki, beraberinde marka algısı onun tercih sıralamasındaki yerini belirleyecek.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s