Hyundai i20 Coupe

Türkiye’nin yerli otomobil sanayii büyümeye devam ediyor. 2014 yazında tanıtılan i20’nin küçük kardeşi i20 Coupe İzmit’te üretilmeye başlanıyor ve Hyundai Avrupa’nın en büyüğü kompakt sınıftaki model seçeneklerinin sayısını arttırıyor. Küçük kardeşin de seçeneklere eklenmesi ile Assan yılda 100000 adet i20 ailesi ferdi üretmeyi hedefliyor. Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan i20 Coupe, ağabeyinden sadece kapı sayısı ile değil, tasarımı ile de ayrılıyor. Daha genç ve hareketli bir yaşam tarzı olan alıcılara hitap eden araç, sportif tasarım ögeleri ile sayesinde ailelerin günlük kullanımı odaklı 5 kapılı i20’den farklı. Tamamen Avrupa’da geliştirilen araç, markanın küçük sınıftaki ilk gerçek Coupe denemesi oluyor. Fluidic Sculpture – Akıcı Tasarım 2.0 tasarım anlayışı ile şekillendirilen araç, daha eğik hale getirilen A, B ve C sütunları ile alçak ve harekete hazır görünüyor. Eğik tavan çizgisi, ve arka cama ince bir siyah şerit ile uzayan yan camlar i20 Coupe’yi özgünleştiriyor. Burundaki altıgen ızgaranın yan kenarları dışa açılarak yolu ısıran bir ağzı canlandırıyor. Sportif detaylar arasında yan cephedeki gövde çizgileri, kapı altı siyah plastik kaplamalar; arkadaki spoyler ve stop lambaları bulunuyor. Arka tekerler hizasında beliren ve stoplara uzayan belirgin çizgiler omuzları ve kaslı yapıyı belirginleştiriyor. i20 Coupe bir Reddot tasarım ödülünün de sahibi. Mercan ve kutup beyazı gövde rengi seçenekleri ile canlı ve genç görüntü pekiştiriliyor. Mercan rengi iç mekanda da kendine yer buluyor. Sınıfının en yüksek iç mekan ve bagaj hacim değerlerine sahip olan araç, siyah ağırlıklı bir ortam sunuyor. Havalandırma çıkışlarında ve koltuk kumaşlarında kullanılan mercan rengi karanlık iç mekanda ufak ışıltılar yaratıyor. i20 Coupe ağabeyi kadar pratik değil, ancak günlük kullanımı zorlaştırmıyor. Geniş baş ve omuz mesafesi sıkışıklık hissini önlerken, kol dayama parçası altı depo gözü ve orta konsol uzantısındaki bardak gözleri dağınıklığa çözüm olarak sunuluyor.

Orta konsoldaki eski görünümlü müzik sistemi şaşırtmasın, araçla beraber sunulan akıllı telefon tutucuları multimedya ve Navigasyon özelliklerini zenginleştiriyor. Ayrıca modern bir multimedya ekranı seçeneği de var. Direksiyonun yükseklik ve derinlik ayarı standart olarak geliyor. Sunroof ve ısıtmalı direksiyon da tercih edilebiliyor. i20 Coupe, ses ve titreşim yalıtımı konusunda başarılı, iç mekana ulaşan ses rahatsız edici düzeyde değil. Aracın 336 litrelik bagaj hacmi 5 kapılı modelden 10 litre daha yüksek, arka koltukların 60/40 oranında katlanması ile hacim genişletilebiliyor. 4045 mm uzunluk, 1730 mm genişlik ve 1449 mm yükseklik değerlerine sahip olan araç için 6 motor seçeneği sunulurken, bunlardan sadece bir tanesi ülkemizde tercih edilebiliyor. 1.4 litrelik MPi 100 PS motor 4 vitesli otomatik şanzıman veya 6 vitesli manuel şanzımanla, tek donanım seviyesinde tercih edilebiliyor. Manuel şanzımanlı model 50, otomatik şanzımanlı model ise 53.000 TL civarında fiyata sahip. Fiyat listesi için tıklayınız. Ülkemizde sunulmayan benzinli motor 1.25 litrelik 84 PS güç üreten Kappa serisi ünite, dizel motorlar ise 1.1 litrelik 75 PS güç üreten ve 1.4 litrelik 90 PS güç üreten ünite. Ayrıca 2015 içinde küçük hacimli turboşarjlı 1.0 Kappa T-GDI motorların 100 ve 120 PS güç seçenekli sürümleri de i20 Coupe için sunulmaya başlanacak. Tüm motorlar Euro 6 karbondioksit salınım kısıtlamalarına uyuyor, ve otomatik start-stop sistemi ile tercih edilebiliyor. Aracın performans özellikleri kendine hayran bırakmıyor. Araç her ne kadar genç alıcılar odaklı geliştirilmiş ve spor otomobil detayları ile tasarlanmış olsa da yüksek bir sürüş zevki sunmuyor, daha çok düşük yakıt tüketimi ve salınıma öncelik veriliyor. i20 Coupe standart yokuş kalkış desteği, ESP ve denge kontrolü ile geliyor. Opsiyonel olarak şerit takip desteği ve otomatik buğu çözücü alınabiliyor. i20 Coupe ülkemizde satışta olan az sayıdaki küçük sınıf coupe’den biri. Çok yükse satış rakamları elde etmesi beklenmiyor. Manuel şanzımanlı sürümü ile aynı fiyata DSG şanzımanlı bir Seat Ibiza SC FR almak mümkün. Opel Corsa gibi daha pahalı ancak eğlenceli üyeler de göz önüne alınmalı. Yerli coupe tasarım ve donanım kriterlerinde memnun etse de sürüş zevki ve performans için tercih edilmesi pek mümkün görünmüyor. Markası ve günlük kullanıma uygunluğu onu öne çıkaran özellikleri.

Hyundai i20 Coupe Ön 2Burun kısmındaki narin ve sade detaylar aracın taze ve saf ruhunu yansıtıyor. Arkaya uzarken gerilen farlar burnun içini kalın uçları ile işaret ediyor. Farların hafif eğimli üst kenarına beyaz LED şeridi eşlik ediyor. Şerit altında ise derine yerleştirilen mercek ve onu sarmalayan kol detayları görülüyor. Farları birbirine bağlayan ince siyah şerit, ortasında marka logosunu taşıyor. Siyah şeridin üst sınırı far içindeki LED şeridinin alt ucu ile aynı hizadan devam ederek uyum oluşturuyor. Kaput üzerinde ön cam yanı kirişlerden farlara uzayan soluk çizgiler görülüyor. Ortadaki geniş pürüzsüz zemin burnun daha geniş ve şişkin görünmesini sağlıyor. Burnun alt yarısındaki altıgen hava girişinin ağzı aşağı inildikçe genişliyor, açılıyor, “yolu ısırma” ifadesi oluşuyor. Üzerinde plakayı taşıyan hava girişi sık aralıklarla yerleştirilen çubuklar ile basit görünüyor, öne çıkmaya çabalamıyor. Hava girişinin yan kenarları farların burnun ortasını gösteren uçlarına paralel yan kenarları ile ögeler arasındaki uyumu güçlendiriyor. Farlar hizasında, tamponda bumerang biçimli sis lambaları görülüyor. Lambalar yan cepheyi, tabanı işaret ederken ortadaki hava girişine çizgiler yolluyor. Bu sportif görüntü diğer detaylar tarafından da destekleniyor. Burnun en altından geçen gövde rengi şerit altıgen hava girişi hizasında yükseliyor. Bu sayede aracın ağız kısmına yapılan vurgu arttırılıyor. i20’nin yüzü temiz ve modern görünüyor. Farlar arasındaki siyah şeridin 5 kapılı modeldeki eşinden ince olması, hava girişinin ters altıgen şekli ve daha güçlü yüz ifadesi coupe modelin özgün kişiliğini gösteriyor.

Hyundai i20 Coupe Arka 3Yan cephede aracın sportif görüntüsü yeniden tanımlanıyor. Öndeki detayları destekleyen yan cam şekli ve tavan çizgisi aracın atik duruşunu sağlıyor. Yan camların alt kenarı ön kapı ucundan düz biçimde ilerlerken aniden duruyor ve tavana yükselmeye başlıyor. Bu yükselme sırasında öne doğru ilerleyen çizgi eğik tavan çizgisini vurguluyor. Tavan çizgisine paralel hale gelen üst kenar öne eğilerek şekli tamamlıyor. Alt kenarın yükselmeye başladığı noktada onun hizasından devam eden siyah plastik şerit arka cama uzuyor ve yan cephe ile arkayı bağlıyor. Bu ince uzantı arka cama birleşiyor. Uzantının üzerindeki tavan parçası camlar tarafından havada tutuluyormuş gibi görünüyor. Farlardan uzayan çizgi arkaya devam ederken silikleşiyor, yok oluyor. Kapıların alt bölgesindeki benzer bir çizgi de iki tekerlek arasında bağ kuruyor. Bu bölgede en alttan yükselen siyah plastik kaplama yan camların üst kenarının kalkma şeklini tekrarlıyor ve yeniden alta gömülüyor. Arka tekerlek hizasında başlayan soluk bir başka çizgi ise yana uzayan stop lambalarına birleşerek yok oluyor. Bu çizginin yarattığı çıkıklık aracın kaslı görüntüsünü sağlıyor. Arka kısımda stop lambaları dikkatin merkezi oluyor. 5 kapılı modeldekinden farklı şekle sahip olan lambalar öne doğru küçük bir uzanış gerçekleştirirken, bagaj kapağı ortasına doğru ilerliyor ve inceliyor. Kırmızı bölge içinde üç ışık hücresi görülüyor. Aracın karanlıkta tanınmasını sağlayan kırmızı ışıklara bagaj kapağı üstündeki fren lambası da katılıyor. Tavanı devam ettiren spoyler ucunda çizgi biçimli fren lambasını barındırıyor. Arka camın alt kenarı ortaya doğru hafifçe alçalıyor. Bu hizasa Hyundai logosu yer alıyor. En alttan ilerleyen siyah plastik kaplamalar tampon ortasında yükseliyor. Bu yükseltinin yan kenarları plaka yuvası tarafından devam ettiriliyor. Derine yerleştirilen plakanın iki yanında onun kulağı olan kırmızı sis farları bulunuyor. Bu sis farları da tıpkı öndekiler gibi bumerang biçimli.

Hyundai i20 Coupe İç (2)i20’nin gerçekleri yansıtmayan sportif dış görüntüsü içeride daha basit çizgiler ile devam ettiriliyor. Göstergelerin siperliği yana uzayarak orta konsolu sarıyor ve tek bir bölge oluşturuyor. Sade yazı tipli göstergeler arasında bilgi ekranı yer almakta. Atraksiyonsuz göstergeler önündeki direksiyon iki yana uzayan kollarında kontroller barındırıyor. Aşağı inen kol ise alta ve yukarıya ilerleyen daha açık renkli çizgiler ile öne çıkıyor. Orta konsolda ilk sırada havalandırma çıkışları geliyor, onu opsiyonel multimedya ekranı izliyor. Daha derinden devam eden ikincil konsolda ise havalandırma sistemi ayarları bulunuyor. Düzleşen konsol vites kolunu sarıyor ve sonlanıyor. Daha geride ise kol dayama zemini geliyor. Ön panelin uçlarındaki havalandırma çıkışları çerçeveleri, koltukların kenarlarında da kullanılan mercan renginde. Ayrıca vites kolu çevresinde de aynı renkte bir çizgi bulunuyor. Kapı panelleri kesikli çizgilerden oluşan elemanlar ile gözü oyalıyor. Aracın arka yolcu sırası ise bir küçük sınıf coupe’den beklenenden öte bir hacim sunamıyor. i20 Coupe, sınıfının en yeni üyesi ve kısa bir süre için daha öyle kalacak. Yollarda onu görmemiz için öncelikle şehir içi kullanımda farklılığını sergilemek isteyen genç küçük sınıf alıcıları 50.000 TL’lik bedeli ödemeyi kabul etmeli.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s