Range Rover Evoque

Tasarımı ve özellikleri ile ilk ortaya çıktığı 2011 yılından günümüze pek çok ödüle layık görülen Evoque, yarı ömür makyajını geçirdi. Range Rover markasının ikinci modeli olarak tanıtılan Evoque üzerinde klasik Range Rover tasarım detayları kullanılıyor. Bu sayede aracın tanınırlığı ve aile bağları güçlendirilirken, ilgi çekiciliği de artıyor. Makyaj, aracın özgün karakterine dokunulmadan gerçekleştirilmiş. Halen genç görünen Evoque, modern teknolojik donanımların eklenmesi ile beraber yeniden güncel hale geliyor. Tasarımı 2007 yılında tanıtılan LRX konsepti üzerinden geliştirilen Evoque, yaygın 5 kapılı modeli dışında 3 kapılı bir yüksek Coupe kardeşe de sahip. Modeller, makyaj ile beraber full LED adaptif farlara kavuşuyor. Yeni farlar daha parlak bir ışığı daha iyi dağıtıyor, ve daha uzun bir ömre sahip. Farlar bünyesindeki LED gündüz farları da korunuyor. Aydınlatma elemanlarının bir tasarım ögesi olarak kullanılması aracın ışığı ile dahi ayırt edilmesini mümkün kılıyor. Elden geçirilen tampon, daha büyük bir hava girişini ve kaslı görüntü oluşturan girinti-çıkıntılara sahip. Farları birbirine bağlayan üst hava girişi, yeni ızgara seçenekleri ile beraber farklı görüntülere sahip oluyor. Alışılan iki metal görünümlü şerit hala tercih edilebiliyor, ek olarak zincir deseni oluşturan tek bir ızgara da seçilebiliyor. Izgaralar için yeni renk seçenekleri de sunulmaya başlanmış. Evoque’un kaputunda, ön cama doğru ilerledikçe beliren hava girişleri yeni bir tasarım ögeleri arasında. Izgaralarda kullanılan renklere boyanan girişler, burun boyunca uyumu geliştiriyor ve sportif otomobillere çağrışım yapıyor. Aracın sert mimiği ve büyük tekerlekleri de yüksek performans hissi oluşturuyor. Arka kısımda yeni bir spoyler ve yeni stop lambaları görülüyor. LED aydınlatma eklenen lambalar daha çekici ve modern görünmekte. Dışarıdaki yenilikler arasında yeni gövde rengi seçenekleri de bulunuyor. Gövde renklerine benzer şekilde iç mekan renk seçenekleri de zengin. Makyaj operasyonu, içerinin Premium hissini geliştirmeye odaklanmış. Yeni kumaş renkleri ve kaplama seçenekleri görünür bölgelere daha yüksek bir kalite hissi katıyor. Alt kısımlarda kullanılan plastiğin kalitesi de iyileşmiş.

Düşük hızlardaki gürültü ve rüzgar sesini gidermeye yönelik bir iyileştirmeden bahsedilmiyor. Orta konsolda yeni bir 8 inçlik multimedya ve bilgi sistemi sunuluyor. InControl Touch isimli arayüz kendine özel uygulamalara sahip. Bu uygulamalar ile çevre bilgisi ve eğlence işlevlerine erişim sağlanıyor. Sistem sesli olarak kontrol edilebiliyor. USB veya Bluetooth ile bağlanan akıllı telefonların telefon işlevleri ve müzikleri, aracın sistemi ile yönetilebiliyor. Uydu Navigasyon özelliği de alınabiliyor. Orta konsol, iç mekanın yatay ağırlıklı çizgilerine kontrast oluşturacak biçimde dik duruyor. Destekleri ve görüntüleri ile tatmin eden koltuklar ısıtma ve soğutma ile alınabiliyor. Sürücü koltuğu için elektrikli ayar mekanizması seçilebiliyor. Kapı panelleri daha dayanıklı bir görüntüye kavuşturulmuş. Gösterge paneli sadeleştirilmiş. İki ana çember arasında 5 inçlik TFT bilgi ekranı yer alıyor ve sürüş bilgileri yansıtılıyor. Head-up display sürücünün gözünü yoldan olabildiğince az ayırmasını sağlıyor. İç mekanın geneline huzurlu ve hafif bir aydınlık veren renkli ışıklandırma sistemi lüks özellikler arasında. Pratik kullanım özellikleri, Evoque’un güçlü bir yönü değil. Küçük bir bagaj ve yatırıldığında düz zemin oluşturmayan arka koltuklar yük taşımayı zorlaştırıyor. Depolama alanları beklentinin altında hacme sahip. Neyse ki 5 kapılı model 5 yolcuya uygun. Panoramik cam tavan ile beraber içerinin ferahlık hissi artıyor. Evoque’un güvenlik donanımları arasında otomatik acil fren sistemi öne çıkıyor. 5-80 km/s hızları arasında etkin olan sistem, öndeki stereo kamerası sayesinde çarpışma riskini algılayıp sürücüyü uyarıyor. Belirli bir hız aralığında otomatik fren uygulanıyor. Aracı şeridine geri almak için hafif yön müdahaleleri yapan şerit takip asistanı, park kamerası, kör nokta algılama sistemi, trafik işareti okuma sistemi de sunuluyor. Araç, 5 yıldızlı EuroNCAP skoruna sahip. Aracın motor seçenekleri Euro 6 uyumlu ve standart start-stop sistemi sayesinde daha verimli. Araçlar 6 vitesli manuel şanzıman veya 9 vitesli otomatik şanzıman ile tercih edilebiliyor. 2×4 ve 4×4 sürüş sistemlerine ek olarak değişken çekişli bir sistem daha bulunuyor. Arazi koşullarında kullanım odaklı sistem, önden çekiş veya arkadan itişin gerekliliğine göre torku yönlendiriliyor. Ingenium serisi dizel motorlar eD4 150 PS ve TD4 180 PS. 150 PS’lik seçenek 4,2 l/100 km’ye kadar inen yakıt tüketimi ile dikkat çekici. Benzinli seçenek Si4 2.0 litre 240 PS’lik ünite 7,8 l/100 km tüketim gerçekleştiriyor. Evoque’un sürüşü sert ve hafif sarsıntılı olarak tarif ediliyor. Araç, 240.000 TL civarında başlayan fiyatları ile C-Sınıfı seviyesindeki SUV-Crossover araçların üst kesiminde. Arazi becerisi arayan müşteriler gözlerini baştan Range Rover gibi daha büyük modellere çevirirken, Evoque daha çok bir “şekil yapma” arabası olarak kalıyor.

Range Rover Evoque ÖnÖndeki kendinden emin ifade ona bakan gözlere güven veriyor. Alt bölümdeki uzun detaylar üstteki detayları sıkıştırıyor ve sert bir çene oluşturuyor. Farlar arkaya uzarken basamak basamak yükselen üst kenarları ile inceliyor ve geriliyor. Gergin şeklin içinde bu şekli tekrarlayan LED çizgileri görülüyor. Far alanı içinde iki bölüm oluşturan aydınlatmalar aracın karşısına dimdik bakmasını sağlıyor. İki far arasında uzayan ızgara, düz alt ve üst kenarları ile beraber alt bölgedeki detayların düz çizgilerine uyum sağlıyor. Klasik iki şeritli ızgaraya ek olarak sunulan düz zeminli yeni ızgara ince bir çerçeve ile sarılıyor ve sağ alt köşesinde Land Rover armasını taşıyor. Armanın bulunduğu ızgara zemininin zincir benzeri deseni görüntüye hafif bir hareket katıyor. Kaputun ızgara hizasındaki kısmı ön camdan itibaren daha yüksek. Öne ilerledikçe alçalan zemin, ızgaraya birleşirken Range Rover harflerini sergiliyor. Kaputtaki kalkıklığın iki yanında hava girişleri bulunuyor. Burnun alt bölgesine geçiş gövde rengi yatay bir çizgi ile vurgulanıyor. Farlar arasındaki ızgara ile aynı uzunluğa sahip olan çizgi şekilli bir boşluk aracın sinirle soluyan ağzını oluşturuyor. Çizgi şekilli açıklık altında geniş bir gövde rengi boşluk bulunmakta. Bu boşluk, ve devamında gelen büyük hava girişi çeneyi kalınlaştırıyor. Aracın altı boyunca ilerleyen siyah plastik kaplama üzerinden yükselen hava girişi, metal görünümlü bir çerçeve ile belirginleştiriliyor. Çerçevenin dışında, aynı şekli oluşturan siyah zemin sportif etkiyi güçlendiriyor. Farlar hizasında bulunan siyah derinlikler, üst kenarlarına dayalı çizgi aydınlatmalara sahip. Siyah zeminlerin boş kalan zemini burnun daha yüksek görünmesini sağlıyor.

Range Rover Evoque ArkaTekerlekler aracın olduğundan büyük görünmesine katkıda bulunuyor. Ön farların ucundan çıkan çizgi yana devam ediyor, tekerleği çevreleyen dairesel vurguyu izliyor ve siyah eklentiye birleşiyor. Şişirilmiş yuvalardaki tekerlekler sportif jant tasarımları ile Evoque’un ciddiyet ve hakimiyetini ilerletiyor. Uzun kapılarda küçük yer kaplayan yan camlar, ön camın üst ve alt kenarını devam ettiriyor. Arkaya ilerledikçe yükselen çizgiler farlarda hissedilen gerginliği sürdürüyor. Cam geçişlerinde kullanılan cilalı siyah kaplama kalite hissini geliştiriyor. Yan aynalar da benzer bir siyah kaplamaya sahip. Ön farlardan çıkan çizginin birleştiği siyah eklenti parçaları tamamen dekoratif işlev üstleniyor. Bu eklentinin altından geçen omuz çizgisi stop lambalarına birleşiyor. Kapı kolları bu çizgi ile camlar arasındaki bantta. Tekerlekler arasındaki boşluk ise yuvaları çevreleyen şişkinlikleri bağlayan yatay çizgiler ile dolduruluyor. En alttaki siyah kaplama da ince biçimde tekerlekleri sarıyor. Arka kısımda siyah plastik kaplama yükseliyor ve bagaj kapağına doğru ilerliyor. Yükselen kaplamanın iki ucunda yükseltiler bulunuyor. Bu yükseltiler kedigözlerini birbirine bağlayan siyah şeride birleşiyor. En altta ise iki uçta metal görünümlü, kare şekilli egzoz çıkışları bulunuyor. Evoque, spor otomobillere gönderme yapan detaylar ile genç görünüyor. Bagaj kapağının başında tavan çizgisini sürdren gövde rengi spoyler bulunuyor. Arka cam yanlarına birleşerek sonlanan spoyler ardından arka cam geliyor. Yan camın alt kenarını sürdüren arka cam, altında Range Rover yazmasına komşu. Yandaki omuz çizgisi arkada da devam ettiriliyor. Stop lambalarının üst kenarı ve iki lamba arasındaki gri şeridin üst sınırı omuz çizgisinin devamı ile belirleniyor. Lambalar, önü işaret ederek incelen bir şekle sahip. Bagaj kapağına birleşen bölümde çürük vişne tonlarında kaplamalar ve beyaz bir bölüm görülüyor. Kapak üzerinde plakanın bulunduğu derinlik gri şeride yaklaşarak sonlanıyor. Evoque’un arka cephesi tüm detayları topluyor ve sonlandırıyor. Dış tasarım çok eğlenceli değil, ancak elde edilmek istenen prestijli görüntüyü oluşturuyor.

Range Rover Evoque İçİç mekan koyu renkleri ile beraber ciddi görüntüyü yeniden yaratıyor. İki kapı arasında uzanan ön panelin düz çizgileri ortada orta konsol ile kesintiye uğruyor. Gri şerit üzerindeki havalandırma çıkışları devamında multimedya ekranı geliyor. Daha derinden beliren dik yüzeyde ise havalandırma kontrolleri ve vites seçim modülü bulunuyor. Otomatik şanzımanlı modellerde bir tekerlek biçiminde olan modül, cilalı siyah ve krom kaplamalar ile lüks ürünlere çağrışım yapıyor. Sürücü karşısında sert köşeleri ve düz çizgileri ile üç kollu direksiyon bulunuyor. Merkezdeki parça Range Rover armasını taşıyor, iki yanından ise üzerinde kontroller bulunduran kollar çıkıyor. Geride ise tüpler içine yerleştirilmiş göstergeleri ile gösterge paneli bulunuyor. Panelin siperliği yavaşça alçalarak ön cam altı zemine birleşiyor. Kapı panellerinde düz ve kesikli çizgiler kullanılıyor. Ön panelin eğik kenarlardan oluşan köşeleri tüm panellerde kullanılıyor. Evoque, içeride sürücüsüne ve yolcusuna heyecan vermeyi başarıyor. Yüksek fiyatlı oluşu ile kısıtlı bir müşteri kitlesine hitap eden araç, özelliklerinden çok tasarımı ile öne çıkıyor. Kompakt sınıf hizasındaki SUV-Crossover’lar arasında pahalı bir güzellik.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s