Mazda CX-3

Mazda modelleri daha donanımlı ve ilgi çekici hale gelirken rastlanma sıklıkları da azalıyor. Bazı yaygın markaların aksine haykırmadan Premium bir marka olma yolunda ilerleyen Mazda, bütün büyük pazarlardaki alıcıların ortak zevki küçük SUV’ler arasına kendi temsilcisini gönderiyor: CX-3, küçük Crossover’lar arasında özgün tarzı ve olgun görüntüsü ile fark yaratma çabasında. Her boyutta SUV ve türevlerinin bu yoğun ilgi gördüğü bir dönemde markanın algısı kadar satışlarına da olumlu etkide bulunacak. CX-3, sadece güzel görünme ve hissettirmeye değil, markanın mühendislik becerilerini ve teknik tecrübesini de sergilemeye çalışıyor. 4275 mm uzunluk ile küçük crossover grubunun en uzun modellerinden biri. Mazda’nın son yıllarda tüm modellerinde etkisini gösteren Kodo tasarım dili ile şekillendirilmiş. İlk bakışta olduğundan büyük hissettiren CX-3, güçlü çizgiler, uzun ve geniş yüzeyler ve yere basan bir görüntü ile kendine çekiyor, etkisi altına alıyor. Önde son dönem Mazda modellerinde kullanılan bağlantılı ızgara ve far tasarımı bulunuyor. Izgaranın krom çerçevesinin içine girdiği farlar, tam LED aydınlatmalı olarak tercih edilebiliyor. Yan camlar CX-3’ü ağabeyi CX-5’ten ayırt etmeyi kolaylaştırıyor. A-sütununda arka cepheye devam ediyormuş ve arka cama birleşiyormuş gibi görünen camlar, hareketli alt ve üst kenarları ile aracın geneline hakim olan akışkan çizgileri vurguluyor. Camlar altındaki yüzeylerde dalgalı çizgiler ile beraber araca daha dinamik bir görüntü katılıyor. Ayrıca ön kısmın ciddi havası diğer bölgelerdeki kıvrak çizgiler ile yumuşuyor. Tekerlekler koyu renkli jantları ile gövdeye kontrast oluşturuyor. Araç için 9 gövde rengi sunuluyor. Seramik gri, ateş kırmızı ve derin mavi bu renklerden öne çıkanlar. CX-3’ün iç mekanı, dışarının devamı niteliğinde. Sade, ancak oyalamayı başaran detaylar ile beraber araç içinde bulunmak eğlenceye dönüşüyor. Yolcuları saran çizgiler güven duygusunu pekiştirirken, geniş cam yüzeyler ve yükseklik hissi ferahlık sağlıyor. Sürücünün kullanacağı ögeler kendine yakın olarak gruplanmış ve onun kabindeki yerini farklılaştırmış.

İç mekanın renkleri için farklı seçenekler sunuluyor. Metal görünümlü kaplamalar beraberinde kırmızı veya gümüş vurgular, siyah veya gri döşemeler, siyah ve beyaz deri koltuklar seçilebiliyor. Beyaz-kırmızı-siyah renkleri ile oluşturulan iç mekan araca modern ve taze bir his katıyor. Sürücü karşısında Head-Up Display görülebiliyor. Tüm kritik sürüş verilerini gösteren ekran dışında, orta konsol üzerinde ön panelde bağımsız halde 7 inçlik multimedya ekranı yer almakta. Eğlence özellikleri ve araç bilgilerine erişim sağlayan ekran, Navigasyon hizmeti de sağlıyor ve orta konsolun yatay zeminindeki tekerlek ile kontrol ediliyor. Aracın akıllı telefonlarla bağlantısı MZD Connect olarak isimlendirilen sistemle sağlanıyor. Bluetooth ve USB aracılığıyla telefon işlevleri ve internet hizmetleri araç ekranından sağlanıyor. Bu ekran geri görüş kamerasının da görüntülerini yansıtıyor. CX-3’ün şasi, gövde, motor ve şanzıman gibi elemanları SKYACTIV ailesinden. Verimlilik önlemleri ile şekillendirilen SKYACTIV serisi teknik elemanlar son dönemde tüm Mazda modellerinde kendilerine yer bulmakta. Şasi, düşük ağırlık merkezi ve geniş iz genişliği ile şehirde ve virajlarda güvenli hissettiriyor, kolay sürüş sağlıyor. Araç sınıfının en hafif gövdesine sahip ve %63’ü yüksek dayanıklı çelikten meydana geliyor. SKYACTIV motorlar hevesli biçimde hızlanıyor. SKYACTIV-G 2.0 direkt enjeksiyonlu benzinli motor 2×4 ve 4×4 modellerde tercih edilebiliyor. 2×4 modellerde 120 PS, 4×4 modellerde 150 PS güç sağlayan motor, şanzıman ve çekişe bağlı olarak 100 km’de 6 litre civarında tüketim yapıyor. SKYACTIV-D 1.5 litrelik dizel motor ise 105 PS güç üretmekte. 2×4 ve 4×4 olarak sunulan motor 100 km’de 4,5 litre civarında bir tüketim değerine sahip. SKYACTIV Drive 6 vitesli otomatik şanzıman, sarsıntısız ve hızlı geçişleri ile memnun ediyor. SKYACTIV 6 vitesli manuel şanzıman ise diğer şanzıman seçeneği. Tüm modeller Euro 6 karbondioksit salınım kısıtlamalarına uyumlu, ve i-stop Start&Stop sistemine standart olarak sahipler. Opsiyonel olarak i-ELOOP fren enerjisi geri kazanım sistemi de sunulmakta. Araç için sunulan güvenlik donanımları i-ACTIVSENSE başlığı altında toplanıyor. Öndeki araçla mesafeye göre değişken hız sabitleyici, öndeki araca mesafe ölçümü, ön çarpışma uyarısı ve frenleme, kör nokta uyarısı, şerit takip asistanı, uzun far geçişi bu paket ile gelen özelliklerden. Ayrıca patinajı önleyen önden kayma uyarısı da sunuluyor. CX-3, paket ve içerik olarak çok iyi görünüyor.

Mazda CX-3 ÖnBurun tasarımı markanın kimliği haline gelen temel ögeleri ufak değişiklikler ile koruyor. Merkeze yerleştirilen geniş ızgara alçaldıkça inceliyor ve iki yan kenarı ortada birleşiyor. Yumuşak köşe ve çizgiler ile oluşturulan şeklin içinde sık aralıklarla yerleştirilmiş yatay kanatlar ve üst kenara yakın konumda Mazda logosu bulunuyor. Izgaranın alt ve yan kenarları krom şerit ile vurgulanıyor. Şerit, yanlarda yükseldikçe kalınlaşıyor, üst kenar seviyesine ulaştıktan sonra yanlara ilerlemeye başlıyor ve far içine giriyor. Farlar, arkaya doğru uzarken kalınlaşan bir şekle sahip. Sivri köşeler aracın gözlerine ciddiyet veriyor. Far içinde de devam eden krom şerit mercek aydınlatmaya değmesi ile sonlanıyor. Birbirine bağlı olan farlar ve ızgara aracın tüm genişliği boyunca devam ediyor. Farların yanlara doğru açılan ve yükselen şekli ile kanat çağrışımı yapılıyor, araç daha görkemli görünmeye başlıyor. Burnun alt yarısında ızgara hizasında ince uzun bir hava girişi yer almakta. Aracın en altından ilerleyen siyah plastik kaplama yükselerek hava girişini sarmalıyor. Düz alt ve üst kenarlar ile şekil göze batmıyor, dikkat çekmiyor. İki ızgara arasına plaka yerleştirilmiş. Farların altında içeri yapılan girintide siyah zemin üzerinde sis farı bulunuyor. Bu parçanın içeri gömülmüş görüntüsü suratın sert görüntüsüne katkıda bulunuyor, alt hava girişinin yan kenarlarına paralel kenarları ise uyumu sağlayarak görsel ögeleri bağlıyor. Kaput geniş ve pürüzsüz. Ön cam yanı kirişten uzayan çizgiler ızgara ile far birleşimi noktasına ilerlerken silikleşiyor ve düz zemin hafif bir dalga oluşturuyor.

Mazda CX-3 ArkaAracın yan kısmında dalgalar sıklaşıyor. Kaputtaki hafif çizgi hizasından beliren bir başka çizgi, yan kısma ilerliyor ve arka tekerleğe doğru alçalıyor. Bu alçalma hareketine zıt biçimde yan camların alt kenarı da yükseliyor. Kaputtaki çizgiyi sürdürür gibi başlayan alt kenar, ön kapı üzerindeyken yükselmeye başlıyor, arka kapı sonunda düzleşerek arka kısma devam ediyor. Üst kenar ise tavan çizgisini izliyor. Camların arkaya devam eden görüntüsü araca modern bir hava katıyor. D-sütunundaki siyah kaplama cam gibi görünüyor. (Bu kaplamanın belirgin göründüğü kötü bir örnek Hyundai i20.) Yan ayna, ön kapının gövde rengi yüzeyinden çıkıyor ve yan sinyal lambasını üzerinde taşıyor. Ön kısımda alttan devam eden siyah plastik kaplamalar tekerlekleri sardıktan sonra kapı aralarında da devam ediyor. İki kapı arasında arkaya doğru yükselen kaplama, üzerinde bu yükselme şeklini vurgulayan krom bir şerit taşıyor. Sportif ve koyu renkli jantlar, onları çevreleyen kalın kaplamalar ile olduklarından büyük görünüyor, aracın yere sağlam bastığını hissettiriyor. Yan camların dalgalı şekli izlenerek arka cepheye varılıyor. Üzerinde tavana pürüzsüz biçimde birleşen bir spoyler barındıran arka cam, orta noktaya doğru alçalan alt kenarı ile beraber Mazda logosunu vurguluyor. Mazda logosunun üzerinden geçen düz çizgi iki yana uzuyor ve stop lambalarına birleşiyor. Öne uzadıkça kalınlaşan lambalar şekli vurgulayan kırmızı bir çerçeve ve içi dolduran beyaz bir kaplamaya sahip. Bagaj kapağının altında içeri yapılan derinlikte plaka bulunuyor. Bunun altında ise siyah plastik kaplama başlıyor. Yandan uzayan kaplama arka kısımda daha yüksek. İki ucunda kedigözlerini taşıyan kaplama, en alttan çıkan başka bir katmanında iki egzoz çıkışını taşıyor. Arka kısım şaşırtıcı biçimde sportif ve canlı görünüyor. CX-3, ağabeyi CX-5’ten daha canlı ve oyalayıcı bir tasarıma sahip. Küçük crossover’lar birbirlerinden tarzları ile ayrılıyor, CX-3 kolayca tanınabilecek ve sevilebilecek bir görüntüye sahip.

Mazda CX-3 İçAracın iç mekanı kendine hayran bırakıyor. Renkler ile canlanan ortam, az sayıda düğme ile basit kullanımlı. Sürücü karşısında üç kollu bir direksiyon, Mazda logosunu güçlü biçimde vurguluyor. Direksiyon arkasında üç kademeli gösterge paneli bulunuyor. Merkezdeki dairesel analog hız göstergesine dijital göstergeler eşlik ediyor. Panelin üç hücresi, derine yerleştirilen ekranlar ile üç boyut hissini pekiştiriyor. Göstergelerin siperliği fazla uzamadan sonlanıyor ve sağ kısımda orta konsol başlıyor. Ön cam altındaki kaplama öne eğilirken üzerine 7 inçlik multimedya ekranı konuyor. Konsoldan bağımsız duruşu bazı kişilerce rahatsız edici bulunuyor. Ekranın altında iki uçtaki havalandırma çıkışlarını birbirine bağlayan siyah şerit görülüyor. Uçlardaki dairesel çıkışlar uçak motoru çağrışımı yapıyor. Bir alt seviyede ise beyaz kaplama yer alıyor. Üzerinin boş olması ile daha geniş algılanıyor, aracın içini daha ferah gösteriyor. Orta konsolun beyaz kaplama altında devam eden dikey bölümünde havalandırma kontrolleri ve depolama gözleri görülüyor. Bu kontrollere yanlarından kırmızı şeritler destek oluyor. Düzleşen zeminde vites kolu ve multimedya ekranı kontrolleri yer alıyor. Tekerlek kontrol sürücünün gözünü yoldan en az miktarda ayırmasını ve kollarının yorulmamasını sağlıyor. Kapı panellerinde arkaya doğru çekilen çizgiler ile sarılma etkisi oluşturuluyor. İç mekandaki malzeme çeşitliliği araç hakkında olumlu bir izlenim bırakıyor. Yerden yüksek duruş ise SUV meraklısı alıcıları tatmin edecektir. CX-3, küçük crossover’lar arasında özgün tasarımı ve eksiksiz donanımı ile özel bir konumda. Peki yeni Mazda CX-3 ne zaman Türkiye’ye gelecek? Ülkemize 2015 yaz başında varması beklenen aracın tahmini başlangıç fiyatı 70.000 TL civarında. Sınıfındaki yaygın modellerin fiyatları çok daha düşük. CX-3, Premium bir crossover ve küçük sınıf hizasındaki rakipleri aksine daha büyük, ancak fiyat hala anlamsız biçimde yüksek. Fiyat ve sahip olma konularında diğer Mazda modellerinden farksız. Alması ve satmasız zor ancak sahip olması çok zevkli. Zevkinize uyuyor, ve bütçeniz geniş ise ne mutlu! O bir gizli kahraman, değerli bir otomobil.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s