Peugeot 208

Markanın en çok satan modeli 208, tanıtımından 3 yıl sonra her bölgesi gözden geçirilmiş makyajlı hali ile yollara çıkmaya hazırlanıyor. Avrupa pazarından en çok talep gören otomobil tiplerinden olan kompakt hatchback’ler altında küçük sınıf modeller arasındaki Fransız temsilcisi, 200 serisinin en genç elemanı ve kendinden önce gelen modellerin şanını sürdürmeye çalışıyor. Aynı zamanda Peugeot’nun üst sınıf bir marka olma çabasını da yansıtıyor. Üretim adedi 1 milyona yaklaşan model, daha üst sınıf ve sportif bir görüntü alıyor, yeni kişiselleştirme ve model seçenekleri sunuyor. Teknolojik özellikler arasına da yenileri ekleniyor. Tasarım, aracın zengin kişiliğini vurguluyor. Burun kısmına ilk bakışta dahi enerji hissediliyor. Canlı bakışlar, burnun alt yarısına eklenen sportif detaylar ile güçlendirilmiş. 208, hala modern ve yeni görünmeyi de başarıyor. Izgara burun yapısına birleştirilerek daha kaliteli ve sağlam bir hava oluşturulmaya çalışılmış. Equalizer ızgara seçeneği 3 boyutlu görüntü sağlarken, diğer seçenekler ve eklemeler farklı etkilerde bulunuyor. Yan kısmın kıvrımlı görüntüsü 206 ve 207 modellerini çağrıştırıyor, ancak onların çocuksu havası sonunda bozuluyor. Yola sağlam basan, herkes için çekici görünen araç, arka kısmında da artık LED aydınlatmalar ile vurgulanan pençe detayını barındırıyor. Karartılmış kırmızı renkli stop lambalarının içindeki 3 çizgi ile arkadan bakıldığında aracın tanınması kolaylaşıyor. 208, her ne kadar ciddi ve sportif görünse de hala küçük bir otomobil. 4 metre civarında uzunluk değerine sahip olan araç şehir içinde gezinmeyi kolaylaştırırken, uçlara yakın tekerlekler iç mekandaki alanı kısıtlamıyor. Araç için yeni jant ve gövde rengi seçenekleri de sunuluyor. Lansman rengi olan Orange Power dikkat çekici bir koyu turuncu. Aracın iç mekanı 2012’de tanıtıldığında büyük şaşkınlık yaratan ve ilgi çeken i-Cockpit düzenini koruyor. Peugeot’nun bunu bozmaya niyeti yok, hatta diğer modellere de eklemeye çalışıyor.

Sürücüye bilgi sunumunu kolaylaştıran ve dikkatinin dağılmasını önleyen bu düzen, beraberinde daha küçük çaplı bir direksiyon simidi, yüksekte bir gösterge paneli ve Head-Up Display ve ortada çıkıklaşan bir orta konsol getiriyor. Orta konsolun tepesinde ise 7 inçlik dokunmatik multimedya ekranı bulunuyor. Satılan 208’lerin %80’inde bulunan bu ekran, eğlence ve bilgi hizmetlerine erişim sağlıyor, ayrıca Peugeot uygulamaları da buradan kullanılabiliyor. Ekran, 2. donanım seviyesinden itibaren standart olarak geliyor. Bluetooth ve USB bağlantılarına ek olarak MirrorScreen sistemi ile multimedya cihazları ve akıllı telefonların araç içinde kullanımı kolaylaşıyor. Belirli telefon uygulamalarını orta konsol ekranına yansıtan MirrorScreen, bünyesinde Apple’ın iOS işletim sistemli cihazlara özel geliştirdiği arayüz CarPlay’i de barındırıyor. İç mekan genelindeki beyaz aydınlatma huzur veriyor. Panoramik cam tavan seçeneği ise ferahlığı arttırıyor. 208’in güvenlik donanımları arasına eklenen aktif şehir içi fren sistemi, 30 km/s’den düşük hızlarda çarpışma riskinde otomatik fren yapıyor veya aracı durduruyor. Bu sistem, ön camdaki radar sistemi sayesinde çevredeki araçları tespit ediyor. 208, EuroNCAP’ten 5 yıldızlık skora sahip. Araç için Euro 6 karbondioksit salınım kısıtlamalarına uyumlu motor seçenekleri sunuluyor. 1.6 BlueHDi 75 bg ve 100 bg modelleri standart Start&Stop sistemi ile geliyor ve 100 km’de yaklaşık 3 litre salınım gerçekleştiriyor. PureTech ailesinden 1.0 litre hacimli 68 beygirlik seçenek dışındaki 1.2 litre hacimli 82 ve 110 beygirlik modeller Start&Stop sistemiyle ve EAT 6 şanzımanla tercih edilebiliyor. EAT6, 6 vitesli otomatik bir şanzıman ve daha hızlı vites geçişleri sağlarken yakıt tüketimini de düşürüyor. 1.6 THP motor ise 165 ve 208 beygir güç seçeneklerine sahip. Bu motorlar 6 vitesli manuel şanzıman ile geliyor. 208, Fransa’daki Poissy ve Slovakya’daki Trnava fabrikalarında üretiliyor. Aracın makyajlı hali ile yollara çıkışı için verilen tarih Haziran 2015. Aracın tahmini başlangıç fiyatı 35.000 TL seviyesinde.

Peugeot 208 Ön208’e ilk bakışta enerjik ve genç havası hissediliyor. Arkaya doğru gerili halde duran farlar, üst kenarını izleyen LED aydınlatmalar ile belirgin kirpiklere kavuşuyor. Kirpikler altındaki karartılmış zeminde ana aydınlatma elemanlarını yer alıyor. Farların arkaya uzayan üst kenarının çıkıklaşıp yeniden incelmesi şekle hareket ve bakışlara farklılık katıyor. Alt kenar düz ilerlerken sivri bir köşe bırakıp ters dönerek üst kenara ilerliyor. Hareketli farlar hem yan cepheyi hem de burnun ortasını işaret ediyor. İki farın alt uçlarını birbirina bağlayan ızgara, makyajlı model ile beraber pek çok görünüme kavuşuyor. Equalizer ızgara mat siyah çerçevesi ve sık aralıkla yerleştirilmiş metal görünümü çıkıklıkları ile yeterli dozda detay sunuyor. Izgara ortasındaki kalın plastik şerit plakayı taşıyor, çerçevenin üst kenarında da krom şerit üzerine marka adı yazılmış. Makyaj öncesinde burun üzerindeki açıklıkta havada duruyormuş gibi görünen ızgara, gövdeye birleştirilmesi ile beraber aracın dayanıklı ve güvenilir görünmesini sağlamış. Izgaranın üzerinde, kaputta “U” şekilli çizgi ile vurgulanan Peugeot logosu bulunuyor. Ayrıca ön cam yanı kirişlerden uzayan iki çizgi de farlar hizasından geçerek sonlanıyor. Aracın tamponunda iki uçtaki sis farlarına birleşen ince uzun bir hava çıkışı görülüyor. Farlar hizasındaki sis farları tıpkı farlar gibi yana yaklaştıkça yükseliyor. Derine yerleştirilen dairesel farlar, üzerindeki ince metal çizgi ile vurgulanıyor. İki sis farı arasında uzayan hava girişi altından düz bir biçimde gövde rengi şerit geçiyor. Alt kısmın düzenli yapısı aracın gereksiz derecede karmaşık görünmesinin önüne geçiyor.

Peugeot 208 ArkaYan kısımdaki yumuşak çizgiler ön kısmın sportif göndermelerini dengeliyor. Temel öge olan yan camlar, arka kapıya doğru yükselen bir alt kenara sahip. Alt kenar, geniş bir çember çizerek tavana ulaşıyor, üst kenara birleşiyor ve tavana paralel biçimde başa dönerek şekli tamamlıyor. Camların öne bakan ucunun bir basamak inmesi sivri bir uç oluşturuyor ve gözleri ön kısma yönlendiriyor. Donanıma bağlı olarak yan camların tamamı krom çerçeve ile sarılıyor. Cam geçişlerinde cilalı siyah görünümlü kaplama kullanılarak kalite algısı yükseltiliyor. Kapı panellerinde çok hareket yok. Stop lambasının yana uzayan ucundan çıkan çizgi, kapı kollarının ortasından geçerek ön tekerleğe yaklaşıyor ve temas etmeden sonlanıyor. Bu çizgi yan kısmı ikiye bölüyor. Alt kısımda, kapıların altında ön tekerleğe doğru yaklaştıkça yükselen silik bir çizgi daha bulunuyor. Tekerlekler hafifçe çıkıklaştırılmış. GTi modellerindeki jantlar siyah kaplamaları ile sportif görünüyor. Diğer jant seçenekleri ise aracın genel görüntüsü ile uyum sağlıyor. Öne eğik olan arka cephede stop lambaları ve arka cam büyük yer kaplıyor. Yumuşak köşelere ve eğimli kenarlara sahip olan arka camın alt kenarına bitişik bir krom parça yer alıyor. Marka adının işlendiği bu parça prestijli bir görüntü oluşturuyor. Hemen altında ise marka logosu yer alıyor. İki stop lambasını birbirine bağlayan düz çizgi, bagaj kapağı üzerinde yarattığı derinlik ile plakaya yer açıyor. Plakanın sol tarafında model adı görülüyor. Stop lambaları, bagaj kapağının alt kenarının şeklini sürdürüyor genel şekli ile yukarıyı, yanı işaret ediyor. Bumerang şeklinin kalın kolu içinde üç adet LED grubu bulunuyor. Koyu kırmızı zemin üzerinde kolayca belirgin hale gelen bu şeritlerin altında, diğer kola uzanan beyaz bölge yer alıyor. Tamponda alttan yükselen siyah bir zemin ve bagaj kapağı ile bu zemin arasında kedigözü bulunuyor. Arka kısım öne eğilen görüntüsü ile aracın harekete hazır görünmesini sağlıyor. 208, genel olarak gözü oyalamayı başaran, hem eğlenceli hem de ciddi görünmeyi başaran bir otomobil. Ayrıca son 200 serisi modelleri aksine sadece bayan otomobili gibi de görünmüyor.

Peugeot 208 İçİç mekan, yolcusunu etkilemeyi başarıyor. Küçük direksiyon ön panelden sürücüye uzuyor, merkezinde kalın bir zeminde marka logosunu ve üç tarafından çıkan kolları barındırıyor. Alt kolun metal görüntüsü malzeme çeşitliliği yaratıyor. Geride ve yüksekte kalan gösterge paneli, düz zemin üzerinden bir anda çıkıyor ve sürücünün rahat görebileceği konuma geliyor. İki ana çember ve aralarındaki bilgi ekranından oluşan panelin görüntüsü oldukça şık. Ayrıca modele göre özel renkte aydınlatmalar da bulunuyor. Gösterge panelinden sonra yavaşça çıkıklaşan zemin orta konsolu oluşturuyor. Öne eğilen zeminde 7 inçlik multimedya ekranı başta geliyor. Devamında ise havalandırma çıkışı ve kontrolleri bulunuyor. Dikey konsol yatay hale gelirken köşede bir depo gözü oluşuyor. Gerideki vites kolu ise kaliteli görünüyor. Ön panelde kapılara bitişik bulunan havalandırma çıkışları krom eklemeler ile şık görünüyor. Kapı panellerinde daha yumuşak ve akışkan çizgiler görülüyor. Koltuklar, yolcusunu kavrıyor ve rahat hissettiriyor. Arka yolcu sırası ise küçük sınıf bir araçtan beklenen düzeyde bir ferahlık sağlıyor. 208, şehir içinde gezintiyi kolaylaştıran, günlük kullanıma uygun bir küçük otomobil. Sınıfının en yaygın üyelerinden biri. Makyajlı model onun ömrünü biraz daha uzatıyor ve yeniden ilgi çekmesini sağlıyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s