Hyundai i30

Hyundai’nin Avrupa’ya yönelik geliştirdiği ilk modellerden olan i30, büyük beğeni toplayan 2. neslinin makyajlı hali ile yeniden yollara çıkıyor. Birincil tercih sebebi tasarım olarak belirtilen araç, Hyundai’nin kendini yeniden tanımlama ve inşa etme sürecine geçirdiği büyük evrimin en somut kanıtlarından. i30’u farklı kılan, ilhamını doğadaki şekillerden alan Fluidic Sculpture tasarım anlayışı, ikinci sürümü ile modellere uygulanmaya başlanıyor- makyaj ile beraber i30 da en güncel tasarım ögelerine sahip oluyor. Yeni ekleme ve geliştirmeler aracın cazibesini arttırmayı hedefliyor. Belirgin altıgen şekilli ızgarayı tamamlayan yeni farlar artık Bi-Xenon aydınlatmalar ile geliyor. Farlar daha iyi gece görüşü sunuyor ve ışık şiddeti otomatik ayarlanıyor. Aracın Hyundai ailesi ile olan bağını güçlendiren görsel ögeler, aynı zamanda tazeliği de koruyor. Yeni burun tasarımının da katkısıyla makyaj öncesine kıyasla daha ciddi ve olgun görünen i30, kompakt sınıftaki diğer rakipleri arasında sivrilmeye devam ediyor. Aracın dış boyutları 4300 mm uzunluk, 2560 mm dingil aralığı, 1780 mm genişlik olarak açıklanıyor. İç mekanda, özellikle ön sırada yüksek baş ve omuz mesafesi değerleri ferahlık hissini geliştiriyor. Arka yolcu sırasında da durum oldukça iyi. 378 litrelik bagaj hacmi, düşük eşik ve uygun şekil ile kompakt sınıf otomobillerden beklenen temel pratik kullanım becerilerine sahip. Kısa mesafede büyük eşya taşınabiliyor ve uzun yollarda da bavullar sığdırılabiliyor. Arka koltukların yatırılması ile hacim 1316 litreye ulaşıyor. Geliştirilen ses ve titreşim yalıtımı, makyajdan önce bu konu hakkında yapılan şikayetleri dindirmeyi hedefliyor. İç mekanın modern görüntüsü hala korunuyor. 3 tema rengi seçeneği sunuluyor: Siyah, bej ve mavi. Renkler kumaşa veya deriye uygulanabiliyor. Ön koltuklar havalandırma ve ısıtma sistemleri ile tercih edilebiliyor. Yaz günlerinde havalandırma özelliğinin değeri anlaşılıyor. 10 yönde elektrikli olarak ayarlanabilen sürücü koltuğu yola ve araca hakimiyet hissini sunuyor.

Direksiyon da koltuğa benzer şekilde rahatlıkla ayarlanabiliyor. Orta konsolda bulunan 7 inçlik dokunmatik ekran multimedya ve navigasyon özelliklerine erişim sağlıyor. Araçta USB ve Aux girişleri de bulunuyor. Çift bölgeli klima sistemi arka yolcu sırasının kendi sıcaklık tercihini yapabilmesini sağlıyor. Panoramik cam tavan seçeneği ise ferahlık hissini arttırıyor. Güçlü yol tutuş, hissiz direksiyon sistemi ile gölgeleniyor. FLEX STEER isimli direksiyon his yönetimi sistemi dahi fark yaratamıyor. Comfort, Normal ve Sport modları direksiyonun araca etkisinde değişim yaratsa da hissi geliştiremiyor. i30, pek çok modern güvenlik donanımı ile geliyor. 6 hava yastığı standart sunuluyor. Ek sistemler arasında şerit takip uyarısı, elektronik park freni, cruise control, elektronik denge kontrolü ESC, denge yönetimi sistemi, acil durum fren destek sistemi, acil durum sinyali ve yokuş kalkış desteği bulunuyor. Belirli modellerdeki start-stop sistemi verimliği arttırıyor. Dur kalk trafik desteği de yakıt tasarrufu sağlıyor. Paralel ve dikey park alanlarına giriş-çıkışı sağlayan otomatik park sistemi günlük kullanımda sürücünün daha az yorulmasını sağlıyor. Makyajlı i30’un ülkemizdeki satış fiyatları ve motor seçenekleri şimdiden açıklandı. Motorların tamamı Euro6 karbondioksit salınım kısıtlamalarına uyumlu. Benzinli seçenekler 1.4 MPI 90 PS ve 1.6 GDI olarak sıralanıyor. 1.4 litrelik ünite sadece Blue Drive donanımında satılıyor ve 55.000 TL civarındaki fiyatı ile makyajlı i30’un başlangıç fiyatını belirliyor. 1.6 litrelik benzinli ünite ise Style, Elite ve Sort donanımlarında tercih edilebiliyor. Dizel motor seçenekleri arasında 1.6 CRDi 110 ve 136 PS seçenekleri bulunuyor. Bir diğer seçeneş ise 186 PS Turbo-GDI ünite. i30 ailesinin en güçlü üyesi, standart i30 modellerinden görüntüsü ve ismi ile ayrılıyor- i30 Turbo, 256 Nm tork, 8 saniye 0-100 km/s hızlanma süresi, 220 km/s maksimum hız değerlerine sahip. 75.000 TL civarında bir fiyata sahip olan i30 Turbo, performansını belli eden tasarım detaylarına sahip. Burunda daha kalın kenarlı ızgara ve sportif tampon, yanlarda daha geniş çaplı jantlar ve arkada daha yüksek görüntü aracın farklı konumunu vurguluyor. i30’un fiyat listesi için tıklayınız. Kompakt sınıfın en çok ilgi gören otomobillerinden i30, başarılı özelliklerini koruyor ve şikayet edilen bölgelerini düzelterek yeniden yollara çıkıyor. Yollardaki yaygın otomobillerden biri haline geldi ve kompakt otomobil arayışında incelenmesi gereken bir otomobil.

Hyundai i30 Ön

i30, önden bakıldığında artık daha heyecanlı ve hevesli görünüyor. Burnun dikey yüzeyi boyunca devam eden ızgaranın altıgen şekli vurgulanıyor. Altıgen sınırların içinde dört krom şerit arkasında ızgara yüzeyi görülüyor. Zincire benzer basit bir desene sahip olan ızgara, üzerindeki krom şeritler ile beraber Hyundai logosunu ve plakayı taşıyor. Izgaranın yukarısında bulunan farlar, altıgen şeklinin üst kenarından sonra gelen eğik kenarlara paralel uçlara sahip. Bu paralellik ilişkisi ile ögeler arasında bağlantı kuruluyor ve şekillerin teker teker değil, bir bütün olarak algılanması sağlanıyor. Yan cepheye doğru yükselerek uzayan farların üst kenarı boyunca beyaz bir LED şeridi görülüyor. Şeridin altındaki dairesel mercek aracın gözlerini meydana getiriyor. Merceğin önündeki sinyal ışıkları da far şekline uyum sağlıyor. Ortadaki ağız olarak algılanıyor ve aracın karşısındakine kahkaha ile baktığı görülüyor. Ön cam yanındaki iki kirişin ucundan başlayıp burun detayları üzerinden geçen çizgi, bir “U” şekli oluşturuyor. Burnun alt kısmında, farlar hizasında, siyah plastik zemin üzerinde yaprak şekilli sis farları yer alıyor. Makyaj öncesinde de aynı şekle sahip olan farlar, altlarından geçen LED şeridi ile öne çıkıyor. Burnun altından geçen gövde rengi şerit, altıgen ızgara hizasında düz ilerliyor, ardından sis farları altında alçalıyor. Bu sayede görüntünün ortadaki yoğunluğu kenarlara dağıtılıyor ve gözler yan cepheye yönlendiriliyor.

Hyundai i30 Arka

Farlar ucundan çıkan, ön tekerlekler hizasında çember çizen ve arkaya devam eden çizgi yan kısımdaki hareketliliği sağlıyor. Yan camların bu çizgiye paralel alt kenarı ön kapı başında kısa süre alçaldıktan sonra hızla arkaya doğru ilerlerken yükseliyor ve yumuşak bir köşe ile tavana uzayıp üst kenara birleşiyor. Tavana paralel biçimde başa dönen üst kenar camların şeklini tamamlıyor. Camların alt kenarı krom çizgi ile vurgulanıyor. Akışkan hatlar aracın ruhunu belirliyor. Ön kısımdaki oyuncu, heyecanlı görüntü yalnız bırakılmıyor ve diğer detaylar ile destekleniyor. Yan sinyal lambasını üzerinde barındıran yan aynalar ön camın ucuna birleşiyor. Kapılar üzerinde cam geçişlerinde mat siyah kaplama kullanılmış. Kapıların altından geçen bir çizginin devam etmesi ve çember çizmesi sayesinde vurgulanan tekerlekler basit jant tasarımlarına sahip. Arka cephede en çok dikkat çeken öge stop lambaları oluyor. Makyaj ile beraber LED aydınlatmalar eklenen lambalar, gece ve gündüz i30 modellerinin arkadan tanınmasını sağlıyor. Şekilleri ile önü işaret eden ve arka kısmı yanlara doğru geren elemanlar güçlü omuzları da oluşturuyor. Arka cam, dairesel alt kenarı ile basit görünmüyor. İki lambanın içe doğru incelen uçlarını bağlayan çizgi, altında marka logosuna komşu. Kapağın alt kısmında ise marka ve model adı yazılı. Bagaj kapağı sonrasında çıkıklaşan tamponda üç derinlik belirgin. Stop lambaları hizasında kedigözleri yer alırken, ikisinin ortasında plaka bulunmakta. En alttan beliren ve yükselen siyah zemin aracın fazla uzun görünmesini engelliyor. Fluidic Sculpture tasarım anlayışının ilk ürünlerinden olan i30, hala canlı ve heyecan verici.

Hyundai i30 İç 2

İç mekanda da devam eden kıvrımlı çizgiler karmaşa yaratmıyor. Direksiyon, üzerinde parantez biçimli iki kola sahip. Üst açıklıktan görünen gösterge paneli, orta konsoldaki havalandırma ekranı gibi hala mavi aydınlatmalar ile ışıldıyor. Bu rengin rahatsız ediciliği kişiden kişiye değişiyor. İki ana çemberin şekli çıkıklaşan sınırlar ile vurgulanmış. Çemberlerin arasında bulunan bilgi ekranı da temel sürüş bilgilerini sunuyor. Siperlik gösterge panelinin ötesine uzamıyor. Sağ tarafta kalan orta konsolun yan sınırları açık renkli kollar ile vurgulanmış. Ön cam altından zemine uzayan kollar, başta havalandırma çıkışlarını da içine alıyor. İki kol arasında en başta multimedya ve Navigasyon ekranı geliyor. Devamında iri düğmelere sahip olan havalandırma sistemi ve depo gözü bulunuyor. Vites kolu da kollar arasında kalıyor. Kapı panellerindeki renkli şeritler ön paneldeki havalandırma çıkışlarının şeklinden devam ediyor. Yüzeyler arasında aktarılan çizgiler ile görüntü anlam kazanıyor. İç mekan dışarıdan belli olmasa da yeterince ferah ve kullanışlı. Geliştirilen yalıtım ile daha huzurlu olacağı tahmin ediliyor. i30, Hyundai’nin aldığı yolu göstermekle beraber ideal bir kompakt otomobilin nasıl olması gerektiğini de söylüyor. Elbette daha yeni ve cazip üyeler var, ancak daha ekonomik ve bilindik bir araca sahip olmak uzun zaman içinde avantajını gösteriyor. Kompakt sınıfın dahi sıkıcı hal aldığı bu yıllarda hala renkli kalmayı başarıyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s