Skoda Superb

Superb’i bilinir hale getiren yüksek hacim, yaşlanmayan tasarım, modern teknoloji, kullanışlılık ve fiyat gibi özellikler 3. nesil ile yeniden tanımlanıyor ve taze, belirgin ve duygusal etkisi güçlü bir tasarım ile vurgulanıyor. Form ve fonksiyon bir arada sunuluyor. Orta sınıfta konfor özellikleri ve iç mekan boyutları ile öne çıkan ve taşıdığı Skoda logosu ile şaşırtan Superb, yeni neslinde de bu garip cazibesini koruyor. VisionC konsepti ile ipuçları verilen tasarım belirgin bir kişiliğe ve duyguya sahip. Uçlara yakın ve geniş çaplı tekerlekler ile vurgulanan uzun gövde, basit geometrik şekillerden ve pürüzsüz yüzeylerden oluşuyor. Zarif ve keskin çizgiler Superb’e heykelsi bir zarafet kazandırıyor. Genişliği vurgulayan burun detayları marka logosunu gururla sergilerken, yan kısım keskin bel çizgisi, eğik tavan çizgisi ve ince sütunlar ile coupe otomobilleri hatırlatıyor. Yatay çizgilere vurgunun devam ettiği arka kısımda değerli taşları andıran stop lambaları standart LED aydınlatmaları ile ışıldıyor. Skoda tasarımının son dönemde klasikleşen elemanları hala korunuyor, görsellik Skoda’nın mantıksal yönü ile anlam kazanıyor. Superb, pek çok rakibinden düşük fiyatları ile daha fazlasını sunmanın peşinde. Volkswagen Grubu markalarının ortak kullandığı MQB platformu sayesinde 80 mm artan dingil aralığı, 61 mm kısalan ön tekerlek-burun mesafesi iç mekanın daha uzun olmasını sağlıyor. Temiz şekiller ve geniş yüzeyler ile içeri girdiğiniz ilk andan itibaren hissetmeye başladığını ferahlık hissi destekleniyor. Yeni nesil ön sırada daha geniş omuz mesafesi ve daha yüksek baş mesafesi sunarken, arka sırada lüks sınıf otomobilleri aratmayan bir alana sahip. 157 mm diz mesafesi, rakip araçlardaki en yakın diz mesafesinin neredeyse 2 katı. 980 mm tavan mesafesi ise başın üzerinde kalan mesafe ile Superb’i daha büyük algılamanızı sağlıyor. Sunulan donanım seçenekleri de etkileyici. Yeni klima sistemi 3 bölgeli tercih edilebiliyor, elektrikli panoramik cam tavan günışığından daha çok faydalanılmasını sağlıyor, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, ısıtmalı ön cam ve silecekler de soğuk havalarda sürüş konforunu geliştiriyor. Orta konsolda yer alması için seçilebilecek 4 multimedya sistemi bulunuyor. Volkswagen’in MIB’sini taban alan bu multimedya sistemleri eski modeldekinden daha hızlı ve daha yüksek çözünürlüklü. Bünyelerindeki Smart Link sistemi Mirror Link ile akıllı telefonların belirli uygulamalarına araç ekranından erişim sağlıyor. Yine Smart Link ile gelen Apple CarPlay iOS işletim sistemli telefonlara, Android Auto ise Android işletim sistemli telefonlara özel arayüzü araç ekranında sunuyor. Multimedya sistemi seçeneklerinin en gelişmişi Columbus araç içinde Wi-Fi hotspot’u oluşturabiliyor ve LTE bağlantısı yaratabiliyor.

Son yıllarda Skoda modellerini rakiplerinden farklı kılan “Simply Clever” çözümlerden Superb’de 10’u yeni olmak üzere tam 29 adet bulunuyor. Markanın kolay kullanıma ve pratik özelliklere verdiği önem ince düşünülmüş bu çözümler ile sergileniyor. Arka yolcu sırasında tablet tutucu, iki ön koltuk arasındaki depo alanında tablet gözü, USB girişi, 230 V soket, her kapıda 0,5 litrelik şişe gözü ve fosforlu ceket, bagajda yük sabitleyici ve LED fener, iki ön kapıda şemsiye yuvası, yakıt kapağında buz kazıyıcı gibi özellikler akla gelmeyecek beklentileri karşılıyor. 30 litrelik artışla 625 litre hacme ulaşan bagaj, bagajdan yatırılabilen arka sıra koltukları ile daha büyüyor ve büyük boyutları ile eşya taşımaya zaten elverişli olan Superb daha büyük yükleri içine alabiliyor. Araç bütün modern güvenlik sistemlerini sunuyor. Park asistanı, geri görüş kamerası, kör nokta algılama, geri trafik takibi, otomatik uzun huzme geçişi, adaptif cruise control, şerit takip sistemi, trafik işaret okuma, sürücü yorgunluk algılama gibi son dönemde pek çok orta sınıf modelde olduğu gibi 3. nesil Superb’de de tercih edilebiliyor. Standart elektronik denge kontrolü, çoklu çarpışma freni, şehir içi acil fren, lastik basınç göstergesi, 7 hava yastığı güven veriyor. Ayrıca sürücünün aracı kullanamayacak durumda olduğu tespit edilirse aracı durduran bir elektronik sistem de sunuluyor. Superb’in yeni neslinde tüm motorlar Euro6 karbondioksit salınım kısıtlamalarına uyumlu. Tüketim ve salınım %30’a kadar düşerken, performans %20’ye kadar arttırılmış. Bu gelişmeler MQB platformunun da katkısıyla azalan ağırlık ve rüzgar direnci sayesinde sağlanmış. 5 benzinli TSI motor seçeneği 125-280 PS arasında güç değerlerine sahip. Bu aralık 3 TDI motor seçeneği için 120-190 PS. Tüm motorlarda stop-start ve fren enerjisi geri kazanma sistemleri standart. Giriş seviyesi benzinli motor dışında tüm üniteler otomatik şanzımanla da eşlenebilecek, ayrıca 4 motor 4×4 olarak da alınabilecek. Superb, Dynamic Chassis Control isimli sürüş modu seçim modülü ile farklı sürüş karakteristikleri kazanıyor. Orta sınıfın bugüne kadar sessiz kalan üyelerinden Superb, yeni nesli ile Skoda için de yeni bir dönemi işaret ediyor. Yüksek kalitenin yüksek fiyat demek olmadığı yeniden kanıtlanıyor.

Skoda Superb Ön (2)Tasarım, Superb’i rakipleri arasında ilgi çekici hale getiren önemli bir etmen. Burun tasarımı büyük detayları ve geniş yüzeyleri ile etkileyici görünüyor. Kaput sonrasında burnun dikleşmeye başlaması ile gelen ızgara, üst kenarındaki girinti ile üzerindeki Skoda logosunu vurguluyor. Krom çerçeve ile vurgulanan şekil, köşelerde kıvrımlar yerine eğik kenarlar kullanıyor. Şeklin içinde krom çizgiler ile vurgulanan, ızgaranın yan kenarlarına paralel kanatlar bulunmakta. Bunlar sayesinde tipik Skoda ızgarası daha geniş ve hareketli bir şekil kazanmış. Izgaranın yer açtığı marka logosu, ön cam altından çıkan iki çizgi ile kavranıyor. Bu çizgilerin kaputta yarattığı yükselti ile Skoda logosu da yükseliyor. Izgaranın üst köşelerine ön cam yanlarından uzayan diğer iki eğik çizgi de burnun alt kısmındaki düz çizgileri dengeliyor. Sivri köşeli farlar arkaya uzarken aşağıya doğru üçgensel bir çıkıntı oluşturarak alışılandan farklı bir şekil kazanıyor. Eski Superb’deki farları da hatırlatan bu şekil, burnun ortasını işaret ediyor ve içindeki dairesel mercek ile insan gözüne benzetiliyor. Derinde, karanlık bir zeminde bulunan merceğin altından farların dikdörtgensel bölümünü üçgensel çıkıklıktan ayıran LED çizgisi geçiyor. Farların altındaki oluşan derinliğin üçgen şekli keskin sınırlar ile belirginleşiyor. Görüntüdeki duygusallığın oluşmasında farların bu detaylı ve gerçekçi görüntüsünün yeri büyük. Burnun üst yarısı ile alt yarısını ayıran düz zeminde plaka yer alıyor. Alt yarıda iki uçta farlar hizasında sis farları görülüyor, bunların arasına ise geniş bir hava girişi açılmış. Giriş, burnun altına doğru inen alt kenarı ile giderek genişliyor. Açıklığı örten ızgaranın altıgen hücreleri detaylı görünüme katkıda bulunuyor. Burnun en altından geçen gövde rengi çizgi de bu hava girişi hizasında inceliyor, sis farları hizasında yeniden kalınlaşıyor. Her detayın sınırlarının kesin olarak belirlenmiş. Mantığa göre oluşturulan görüntü gözler tarafından hayranlıkla inceleniyor. Basit geometrik şekillerin adeta büyüleyici bir birlikteliği izleniyor.

Skoda Superb ArkaYan kısım burnun duygusal görünümüne zıtlık oluşturan bir biçimde gösterişli ve görkemli. Coupe otomobilleri hatırlatan tasarım detaylarının kullanımı ile Superb’in görüntüsü hareket kazanıyor. Ön farın üst köşesinden sessizce başlayan ve ön tekerlek sonrasında kalınlaşan “kasırga çizgisi” yan tasarımın üst ve alt yarıları arasındaki ayrımı belirginleştiriyor. Üst yarıyı kaplayan yan camların şekli krom çerçeve ile vurgulanmış. Arka kapı sonuna kadar düz ilerleyen alt kenar, sona doğru yumuşakça yukarı kalkıyor ve köşe ile üst kenara bağlanıyor. Tavana doğru yükselen ve bir süre alt kenara paralel ilerledikten sonra aşağı inerek alt kenara yeniden birleşen üst kenar ile camların ana şekli tamamlanıyor. Alt kenarın yükselmesi sırasında kalınlaşan krom çerçeve bu sayede daha güçlü görünüyor. Cam geçişlerinde kullanılan cilalı siyah kaplama daha kaliteli görüntü yaratıyor. Yan aynalar ön kapı camının uçlarına bağlanmış ve yan sinyal lambalarını taşıyorlar. Kasırga çizgisi kapılar hizasonda daha kalın, ve uçlara doğru incelmekte. Kapı kolları hemen bu çizginin altında yer alıyor, kapıların en altındaki düz çizgiler ve girintiler uzunluğa vurguyu güçlendirmekte. Geniş çaplı tekerlekler ince detaylardan meydana gelen jant tasarımları ile yere sağlam bastığını hissettiriyor. Tavan çizgisi yan camların şekline uyumlu biçimde bir süre düz yol aldıktan sonra yavaşça eğikleşiyor ve arka camın yanından geçiyor. Kasırga çizgisi izlenerek varılan arka kısımda pürüzsüz yüzeyler ve sadelik ön planda. Arka cam bagaj kapağının altına girerek görüntüden çıkıyor ve düz zemini ile bagaj kapağı başlıyor. Kasırga çizgisi yana dönerek bagaj kapağının yatay ve dikey zemini arasındaki ayrıtı oluşturuyor ve iki yan cepheyi birbirine bağlıyor. Öne ilerledikçe kalınlaşan ve kasırga çizgisinin köşesine birleşen stop lambaları “C” şekilli kırmızı bölgeleri ile diğer modellerle ortaklığı sağlıyor. Standart LED aydınlatmalar, ve onları çevreleyen çapraz çizgiler değerli taşların çok yüzlü görüntüsünü hatırlatıyor. Kırmızı bölgelerin ortasındaki beyaz alanın üst kenarı stop lambalarından çıkıyor ve bagaj kapağında devam ediyor. Bu çizgi bagaj kapağı üzerindeki derinliğin üst sınırını oluşturuyor. Derin yüzeyde plaka ve model adı yer alıyor, ardından çıkıklaşan tampon geliyor. Tamponun üst sınırı stop lambalarının yan kenarından çıkan çizgi ile vurgulanıyor. Bu sessiz çizgi ögeler arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor. En altta yükselen siyah zemin sportif bir izlenim oluşturmayı hedefliyor, bunun hemen üzerinde ise ince uzun kedigözleri yer alıyor. Arka tasarım aracın zarif yönüne odaklanıyor.

Skoda Superb İçİç mekan hala Volkswagen izleri taşıyor ancak başka bir modelle direkt bağdaşan bir görsel öge bulunmuyor. Ön panel yanlara uzayan kolları ile genişliği vurgulamakta. Aşağıdan yukarıya ilerledikçe genişleyen çizgiler orta konsolun bölümlerini birbirine bağlıyor. En üstteki havalandırma çıkışları ardından cilalı siyah zemininde multimedya ekranı ve daha derinde bulunan havalandırma kontrolleri geliyor. Konsol düzleşiyor ve sıra vites koluna geliyor. İki koltuk arasındaki kapaklı depo gözü pek çok eşyayı içine alabiliyor. Üç kollu direksiyon kıvrımlı kolları ile Skoda logosundaki çizgilere uyum sağlıyor. Gerisindeki gösterge paneli iki geniş çemberden ve bunların arasındaki renkli ekrandan oluyor. Geniş çemberlerin derinleşen yapısı güzel bir görüntü oluşturuyor. Gösterge panelinin siperliği yanlara ilerledikçe yavaşça alçalıyor ve ön cam altındaki siyah zemine birleşiyor. Çift renkli iç mekan malzemeler ile beraber kalite hissini arttırıyor ve iyi bir izlenim bırakıyor. Arka yolcu sırasının boyutları aklınızda bir şey canlandırmıyorsa, gidin ve bir Superb’i test edin. Geniş, yüksek, ferah. Skoda, Superb’in sevilen yönlerini geliştirmiş ve onu rakipleri ile her yönden rakipleri ile yarışabilecek hale getirmiş. Markası, görüntüsü, konforu ile ilgi uyandırıyor, tarzı ile fark yaratıyor. Peki yeni Skoda Superb ne zaman Türkiye’de? Ülkemize 2015 eylül-ekim aylarında varması beklenen aracın tahmini başlangıç fiyatı 65-70.000 TL yakınlarında. Fiyat döviz kurları ve orta sınıftaki genel yükseliş trendi sebebiyle anlamsız yüksek, ancak diğer modellerde arananın fazlası Superb’de. O, her yüzeyinde farklı hisler oluşturan, kalbe ve beyne izlerini işleyen bir otomobil. Erişilebilir otomobilleri ile tanınan Skoda’nın bir ürünü olması onu daha candan, daha sevilesi hale getiriyor. Skoda’nın yükselişini izlemek de ayrıca zevkli.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s