Skoda Octavia

Skoda yeni Volkswagen’e dönüşürken kalbine Octavia’yı koyuyor. Markanın her beklentiyi karşılayan ekonomik otomobil üreticisi kimliğini en iyi şekilde sergilediğine inanılan Octavia, kompakt sınıf sınırlarını aşan özelliklerini kompakt sınıf fiyatları ile sunuyor. Yaklaşık 50-80.000 TL aralığında fiyatlandırılan Octavia modelleri hacim, çok yönlülük, kolay kullanım, işçilik, modern tasarım, teknoloji ve hayranlık duyulası kalite-fiyat oranı ile sınıfının gizli kahramanlarından biri. 4659 mm uzunluk değeri rakiplere yakın, hatta bir kısmı ile aynı, ancak 1782 mm iç uzunluk, ve sınıfın en yüksekleri olan 73 mm arka diz mesafesi, 98 mm arka baş mesafesi ve 568 L bagaj hacmi değerleri içerideki ferahlık hissi hakkında bir veriyor. Bu bagaj hacmi değeri arka koltukların yatırılması ile 1530 litreye çıkıyor. Volkswagen Passat’a Jetta’dan daha yakın duruşu ile Superb’i gereksiz kılan Octavia, “Simply Clever” çözümleri ile pratik kullanım özelliklerin sayısını arttırıyor. Bagajda katlanabilir sabitleme aparatları ve ağlar, çift katlı bagaj zemin kaplaması, yakıt kapağında buz kazıyıcı, sürücü koltuğu altı kapaklı göz ve bu gözde bulunan fosforlu ceket, kapı panelinde çöp kutusu, telefon tutucu ve gözlük kabı; varlığı ile günlük kullanımda mutlu ediyor- ve başka bir kompakt modelde sunulmuyor. Jozef Kaban önderliğinde tasarlanan Octavia, 2012 sonunda ilk ortaya çıktığında Skoda tasarımında yeni dönemin özelliklerini yansıtıyordu. Şimdi ürün gamının diğer üyeleri tarafından da benimsenen özellikler marka kimliğini geliştirmek ve pekiştirmekte büyük yere sahip. Dinamik ve zarif görüntü basit geometrik şekiller ile meydana geliyor. Akılda kalıcı ve zamansız tasarım gereksiz ve fazladan eklenmiş detayları barındırmıyor. Buna rağmen her geniş yüzeyde dahi detaya verilen önem hissediliyor. Bu boş bir tasarım değil. Burunda yatay çizgilere yapılan vurgu ızgaranın belirgin dikey kanatları ile dengeleniyor, marka logosu ise yükseltiliyor. Yan kısmın uzun görüntüsünü sağlayan, önü ve arkayı bağlayan “kasırga” çizgisi ortadan geçerken; üst yarıdaki yan cam, “yüzgeç” olarak adlandırılan sivri arka ucu ile Coupe silüeti oluşturuyor. Arkadaki C şekilli kırmızı aydınlatmalar markanın klasikleşene tasarım ögelerinin devamı niteliğinde. İç mekan Volkswagen Grubu bünyesindeki bir modelden beklendiği üzere yüksek kalitede. Üst bölgelerdeki malzemeler ve genel işçilik takdir topluyor.

Sunulan üst düzey opsiyonlar Octavia’nın sadece ekonomik otomobil alıcılarına hitap etmediğini söylüyor- Skoda da bunu defalarca belirtiyor, Octavia herkes için ideal bir model. Çift bölgeli klima, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, çok amaçlı direksiyon, karartılmış arka camlar, Bluetooth özellikli dokunmatik multimedya ekranı ve navigasyon öne çıkan seçeneklerden bazıları. Octavia ülkemizde Ambition, Optimal ve Elegance isimli üç donanım seviyesi ile satılıyor. Ambition pek çok güvenlik sistemini sunarken, Optimal’in farklılıları arasında sis farları ve multimedya sistemi bulunuyor. Bu iki donanım seviyesi siyah veya gri temalı iç mekan seçeneği sunarken Elegance’da farklı malzemeler ve renkler de bulunuyor. Bi-Xenon ve LED farlar, hız sabitleyici Elegance ile geliyor. Standart Octavia modeli için 3 motor seçeneği sunulmakta. 1.2 TSI 105 bg manuel ve DSG şanzımanla, Ambition ve Optimal donanımlarında tercih edilebiliyor; manuel şanzımanla 4,9 l/100 km, otomatik şanzımanla 5,0 l/100 km tüketim gerçekleştiriyor. 1.4 TSI 140 bg DSG şanzımanlı model ise sadece Elegance donanımında sunuluyor ve 5,4 l/100 km tüketim yapıyor. 1.6 TDO CR 105 bg motor 3,8 l/100 km tüketim yaptığı manuel ve 3,9 l/100 km tüketim yaptığı DSG şanzımanla tüm donanım seviyelerinde alınabiliyor. Aracın pek çok motorunda fren enerjisi geri kazanım sistemi ve start-stop özelliği standart. Bir başka tarafta ise daha sportif ve enerjik Octavia RS bulunuyor. Siyah arkaplanlı ve LED’li farları, spor ön tamponu, krom egzoz çıkışları, spor süspansiyonu ve XDS diferansiyel kilidi ile normal Octavia modellerinden farklılaşan Octavia RS, 2.0 TSI 220 PS manuel ve 2.0 TDI 184 PS manuel modellerine sahip. 100 km’de yakıt tüketimleri sırasıyla 6,2 ve 4,6 litre- performans odaklı bir modele göre düşük. RS modellerinin fiyatları ise 125.000 TL civarında. Yapılan yorumlar Octavia RS’in sedan yapısının çok çılgın bir sürüş hissi sağlamadığını belirtiyor, ancak normal modelden karakter farkı belli oluyor- sürücüsünü mutlu etmek için yeterli. Octavia’nın normal modelleri de heyecan verici değil, huzurlu bir sürüş sağlamayı başarıyor. Kötü yollarda yetersiz darbe emiş otoyollarda sıkıntı yaratmıyor, ancak yüksek hızlarda aynalardan gelen rüzgar sesi sorunu beliriyor. Octavia ayrıca sürüş modu seçimine de sahip: normal, spor, eco ve kişisel modlarının seçimi şanzıman, motor ve enerji yönetimini ayarlıyor. Aracın güvenlik donanımları arasında önden çarpışma önleyici fren, şerit takip sistemi, ikincil kaza önleyici fren, kaza durumunda yolcu koruma önlemleri, yorgunluk tespit sistemi, standart elektronik denge kontrolü –ESC ve opsiyonel diz bölgesi hava yastıkları bulunuyor. Maksimum 9 hava yastığı ile donatılabilen Octavia’ya adaptif cruise control, akıllı uzun huzme asistanı, otomatik park desteği ve park sensörü, anahtarsız giriş ve otomatik kilitleme eklenebiliyor.

Skoda Octavia Ön ÇaprazBurun tasarımı farklı açılardan farklı algılanabiliyor. Karşıdan bakıldığında Skoda ızgarası modern formu ile eski “bıyıklı amca” görüntüsünü korurken, çaprazlardan burnun tamamı daha genç ve hareketli görünüyor. Üst yarıda farlar ve ızgaradan oluşan grup birbirine paralel yan kenarları ile uyumlu ve birbirlerini tutuyorlar. Farlar, kıvrımsız biçimde yana doğru yükselen üst ve alt kenarlara sahip. Alt kenar bir köşe sonrasında daha eğimli ilerlemeye başlayarak farklılık yaratıyor ve bir yüz ifadesi oluşturuyor. Farların karanlık iç kısmındaki dairesel elemanlar ve alt kenarı izleyen yatay çizgiler şekli vurguluyor. İki far arasındaki ızgara, üst kenarındaki çöküklükte Skoda logosuna yer oluşturuyor, alt kenarlara bağlanırken geçişi sağlayan eğik kenarlar ile hareketi sağlıyor. Krom çerçeveli alan içindeki dikey siyah kanarlar alışılan Skoda görüntüsünü sürdürüyor. Izgara tarafından öne çıkarılan Skoda logosu, ön camdan uzayıp iki yanından geçen çizgiler vurgulanıyor. Kaput üzerinde ayrıca ön cam yanından uzayıp ızgara yan kenarlarına birleşen çizgiler yer alıyor. Bütün çizgilerin düz uzanışı burnu daha uzun gösteriyor ve ciddiyet sağlıyor. Burnun iki yarısını ayıran düz zeminde plaka bulunuyor. Alt yarımda ise ince uzun bir hava girişi ve ona bitişik sis farları görülüyor. Tek ve geniş bir ağız oluşturan bu parça burnun suratsı yapısına gülen bir ağız olarak katkıda bulunuyor. Üst kenar tek parça olarak iki uç arasında uzanırken, alt kenarın uçlara doğru yukarı kalkması gülme ifadesini oluşturuyor. Bu geniş siyah zeminin uçlarında, farlar hizasındaki kapalı bölümde sis farları yer alıyor. Ortadaki hava girişinin ortasında ise düz bir çizgi yer alıyor ve ağzın fazla büyük görünmesini önlüyor. Alttaki siyah zemini farlara bağlayan eğik çizgiler ile surat daha derli toplu görünüyor. Octavia baştan kendini sevdiriyor.

Skoda Octavia Arka ÇaprazYan kısmın sadeliği ise gerekli sportiflik dozunu ekliyor. Ön farın arka ucundan çıkıp stop lambasına kadar düz biçimde uzayan kasırga hattının üstünde yan camlar bulunuyor. Düz alt kenar arkaya kadar ilerledikten sonra yumuşakça yükseliyor, ardından köşe ile öne dönerek yükseliyor ve tavanı izleyerek başa dönüyor. Alt kenar ve kalkıklığı krom şerit ile vurgulanıyor, cam geçişlerinde kullanılan kaygan görünümlü siyah bölge kalite hissini yükseltiyor. Yan ayna zarif şekilli ve görmezden gelinebiliyor. Dairesel çıkıklıklarla vurgulanan tekerlekle sportif ve üç boyutlu jant seçenekleri ile yan kısmın boş alt yarısında gözü oyalıyor. İki tekerlek arasında giden düz çizgiler tekerlek sonralarında da soluk olarak devam ediyor. Arkaya geçildiğinde arka camın yan camların eğik kenarı ile paralel eğimde durduğu görülüyor. Bu paralellik ilişkileri ile görüntü daha kolay algılanıyor. Stop lambalarının köşesine değen kasırga çizgisi oradan sekiyor, yükselerek bagaj kapağının üst sınırını oluşturuyor. Dikey ile yatay zeminin geçiş noktasını belirleyen çizgi pek çok rol üstlenmiş oluyor. Karesel stop lambaları kalın C şekilleri, düz kenarları ve sivri köşeleri ile uyumlu ve tam yerinde bulunuyor. Bagaj kapağı içindeki derinlik C şeklinin üst koluna hizalı, ve bu derinlik ile lambalar arasında üçgensel parçalar aracılığıyla ilişki kuruluyor. Bu üçgenler yeni Skoda modellerinde de kullanılıyor ve gelenek halini alıyor. Plaka bu derinlikte. Bagaj kapağından sonra çıkıklaşan tamponda ince uzun ve yükselen şekilli kedigözleri, devamında ise alttan yükselen siyah bölge bulunuyor. Siyah bölge sportif görüntüye katkı sağlıyor, RS modelinde ise bu alanda daha çok detay yer alıyor. Octavia, az sayıda büyük detayı ile temiz ve modern. Modern mimari ürünleri ile geniş cam yüzeyleri paylaşan, beton bloklar gibi kıvrımsız metal paneller kullanan araç tasarımı fark edilmeyi bekliyor.

Skoda Octavia İçİç mekan geniş görüntüsü ve kaliteli malzemeleri akılda kalıyor. Sürücü karşısındaki üç kollu direksiyon parlak çizgiler ile vurgulanırken, gerisindeki gösterge paneli okunaklı iki ana çember ile kolay kullanım sunuyor. İki gösterge arasında yol bilgisayarı ekranı bulunuyor. Göstergelerin siperliği sadece göstergeleri örtüp sonlanmıyor, yumuşakça düzleşerek yanlara uzuyor ve orta konsolun üzerinden de geçerek kapılara ilerliyor. Orta konsolda siperliğin uzantısının hemen altında havalandırma çıkışları yer alırken, sonrasında multimedya ekranı veya müzik sistemi, daha sonra ise havalandırma kontrolleri geliyor. Konsolun dikey ile yatay bölümü arasındaki girinti multimedya cihazları için uygun. Vites kolu parlak bir zeminde yer alıyor, gerisinde ise bardak yuvaları ve depo gözleri yer alıyor. Aralara serpiştirilen parlak parçalar ve çizgiler siyah kabine renk getiriyor. Siyah temalı iç mekanın biraz iç karartıcı olduğu söylenebilir. Kapı panellerinde de parlak kapı kolları ve devamındaki şerit uzunluğa vurgu yapıyor, alttaki elemanların da paralel ilerleyişi uyumu sürdürüyor. Octavia’nın iç mekanı basit çizgileri ve yumuşak köşeleri ile fonksiyonu ön plana alıyor, ancak görüntüyü de boşlamıyor. Arka sırasının sınıf birincisi diz ve baş mesafesi değerleri hacim hissini geliştiriyor, ancak 5 kişilik yolculuklar hala çok rahat değil. Octavia, nitelikli tasarım, dopdolu donanım listesi ve 50.000 TL civarında başlangıç fiyatı ile kompakt sedanlar arasında en iyi seçim.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s