BMW 1-Serisi

Çirkin suratıyla eleştirilen ailenin küçük çocuğu 1-Serisi, ikinci neslinin tanıtımının ardından geçen sürede olgunlaşarak makyajlı hali ile tanıtılıyor. Bavyeralıların Premium kompakt sınıf temsilcisi, 10 yıl içinde 2 milyon adede yakın satış elde ederek markanın kompakt ve küçük sınıflardaki varlığının sağlam olduğunu kanıtlıyor. Makyaj ile beraber şikayet kaynağı pürüzlerini düzelten 1-Serisi, tanıdık BMW ifadesini takınıyor ve yoluna devam ediyor. Premium kompakt otomobiller arasında sürüş zevki kriterinde referans alınan model, yenilenen motor seçenekleri, ve yakıt tüketimi ile salınımı düşürmek adına yapılan değişiklikler ile güne uyum sağlıyor. Yeni görüntü aracın üst düzey kimliğini hissettirirken, eski modelin özgünlüğünden yoksun. 1-Serisi’nin spor ve MPV türevlerini barındıran 2-Serisi modellerini hatırlatan burun tasarımı, üç boyutlu ızgarası ve standart LED gündüz farları ile ilgi uyandırıyor. Çok büyük bir farklılık yaratılmamasına rağmen yeni görüntü daha kolay benimseniyor. Farlarda full LED opsiyonu da sunulmaya başlanıyor. Arka cephede yeni stop lambaları, BMW ürün gamının diğer üyelerine uyum sağlıyor ve L şeklini alıyor, şekli LED şeritleri ile vurguluyor. Daha ciddi ve kaslı görüntü, yan kısımda uzun kaput ve geniş dingil aralığı ile sağlanan tipik BMW silüeti ile tamamlanıyor. Aracın her tarafındaki uyum korunuyor. İç mekan, malzeme kalitesi ve kullanışlılık bakımından kompakt modellere örnek olmaya devam ediyor. Kısa ancak geniş orta konsolun ince uzun kontrol grupları diğer markalarca taklit edilmeye başlanmışken, 1-Serisi’nde bu kontroller krom çerçeveler ile vurgulanmış. Yenilenen müzik ve havalandırma sistemi kontrolleri işletimi hızlandırıyor. Orta konsolun zirvesinde bağımsız halde duran 6,5 inçlik multimedya ekranı standart olarak iDrive işletim sistemini çalıştırıyor. BMW’nin takdir toplayan bu sistemi sayesinde multimedya özelliklerini kullanım acı çektirmiyor. Bu ekran daha kapsamlı bir navigasyon sistemi olan Navigation system Professional’ın tercih edilmesi ile 8,8 inç oluyor.

Malzeme kalitesi Premium kompakt olarak tanımlanan bir otomobilden beklenecek düzeyde. Kumaşlar ve metaller ucuz hissettirmiyor, ve renkleri Advantage, Sport Line, Urban Line, M Sport paketleri ile değiştirilebiliyor. İç mekandaki kısıtlı kişiselleştirme seçenekleri aracın ciddi görüntüsünü bozmuyor. 40:20:40 oranında üç parçadan oluşan arka sıra koltukları gerisindeki 360 litrelik bagaj, koltukların yatırılması ile 1200 litreye ulaşıyor. 1-Serisi önden çekişli motorlara geçmeden önceki son model bu; yani arkadan itişin, 50:50’ye yakın ağırlık dağılımının zevkini çıkarmak için son yıllar. Sürüş zevkinin oluşmasında arkadan hissedilen denge ve sağlamlık da yer tutuyor. 1-Serisi makyajsız hali ile EuroNCAP tarafından 5 yıldıza layık görülmüştü. Makyajla beraber lastik basınç göstergesi standart donanıma giriyor. ConnectedDrive başlığı altında listelenen teknolojik donanımlar arasında pek çok modern ve standart olmaya aday olanları yer alıyor. Radarlı ve dur kalk özellikli adaptif cruise control, çapraz ve paralel otomatik park sistemi, geri görüş kamerası, hız sınırı bilgisi güvenliği ilişkin. Aynı başlık altında bulunan gerçek zamanlı trafik bilgisi sunumu, çevrimiçi hizmetler ve araca entegre sim kartı ile dış dünya bağlantısı güçlendiriliyor. Verimliliğe yönelik özellikler ise EfficientDynamics adı altında sunuluyor. Fren enerjisi geri kazanım sistemi, elektrikli direksiyon sistemi, uygun vites göstergesi, otomatik start stop, ECO PRO modu, navigasyon verilerine göre hızlanma-yavaşlama önerileri 1-Serisi’nin kullanım giderlerini ve çevreye zararını azaltıyor. Araç ülkemizde 2 benzinli, 1 dizel motor ile satılıyor. 120i 1.6 litre 177 beygirlik motora, 118i ise 1.6 litrelik 136 beygirlik motora sahip. Dizel seçenek ise 1.5 litre 110 beygirlik 3 silindirli motorlu 116d. Benzinli seçenekler yalnızca otomatik şanzımanla sunulurken, 116d için manuel seçeneği de bulunuyor. Aracın başlangıç fiyatı 95.000 TL civarında. Fiyat listesi için tıklayınız.

BMW 1-Serisi Ön (2)Tasarım detaylı incelenmeye başlandığında, ön kısımdaki yeni ögeler aracın daha temiz ve anlaşılır bir görüntüye kavuştuğuna karar veriliyor. Burundaki detayların yerleşimleri bir düzen hissi oluştururken, farklı eğimlere sahip çizgiler ile gerçekçi bir surat oluşturuluyor. Burnun ortasında, dik kısım ile yatay kaputun geçişine yerleştirilen böbrek ızgaraların üç boyutlu yapısı bu sayede daha belirgin hale gelirken, krom çerçeveleri lüks bir izlenim bırakıyor. Izgaralar hizasında başlayan farlar yana ilerledikçe yükseliyor. Yükselen üst kenar gözleri yan cepheye yönlendirirken, alt kenarın yaptığı basamak inme hareketi ile denge sağlanıyor. Üst kenarın sona doğru yavaşça aşağı inmesi gerginlik yaratırken, diğer köşelerin yumuşak bağlantıları ile gereksiz sertliğin önüne geçiliyor. Farların içindeki melek gözleri, alt ve üstten kesik dairesel şekilleri ile farklılık yaratıyor. Eski farların aniden kesilerek oluşan üçgensi şekli bir boşluk  hissi oluştururken, aracın ruh halinin kavranmasını güçleştiriyordu. Yeni bakışlar daha dost canlısı ve insansı. Burnun alt yarısında böbrek ızgaraları hizasında büyük bir hava girişi yer alıyor. Sis farlarının bulunduğu siyah zeminlerden daha alçaktaki bu hava girişinin şekli onu çevreleyen çizgiler ile vurgulanıyor. En alta kadar inen ve öne çıkarılan bu girişin şekli sayesinde araç haykıran bir surata kavuşuyor. Hava girişinin yan kenarları devam ederek sis farlarının maskesinin şeklini çiziyor. Dairesel sis farları dış kenarlara dayanmış. İki ızgara takımı arasındaki plaka ile boşluk örtülüyor, ve her detay arasında neredeyse eşit mesafe oluşturularak temiz bir görüntü yaratılıyor. Burundan kısa süre sonra düzleşen kaput üzerinde ön cam ortasından uzayan iki çizgi ve A-sütunundan uzayan iki çizgi yer alıyor.

BMW 1-Serisi Arka (2)Uzun kaput ardından başlayan yan kısım, sedan BMW modellerine benzer bir görüntüye sahip. Yan cam şekli Hofmeister kıvrımını oluşturmaya çalışıyor. Düz üst kenarı tamamlayan üst kenar arka kapıya kadar tavana paralel gittikten sonra geniş bir kıvrımla aşağı inip ters yönden alt kenara birleşiyor. Krom çerçeve ile vurgulanan cam şeklinde, camlar arasında kullanılan parlak siyah kaplama ile kalite hissi güçlendiriliyor. Ön camın ucundaki yan ayna çizgi şeklindeki yan sinyal lambasını taşıyor. Basit kapı kollarını birbirine bağlayan omuz çizgisi, stop lambaları ile ön tekerlek arasında uzanıyor. Burnun ucuna dayanan ön tekerlek ile uzağındaki arka tekerlek arasındaki boşluk arka tekerleğe yaklaştıkça yükselen soluk bir çizgi ile dolduruluyor. Kapıların altındaki parçadaki soluk çizgi de hareket hissini güçlendiriyor, yere yaklaştıkça aracı uzun gösteriyor. Omuz çizgisinin birleştiği stop lambaları yeni geniş şekilleri ile bagaj kapağına taşıyorlar. LED şeritleri bagaj kapağı dışındaki parçaya geçtiklerinde yükselmeye başlıyorlar. Omuz çizgisini emdikten sonra bagaj kapağına yaklaşarak incelen stop lambaları marka logosunu işaret ediyor. Kapağın ortasındaki logonun yukarısındaki çizgi ile arka kısım iki yarıya ayrılıyor. Yukarıdaki yarım geniş ve yüksek arka camı barındırırken, alt yarıdan bagaj kapağının devamındaki siyah tampon geliyor. İçeri yapılan derinlikte plakayı taşıyan tamponun uçlarda kalınlaşan şekli dikkat çekiyor.

BMW 1-Serisi İç (2)İç mekan hareketli çizgiler ile belki dış tasarımdan daha sportif görünse de oldukça kullanışlı. Üç kollu direksiyonun gerisinde iki ana daireden oluşan gösterge paneli bulunuyor. Uzun zaman BMW modellerinde kullanılan turuncu gösterge aydınlatmaları eski hissettirmeye devam ediyor. Kısa siperlik göstergelerin ardından hemen sonlanıyor. Geniş orta konsolun başındaki multimedya ekranı parlak siyah zemin tarafından sarılıyor, ardından bu zemin üzerinde havalandırma çıkışları, müzik ve havalandırma sistemi kontrolleri bulunuyor. Düz konsolda bulunan vites kolunun yanından geçen parlak şerit kıvrımlar ardından düzleşerek multimedya ekranının kontrol tekerleğini sunuyor. Bu tekerleğe vurgu için şık bir yöntem seçilmiş. Ön yolcu karşısındaki metal şerit ile renk çeşitliliği oluşuyor, bu şeridi sonlandıran çizgi ise incelerek orta konsolun yanından devam ediyor. Kapı panellerinde de yatay konsoldakine benzer metal şeritler kullanılmakta ve bu şeritlerin kıvrımları ile dokunma arzusu yaratılmakta. Kişiselleştirme paketleri ile sunulan ikincil renkler etkilerimi kapı panellerinde, minderlerde ve orta konsoldaki şeritlerde göstermekte. İç mekan karanlık olmasına rağmen sıkıcılıktan uzak. Pek çok hareketli çizgi ile gözler sıkılmıyor. 1-Serisi makyaj ile beraber göze daha çok hitap etmeye başlıyor, çok büyük değişim geçirmiyor. Kompakt sınıfın en karizmatik Premium çocuğu, yeni bakışları ile daha sevilesi, ancak kompakt sınıfın diğer üyelerinden çok farklı değil. Daha eğlenceli ve güçlü kişilikli yaygın modeller düşük fiyatları ile hala daha mantıklı seçimler. Yaygın modeller birbirleri arasındaki farkı belirleyen eksikiklikleri-fazlalıkları ile beklentilerinizi karşılarken BMW 1-Serisi daha çok marka otomobil ihtiyacınızı gideriyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s