Özetle, 2014

Otomotiv sektörünün son yıllardaki ekonomik kriz etkilerini üzerinden atma çabala-…

Peh, tamam; 2014 otomotiv sektörü için son yıllardan çok da farklı geçmedi, ancak renkli yeni minik otomobillerin ortaya çıkışını ve yenilenebilir enerjinin hayatımıza dahil oluşunu kutlayabiliriz. Minik ve küçük sınıftaki büyük yenilenme hareketi pek çoğumuzun her gün kullandığı otomobillerin de kişilikleri ve görünümleri ile öne çıkmaya başladıklarını gösteriyor. Ayrıca pek çok yaygın markanın en üst konumdaki modellerini yarıştırdıkları orta sınıfın köklü üyelerinin yeni nesilleri ile de tanıştık. Şehir SUV’leri çoğalmaya devam ediyor, yerden yüksek bir otomobil kullanmak artık her sınıfta mümkün.

Markalar gelecek vizyonlarını belirlerken, üzerinde yoğunlaşacakları enerji kaynağını da seçiyor. Elektriğin yanı sıra hidrojen de bir alternatif olarak bazı markaların gelecek planında yer alıyor. Yeni yılda olmasa da birkaç on yıl içerisinde bu kaynaklar yollardaki her araca enerji sağlayacak gibi görünüyor.

Tasarımda yeni trendler geleceğin otomobillerinin nasıl görüneceğine dair ipuçları veriyor. 2000’li yılların otomobillerindeki hızlı sadeleşme hala devam ediyor, şimdi bu sadeliğe katmanlar ve ışık oyunları katılıyor. Basitlik, görüntüyü algılamayı kolaylaştırırken; nitelik, otomobillerin sanat ürünü özelliğini sürdürüyor.

Türk müşterisinin (ve okuyucusunun) kompakt SUV ve Crossover’lara olan ilgisi devam ediyor. Ekonomik ve Premium seçeneklerin hepsi listede yer alıyor. İşte 2014’te en çok okunan 5 yazı, sırasıyla:

  1. Jeep Renegade
  2. Mercedes-Benz GLA
  3. 2014 Paris Otomobil Fuarı
  4. Citroen C4 Cactus
  5. Renault Captur

2014’te yayınlanan tüm yazılarımız burada.

Yılın (bizce) gizli kahramanları şu şekilde sıralanıyor:

  1. Skoda Fabia
  2. Toyota Yaris
  3. BMW 2-Serisi Active Tourer
  4. Fiat 500X
  5. Peugeot 508

Bilindik ve tanındık, -aileden- markaların da Premium üreticilere benzer kimlik geliştirmeye başlamaları ile çok daha doyurucu ve kaliteli otomobiller belirmeye başladı. Skoda 6 ayda 1 yeni model planı ile tüm ürün gamını yenilerken, Toyota bilindik görüntüsünü güçlendiriyor, Fiat ise 500’ün güçlü özelliklerini her modeline aşılıyor. Peugeot’nun daha sakin görüntüsü yeni yeni dillenmeye başladı, makyajlanan 508 gelecekteki olgun ve dolu modellerin ön izlemesini sunuyor. BMW, Mercedes’in yolundan ilerleyerek ilk MPV’sini tanıttı, ve her kitleye açılımını sürdürdü.

2015’te otomobil içi teknolojilerde Android ve iOS gibi bilindik sistemlerin yer alması, üst sınıflardaki Alman rekabetinin yeni eklemeler ile canlanması, küçük sınıftaki yenilik hareketinin kompakt sınıfa taşınması bekleniyor. Sizin için de sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi. 🙂

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s