Mercedes-Benz GLE Coupé

Güzel ya da çirkin, gerekli ya da gereksiz; Mercedes-Benz GLE Coupe, BMW’nin Coupe-vari SUV’si X6’ya rakip olarak ortaya çıktı. Premium üreticilerin kriz yaralarına inat genişletmeye devam ettikleri ürün gamlarında Coupe görünümlü SUV’lerin bulunması zorunlu hale geliyor. Audi’den de benzer bir hareket beklenirken, GLE Coupe işleri karıştırmaya başlıyor. Mercedes’in akılda tutması zor ve belli bir mantığa uymayan SUV isimlendirme sistemi elden geçirildi, ve GLE Coupe isminden onun hangi seviyede konumlandığını anlayabiliyoruz. Orta üst sınıf E-Serisi hizasında sunulan SUV model GLE’nin (eski M-Serisi) Coupe türevi olan model, geleneksel SUV özelliklerini Coupe genleri ile birleştiriyor. Sportif ve hareketli bir görüntü yüksek ve kaslı bir araç üzerinde sunularak GLE Coupe ne olduğu belirsiz, geleneksel ile modern tasarımlar arasında kalmış bir görüntüye kavuşuyor. Mercedes’in zarif ve detaylı tasarımlarından uzak ve aceleye getirilmiş görünen GLE Coupe, son dönem Mercedes modellerinden tanıdık tasarım detayları ile hala aileden hissettiriyor. LED gündüz farları ve stop lambaları geniş ve merkezde logoyu taşıyan ızgara ile birlikte erkeksi bir görüntü oluşturuyor, eğimli ve uzun kaputu izleyen eğik tavan çizgisi ise aracın farkını belirliyor. 20 inç jantların da doğruladığı güçlü varlık, mantık ve duyguyu bir arada sunuyor. Tasarım, AMG Line paketi ile daha da özelleştirilebiliyor ve performans otomobillerini hatırlatan detaylar kullanılabiliyor. Daha çarpıcı ızgara ve büyük jantlar ile GLE Coupe ürkütücü görünüyor. SUV’lere özgü yüksek oturma pozisyonu ve geniş görüş açıları ile kullanım kolaylığı ve yola hakimiyet sağlarken, Off-road modellerden çok sportif modeller gibi bir yolculuk hissi sunduğu belirtiliyor. 9G-TRONIC otomatik şanzıman ve 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan modeller, DYNAMIC SELECT sistemi ile farklı sürüş tarzları sunabiliyor. Kişisel, konfor, kaygan zemin, ve spor ile spor+ modları aracın şasi, süspansiyon, direksiyon ve motor özelliklerine etki ediyor ve farklı yol şartlarına uyum sağlıyor. Opsiyonel sunulan AIRMATIC havalı süspansiyon sistemi modlara göre farklı darbe emişe sahip. GLE Coupe, bünyesindeki sistemler işe virajlarda daha dengeli ilerliyor ve viraj içine eğilerek kabin içinde konforu koruyor.

Rüzgarın itici etkilerine karşı Crosswind Assist, çarpışma önleme sistemi, frenlere yönelik BAS PLUS, dur kalk asistanı, şerit takip ve kör nokta asistanı, çevre görüş ve otomatik park sistemleri de sunulmakta. GLE Coupe için henüz 3 motor açıklandı. GLE 350 d 4MATIC 258 beygir güç, 620 Nm tork üretiyor, GLE400 4MATIC ise V6 biturbo motoru ile 333 beygir güç ve 480 Nm tork sağlıyor. Zirvede ise V6 367 beygirlik motoru ile GLE450 AMG bulunuyor. Araç 520 Nm tork üretiyor. GLE Coupe’nin iç mekanı makyajlı hali ile tanıtılacak olan GLE yani M-Serisi ile paylaşılıyor. Dış tasarımda aracı diğer modellerden farklılaştıran ögelerden hiçbirine rastlanmıyor. Diğer Mercedes modellerine yakınlık gösteren iç mekan tasarımı, modern ve lüks görünüyor. Mercedes ile beraber başka marka modellerinde de çok itiraz edilen bağımsız multimedya ekranlarına çözüm getirilmiş, 8 inçlik COMAND ekranı orta konsolun üst yarısına bağlanmış ve daha bütün bir görüntü oluşturmuş. Ekranın kontrolünü sağlayan dokunmatik yüzey- touchpad ise orta konsolun yatay bölümünde bulunuyor. GLE Coupe sınıfının en geniş arka sırasına sahip. Bu ferahlık, panoramik cam tavan seçeneği ile daha da arttırılabiliyor. 5 kişiyi sıkıştırmadan taşıyabilen aracın arka sırası için uzaktan kumandalı eğlence sistemi istenebiliyor, ayrıca TV alıcısı da istenebiliyor. Exclusive paketi ile ön koltuklar ısıtmalı tercih edilebiliyor, kapı panellerinde ve koltuklarda özel deri kaplamalar kullanılıyor. Maksimum 1650 litreye kadar hacim sunan bagaj, EASY PACK sistemi ile otomatik olarak açılabiliyor. GLE Coupe 3500 kilograma kadar yükleri de çekebiliyor. Aracın ne sürüş özellikler, ne de pratik kullanım özellikleri onu öne çıkarıyor. Büyük cüssesi ve ışıltılı görüntüsü ile şehir sınırlarının ötesine çıkmayan SUV kırmalarından farkı yok. Onun bu cüssesini hantal ya da heykelsi olarak değerlendirmek ise kişinin gözüne bağlı.

Mercedes-Benz GLE Coupé (2014)GLE Coupe, kaputunda ön cama yakın hava çıkışları ile performans otomobillerine gönderme yapıyor, üzerindeki dalgalanmalar ile ızgarayı ve farların uçlarını vurguluyor. Kaputtaki çizgilerin hızlı akışı burnun dik kısmına yaklaşmaları ile yavaşlıyor, uzun kaput geniş bir ızgara ve detaylı farlar ile sonlandırılıyor. Izgara, yanlara doğru açılan kenarları ile burnun üst kısmını kaplıyor, merkezinde iki kol ile tutulan büyük Mercedes logosu ile güçlü görünüyor. Farlar ızgara gerisinde kalıyor, paralel yan kenarları ile onun şeklini bir kere daha vurguluyor. Üst ve alt kenarlar ise yana uzarken yükseliyor, en arkada dairesel bir köşe ile birleşerek ızgaranın sert duruşuna rağmen zarif görünüyor. LED aydınlatmalar ızgaranın yan kenarını izleyip üst kenara devam ediyor, ve altındaki merceklerin üzerini örtüyor. Elmas şekilli cam parçalar ile farlar değerli görünüyor. Burnun alt yarısında ana ızgaranın yansımasını oluşturan bir ağız, ve farlar altında içeri yapılmış derinlikler görülüyor. Ağzın yan kenarları aşağı indikçe yanlara doğru genişleyerek haykırma ifadesi oluşturuyor, en alttan geçen parlak renkli şeridin bu ağız altındaki girinti ve çıkıntıları gerilimi arttırıyor. Plaka da ağzı örten ızgara üzerinde yer alıyor. Farlar altındaki derinlikler ağzın aksine en alta kadar uzamıyor, eğimli kenarları ile gövde rengi zemin üzerinde oluşturulan görsel detaylar olarak kalıyorlar. İçlerindeki sahte ızgara kaplaması ise çok belirgin oluşu ile başarısız. Burnun dik kısmı birbirini tamamlayan detaylar ile dolduruluyor, ancak akılda yer etmiyor.

Mercedes-Benz GLE Coupe ArkaYan cephe ile GLE Coupe hakkında fikirler değişmeye başlıyor. Öndeki sert ve soğuk görüntü, yan kısımdaki akıcı ve eğik çizgiler ile kesiliyor. Tavan çizgisi ön cam ardından olabildiğince geniş ve dairesel biçimde arkaya kadar iniyor. Yan camın üst kenarı tavan çizgisini izleyerek arkaya kadar ilerlerken, alt kenar ise ön kapıdan arkaya uzarken ortada bir bombe yapıyor, üst kenara birleşimi sırasında da bir kalkıklık görülüyor. Geniş cam yüzeyler arasında kalan bölgeler parlak siyah kaplama ile doldurulmuş. Yan camlarla birleşen yan ayna da benzer bir siyah kaplamaya sahip. Ön farlardan başlayıp stop lambalarına kadar devam eden omuz çizgisi giderek güçleniyor ve kapı kolları da hemen altında ona bağlanıyor. Gövde renginden farklı renkleri ile kollar geniş yüzeyler üzerinde kolayca fark ediliyor. Kapıların alt kısmında ise hafifçe yukarıya eğimli soluk bir çizik daha bulunuyor. Tekerlek yuvaları dairesel köşeli dörtgenler biçiminde şekillendirilmiş. Bu detaylar aracın sert görüntüsüne katkıda bulunuyor. Hafifçe çıkıklaşan tekerlekler, geniş çaplı sportif jantları ile GLE’nin kimlik karmaşasını bir kere daha yansıtıyor. Arka kısımdaki yüksek  bagaj kapağı araca görkemli bir görüntü katarken, kapağın üst kenarındaki spoyler benzeri detay ısrarla sportif görünmeye çabalıyor. Kapağın arka cama birleşimi pürüzsüzce gerçekleşiyor. Stop lambaları belirsiz şekilleri ile hayal kırıklığı yaratıyor. İki lambayı bağlayan krom çizgi S-Serisi Coupe’den alınan bir tasarım detayı, ve aslından çok daha ucuz bir görüntüye sahip, taklit olduğu açık- ve kötü bir taklit. Öne uzarken kalınlaşan ve yumuşak köşelere sahip olan lambaların içinde LED çizgileri görülüyor. Bagaj kapağı üzerinde iki lambayı birbirine bağlayan krom çizgi altında marka logosu ve model detayları bulunuyor. Krom çizgi, tam da omuz çizgisi hizasında. Yan kısımda kapılar altından devam eden ve tekerleri saran siyah plastik kaplamalar arka tamponda kalınlaşıyor ve yükseliyor, egzoz çıkışları ön plana geliyor. Siyah zeminin altındaki krom parçadan çıkan ince egzoz çıkışları lüks araç izlenimini güçlendirirken son bir sportif detay olarak ekleniyor. GLE Coupe, zorlama, abartılı ve tutarsız çizgileri ile görsel olarak bir başyapıt değil.

Mercedes-Benz GLE Coupe İçİç mekan özgünlüğüyle değil, kalitesiyle öne çıkıyor. Yanlara uzayan detaylar kapılar üzerinde arkaya devam ediyor ve bir sarmalanma hissi oluşturuluyor. Ön panelde küçük direksiyon büyük Mercedes logosu ile dikkat çekiyor. Üç kollu direksiyon, gerisinde iki ana çemberden meydana gelen gösterge panelini barındırıyor. İki çember arasındaki renkli ekran ise sürüş moduna göre bilgi sunum şeklini değiştiriyor. Göstergelerin siperliği fazla genişlemeden orta konsol başlıyor. En başta bulunan multimedya ekranı iki yanındaki havalandırma çıkışları ile vurgulanıyor ve daha dayanıklı görünüyor. Alttaki müzik sistemi kontrolleri ve temel özelliklerin fiziksel düğmeleri ile orta konsolun üst yarısı sonlanıyor. İkinci yarıya geçmeden önce ahşap kaplamalar altından ışıldayan turuncu aydınlatma görülüyor. Huzurlu bir hava oluşturan bu ışık altında havalandırma kontrolleri bulunuyor. Yatay konsolda ise multimedya sistemi kontrolleri ve depolama alanı bulunuyor. Kapı panellerinde de renkli aydınlatma kullanılıyor, ahşap kaplamalar da aynı hizadan devam ederek süreklilik sağlanıyor. GLE Coupe’nin ferah kabini yerden oldukça yüksek ve bir güven duygusu oluşturuyor. Mercedes, Coupe görünümlü SUV’lerden pay kapmak için belki de biraz hızlı davrandı. GLE Coupe, sahip olduğu iddia edilen özellikleri sunuyor, ancak mutlu etmeyi başaramıyor. SUV sınıfına bir yenilik getirdiği söylenemez, ancak rakiplerinden geride değil. Ülkemize 2015 ikinci çeyreği sonuna doğru varması beklenen aracın tahmini başlangıç fiyatı 450.000 TL civarında. X6 ile arasındaki çekişmede kazananı tarz belirleyecek.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s