Ford C-MAX

Ford ailesi yeni surat ifadesini takınmaya devam ediyor. Sıra C-MAX’te. Markanın kompakt MPV’si C-MAX, makyaj ile beraber elden geçirilmiş iç ve dış tasarıma kavuşuyor, yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımı konusunda ilerleme kaydediyor. Kullanımı daha verimli hale getirilmiş depolama alanları ve yeni ayak hareketiyle açılan bagaj kapağı pratik kullanımı geliştiriyor. Sportif sürüş hissi ve yol tutuş becerileri ile markasını yansıtmaya devam ediyor. İlk olarak Focus ailesinin bir üyesi olarak 2003 yılında ortaya çıkan C-MAX, 2006 yılından beri bağımsız bir model, ve 2010 yılından beri 7 kişilik kardeşi Grand C-MAX ile beraber satılıyor. Makyaj operasyonundan büyük model de etkileniyor. Modeller için Red Rush ve Caribou isimli iki yeni kırmızı ve bej benzeri gövde rengi seçeneği sunuluyor. İkisinin de burnuna eklenen altıgen ızgara modellerin afacan suratına ciddi bir görüntü kazandırıyor. Benzer şekilde farlarda da daha sert bir görüntü oluşturulmuş. LED gündüz farları ve Bi-Xenon far seçenekleri ile keskin gözlerin teknolojik altyapısı da güçlendirilebiliyor. Pürüzsüz ön farlar, dikdörtgensel sis farları ile destekleniyor. Yol durumuna göre 7 far modu kullanılıyor, bu modlar sayesinde viraj gibi özel bölgeler de tam olarak aydınlatılıyor. Makyajlı halleri ile daha koyu renkte olan stop lambaları beraberinde bagaj kapağı da daha pürüzsüz görünüyor. Dış tasarım hala taze ve canlı görünüyor, bir aile otomobilinin olması gerektiği kadar eğlendirici, ancak bunaltıcı değil. İç mekan Focus’un 2014 makyajındaki gibi bir değişim geçirmiş. Tamamen yolcu taleplerin çevresinde yeniden şekillendirilen iç mekan daha çok etkileşim ve verim sağlıyor. Daha az düğme ile daha düzenli hissettiren ortam, krom ve cilalı siyah materyallerin kullanılması ile iyi döşenmiş. Azaltılan kontrollere alışma süresinin kısaldığı belirtiliyor. Orta konsolun başındaki 8 inçlik SYNC 2 dokunmatik multimedya ekranı müzik, navigasyon, klima ve telefon özelliklerinin yönetimini sağlıyor. Sesli kontrol özelliği ile basit cümleler ile göz yoldan ayrılmadan pek çok işlev kontrol edilebiliyor. Ekran üzerinden çevreye dair turistik bilgilere ulaşmak da mümkün.

Kayar kapaklı kol dayama aparatı, altında geniş bir depolama alanı barındırıyor ve şişe ile bardak tutabiliyor. Çekmece tipi depo gözleri, koltuk arkası ağlar ve USB bağlantı ile modern ailelerin ihtiyaçları karşılanıyor. Kalın camlar ve daha iyi motor çevresi yalıtımı ile iç mekan daha sessiz. Isıtmalı direksiyon opsiyonu da sunuluyor. C-MAX’in güvenlik donanımlarında da eklemeler ve iyileştirmeler mevcut. Active Park Assist uygun park alanlarını tespit ederek otomatik olarak manevra yapabiliyor. Dikey park özelliği ile geri viteste dikey alanlara girilebiliyor. Ek sensörler arasında bulunan geri trafik uyarısı geri viteste park yerinden çıkarken arkadaki araç hareketine dair uyarıda bulunuyor, paralel park alanından otomatik çıkış seçeneği de alınabiliyor. Active City Stop yoldaki durağan nesnelere hızlı yaklaşma durumunda uyarı ve frenleme yapıyor, Active Braking ise aynısını daha geniş hız aralığında hareketli nesneler için gerçekleştiriyor. Adaptif Cruise Control ile öndeki araçla sabit mesafe korunması içi hız otomatik olarak ayarlanıyor, MyKey ise genç sürücüler için araç özelliklerini ve ayarlarını belirliyor. 2014’te C-MAX satışlarının %25’ten fazlasını oluşturan 1.0 litrelik EcoBoost motor 100 ve 125 PS’lik seçenekleri ile satılmaya devam ediyor. 3 yıldır Yılın Motoru ödülünü alan bu ünite üstün verimliliği ile bu büyük sayılabilecek araçta bile yeterli güç ve makul tüketim sağlıyor. 1.5 litre hacimli EcoBoost motor ise 150 ve 182 PS güç seçeneklerine sahip. Dizel motorlar arasında ise 1.5 TDCi ECOnetic 105 PS ve 1.5 TDCi 95/120 PS üniteler bulunuyor. ECOnetic model kilometre başına 99 g karbondioksit salınımı ile çevreye zararı en alta indiriyor. Benzinli EcoBoost ve 2.0 litrelik TDCi motorlarda standart olarak sunulan Auto-Start-Stop sistemi ile durma halinde fazla enerji tüketimi önleniyor. C-MAX makyajlı hali ile hala dopdolu ve ilgi çekici. Ülkemizde büyük sedanlar tarafından gölgelenen kompakt MPV sınıfı hala ailelerin ilk tercihlerinden ve C-MAX’in Ford logosu ile ayrı bir çekiciliği var. Peki makyajlı Ford C-MAX ne zaman Türkiye’de? Yeni modelin ülkemize diğer pazarlarla beraber 2015 ilk çeyreğinde varması bekleniyor. Tahmini başlangıç fiyatı 55.000 TL seviyesinde.

Ford C-MAX ÖnTasarım detaylı incelenmeye başlandığında, ön kısımdaki sert ve kibirli ifade ile bir güven hissi oluşturulduğu fark ediliyor. Geniş ve şişkin burun başarılı tasarım detayları ile boyutlarını gizliyor. Altıgen ızgara ile dikelen ve düzleşen burun ile bir insan suratı arasında rahatlıkla benzerlik kurulabiliyor. Izgaranın düz alt ve üst kenarı birbirine eğik yan kenarlar ile bağlanıyor, krom çerçeve ve yatay krom çubuklar ile Aston Martin ızgarası görüntüsü oluşuyor. Sık aralıklarla yerleştirilen yatay çubuklar sayesinde genişlik vurgulanırken ciddiyet de hissettiriliyor. Başlarda çok itiraz edilen bu görüntü zamanla özgünleşti ve Ford markası ile bütünleşti. Farlar eğik uçları ile ızgaraya uyumlu şekle sahip. Arkaya uzarken alta doğru şişkinleşen farların içinde alt kenarı izleyen LED şeridi ve geniş alana yerleştirilmiş dairesel mercek görülüyor. Siyah arkaplan üzerinde beyaz detaylar ile detaylı ve güçlü görünen farlar araç hakkında görüşlerinizi yönlendiriyor. Kaput üzerinde marka logosuna uzanan iki adet çizgi dışında A sütunundan uzayıp farların üst kenarını izleyen çizgiler bulunuyor. Tampondaki hava girişi yanlara uzayarak burnun üst yarısındaki detayları vurgulayan görsel bir öge halini alıyor. Ana ızgara hizasında tıpkı onun gibi yatay çizgileri ile ortaya çıkan hava girişinin yanındaki mat siyah bölgelere sis farları yerleştirilmiş. Bu siyah zeminin yanlara uzadıkça yukarı doğru kalkıklaşması, farların yukarıyı işaret etmesi ile birleşerek gergin ve sivri bir surat oluşturuyor. Tamponun en altından geçen gövde rengi çizgi yanlara yaklaştıkça kalınlaşıyor ve burnun ortasındaki detayların daha çok vurgulanmasını sağlıyor.

Ford C-MAX ArkaYan kısım kalın tasarım ögeleri ile C-MAX’in boyutlarını açıkça dışa vuruyor. Burun ön cama yakın eğimde, bu sayede burun hafifçe ön cama ve sonradan tavana bağlanıyor. Bu basit görüntü, altındaki cam şekli ile destekleniyor. Önden arkaya kadar yükselerek ilerleyen alt kenar arka kapıdan sonra tavana doğru uzuyor, ardından tavan çizgisini izleyerek dairesel biçimde başa dönüyor. Alt ve yan kenarı izleyen krom çizgi ile aracın silüetinde bu çizginin yeri güçlendiriliyor. Camlar arasında kullanılan parlak siyah kaplamalar ile daha kaliteli ve üst sınıf bir görüntü elde ediliyor. Yan sinyal lambasını üzerinde taşıyan yan aynalar ön kapının dik kenarına bağlanıyor. Kapı kolları ise stop lambalarından başlayıp ön tekerleğe uzayan bel çizgisi üzerinde yer alıyor. Tekerlekler çevrelerindeki dairesel vurgular ile öne çıkarılmış ve olduklarından büyük gösterilmiş. Bu sayede aracın yere sağlam bastığı hissi yaratılıyor. Aracın tabanından geçip arkaya da devam eden siyah plastik kaplama C-MAX’i olduğundan uzun gösteriyor. Kapılar altında kalan boşlukta içeri yapılan bir girinti ile hareket hissi oluşturulmuş. Özetle C-MAX yan tasarım detayları ile dinamik bir görüntü kazanmış. Arka kısımda ise tıpkı önde olduğu gibi bir sessizleşme söz konusu. Çekirdek benzeri şekilli yayvan altıgen stop lambaları kalın bir çerçeve ile beliriyor, bu çerçeve içindeki kırmızı ve beyaz bölgeler bulunuyor. Arka camın alt kenarı da stop lambalarını izleyerek yükseliyor. İki lambanın yan kenarlarından çıkan çizgi altlarından dolanarak ikisini birbirine bağlıyor. Bu çizginin üzerinde ise plaka yuvası yer alıyor. Bagaj kapağı en alta kadar düz biçimde uzuyor, ardından çıkıklaşan tampon geliyor. Yandan uzayan siyah plastik kaplama çok kalınlaşmıyor. Kedigözleri geometrik şekilleri ile bu plastik üzerinde yer alıyor. Arka camın eğik duruşu ile aracın hareketli görüntüsü sürdürülüyor. C-MAX aile otomobilleri arasında sportif görüntüsü ve ciddi duruşu ile akılda kalıyor.

Ford C-MAX İçİç mekan pek çok girinti-çıkıntı ve hareket ile canlı. İlk olarak Fiesta’da karşımıza çıkan ve zaman içinde olgunlaşan bu iç mekan tasarımı daha çok teknoloji ve pratik kullanım özelliği ile güncellenmiş. Sürücü karşısında sportif bir üç kollu direksiyon yer alıyor. Düğmelerin yanlara doğru eğimli görüntüsü, arkalarındaki gösterge panelinin benzer hareketleri ile destekleniyor. Göstergelerin çevresini saran kalkanların üst kısmı sürücüye uzarken alt kısımları da derinde kalıyor. Göstergelerin arasındaki boşluklar onların şekline uyum sağlayan bilgilendirme ekranı ile dolduruluyor. Orta konsol, en üstte bir siperin ardından SYNC 2 ekranı ile başlıyor. Kolay kullanılabilecek yükseklikte bulunan ekranın altında temel kontroller, yanlarında ise havalandırma çıkışları bulunuyor. Daha sonra derinleşen konsolda havalandırma kontrolleri ve vites kolu bulunuyor. Bu elemanlar da parlak şeritlerle orta konsolun diğer bölümüne ve ön panele bağlanıyor. Ön panelin kıvrımlı yapısına uyumlu havalandırma çıkışları üç boyut hissini güçlendiriyor. Bu çıkışları gibi pek çok detay sayesinde iç mekan katmanlı ve kıvrımlı bir görüntü kazanıyor. Kapı panellerinde arkaya doğru ilerleyen çizgiler kullanılarak aracın içinde de hareketlilik korunmuş. Arka yolcu sırası uzun diz ve baş mesafesinden yararlanıyor. C-MAX, 5 kişilik modeli ile aileler için güvenilir bir tercih. Makyajlı model eskisinin başarısının üstüne yeni beklentileri karşılayacak oyuncakları ekliyor ve yoluna devam ediyor. Ekonomik motor seçenekleri ve 55-60.000 TL seviyesindeki fiyatıyla sınıfının gizli kahramanı.

3 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s