Haber: Hyundai i20 Coupe Tanıtıldı, i30 ve i40 Makyajlandı

Hyundai i20 Coupe hakkında her yönden detaylı incelememiz için tıklayınız.

Makyajlı Hyundai i30 hakkında her yönden detaylı incelememiz için tıklayınız.

Hyundai ürün gamı en yeni üyesini makyajlı suratları ile karşılıyor: i20’nin Coupe modelinin tanıtılması beraberinde kompakt i30 ve orta sınıf i40’ın makyajlı halleri de ortaya çıktı. Hatchback modellerin ortancası i20’nin 3 kapılı kardeşi standart modelin iki kapı eksik halinden fazlası. i20 Coupe, burun tasarımında daha belirgin altıgen ızgarası ve parlak görünümlü farları ile kızgın bir surat ifadesi oluşturuyor, ayrıca standart modelden farkını ortaya koyuyor. Daha eğimli ön cam sayesinde sportif detaylar verilmeye başlanıyor. Basık tavan ve kısa yan camlar, arka cama ince bir kol ile bağlanıyor ve yeniden tavan havada duruyormuş izlenimi veriliyor, neyse ki 5 kapılı modeldeki kaba plastik Coupe’de de karşımıza çıkmıyor. Cam şeklinin ağır hareketleri ile tasarımın genel havasına aykırı bir durum oluşmuyor. Arka tasarımda ise bumerang şekli ile oynanmış stop lambaları sadece öne uzama hareketi gerçekleştiriyor. Stop lambalarından yana uzayan keskin çizgi ile tekerlekler vurgulanıyor. Arka tampon biraz daha özen istiyor. i20 Coupe, yeni arka cam üstü spoyleri ve 17 inç jantları ile spor otomobil detaylarını sürdürüyor. İç mekanda yeni kumaş rengi turuncu da sunuluyor. Coupe, 1.2 ve 1.4 litrelik benzinli motorlar yanında 1.1 ve 1.4 litrelik dizel motorlarla satılacak. Ayrıca 2015 içinde 1.0 litrelik turboşarjlı benzinli bir motorun da listeye eklenmesi bekleniyor. Aracın süspansiyon, direksiyon sistemi ve sürüş dinamiklerinde 5 kapılı modelden bir fark bulunmuyor ve i20 Coupe özel bir modeli sunulana kadar görüntüsü ile akılda kalıyor.

i30 makyaj ile beraber daha kaba ancak akılda kalıcı bir surat ifadesine kavuşuyor, mesajını daha açık veriyor. Farların şekline tam uyum sağlayan altıgen ızgara geniş ve haykıran bir ağız görüntüsü yaratıyor. i30 modellerine makyaj ardından “Turbo” da ekleniyor. 186 beygir güç üreten 1.6 T-GDI motora sahip olan bu seçenek burun tasarımında daha belirgin ızgara, bi-xenon aydınlatmalar, 18 inç jantlar ve arkada iki egzoz çıkışı ile “basit” i30’lardan ayrılıyor. Tüm modeller için yeni 16 ve 17 inç jant seçenekleri beraberinde turuncunun da dahil olduğu 3 yeni gövde rengi ekleniyor. 1.4 litre 100 beygir, 1.6 litre 120 beygirlik benzinli motorlar yanında 1.6 litre 110 beygir ve 136 beygirlik motor bulunuyor. Şanzıman seçenekleri arasına 7 vitesli çift kavramalı şanzıman ekleniyor. Modellerin iç mekanında belirgin farklar yok, Turbo modeli kırmızı renkli kumaşları ile ilgi çekici.

Orta sınıfın sessiz üyesi i40, makyajla i30’da olduğu gibi çok daha sert bir altıgen ızgaraya sahip oluyor. Farlara uyumlu biçimde yerleştirilen ızgara, daha sık yerleştirilmiş yatay kanatları ve farların daha kibar hareketleri ile i40’ın zarif görünmesini sağlıyor. Makyaj öncesindeki güleryüzden hiçbir iz yok. Farlarda kullanılan noktasal LED aydınlatmalar ise kirpik çağrışımı yapıyor. Sis farları da değişen görünümleri ile daha şık. Stop lambalarının aydınlatma elemanlarının şekillerinde değişim bulunuyor. Makyajdan i40 ile beraber SW kardeşi de etkileniyor ve ön tasarım dışında büyük farklılık barındırmıyorlar. Motor gamında değişim yok, 1.7 litrelik 115 ve 141 PS’lik dizel motorlar sunulmaya devam ediliyor ancak 141 PS’lik motor için i30’daki yeni DCT 7 vitesli otomatik şanzıman seçeneklere ekleniyor. Kaymaların önüne elektronik sensörlerle geçen ATCC sistemi, hız limiti okuma gibi güvenlik donanımı eklemeleri de yapılmış. İç mekandaki yenilikler arasında yeni kumaş desenleri ile elden geçirilen dokunmatik multimedya ekranı bulunuyor. Bu partide tanıtılan tüm modellerin 2015 bahar aylarında satışa çıkması bekleniyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s