Jaguar XE

Jaguar sedan serisi orta sınıf elemanın eklenmesi ile tamamlanıyor. XE, Londra üzerinde uçarak Earls Court’taki tiyatro destekli tanıtıma vardı, ardından Paris Otomobil Fuarı’nda sergilendi ve şimdi yola çıkmaya hazırlanıyor. Asıl eğlencenin yaşandığı orta sınıf sedanlar arasında hafifliği, performansı ve sürüş zevki ile öne çıkarılan XE, ağabeylerine fazlasıyla benzeyen görüntüsüne rağmen daha özgün bir kişiliğe sahip. Lüks otomobillerin gereksiz karmaşasından arındırılarak saf kedigil güzelliğini yansıtan model, bugüne kadarki en aerodinamik Jaguar unvanına da sahip. 0.26 Cd’lik rüzgar direnci değeri uzun çalışmalar sonucu geliştirilen tasarımla elde ediliyor. 4672 mm uzunluk, 2835 mm dingil aralığı, 1850 mm genişlik, 1416 mm yükseklik değerleri sınıf ortalamasına çok yakın. XE, sınıfında en çok alüminyum barındıran model. Ağırlıkta ciddi tasarruf sağlayan alüminyum monokok şasi altında Jaguar- Land Rover Grubu’nun yeni modüler mimarisi ilk defa kullanılıyor. Gövdenin çoğunu oluşturan alüminyum aynı zamanda tasarım detaylarını da oluşturuyor. XE, Ian Callum’un bir başka eseri. Burun kısmında keskin bakışları destekleyen dalgalı kaput, yanda yükselen bel çizgisi ile araç hareketli ve canlı görünüyor. Coupe benzeri silüeti ile spor otomobil çağrışımı yapılıyor. Farlardaki LED’lerin ve tampondaki krom detayların oluşturduğu J şekli ile marka kimliği vurgulanmış. Arkada, stop lambalarında dairesel şekillerin kullanımı ise E-Type’a gönderme niteliğinde. XE’nin iç mekanı şaşırtmıyor. Cilalı siyah kaplamalar, desen işlenmiş metaller, ahşap ve karbon fiberin bol kullanımı ile Premium bir otomobilden beklenen kalite sunuluyor. Derin ve yayılan orta konsol ile uçak kokpiti hissi oluşturuluyor, alçak oturma pozisyonu ise sportif havayı koruyor. Isıtma ve soğutmalı, 14 yönden elektrikli ayarlanan koltuklar sürücü ve yolcunun ortamı kendine göre şekillendirmesini mümkün kılıyor. Isıtma sadece ön koltuklarla sınırlı değil; 40:20:40 oranında üç parçadan oluşan arka sıra koltukları da ısıtılabiliyor.

Orta konsolda 8 inçlik InControl Touch multimedya sistemi bulunuyor. Sistem üzerinden pek çok çevrimiçi müzik hizmetine erişebiliyorsunuz, ayrıca Android ve iOS bağlantısı da sunuluyor. İkili ekran teknolojisi ile sürücü bu ekran üzerinden araç bilgilerini görüntülerken yanındaki yolcu aynı ekran üzerinden farklı bir açıdan görülebilen filmi izleyebiliyor. Sürücü önünde bulunan Head-Up Display’e veriler lazer ile yansıtılıyor, ve güneş ışığında da görülebiliyor. InControl sayesinde araç bir Wi-Fi hotspot’a dönüşüyor ve içerideki cihazlar için kablosuz internet bağlantısı sunuluyor. 450 litrelik bagaj hacmi oldukça yeterli. Genç kedigil, elektrikli bir direksiyon sistemine sahip ve bu sistemin kullanımı sayesinde de enerji tasarrufu sağlanıyor. Ön aksta F-Type’dan alınan iki kollu sade bir bağlantı kullanılırken, arkada Integral Link isimli karmaşık bağlantılar grubu tercih edilmiş. Yanal kuvvetlere daha dirençli bu arka aks sayesinde sürüş daha dengeli hissettiriyor. Güvenlik donanımları arasında Adaptif Cruise Control, kör nokta uyarı sistemi, paralel ve dikey otomatik park öellikleri bulunuyor. Land Rover’ın zor şartlarda sürüş uzmanlığı ile geliştirilen ASPC sistemi, bozuk ve kaygan zeminlerde çekişi güçlendiriyor. Acil otomatik frenleme ve şerit takip sistemleri için ise ön cama yerleştirilen stereo kameranın verilerinden yararlanılıyor. Yolu tarayan ve tehditleri tespit eden kamera ile önlem hazırlanıyor. XE, dışa savrulmaları önlemek adına her tekere bağımsız miktarda hafif fren uygulayabiliyor ancak bu sürücü tarafından hissedilmeyecek bir miktarda. XE için yeni Ingenium motor ailesinin üyeleri sunuluyor. 2 dizel ve 3 benzinli motor açıklandı: 2.0 dizel 163 PS ve 2.0 dizel 180 PS üniteler 8 vitesli otomatik ya da 6 vitesli manuel şanzımanla alınabiliyor. Benzinli cephesinde ise 2.0 litre 200 PS, 2.0 litre 240 PS ve 3.0 litre 340 PS seçenekler sunuluyor. Bunlar sadeve 8 vitesli otomatik şanzımanla alınabiliyor. Yüksek hacimli motorlar ile Jaguar en alçaktaki modeli ile bile çok erişilebilir konumda değil. Peki yeni Jaguar XE ne zaman Türkiye’ ye gelecek? 2015 ilkbahar aylarında Avrupa’da sahiplerine ulaşmaya başlayacak olan XE, ülkemize yeni distribütör Borusan Oto sayesinde benzer bir tarihte varabilir. Tahmini başlangıç fiyatı ise 110.000 TL seviyesinde. Araç, İngiltere Solihull fabrikasında banttan inecek ve Pure, R-Sport, S, Prestige, Portfolio donanımlarında satışa sunulacak.

Jaguar XE Ön 3Tasarım detaylı incelenmeye başlandığında, ön kısımda basit şekilli ızgara ile beraber kendinden çok emin ve erkeksi bir surat ifadesi oluştuğu fark ediliyor. Yumuşak köşeli dikdörtgen şekilli ızgara, krom çerçevesi ile öne çıkarılıyor. Çerçeveden gerideki ızgara ile yeniden üç boyut hissi oluşturuluyor. Altıgen petekli ızgara üzerinde kırmızı arkaplanlı Jaguar logosu yer alıyor. Markanın modern araçlarının standart surat yapısı oluşuyor, ve farlar da diğer modellerin çizgilerini izliyor. Düz alt kenar kıvrımla yukarı uzayıp dalgalı üst kenara bağlanıyor, üst kenar ise alt kenara kesik bir çizgi ile bağlanıyor. Bu kesik çizgi ile gözler kısılmış gibi görünüyor. Farların içinde L’ ye çok yakın bir J şekli çizen LED aydınlatmalar üzerinde dairesel mercekler görülüyor. Cam içindeki bu detaylı görüntü ile aydınlatma kalitesine dair ipucu veriliyor. Farları yana ve yukarı ilerledikçe yükselen yapısı ile karşısındakini sorgulayan bir ifade oluşuyor. Kaput üzerinde A-Sütunundan ızgaranın üst köşelerine uzayan çizgiler, ve ön camdan ızgaraya düz ilerleyen çizgiler bulunuyor. Bu hafif ve yumuşak dalgalar ile aracın alın çizgileri meydana geliyor. Tamponda, burnun üst yarısındaki detayların yansımaları oluşturulmuş. Ana ızgara altında ona benzer şekilli dikdörtgensel bir ızgara daha bulunuyor. Aracın en altına kadar inen bu hava girişinin yanında, farlar hizasında sahte hava girişleri yer alıyor. Izgara desenini sürdüren bu kaplamalar üzerinde krom J harfleri taşınıyor. Krom parçaların esnek ve hızlı hareketi ile önemli sportif ögelerden biri oluşuyor. Burun, tüm dikkatinizi ortada çıkıklaştırılan hava girişine yönlendiriyor, ve gözler marka logosuna ilerliyor. İlgi odağı olan orta bölge ile aracın suskun ancak agresif hali hissediliyor. Sade çizgilere rağmen duygusal ve karşısındaki ile konuşan bir tasarım.

Jaguar XE Arka 2Yan kısım, coupe silüetini meydana getiren yan cam ile akılda kalıyor. Ön farlardan arkaya uzayan ve hafifçe yükselen bel çizgisi yan cepheyi ikiye ayırıyor. Üst yarıdaki yan cam, düz alt kenarı ile aracın uzunluğunu fark ettiriyor. Ön camı izleyen üst kenar, tavana uzuyor ve tavanı izliyor, ardından arka cam ile beraber aşağı inerken gergin bir kıvrımla alt kenara bağlanıyor. Camlar, cilalı siyah görünümünde bir çerçeve ile sarılıyor. Krom çerçevenin kullanılması ile lüks çağrışımı yapılırken, bu basit görünüm ile XE’nin sporcu yönü vurgulanıyor. Ayrıca XE’yi XF ve XJ’ den bu özelliği ile de ayırabiliyoruz. Yan ayna yan sinyal lambasını da taşıyor, geleneksel sinyal lambası yerinde ise gri renkli bir ek yerleştirilmiş. Bu parça ek bir hava çıkışı oluşturuyor ve aracın performansını hissettiriyor. Kapıların altındaki düz yüzeyler sayesinde araç yerden daha yüksek görünüyor. Tekerlekler, geniş görünümleri ile aracın yere sağlam basışını simgeliyor. Yan camların gerilmiş şekli gözleri arkaya itiyor. Arka tasarım XE’yi ağabeylerinden farklılaştırıyor. Bagaj kapağının dik yüzeyi üstünde ince uzun stop lambaları bulunuyor. Lambaların basit şekli XE’nin ürün gamındaki yeri ile bağdaşıyor. Düz ve dairesel hareketlerde bulunan aydınlatmalar ile markanın eski modellerine gönderme yapılıyor, ayrıca akılda kalıcı bir ışık imzası oluşturuluyor. İki lamba arasında marka logosu, ve altında marka adı bulunmakta. Derine yerleştirilen plaka oldukça geniş bir açıklığa sahip. Bagaj kapağının yatay ve dik zemini, birbirinden bel çizgisi sayesinde ayrılıyor. Yandan arkaya devam eden bel çizgisi bombeli bir hareketle arkada devam ediyor ve bagaj kapağının şeklini belirliyor. Kapağın üst yüzeyi kapağa tam olarak pürüzsüz biçimde birleşmiyor. Tamponda yükselen siyah kaplamanın iki ucunda dairesel egzoz çıkışları görülmekte. XE’nin sportif kimliğini bir kere daha hissediyoruz. Arka tasarım XF ve XJ’ ye kıyasla basit görünse de markanın yansıtmak istediği özellikleri sunuyor.

Jaguar XE İçXE’ nin vahşi kişiliği her detaya işlenmiş. İç mekanda yeni bir düzenle karşılaşıyoruz. Yolcuları saran kollar iç mekanı daha ferah gösteriyor. Köşeli ve dikdörtgensel elemanlar bolca kullanılmış. Orta konsolun tüm parçaları tek bir yüzeyde toplanarak düzenli bir görüntü oluşturulmuş. Havalandırma çıkışları altında bulunan InControl ekranı, orta konsolun yatay bölümündeki tekerlek ile kontrol ediliyor. Bu tekerlek araç çalıştırıldığında yükseliyor. Havalandırma kontroller ince uzun iki sıraya dağıtılmış. Cilalı siyah kaplama, ve krom çerçeve ile konsol şık görünüyor. Üç kollu direksiyonun dairesel merkezinden çıkan kollarda krom eklemeler bulunuyor. Gösterge paneli iki ana göstergeden oluşuyor. Siperlik sadece göstergelerin üstünü örtüyor ve yok oluyor, ön panele dahil edilmeye çalışılmamış. Ön camın altından geçip kapılarda devam eden şerit yolcuları sarmalıyor. Koltuklarda ve kapılarda ikincil renk kullanılıyor. İç mekan incelikle döşenmiş ve kaliteli hissettiriyor. Jaguar XE orta sınıfa geç dahil olmasına rağmen oyuna hazır. Premium rakipleri Mercedes C-Serisi, BMW 3-Serisi ve Audi A4 arasında Jaguar prestiji ve sportif özellikleri ile öne çıkıyor. Ülkemizdeki Jaguar satışlarında yeni distribütör Borusan Oto sayesinde artış bekleniyor. Gelişmesi beklenen bayi ve servis ağı sayesinde Jaguar da Premium markalar arasındaki varlığını güçlendirecek. XE, rakiplerine göre kısıtlı model seçeneğine rağmen ilgiyi hak ediyor. Sürüşü ve sahipliği zevkli bir otomobil.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s