Skoda Fabia

Skoda’nın evrimi devam ediyor. Markanın Octavia’dan sonra en çok satan modeli Fabia, 3. neslinde modern bir tasarımı pratik kullanım özellikleri ile birleştirirken fiyatını düşük tutmayı deniyor. Küçük sınıfın gizli kahramanı Fabia, yeni neslinde Volkswagen grubunun MQB platformu üzerinde yükseliyor. 65 kilograma kadar ağırlık tasarrufu sağlayan bu platform, sürüş ve yolculuk konforunu da iyileştiriyor. Çevre, verimlilik, güvenlik ve konfor olarak sıralanan 4 ana nokta çevresinde geliştirilen yeni model, sportif ve doyurucu görüntüsünü VisionC konseptinden alınan detaylarla oluşturuyor. Skoda, yeni Fabia sayesinde yeni müşteriler bekliyor. Yeni teknolojiler, rakiplerden farksız donanımlar ile Fabia hiç olmadığı kadar cazip görünmekte. Jozef Kaban rehberliğinde oluşturulan yeni tasarım anlayışı, pek çok köşe ve düz çizgi içeriyor. Hala yeni sayılan bu Skoda görüntüsü kökenlerine daha yakın. Keskin ve canlı çizgiler, orantılı yüzeyler ve kristal çağrışımı yapan detaylar ile Fabia yollarda dikkat çekiyor. 15 gövde ve 4 ikincil renk seçeneğine sahip olan Fabia, temiz ve ilgi çekici- özellikle tanıtım görsellerinde kullanılan mavi tonu Fabia’ nın karanlık cam ve farlarına mükemmel uyum sağlıyor. Fonksiyonel özelliklerle çatışmayan tasarım, duygusal bir karizmaya sahip. Kesintisiz ve kalın bel çizgisi, karartılmış farlar, LED aydınlatmalar ve C şekilli stop lambaları ile Fabia, Skoda ailesine sadık olduğunu hissettiriyor. Gövdenin geniş yüzeylerindeki ışık oyunları ile değerli bir görünüm oluşturuluyor. Eskisinden 8 mm daha kısa, 90 mm daha geniş ve 131 mm daha alçak olan yeni nesil, 330 litrelik bagaj hacmine sahip, bu değer koltuklar yatırıldığında 1150 litreye çıkıyor. Daha uzun ve geniş kabin iç mekandaki ferahlık hissini pekiştiriyor. Skoda’nın hacim ve depolama konusundaki liderliği sürüyor. 17 “Simply Clever” çözüm arasında yakıt kapağındaki buz kazıyıcı, orta konsolda elektronik cihaz yuvaları, fosforlu ceket gözü, kapılarda çöp kutuları, koltuklarda ağlar ve şişe tutucular yer alıyor. İşçilik ve malzeme kalitesi bir Volkswagen Grubu şirketinden beklenecek şekilde yüksek, ve ortam renkli kaplamalar ile daha aydınlık.

MIB multimedya sistemi dokunmatik arayüzü ile güne uyum sağlıyor. Artık pek çok markanın pek çok modelin karşımıza çıkan Mirror Link sistemi telefondaki seçilmiş uygulamaları aracın orta konsolundaki MIB ekranından kullanabilmenizi sağlıyor. Bu ekrandan Smart Gate özelliği ile araç bilgilerini de toplayabiliyorsunuz. Oldukça aydınlık iç mekan hala sıkıyorsa panoramik cam tavan seçeneği imdada yetişiyor. Güvenlik donanımları arasında opsiyonel sunulan Front Assist öne çıkıyor. Şehir içi kullanımda kaza olasılığında otomatik frenleme ile araç durdurulabiliyor. Çarpışma sonrası ikincil kazaların önlenmesi için de frenleme yapılıyor. Sürücü Aktivite Asistanı, araçtan önce sizdeki sorunları tespit ediyor. Hız limitleyici, yokuş kalkış desteği, lastik basınç göstergesi, 6 hava yastığı ve yağmur sensörleri de diğer donanımlar arasında. XDS+ diferansiyel kilidi standart bulunuyor, araç virajlarda yola daha iyi tutunuyor. Fabia’ ya KESSY anahtarsız giriş sistemi ile girebiliyor ve çıkabiliyorsunuz. Ön park sensörüne yeni nesilde arka sensör de eşlik etmeye başlıyor. 3. Fabia tamamen yeni motor seçeneklerine sahip. Araç için üretilen 4 benzinli 3 dizel motor seçeneğinin hepsi Euro 6 karbondioksit salınım kurallarına uyumlu. Ülkemizde ise sadece motor seçeneği sunuluyor. Benzinli modellerin güçleri 75 ile 110 beygir arasında değişiyor. 1.0 MPI 3 silindirli motor 980 kilogramlık ağırlığı ile MQB platformunun hafiflikteki başarısını sergiliyor. 75 beygir güç üreten ünite Fabia’nın 40.000 TL seviyesindeki başlangıç modelinde kullanılıyor ve sadece Ambition donanımında alınabiliyor. 1.2 TSI 90 beygirlik motor seçeneği manuel şanzımanla sunuluyor – Ambition ve Style donanımlarında tercih edilebiliyor. 1.2 TSI 110 beygirlik motor DSG şanzıman ile Ambition ve Style donanımlarında sunuluyor. Dizel motor seçeneği olan 1.4 TDI 90 beygirlik ünite, manuel şanzımanla Ambition ve Style, DSG şanzımanla ise sadece Style donanımında alınabiliyor. Bu motorun DSG şanzımanlı Style versiyonu 60.000 TL seviyesindeki fiyatı ile aracın en yüksek fiyatlı modeli. Fiyat listesi için tıklayınız. Standart olan Start-Stop sistemi ve kinetik enerji geri kazanımı yakıt tasarrufu sağlıyor. Elektro-mekanik direksiyon sistemi sürücünün daha az yorulmasını sağlıyor. Skoda’nın ekonomik otomobil üreticisi kimliğinden kurtulduğu bu dönemde, Fabia tasarımı ve özellikleri ile ilgi çekmeyi başarıyor. Boyutları ile şehir hayatına kolaylıkla uyum sağlıyor. Gizli kahraman dedik ya, hala öyle. Keşfedilmeye değer, peki müşteri onu tanımayı isteyecek mi? Bu soruya kesin yanıt tasarım incelendikten sonra verilebilir. Köşeli çizgiler beklenilenin aksine Fabia’ nın çok daha doğal ve canlı durmasını sağlıyor.

Skoda Fabia Ön (2)Burunda yukarıyı işaret eden hevesli farlar, karanlık arkaplan önündeki LED aydınlatmaları ile heyecan uyandırıyor. Farlara bitişik klasik Skoda ızgarası eski tasarımını korumasına rağmen tasarıma çok iyi adapte edilmiş. Krom çerçeve içinde dikey kanatlar ile alışılan görüntü yaratılıyor. Farların üst köşeleri arasında uzayan üst kenar, ortasındaki girinti ile marka logosunu vurguluyor. Marka logosunun iki yanındaki çizgiler kesintisiz biçimde ön cama kadar uzuyor, Skoda logosunun bulunduğu zemin yükseltiliyor. Farların yana uzayan alt kenarı ızgaraya yakınlaşırken kalkıklaşıyor. Bu kalkık kenar ile ızgara arasındaki birleşim bölgesinde oluşan belirgin üçgen şekli, aracın basit geometriye olan hayranlığına örnek. Farlar ve ızgaranın altından geçen düz çizgi, tıpkı altı çizilmiş bir satır gibi önemli bir bölgeyi vurguluyor. Ön camın yan kenarlarından aşağıya uzayan kıvrımlı çizgi farlara değmeden sonlanıyor. Burnun alt yarısına ilerlerken plaka, plakadan sonra sis farları ve onlara bitişik hava girişi görülüyor. Burnun bir ucundan öbürüne kesintisiz uzayan bu parça, aracın genişliğini vurgulamakta. Sis farlarının alt kenarı yukarı kalkık, bu kenar sonradan yumuşakça hava girişine birleşiyor. Sis farları ve hava girişleri bir arada siyah bir şerit gibi görünüyor. Burnun en altından geçen gövde rengi çizgi de hava girişi altında inceliyor, sis farlarına doğru yeniden kalınlaşıyor. Tampon tasarımı, hafif bir güleryüz meydana getiriyor, ve ışıldayan farlar ile beraber mutluluk saçıyor. Burun tasarımı farklı görüntüsü ile akılda kalıyor, ve aracı incelemeye teşvik ediyor. Basit çizgiler ve köşelerin çok yoğun kullanımı canınızı sıkmıyor, tam tersine takdirinizi kazanıyor.

Skoda Fabia Arka (2)Yan camların düz alt kenarı arka kapıya kadar uzuyor, arka kapı sonuna doğru yukarı kalkıyor ve yan kenara birleşiyor. Yan kenar tavana kadar uzuyor, düz tavan çizgisi ile başlangıç noktasına dönüyor. Çizgilerin eğimlerindeki değişimler hep köşelerle gerçekleşiyor. Camlar arasındaki zeminde kullanılan parlak siyah kaplama yan camlar ile birleşiyor ve sadelik devam ediyor. Yan sinyal lambasını üzerinde barındıran yan aynalar camların ucuna bağlı. Ön farların arkaya bakan üst köşesinden çıkıp stop lambasının üst köşesine uzayan bel çizgisi kapılar hizasında daha kalınlaşıyor. Sade kapı kolları bel çizgisinin hemen altına yerleştirilmiş. Tekerlekler dairesel çıkıklıklar ile belirtilmiş, geometrik figürlerin kullanıldığı jantlar ile aracın genel havasına uyum sağlanmış. Tavan ve ayna kaplamaları ikincil renkle alınabiliyor ve Fabia farklı ruh hallerine bürünebiliyor. Eski nesille arasındaki önemli fark dinamik ve genç görüntüsü. Eskinin “sevimli hanımefendi” pozu yok olmuş, iyi de olmuş. Öne eğik sırtta C şekilli kırmızı parçaları ile stop lambaları dikkat çekiyor. Yandaki bel çizgisi aslında farlara birleşmeden onların üst kenarını izliyor ve bagaj kapağı üzerinde devam ederek iki lambayı birbirine bağlıyor. Bu çizgi altında marka logosu ve model adı yer alıyor. Plakanın bulunduğu derin zeminin stop farlarına bağlantısı sırasındaki üçgen parçalar öndeki far-ızgara bağlantısını ve diğer Skoda modellerini hatırlatıyor. 2012 sonrası modellerde kullanılan karakteristik tasarım ögeleri her modelde karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bagaj kapağı ardından düz renkli tampon en alta kadar iniyor. Siyah plastik kaplamalar yok, egzoz çıkışı yok. Tasarım çok akılda kalıcı, temiz ve düzenli. Silüet eski modeli hatırlatıyor ve onun bir Fabia olduğunu anlamanızı sağlıyor. Ancak doğru alanlarda yapılan geliştirmeler ile model artık çok daha sevilesi.

Skoda Fabia İç (2)İç mekan ikincil renkteki kaplamalar ile canlanıyor. Direksiyonun üç kollu yapısı renkli şeritlerle belirginleşiyor. Gösterge panelinde iki ana çember bulunmakta, arada ise yol bilgisayarı görünüyor. Orta konsolun en üstündeki havalandırma çıkışları hala basit görünse de, devamında renkli zeminde yer alan MIB ekranı eğik yan kenarları ile hareketi tetikliyor. Orta konsolun devamındaki girinti ve çıkıntılar, parlak ve soluk kaplamalar Fabia’nın iç mekanını dolu gösteriyor. Orta konsolda MIB ekranından sonra gelen havalandırma kontrolleri geniş ekranları ile kolay kullanım sağlıyor. Derinleşen yüzey depolama alanı yaratırken, sürücüye doğru vites kolu uzanıyor. Kol dayama parçasının altında da boş bir alan bırakılmış. Koltuklarda devam eden renkli kaplamalar ile iç mekanın renk paleti belirginleşiyor ve Fabia daha kişisel hale geliyor. Kapı iç yüzlerinde genel görüntüye uyumlu, köşeli-kıvrımlı detaylar kullanılmış. Arka yolcu sırası 3 kişilik kullanımlar için çok rahat değil, sonuçta Fabia sınıf atlamıyor. Ancak yolcuların daha çok zevk alacağı kestirilebiliyor. Fabia, küçük sınıfın akıllı, mantıklı, şık ve yeni bir elemanı. Volkswagen tecrübesinin etkileri hissediliyor. Polo’nun basitliği, i20’nın kasıntılığı, Corsa’nın sahte yeniliği yanında kesinlikle farklı bir yere sahip.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s