Volvo XC90

Modern dünyada insanın günlük yaşantısında görmeye alışkın olduğu otomobiller, büyümeye ve şaşırtmaya devam ediyor. Tam boyutlu SUV’ler belki de korkutucu bir hal almaya başladı. Volvo XC90, yeni nesli ile de ilgi çekmeyi başardı. Düşük bütçeli alıcılar bile, hiç tanımadığı, hatta görmediği ünlüleri takip ettiği gibi pahalı ve büyük otomobillere ilgi duyuyor. XC90 gibi tam boyutlu SUV’ler arazi araçlarının daha ne kadar ileri gidebileceğini gösteriyor. Volvo ürün gamının amiral gemisi XC90, tamamen yeni bir 7 kişilik Premium SUV. Görsel olarak etkileyici, güvenlik konusunda sınıfının lideri, güçlü ve verimli olduğu iddialarına sahip. Özetle, hedefi büyük. Volvo’ nun yeniden doğuşunu temsil ediyor. Hafifçe yenilenen Volvo logosu ile XC90 heyecan verici yeni modellerin önünü açıyor. Thomas Ingenlath rehberliğinde tasarlanan XC90, yeni modellerin tasarım çizgisini belirliyor. Ayrıca üzerinde bulunduğu SPA platformu da diğer modellerle paylaşacağı bir özelliği. Ford tarafından satılmasından sonra hızla kendi platformunu geliştirmeye koyulan Volvo, yeni SPA platformu, yani ölçeklenebilir ürün mimarisi ile çok farklı uzunlukta ve yükseklikte modelleri tek platform ile inşa edebiliyor. Yeni platform daha iyi ağırlık dağılımı sağlıyor, elektrik bataryalarına yer sağlıyor, yüksek güçlü çelik sayesinde daha fazla hacim sunuyor. Geniş ve kaliteli görünümlü yeni ızgara araç hakkında ilk izlenimleri oluşturuyor. XC90’ ın sert doğasına dair ipuçları verirken, hala göze hoş geliyor. Yeni Volvo logosunda marka adının yazdığı dikdörtgen çemberin gerisine alınırken rengi de koyulaştırılmış. Çemberden çıkan ok, ızgaranın köşegenini izliyor. Izgaranın iki yanındaki farlar, “Thor’ un çekici” olarak adlandırılan T şekilli LED gündüz farlarına sahip. Volvo’ nun bu yeni ışık imzası akılda kalıcı. Yan ve arkada güçlü bel çizgisi ve uzun stop lambaları da XC90’ ın tasarımını geliştiriyor. İç mekandaki hacim, ışık oyunları ve sağlığa yapılan vurgu İsveç yaşam tarzını yansıtıyor. Volvo’ nun İskandinav kimliğini kullanarak marka kimliğini geliştirmeye çalışması akıllıca. Sade iç mekan tasarımı IKEA ürünlerini hatırlatıyor. Orta konsoldaki tüm düğmeler kaldırılmış, ve tabletsi dokunmatik kontrol paneline aktarılmış. Bu ekran ile aracın tüm fonksiyonları kontrol edilebiliyor, ayrıca eğlence ve internet hizmetleri de yönetiliyor.Sensus arayüzü, tüm özellikleri ayrı kutucuklarda gösteriyor ve kutucuklar arası kolay geçiş sayesinde fiziksel düğmeleri aratmıyor. Bir bildirim ekranına da sahip. Sistem, Nokia’ nın HERE haritalarını kullanıyor ve çevredeki mekanlara dair bilgi sunuyor. İnternete erişim de mümkün.

Multimedya sistemi Android Auto ve CarPlay (iOS) sistemleri ile çalışabiliyor. Sürücü önünde dijital bir gösterge paneli ve Head-Up Display yer alıyor. Deri, ahşap ve camın ana materyaller olduğu iç mekan, 3 yolcu sırası için de konforlu. 3. yolcu sırasında 170 cm uzunluğa kadar yolcular sorunsuz yolculuk yapabiliyor, ayrıca 2. sıra koltuklarının öne kaydırılması ile 3. sıra için daha fazla alan oluşuyor. 4 bölgeli klima sisteminin bir bölgesi de 3. koltuk sırası. İnsan sırtına benzer şekilli ince koltuklar güvenlik ve ergonomi konusunda başarılı. İnce işçilik kendini en ufak detayda gösteriyor, özellikle İsveçli cam üreticisi Orrefors’ un kristal vites kolunda. Evet, kristal vites kolu. İngiliz şirket Bower&Wilkins’ in ses sistemi tüm aracı sarıyor ve araç bir konser salonuna dönüşüyor. Hava soğutmalı ses sistemi, metal kaplı hoparlörleri ile görüntüyü bozmuyor. Güvenlik, Volvo için elbette birincil öncelik. Markanın 2020 vizyonu kapsamında, bu yıldan sonra hiç kimse bir Volvo içinde yaralanmayacak ya da ölmeyecek. Otomobillerin standart güvenlik gereklilerini fazlasıyla karşılayan Volvo modelleri, artık 2020 vizyonu için hazırlanıyorlar. XC90’ da iki dünya ilki bulunuyor: Yoldan çıkma koruması, aracın asfaltı terk etmesi durumunda yolcuların kemerlerini sıkıyor ve onları güvene alıyor. Şerit takip asistanı da bu sistem ile beraber çalışıyor. Diğer ilk ise kavşaklarda otomatik frenleme sistemi. Dönüş sırasında önünden geçilen yollardan araç gelmesi durumunda otomatik fren yapılıyor, çarpışma olması durumunda yolcular korunuyor. Arkadan çarpışmalarda frenleyerek daha başka hasarları önleyen bir sistem de geliştirilmiş. Aracın tüm otomatik frenleme sistemleri City Safety başlığı altında toplanıyor. Adaptif Cruise Control ile beraber çalışan frenleme sistemleri, sıkışık trafikte aracın kendi kendine ilerleyip duraklamasını sağlıyor. Yani bir anlamda sürücüsüz ilerliyor XC90. Tanıdık güvenlik donanımları arasında sürücü yorgunluğu algılama, trafik işareti okuma, kör nokta asistanı bulunuyor. Motor seçeneklerinin hepsi 2 litre hacminde ve 4 silindirli. Tüm modeller 4×4 ve 8 vitesli Geartronic şanzımanla geliyor ve 7 koltuğa sahipler. Zirvede T8 Twin Engine modeli bulunuyor. Benzinli motoruna ek olarak 80 beygirlik bir elektrikli motora sahip olan T8 modelleri, kilometrede 60 gram gibi inanılmaz bir karbondioksit salınım değerine sahip. Plug-in hybrid olan T8 modelleri, normal sürüşte ön dingile gücü benzinli motordan alırken arka dingile elektrikli motordan alıyor. İki motor beraber çalıştığında 407 beygir güç ve 640 Nm tork üretiyorlar. Sadece elektrikli motor kullanılarak 40 km yol alınabiliyor. Dizel seçenek D5 modeli 225 beygir güç 470 Nm tork üreten motoru ile 100 km’ de 6 litre yakıt harcıyor. Modeller Momentum, Inscription ve R-Design donanımlarına sunuluyor. T8 430.000 TL seviyesi ve üzeri, D5 ise 330.000 TL seviyesi ve üzerindeki fiyatlarla satılıyor. Fiyat listesi için tıklayınız.

Volvo XC90 Ön 5Tasarım detaylı incelenmeye başlandığında, ön kısımda erkeksi duruşun daha düz çizgiler ile vurgulandığı görülüyor. Düz alt ve üst kenarlara sahip ızgara, yanlara olabildiğince düz biçimde uzayan farlarla ve düz tampon elemanlarıyla destekleniyor. Geniş ızgara, burnun dik kısmında bulunduğu için karşısındakine dimdik bakıyor. Ana krom çerçeve içinde alt ve üst kenar arasında uzanan daha ince çizgiler ile ızgara görüntüsü oluşuyor. Bu ince çizgiler üstünden geçen köşegen Volvo logosunu tutuyor. Izgara şeklinin yumuşak köşeleri ve alt kenarının uçlara doğru yukarı kalkması kaba görüntüyü engelliyor. Kaputun ızgara hizasındaki bölümü pürüzsüz, bu sayede aracın markasını sergilediği bölümü tam dikkatinizi verebiliyorsunuz. Farların köşeli şekli vahşi kişiliğe dair ipuçlarından biri. Yan cepheye uzayan farların üst kenarı daha ileriye gidiyor, ve alt kenar gerisinde kalıyor. Bu şekilde yana uzayan ince bir tırnak oluşuyor. Üst ve alt kenar ızgaranın yanında eğik kenarlarla birbirlerine  bağlanıyorlar. Camın ardında yatay T şekilli kalın LED aydınlatma görülüyor. O meşhur Thor’ un çekici bu. Kaput üzerinde ön camdan farlara uzayıp farlarla beraber yana ilerleyen bir çizgi bulunuyor. Tamponda ana hava girişi yanlara doğru genişleme hareketi yaparak aracın boyutlarını vurguluyor. Düz üst ve alt kenarlara sahip hava girişinin yan kenarları eğimle aşağı iniyor. Hava girişinin altındaki krom şerit renk çeşitliliği oluşturuyor, iki yanında sis farlarını barındırıyor. Sis farlarının üzerinde ana hava girişinden bağımsız açıklıklar yer alıyor. XC90, büyük ağızlı, karşısındakini umursamayan orta yaşlı bir adam.

Volvo XC90 Arka 2Yan kısmında etkileyici bir vücuda sahip olduğu anlaşılıyor. Yan camların altından geçen omuz çizgisi ile ikiye ayrılan yan cephe, alt yarıya geçiş sırasında genişliyor ve kaslı bir görüntü yaratıyor. Bu görüntü stop farlarının şekli ile güçlendiriliyor. Yan camlar eski XC90’ a göre çok farklı değil. Düz alt kenar arka kapıya kadar ilerliyor, ardından hafif eğimle yükseliyor. Stop farlarının eğimine yakın eğimle tavana uzayan yan kenar, düz üst kenara yumuşak köşeyle bağlanıyor. Üst kenar ise tavanı izleyerek alt kenarın başına bağlanıyor. Bu sade cam şekli oldukça büyük, ve 3. yolcu sırası için bile oldukça iyi görüş sağlıyor. Tüm şekil değişken kalınlıkta krom çerçeve ile vurgulanıyor. Kapılar oldukça yüksek ve geniş, bunu belki resimlerden tam hissedemiyorsanız bir XC90’ ın yanında durun ve anlayın. Arazi kullanımına hazır olan XC90, Urban Luxury ve Rugged Luxury adlı iki paketle alınabiliyor. Rugged Luxury paketinde arazici görüntüye katkıda bulunan kalın siyah plastik kaplamalar kapı altlarını süslüyor ve tekerlekleri sarıyor. Urban Luxury ise aracın saf güzelliğini sergiliyor. Satılacak XC90’ ların çoğunun şehirden çıkmayacağı düşünülürse, Urban Luxury de tercih edilebilir. Büyük tekerlekler, 20 ya da 21 inçlik jantlarla geliyor ve aracın ayaklarını oluşturuyorlar. Tekerleklerin dairesel şekli çevrelerindeki çizgilerle vurgulanıyor. Urban Luxury modellerinde kapıların alt kısmında krom bir şerit kullanılıyor ve daha lüks bir izlenim bırakılıyor. Arka kısımda arka camın üst kenarından bagaj kapağının sonlarına kadar inen ince uzun stop lambaları klasikleşmiş bir Volvo detayı. Bagaj kapağının altına doğru kalınlaşan ve çıkıklaşan lambalar, içlerindeki aydınlatma elemanlarının çizgili şekilleri ile detaylı ve gelişmiş görünüyorlar. Stop lambaları, üst kenarlarına bitişik spoyler ile birbirlerine bağlanıyorlar. Bagaj kapağının gövde rengi kısmının üst kenarı ortalara doğru yükseliyor, ardından yeniden alçalıyor. Bu yükseltinin altında marka adı yazıyor. Bagaj kapağı içindeki derinlikte plaka yer alıyor, derinliğin yok olmaya başladığı alanlarda model adı ve detayları yazıyor. Tamponda ince kedigözleri çok şık duruyor. Siyah plastik kaplama ile daha belirgin duran çift egzoz çıkışları, stop lambaları hizasında, gümüş renkli bir zemin üstünde bulunuyor. Egzoz çıkışları ve spoyler, büyük boyutlarına rağmen XC90’ ın performans konusunda boş olmadığını gösteriyor.

Volco XC90 İç 2İç mekan son derece şık. Düz ön panelde havalandırma çıkışları ile beraber bulunan tabletsi ekran, krom çerçeve ile sarılıyor. Hiçbir fiziksel düğmenin bulunmayışı gerçekten ilginç. Ekranın altındaki metal parçada temel fonksiyonlar için kontroller yine de sunulmuş. Orta konsol hizasında arka sıraya uzayan süz zeminde kristal vites kolu ve sürüş modu seçici görülüyor. Kapı panellerinde ve kol dayama alanında kullanılan kumaş, bej ya da kahve tonlarında seçilebiliyor. Kapı iç yüzlerinde kıvrım şekiller ile konfor odaklı bir tasarım yapılmış. Kapılardaki metal şeritler ön panelde de devam ediyor. Dijital gösterge paneli mavimsi renkleri ile huzur verici. Direksiyon üç kollu yapıda, ancak kollar sportiflikten uzak. Bir gemi dümeni kadar havalı. Göstergelerin siperliği yanlara uzayarak orta konsolun üzerinden geçiyor, iki kapıya kadar ilerliyor. Bu sayede ön cam altındaki zemin ile ön panel ayrılıyor. Ön cam altı zeminde, orta konsol hizasında bulunan Bower&Wilkins hoparlör de şık görünüyor. XC90’ ın önceki nesli 10 yılı geçen bir süredir satışta. Volvo, yeni XC90’ ı büyük yatırım yaparak hazırlamış, ve başarmış. Tam boyutlu SUV’ ler arasında tek seçeneğiniz Range Rover ya da BMW X5 değil. XC90, bir gösteriş otomobili değil ancak dikkat çektiği bir gerçek. Yollarda büyük boyutları ile saygı duyulası bir araç. Tamamen 2 litrelik motorlardan oluşan motor gamı sayesinde kurtarıyor kendini. Türkiye’ de 300.000 TL’ ye yakın bir başlangıç fiyatı tahmin ediliyor. Onu alabilmek az insan için mümkün, ama ücretini hak ediyor.

XC90′ ın daha çok resmi için tıklayınız.

3 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s